• תַפרִיט
  • תַפרִיט
ארמון אלהמברה

המדריך השלם למטייל בארמון אלהמברה, ספרד

דף הבית » המדריך השלם למטייל בארמון אלהמברה, ספרד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

ארמון אלהמברה (Alhambra), ששוכן על גבעה המשקיפה אל עבר גרנדה (Granada) שבספרד, הוא מתחם מרתק מהמאה ה-13, שבו דוגמאות נפלאות של ארכיטקטורה אסלאמית. למעשה, זהו אתר המצודה המורית הגדול ביותר בעולם. במדריך זה נביא לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לתכנן טיול לאלהמברה.

קרדיט תמונה ראשית: Pixabay.

*גילוי נאות: עמוד זה עשוי לכלול קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

כמה מילים על ארמון אלהמברה

תחילתו של ארמון אלהמברה במחצית המאה ה-13, בתקופה שבה שלטה באזור גרנדה השושלת הנאסרידית. בראשיתו, המבנה שהוקם על ראש הגבעה שימש כמצודה צבאית שהגנה על האזור. במהלך השנים, המתחם הלך והתפתח והפך לארמון של ממש, עם חצרות פנימיות וגנים. כשתבקרו באתר, תוכלו לראות את הארכיטקטורה האסלאמית בשיא תפארתה. בעקבות הרקונקיסטה, כיבושו של האזור על ידי הממלכות הספרדיות הנוצריות במאה ה-15, המונרכים הקתוליים השתלטו על המתחם והוסיפו לו כמה נגיעות של ארכיטקטורה נוצרית. זה מה שהופך את המתחם לכה מיוחד. אפשר לראות בו את המאבקים השונים וההשפעות השונות בין המוסלמים לנוצרים דרך הארכיטקטורה.

מידע שימושי למטיילים בארמון אלהמברה

איך רוכשים כרטיסים?

חובה לרכוש כרטיסים מראש ועדיף כמה שיותר מוקדם, כיוון שיש ביקוש גבוה והם אוזלים במהירות. אתם יכולים לנסות להזמין את הכרטיסים שלכם דרך האתר הרשמי של ארמון אלהמברה. יש לכם אפשרות לבחור שם בין “כרטיס כללי” (Alhambra General) הכולל את כל האתרים במתחם או בכרטיס שכולל רק את הגנים והמצודה (Gardens, Generalife and Alcazaba). יש גם אפשרות לבחור בכרטיס כניסה בלילה כדי לראות את המבנים כשהם מוארים, שגם זאת יכולה להיות חוויה מיוחדת.

לפעמים אין יותר כרטיסים זמינים באתר שלהם. במקרה הזה, אתם יכולים לנסות להזמין כרטיסי כניסה דרך GetYourGuide או Viator. המחירים אומנם יקרים יותר, אך לפחות תוכלו לבקר באתר היפהפה הזה.

אם תרצו, אתם גם יכולים לבחור באופציה של סיור מודרך בארמון אלהמברה. אתם יכולים למצוא שפע של סיורים מודרכים באלהמברה באתר GetYourGuide. כשאתם בוחרים סיור, מומלץ לבדוק את חוות הדעת של המטיילים, לקרוא היטב את תיאור הסיור כדי לראות מה הוא כולל ומה תנאי הביטול שלו ולוודא שאתם יודעים מהי נקודת המפגש. הסיורים באתר GetYourGuide הם סיורים באנגלית, לכן נדרשת שליטה בשפה כדי להבין את המדריך.

שעות הפתיחה

שעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה. מ-15 באוקטובר עד 31 במרץ, האתר פתוח בשעות היום בין השעות 8:30-18:00 ובשעות הלילה בימים שישי ושבת בלבד בין השעות 20:00-21:30. מ-1 באפריל ל-14 באוקטובר, האתר פתוח בשעות היום בין השעות 8:30-20:00 ובשעות הלילה בימים שלישי עד שבת בלבד בין השעות 22:00-23:30. האתר סגור ב-25 בדצמבר וב-1 בינואר.

חשוב להדגיש שהכניסה בשעות הלילה אפשרית רק אם רכשתם את כרטיס הכניסה המתאים לכך.

הכניסה לכל אחד מהמבנים בתוך המתחם אפשרית רק פעם אחת, אבל אתם יכולים להיכנס למתחם כמה פעמים שתרצו. כלומר, אתם יכולים לבקר בבוקר במצודה, לצאת מהמתחם כדי לסייר בעיר גרנדה ולחזור אחר הצהריים כדי לבקר בגנים.

כמה זמן מומלץ לבקר? בדרך כלל, זמן הביקור נמשך כשלוש שעות.

איך תגיעו?

ארמון אלהמברה נמצא על גבעה בעיר גרנדה (Granada), עיר הבירה של מחוז גרנדה ואחת הערים המיוחדים בספרד. הדרך המומלצת להגעה תלויה במיקום שלכם בגרנדה. אם אתם נמצאים במרחק הליכה, אתם יכולים להגיע אל המתחם ברגל. אם אתם מרוחקים יותר, אתם יכולים לקחת מונית.

מה יש לראות בארמון אלהמברה?

במתחם קיימים ארבעה אטרקציות מרכזיות – הארמון הנאסרידי (The Nasrid Palace), המצודה (Alcazaba) הארמון של קרל החמישי (Charle’s V Palace) והגנים (Generalife Gardens). אפשר לבקר את האטרקציות השונות באיזה סדר שתבחרו וכמו שציינו קודם, אפשר גם לבקר חלק מהאטרקציות בבוקר ולאחר מכן לחזור למתחם ולבקר את שאר האטרקציות אחר הצהריים. הביקור גמיש ולכן מומלץ לתכנן אותו היטב, כדי שתוכלו להוציא מהביקור שלכם את המיטב.

הנה סקירה קצרה על כל אחת מהאטרקציות המרכזיות במתחם ארמון אלהמברה:

הארמון הנאסרידי (The Nasrid Palace)

יש הרואים בארמון הזה כגולת הכותרת של הביקור במתחם אלהמברה, כיוון שיש בו את הדוגמה היפה והשמורה ביותר של ארכיטקטורה מורית-אסלאמית. נראה שכל חלק בארמון עוצב בקפידה, תוך התחשבות בתאורה ובמרחב. במקור, הארמון היה צבוע בצבעים בהירים ויפים, אך לאורך הזמן הצבעים האלה דהו. למרות זאת, הארמון פשוט מהמם. בכל פינה תוכלו לראות קישוטי קרמיקה, קליגרפיה, חלונות מעוצבים וגילופים מרהיבים.

הביקור בארמון מתחיל בהליכה דרך החדרים האדמיניסטרטיביים וממשיך אל תוך חצרים ההדסים (Courtyard of the Myrtles), שהינה מהחצרות הפנימיות היפות ביותר במתחם. במרכז תראו בריכה יפהפייה ומסביבה קשתות.

משמאל לחצר תוכלו למצוא את האולם המרכזי של השגרירים (Grand Hall of the Ambassadors), שהינו החדר הגדול ביותר במתחם כולו. החדר הזה שימש כחדר הכס של הסולטנים המורים ומטרתו המרכזית הייתה להרשים את האורחים שהגיעו לבקר את הסולטן. מומלץ להביט על התקרה המרשימה, שבנויה מ-8,000 חתיכות עץ היוצרות יחדיו תמונה הנראית כמו שמי הלילה זרועים בכוכבים.

בהמשך, תוכלו להמשיך ולסייר בין חדרי המגורים של הארמון, שגם הם מרשימים ויפים מאד. ולסיום, שווה לבקר גם במרחצאות המלכותיים (Royal Baths), שהינם המרחצאות היחידים בעולם המערבי שעוד עומדים על כנם בצורה מושלמת. המרחצאות הללו היו בשימוש של המלכים הקתוליים במאה ה-15. לרוב, האזור של המרחצאות המלכותיים סגור בפני קהל המבקרים, אך אפשר להציץ אליו מהמסדרון הסמוך.

שימו לב שהכניסה לארמון הנאסרידי מוגבלת לשעה מסוימת, שאותה תדעו בזמן הזמנת הכרטיסים. זאת, כיוון שזהו המבנה הפופולארי ביותר במתחם, הזוכה למספר הרב ביותר של מבקרים ולכן חייבים לווסת את הכניסה. בדרך כלל יש תור ארוך בכניסה לארמון, לכן מומלץ להגיע לפחות 15 דקות לפני השעה שנקבעה לכם.

המצודה (Alcazaba)

המצודה היא מהחלקים העתיקים ביותר במתחם אלהמברה. האזכור הראשון של מצודה במקום הזה הוא מהמאה ה-9, אך ייתכן מאד שהייתה כאן מצודה עוד קודם. המצודה שבה תסיירו היום היא מהמאה ה-13 והיא שימשה בעיקר להגנה על הנקודה האסטרטגית הזאת וכמקום המגורים של השומרים.

גולת הכותרת של הביקור במצודה היא המגדלים שלה. יש למצודה שלושה מגדלים ואתם יכולים לנוע ביניהם בחופשיות. מגדל השעון (Watch Tower) הוא המגדל הגבוה והמרכזי של המצודה ובו נמצא פעמון, שמצלצלים בו באירועים מיוחדים. מהמגדלים תוכלו ליהנות מתצפיות נהדרות על הסביבה.

הארמון של קרל החמישי (Charle’s V Palace)

כאשר קרל החמישי כבש את האזור בתחילת המאה ה-16, הוא הקים ארמון משלו במתחם אלהמברה. הוא כנראה העריך מאד את הארכיטקטורה והיופי של הארמון הנאסרידי, כיוון שהוא השאיר אותו ללא פגע והחליט למקם בו את מגוריו. בארמון החדש, שנבנה בסגנון הרנסנס, הוא השתמש לפגישות רשמיות.

בצד הדרומי של קומת הקרקע של הארמון נמצא מוזיאון אלהמברה (Alhambra Museum), שבו מוצגים כלי חרס, אריחים ומזרקות. בקומה העליונה של הארמון תמצאו את המוזיאון לאמנות יפה (Fine Arts Museum), שבו פסלים ויצירות אמנות מהמאות ה-15 עד ה-20.

הגנים (Generalife Gardens)

לסיום, בואו נסקור בקצה את הגנים היפים של המתחם, שנקראים גם “גני הארכיטקט”. במרכז הגנים ניצבת וילה מפוארת, ששימשה כבית קיץ עבור השושלת המורית האחרונה, שחיפשו מקום להימלט אליו בזמן הקיץ הלוהט. ההערכה היא שהגנים המקוריים הוקמו כאן כבר במאה ה-13 ובראשיתם היו גן ירק ומטעים. הגנים הלכו והתפתחו, והיום אתם תצעדו בתוך גנים משנת 1931.

כשתסתובבו בגנים היפים, תוכלו לראות בריכות מים, מזרקות, טרסות וחצרות מרובעות. מהמפלס העליון של הגנים תוכלו ליהנות מנקודת תצפית מצוינת על כל המתחם ועל העיר גרנדה שמתחתיו.

מלונות מומלצים בגרנדה

אם אתם רוצים לבקר בארמון אלהמברה, מומלץ להישאר לילה בגרנדה כדי לחקור את הסביבה. הנה כמה מלונות מומלצים בגרנדה על בסיס חוות דעת מטיילים:

  • Broz Hostelההוסטל הזה הוא מהמומלצים ביותר בעיר. הוא נמצא במרכז העיר, בבניין חדש ומודרני, ומציע חדרים פרטיים לצד חדרים משותפים. יש בהוסטל מרפסת נעימה ומטבח משותף שבו אתם יכולים לבשל לעצמכם.
  • Sercotel Palacio de los Gamboaמלון ארבעה כוכבים מצוין הממוקם במרכז העיר, במבנה ששימש בעבר כארמון. יש ארוחת בוקר, חדרי עסקים וחנייה.
  • ibis Granadaהמלון הזה אומנם קצת מרוחק ממרכז העיר, אבל יש בו ארוחת בוקר, מגרש חנייה פרטי, חדרים מודרניים ונעימים וגם בריכת שחייה חיצונית, שפועלת ממאי עד ספטמבר.

מצאו מלונות מומלצים נוספים באתר בוקינג

לסיכום

ארמון אלהמברה הוא מהמתחמים היפים ביותר מבחינה ארכיטקטונית בספרד ואולי אפילו בעולם. המתחם נמצא על גבעה המשקיפה על העיר גרנדה והסיור בו אורך בדרך כלל כשלוש שעות. בזמן הביקור באלהמברה, תוכלו לבקר במספר ארמונות, במצודה העוצמתית שהגנה על האזור בימי הביניים ובגנים יפהפיים, מהיפים באירופה. מאחלים לכם טיול מהנה!

מקורות שימושיים לתכנון הטיול שלכם

הזמנת טיסה

אתם יכולים להיעזר באתר של Way Away כדי למצוא טיסות מתאימות לכם וגם ליהנות מקאשבק. 

הזמנת לינה

מומלץ להשתמש באתר בוקינג כדי להזמין מלונות בחו”ל. ככל שמזמינים יותר פעמים דרך בוקינג, כך אתם זוכים להנחות גדולות יותר על הלינה שלכם.

אם אתם יותר בעניין של אכסניות, אתם יכולים לחפש באתר Hostelworld שמתמחה בלינות מהסוג הזה. 

קבלו >> טריק מיוחד שיכול לחסוך לכם מאות ואפילו אלפי שקלים בהזמנת לינה!

הזמנת פעילויות ואטרקציות

אתם יכולים למצוא מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות באתר ויאטור ובאתר GetYourGuide. הסיורים המוצעים הם בשפה האנגלית ותוכלו לבחור את הסיורים בעלי הדירוג הטוב ביותר כדי להבטיח איכות. 

ואל תשכחו ביטוח נסיעות!

אנו ממליצים לקרוא אודות ביטוח נסיעות לחו”ל לפני שאתם מזמינים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם