• תַפרִיט
  • תַפרִיט
אושוויץ בירקנאו

המדריך השלם למבקר במוזיאון אושוויץ בירקנאו, פולין

דף הבית » המדריך השלם למבקר במוזיאון אושוויץ בירקנאו, פולין

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

במרחק כשעה נסיעה מקראקוב (Krakow) נמצא אחד מהאתרים החשוכים בהיסטוריה האנושית – השרידים של מחנה אושוויץ בירקנאו (Auschwitz-Birkenau). מחנה הריכוז וההשמדה הזה, שנבחר כמחנה המרכזי לביצוע “הפיתרון הסופי”, היה הגדול ביותר שהוקם על אדמות פולין. רוב הבאים אל המחנה הועברו ישירות אל תאי הגזים ורק חלק הצליח לעבור את הסלקציה ולעבור לעבודה בעבודות הכפייה שבמחנה. הוא פעל תקופה ממושכת יותר מכל מחנה השמדה אחד, ונרצחו בו כמיליון ומאה יהודים, מספר גדול יותר מבכל מקום אחר במהלך השואה.

היום, האתר מהווה אתר זיכרון ומוזיאון, שבו מונצחים קורבנות השואה. ניתן לסייר בו בין המבנים השונים של המחנה ולראות פריטים אותנטיים מהתקופה. רבים מגיעים לביקור במוזיאון אושוויץ בירקנאו עוד בזמן הלימודים, במסגרת “המסע לפולין”, אך אם עוד לא ביקרתם או שאתם רוצים לבקר פעם נוספת, כשאתם בוגרים יותר, הכנו לכם מדריך שלם לביקור במוזיאון אושוויץ בירקנאו בפולין.  

קרדיט תמונה ראשית: Pixabay.

מומלץ >> מסלול של יום טיול בקראקוב.

*גילוי נאות: עמוד זה עשוי לכלול קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

איך תגיעו?

רוב מי שמגיע לבקר באושוויץ בירקנאו עושה זאת במסגרת טיול יום מקראקוב, שנמצאת במרחק כ-75 קילומטרים מהאתר. הנה כמה דרכים בהן אתם יכולים להגיע מקראקוב:

·ברכב – אתם יכולים לשכור רכב בקראקוב ולנסוע אל אושוויץ בירקנאו בעצמכם. משך הנסיעה הוא כשעה ורבע. לחצו כאן כדי לראות את המיקום על מפת גוגל. מומלץ להזמין את הרכב מראש דרך QEEQ. יש חנייה בתשלום בכניסה לשני מחנות הריכוז – אושוויץ ובירקנאו, שנמצאים במרחק כשלושה קילומטרים זה מזה. 

·באמצעות רכבת – קחו רכבת מתחנת הרכבת המרכזית בקראקוב לתחנה בעיר אושוויינצ’ים (Oświęcim) הסמוכה לאושוויץ ומשם המשיכו ברגל או במונית אל שער הכניסה של המחנה. משך ההגעה הוא כשעה וחצי. 

·באמצעות הסעה מאורגנת – אתם יכולים להזמין מראש הסעה שתאסוף אתכם מנקודה מרכזית בקראקוב, תיקח אתכם לאושוויץ ותחזיר אתכם באותו היום. יש גם אפשרות לבחור בהסעה פרטית שתאסוף אתכם ישירות מהמלון. הזמינו הסעה דרך GetYourGuide.

מידע שימושי למבקרים במוזיאון אושוויץ בירקנאו

איך מזמינים כרטיסים?

הכניסה למוזיאון אושוויץ בירקנאו היא ללא תשלום, אבל מספר המבקרים מוגבל ולכן חובה להזמין כרטיסים מראש דרך האתר הרשמי של המוזיאון כדי להבטיח את מקומכם. אם אתם רוצים לבקר באתר ללא הדרכה, בחרו באופציה של “On-Site Tours” ו-“Visit for individuals”. בחרו את תאריך הביקור הרצוי ולאחר מכן בחרו באופציה של “Tour for individuals without an educator”, כלומר “סיור ללא מדריך”. שימו לב לשעת הכניסה. מלאו את הפרטים הנדרשים ובצעו את ההזמנה.

אם לא תזמינו את הכרטיסים מראש, אתם יכולים להגיע לאושוויץ בירקנאו ללא כרטיס, אך אז תצטרכו לעמוד זמן רב בתור ויכול להיות שלא יהיו כרטיסי כניסה זמינים. לכן, עדיף להזמין מקום מראש.   

שעות הפתיחה

שעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה. בינואר ובנובמבר האתר פתוח בין 7:30 ל-15:00, בפברואר בין 7:30 ל-16:00, במרץ ובאוקטובר בין השעות 7:30-17:00, באפריל, מאי וספטמבר בין השעות 7:30-18:00, ביוני, יולי ואוגוסט בין השעות 7:30-19:00 ובדצמבר בין השעות 7:30-14:00. כשתזמינו את כרטיסי הכניסה שלכם, תצטרכו לבחור את שעת הביקור שלכם והכניסה שלכם תהיה השעה שבחרתם.  

האם כדאי לסייר באופן עצמאי או עם הדרכה?

אתם יכולים כאמור לבקר את אושוויץ בירקנאו באופן עצמאי, ללא מדריך. אם תבחרו באופציה הזאת, אנו ממליצים לעשות עבודת מחקר מעמיקה על אושוויץ בירקנאו לפני שאתם מגיעים כדי שתוכלו להבין מה אתם רואים. האופציה הטובה ביותר היא דווקא להצטרף לסיור מודרך, שבמהלכו המדריך יחבר אתכם אל האתרים השונים, יספר לכם את הסיפורים הרלוונטיים לכל אתר וגם יסביר לכם מה בדיוק אתם רואים. אתם יכולים למצוא סיורים מודרכים מקראקוב לאושוויץ בירקנאו באתר GetYourGuide.  שימו לב שהסיורים באתר הזה הם באנגלית ולכן נדרשת שליטה בשפה. כשאתם רוכשים סיור מודרך, הכניסה לאושוויץ בירקנאו מובטחת ואין צורך להזמין את כרטיסי הכניסה מראש. 

האם יש מקום לאחסן חפצים?

אסור להיכנס עם תיקים לאושוויץ בירקנאו, לכן אם תגיעו עם תיקים תצטרכו להפקיד אותם בכניסה לאתר. יש לוקרים בתשלום, אך יש זמנים שבהם האתר כל כך עמוס עד שאין לוקר פנוי. לכן, מומלץ לא להגיע עם תיקים בכלל או, אם אתם מגיעים ברכב, להשאיר את התיקים ברכב. 

מה לצפות מהביקור באושוויץ בירקנאו?

המוזיאון ואתר ההנצחה מחולקים לשני חלקים: אושוויץ ובירקנאו (אושוויץ II), שנמצאים כ-3 קילומטרים זה מזה. אושוויץ הוקם ראשון ולאחריו הוקם בירקנאו, כשרצו להגדיל את קצב ההרג במחנה ולא היה מספיק מקום. מומלץ להקדיש כשלוש שעות לביקור בשני המחנות הללו. 

ביקור במחנה אושוויץ (Auschwitz)

הביקור מתחיל במחנה אושוויץ, המכונה גם אושוויץ I. המחנה הזה הוקם במקור בשנת 1940 בתור מחנה ריכוז עבור אסירים פוליטיים, אך בהמשך הפך למחנה ריכוז שהגיעו אליו גם יהודים, בו הם עבדו בעבודות כפייה וסבלו מתנאים בלתי אנושיים. בהמשך, הפך גם למחנה השמדה בנוסף להיותו מחנה ריכוז. 

בכניסה למחנה תראו את השלט המפורסם “Arbeit Macht Frei”, שפירושו “העבודה משחררת”. משם, תמשיכו אל הצריפים, שבהם תוכלו לראות חפצים שונים שהשתייכו לאלה שהגיעו לכאן, ביניהם מזוודות, נעליים ושיער שגולח מראשיהם בטרם נכנסו אל תאי הגזים. תוכלו לראות גם תצלומים בשחור-לבן המראים את המחנה ואת הקורבנות. לאחר מכן, תוכלו להמשיך אל מקום המגורים של מנהל המחנה וגם אל המשרפות. 

ביקור במחנה בירקנאו (אושוויץ II)

במחנה בירקנאו התרחש הרצח המסיבי ביותר של יהודים בשואה. בשיאו, היו במחנה ארבעה תאי גזים ומשרפות. בניגוד למחנה אושוויץ I, שבו יש תצוגות רבות בתוך הצריפים, הביקור במחנה בירקנאו הוא בעיקר באוויר הפתוח. 

בכניסה למחנה בירקנאו תוכלו לראות את מסילת הרכבת המפורסמת, שעליה הגיעו מדי יום רכבות עמוסות בקורבנות. כאן, האנשים ירדו והובלו ישירות אל תאי הגזים – אל ההשמדה. בתוך המחנה, תוכלו להציץ אל תוך הצריפים שבהם הוחזקו בתנאים לא תנאים המעטים שעברו את הסלקציה. 

לסיכום

ביקור באושוויץ בירקנאו הוא חוויה מטלטלת, שלוקחת אותנו אחורה אל תקופה חשוכה בהיסטוריה של עם ישראל ושל האנושות כולה. אתם יכולים לבקר בשרידי המחנה באופן עצמאי או להצטרף לסיור מודרך. בכל מקרה, תוכלו לראות במחנה את הצריפים השונים, את תאי הגזים והמשרפות וכן חפצים אישיים שהשתייכו לקורבנות. זהו ביקור חשוב ומומלץ לכל יהודי – ואדם באשר הוא – המגיע לטיול בפולין. 

מקורות שימושיים לתכנון הטיול שלכם

הזמנת טיסה

אתם יכולים להיעזר באתר של Way Away כדי למצוא טיסות מתאימות לכם וגם ליהנות מקאשבק. 

הזמנת לינה

מומלץ להשתמש באתר בוקינג כדי להזמין מלונות בחו”ל. ככל שמזמינים יותר פעמים דרך בוקינג, כך אתם זוכים להנחות גדולות יותר על הלינה שלכם.

אם אתם יותר בעניין של אכסניות, אתם יכולים לחפש באתר Hostelworld שמתמחה בלינות מהסוג הזה. 

קבלו >> טריק מיוחד שיכול לחסוך לכם מאות ואפילו אלפי שקלים בהזמנת לינה!

הזמנת פעילויות ואטרקציות

אתם יכולים למצוא מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות באתר ויאטור ובאתר GetYourGuide. הסיורים המוצעים הם בשפה האנגלית ותוכלו לבחור את הסיורים בעלי הדירוג הטוב ביותר כדי להבטיח איכות. 

ואל תשכחו ביטוח נסיעות!

אנו ממליצים לקרוא אודות ביטוח נסיעות לחו”ל לפני שאתם מזמינים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם