• תַפרִיט
  • תַפרִיט

המדריך השלם למטייל בעיר סנט פטרסבורג (Saint Petrsburg), רוסיה

דף הבית » המדריך השלם למטייל בעיר סנט פטרסבורג (Saint Petrsburg), רוסיה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

סנט פטרסבורג הלוא היא לנינגרד לשעבר, נחשבת לאחת מעריה היפות ביותר של רוסיה, עיר מלאה בתרבות- מוזיקה, ספרות, ותיאטרון. סופרים רוסיים דגולים נתנו לה יחס מיוחד. פושקין קרא לה “החלון של אירופה”. היא אכן קיבלה מעמד מרכזי כעיר נמל ושימשה כשער לאירופה מבחינת מסחר ימי. העיר גדושה בתיאטראות ואולמות קונצרטים וגם הארכיטקטורה שלה יפהפיה. מיקומה של סנט פטרסבורג הוא צפונית מערבית למוסקבה, על שפת הים הבלטי ממש בשפכו של נהר הנייבה (Neva). היא נחשבת לעיר הגדולה (מעל מיליון איש) הצפונית ביותר בעולם. בשל מיקומה ממש בדלתת הנהר, היא מתפרשת על פני 42 איים ושטחה נחשב לגדול מאוד- בשל כך משולבות בה ריאות ירוקות רבות ותעלות מים. שהביאו לכינויה “ונציה של הצפון”. העיר נבנתה על ידי פטר הגדול. תחילה הוא הקים מבצר אשר שמו היום הוא מבצר פטרופבלובסקיה והוא ממוקם באי הארנבות. כיוון שהעיר החלה ממבצר שנבנה על ידי פטר, שמה הוא סנט פטרסבורג (המבצר של פטר הקדוש). העיר שימשה במשך כמאתיים שנה כבירתה של רוסיה, עד שהועבר מעמד זה למוסקבה עם פרוץ מלחמת האזרחים הרוסית ותחילת המהפכה הבולשביקית.. היום היא משמשת כבירת מחוז לנינגרד. העיר עברה שינויים כאלה ואחרים בשמה ובמעמדה עד שבשנות התשעים, עם התפרקות ברית המועצות הוחלט להחזיר לעיר את שמה המקורי ואת שמותיהם המקוריים של רחובותיה. היום כאמור היא חזרה להיות מרכז תרבותי ומסחרי. ניתן להנות בה מגנים, פארקים, תעלות, חיי תרבות עשירים, חיי מסחר שופעים ותוססים, שווקים, אוכל והטיול בה הוא חוויה עצומה.

זמן קריאה משוער: 23 דקות

Victorgrigas – Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

סנט פטרסבורג, הלוא היא לנינגרד לשעבר, נחשבת לאחת מעריה היפות ביותר של רוסיה, עיר מלאה בתרבות- מוזיקה, ספרות ותיאטרון. סופרים רוסיים דגולים נתנו לה יחס מיוחד. פושקין קרא לה “החלון של אירופה”. היא אכן קיבלה מעמד מרכזי כעיר נמל ושימשה כשער לאירופה מבחינת מסחר ימי. העיר גדושה בתיאטראות ואולמות קונצרטים וגם הארכיטקטורה שלה יפהפיה. מיקומה של סנט פטרסבורג הוא צפונית מערבית למוסקבה, על שפת הים הבלטי ממש בשפכו של נהר הנייבה (Neva). היא נחשבת לעיר הגדולה (מעל מיליון איש) הצפונית ביותר בעולם. בשל מיקומה ממש בדלתת הנהר, היא מתפרשת על פני 42 איים ושטחה נחשב לגדול מאוד- בשל כך משולבות בה ריאות ירוקות רבות ותעלות מים, שהביאו לכינויה, “ונציה של הצפון”. העיר נבנתה על ידי פטר הגדול. תחילה הוא הקים מבצר אשר שמו היום הוא מבצר פטרופבלובסקיה והוא ממוקם באי הארנבות. העיר החלה ממבצר שנבנה על ידי פטר עבור קדוש נוצרי רוסי ששמו היה גם פטר (אצל הנוצרים יש הרבה קדושים:פנטילימון, ניקולאי, פטר, מיכאל,פאול..) ולכן שמה הוא סנט פטרסבורג (המבצר של פטר הקדוש). העיר שימשה במשך כמאתיים שנה כבירתה של רוסיה, עד שהועבר מעמד זה למוסקבה עם פרוץ מלחמת האזרחים הרוסית ותחילת המהפכה הבולשביקית. היום היא משמשת כבירת מחוז לנינגרד. העיר עברה שינויים כאלה ואחרים בשמה ובמעמדה עד שבשנות התשעים, עם התפרקות ברית המועצות הוחלט להחזיר לעיר את שמה המקורי ואת שמותיהם המקוריים של רחובותיה. היום כאמור היא חזרה להיות מרכז תרבותי ומסחרי. ניתן להנות בה מגנים, פארקים, תעלות, חיי תרבות עשירים, חיי מסחר שופעים ותוססים, שווקים, אוכל והטיול בה הוא חוויה עצומה.

סנט פטרסבורג, היא נקודת עגינה בים הבאלטי

עובדות כלליות ומידע לתיירים

אוכלוסיה: 5,225,690 תושבים נכון ל אוקטובר 2016

מזג אויר: בשל מיקומה הצפוני, חורף בסנט פטרסבורג הוא קר והטמפרטורה הממוצעת בחודשים אלה ממוקמת מתחת לאפס. עם זאת, חודשי הקיץ הם נעימים והטמפרטורה המקסימלית בה מגיעה לכ- 30 מעלות במאי ובאוקטובר 20 מעלות. בחודשי הקיץ שעות האור הן ארוכות כך שהשהיה בה מהנה במיוחד. זוהי התקופה בה העיר חיה ותוססת וישנם ברחביה אירועים ואנשים נמצאים בחוץ עד השעות המאוחרות.

טלפוניה: קידומת החיוג הבינלאומית לרוסיה היא 7 וקידומת העיר היא 812

אתרי אינטרנט:

שעות פתיחה: חנויות רבות בסנט פטרסבורג פתוחות מדי יום, כולל ימי א’ ושבת. שעות הפעילות הן לרוב מ- 9:00 עד 20:00. בימי א’ נותנים לעצמם בעלי החנויות הנחה קלה (גם לא בכל המקרים) ופותחים את החנות מעט מאוחר יותר וסוגרים מעט מוקדם יותר. באופן כללי, את הקניות ברחבי העיר תוכלו לעשות כמעט בכל שעה.

מספרי חירום: בסנט פטרסבורג אין צורך לזכור מספרי חירום רבים מדי- כל מספרי החירום- משטרה, כיבוי אש ורפואת חירום הם למעשה מספר אחד- 112, אם אתם זקוקים לשירותים קונסולריים, פנו לקונסוליית ישראל בסנט פטרסבורג: כתובת:  Bolshoi Kazachy Pereulok 1/61 טלפון: 7 (812) 4060500, פקס: 7 (812) 4060555

מידע לתיירים: בסנט פטרסבורג מספר לשכות תיירות. המרכזית שבהן נמצאת בכתובת Sadovaya st. 14. ניתן להגיע אליה במטרו ולרדת בתחנת Sennaya Ploshchad טלפון: 812310-28-22 ואתר אינטרנט: eng.ispb.info. ישנו סניף גדול נוסף, סניף מבצר פטר ופול שכתובתו: Aleksandrovsky garden, 14.

בתי מרקחת: ברחבי העיר פזורים בתי מרקחת רבים. אם תרצו לשאול אדם ברחוב היכן ישנו בית מרקחת, ברוסית הם נקראים: Apteka. תוכלו בעצמכם לזהותם מרחוק באמצעות סימן של פלוס ירוק שנמצא מעליהם.

חשמל: המתח בו משתמשים ברוסיה הוא 220 וולט ועם זמן מחזור של 50 הרץ. כדאי להביא מתאם בינלאומי לשקעים (שקע משולש)

דואר: כבר בעת הגעתכם לשדה התעופה בסנט פטרסבורג תוכלו למצוא בו סניף דואר הפתוח מדי יום בשעות 8:30-17:30. מעבר לכך, סניף הדואר הראשי של רוסיה נמצא בסנט פטרסבורג ממש בסמוך לקתדרלת איזק ובו ניתן לקבל את כל שירותי הדואר שתצטרכו, כולל החלפת כספים וכל הקשור למשלוח דואר. מעבר לכך ברחבי העיר פזורים סניפי דואר רבים נוספים.

מטבע: המטבע הנמצא בשימוש ברוסיה הוא רובל. ניתן להוציא כסף בכספמטים או להמיר כספים מיורו או דולר לרובלים בסניפי דואר, בנקים וגם אצל חלפני כספים. שימוש בכרטיס אשראי אפשרי בחנויות יוקרה, מסעדות או במלונות. קחו בחשבון כי העלויות בסנט פטרסבורג גבוהות.

תחבורה ציבורית

סנט פטרסבורג היא כאמור עיר הפרושה על פני שטח נרחב במיוחד ולכן כדי להגיע ממקום למקום כדאי לדעת מהן האפשרויות העומדות לרשותכם מבחינת תחבורה. האפשרויות הן רבות. העיר מרושתת בקווי אוטובוסים, כולל אוטובוסי אקספרס שהם נוחים יותר, רכבת חשמלית, מטרו, ומוניות שירות. בתור עיר כה גדולה, ישנה כמובן גם תחבורה לערים אחרות ברוסיה ולמדינות אחרות כמו מדינות סקנדינביה ומדינות אחרות ברחבי ברה”מ לשעבר כמו ארמניה, קזחסטן, גיאורגיה ואף מדינות במזרח אירופה.

נמל התעופה של סנט פטרסבורג: נמל התעופה של סנט פטרסבורג הוא נמל תעופה בינלאומי הממוקם כ- 16 ק”מ דרומית לעיר. הוא נקרא פולקובו (Pulkovo) כשם הפרבר שבו הוא נמצא. אל נמל התעופה מגיעות טיסות רבו ואף יוצאות ממנו. עשרות חברות תעופה מפעילות קווים ישירים אל סנט פטרסבורג, כולל אל על ו- Russian Airoflot עימן ניתן להגיע לסנט פטרסבורג מהארץ בקווים ישירים. טיסה ישירה מהארץ לוקחת כארבע וחצי שעות. בנוסף ניתן לטוס עם חברות תעופה אחרות בטיסה העוצרת עצירת ביניים במוסקבה או עיר אירופאית אחרת. כיוון שבנמל תעופה זה עוברים מיליוני אנשים המגיעים בטיסות רבות מרחבי העולם, הוא כולל שני טרמינלים, כשטרמינל 2 הוא הטרמינל ממנו ממריאות ובו נוחתות מרבית הטיסות הבינלאומיות. ניתן למצוא בטרמינלים את כל סוגי השירותים, כולל בנק, דואר, חברות השכרת רכב הממתינות רק לכם, וכמובן מסעדות, בתי קפה וחנויות דיוטי פרי.

הגעה מהטרמינל אל העיר: ישנן מספר דרכים להגיע מהטרמינל למרכז העיר. אחת היא באמצעות שאטלים היוצאים מטרמינל 2 שמספריהם: A13K; K3; 213K. קווי האוטובוס העירוניים המגיעים מנמל התעופה למרכז העיר הם קו 39 היוצא מטרמינל 1 ומגיע לתחנת מטרו Moskovskaya ו- Pushkinskaya ומטרמינל 2 יוצא קו 13 המגיע לתחנות Moskovskaya ו- Aviagorodok. אופציה אחרת היא להגיע למרכז העיר עם מונית, אך כמובן מדובר במחיר גבוה באופן משמעותי מנסיעה באוטובוסים. אם בכוונתכם לשכור רכב, בנמל התעופה תמצאו דלפקים של חברות השכרת הרכב הגדולות. קחו בחשבון כי התנועה בתוך סנט פטרסבורג מתנהלת באופן איטי.

מטרו: השימוש במטרו מקל מאוד על המעבר ממקום אחד לאחר בעיר. המרחקים הגדולים והתנועה האיטית בכבישים בהחלט נותנים יתרון לשימוש ברכבת התחתית. היא עובדת באופן יעיל ומחירה זול כך שהנסיעה בה ההחלט כדאית. ישנם 5 קווים המסומנים בצבעי אדום, צהוב, כחול וירוק והעיר מרושתת בסך הכל ב- 58 תחנות. תחנו המטרו ממוקמות בסמוך לאטרקציות ולמקומות החשובים בעיר וגם בסמוך לתחנות רכבת הבין עירוניות שישנן ברחבי העיר. ישנן גם מספר הצטלבויות של כל אחד מן הקוים זה עם זה כך שתמיד ניתן בקלות להחליף קו לנסיעת המשך. ישנן מספר תחנות מטרו הנמצאות במקומות מרכזיים במיוחד ברחבי העיר כמו תחנת Gostiny Dvor המהווה חלק מן המסלול הכחול וגם הירוק ובירידה שבה ניתן להגיע לארמון מיכאלובסקי או מוזיאון רוסיה.

אוטובוסים: בסנט פטרסבורג ישנן מספר רמות של אוטובוסים. לבחירתכם האם להשתמש באוטובוס הזול והאיטי ביותר, באוטובוס נוח ומהיר יותר במידת מה או באוטובוס אקספרס.

אוטובוסים סטנדרטיים מסומנים באות A. החיסרון של תחנות האוטובוס הוא שהשילוט הוא ברוסית בלבד, אך ישנן תחנות רבות והאוטובוסים מגיעים לכל מקום ברחבי העיר. האוטובוסים הנחשבים לנוחים מעט יותר מסומנים באות K. הם פחות צפופים. אוטובוסי אקספרס אינם עוצרים בהכרח בכל תחנה וזהו היתרון שלהם על פני אוטובוסים רגילים.

מומלץ לבחון, לחץ כאן> העברות פרטיות משדה התעופה למלון וחזרה

רכבות חשמליות: כרטיס חודשי התקף באוטובוסים תקף גם ברכבות חשמליות. היום, כאשר המטרו נוח כ”כ לשימוש, ירד השימוש ברכבות החשמליות אך עדיין הן מהוות אמצעי תחבורה נוסף.

מונית שירות– “”Marshrutka- אמצעי תחבורה נוסף ונוח כאשר הוא מגיע, אך כמו מוניות השירות בארץ לא ניתן להסתמך עליו באופן מסודר.

השכרת רכב: ניתן לשכור רכב באחת מסוכנויות חברות השכרת הרכבים הגדולות כמו יורופקאר, הרץ ועוד. ניתן לשכור אותן כבר בדלפק החברה שבשדה התעופה. עם זאת, סנט פטרסבורג אינה אידיאלית לרכבים פרטיים. הכבישים בשעות רבות של היום הם פקוקים כך שכדאי לחשוב פעמיים אם לשכור רכב.

אם בכל זאת החלטתם להשכיר רכב, מומלץ להזמין השכרת רכב בישראל מאוויס, תבקשו את אליהו.

אך לפני זה עשו מנוי אוויס פריפרד, מינוי חינם המקנה שדרוג אוטומטי בדרגה אחת למעלה ובחינם (אם יש רכבים במקום) וזמן קצר בהמתנה לרכב. כמו כן ממליץ לבצע ביטוח ביטול השתתפות עצמית שאצלם הכי טובה ונוחה. לי זה עזר!!!

מונית ספיישל: גם זו אופציה, אופציה נוחה אך יקרה מכל האפשרויות האחרות. הזמינו מונית מחברת מונית מסודרת. ישנם רכבים רגילים לחלוטין המתחפשים למונית. כדאי לסכם על מחיר מראש.

רכבות בין עירוניות ובין מדינתיות: סנט פטרסבורג היא צומת דרכים חשובה מאוד לא רק בתוך רוסיה אלא גם בין רוסיה לבין מדינות אירופה, כולל סקנדינביה. בסנט פטרסבורג חמש תחנות רכבת בין עירוניות ובין מדינתיות. תחנת מוסקבה (Moskovsky Vokzal), לדוגמה, היא תחנה אליה וממנה יוצאות רכבות למוסקבה וכן למדינות הנמצאות מזרחית לרוסיה כמו אוזבקיסטן, גיאורגיה ועוד. מתחנת לדוז’סקי (Ladozhsky Station) יוצאות ומגיעות רכבות להרי אורל, קזחסטן עד הלסינקי. תחנות נוספות: תחנת באלטיקה (Baltiisky Vokzal) לעבר המדינות הבאלטיות, תחנת ויטבסק (Vitebsky Vokzal) לאזור אוקראינה ומולדובה.

אוטובוסים בין עירוניים ובין מדינתיים: אוטובוסים בין מדינתיים מגיעים אף ליעדים רחוקים עוד יותר מיעדיהן של הרכבות, אפילו עד ברלין. ישנן שתי חברות אוטובוסים מרכזיות. האחת היא Lux Express שמציעה אוטובוסים במספר רמות, מאוטובוסים נוחים ועד אוטובוסים מפוארים. היא מגיעה, כאמור, למגוון יעדים כמו ערים אחרות ברוסיה וברפובליקות השכנות, לערי מזרח אירופה, הלסינקי ואפילו ברלין. חברת הבת של חברה זו היא Simple Express המיועדת לצעירים ולמסתפקים בתנאים נוחים פחות ומחפשים מחירים זולים. גם האוטובוסים שלה מגיעים למגוון רחב של יעדים.

תחבורה ימית: סנט פטרסבורג היא נקודה המקשרת מבחינה ימית בין רוסיה למדינות סקנדינביה. ישנן מעבורות וספינות אשר חוצות את נהר הנייבה שעל שפתו שוכנת העיר וממשיכות לים הבלטי ויש כאלה המתחילות דרכן בים. ישנם קוים ישירים לערים שעל שפת הים הבלטי כמו הלסינקי עם המשך לערים ברחבי סקנדינביה כמו שטוקהולם.

מה לקחת? אוטובוס, רכבת או טיסה בערים, בין ערים ומדינות באירופה

לינה בסנט פטרסבורג

מלונות מומלצים בסנט פטרסבורג

שירותי תיירות מומולצים בסנט פטרסבורג

הרבה סוכנויות מארגנות סיור חינם שמבוסס על טיפים. אורך הסיור כשלוש שעות, מומלץ לעשות בבוקר הראשון בעיר כדי להכיר אותה ולדעת מה האטרקציות העיקריות בה. בנוסף, ניתן בסיור מידע רב לגבי אילו כרטיסים שווה להזמין באינטרנט, איך וכו’.

האטרקציות הפופולאריות בסנט פטרסבורג

אטרקציות בסנט פטרסבורג:

סנט פטרסבורג היא עיר המשלבת בתוכה יופי תרבותי עשיר יחד עם שפע של מים וירוק. יש בה מוזיאונים רבים, היכלי קונצרטים, תיאטראות, מרכזי קניות, פארקים קסומים, תעלות מים לשוט בהן, אטרקציות לילדים ועוד. העיר החלה את דרכה ב- 1703 כמבצר ומאז התקדמה והתפתחה. הוקמו בה כנסיות וקתדרלות רבות וכן ארמונות ומבנים יפהפיים. כל אלה מהווים אף הם אטרקציות נהדרות לבקר בהן. ואם אתם חובבי קניות, תמצאו בסנט פטרסבורג המון אפשרויות, מקניונים מודרניים ועצומים בהם מגוון רחב של חנויות דרך שדרות רחבות המלאות חנויות ועד שווקים בהם ניתן למצוא הכל מהכל- מטעמים, בגדים וכלים מלאי מסורת. אז קדימה- נצא לטיול ונעבור דרך האטרקציות הקסומות ביותר בעיר.

פארקים בסנט פטרסבורג:

סנט פטרסבורג בנויה כערי צפון אירופה הפרושות על פני שטח רב וכוללות הרבה מאוד ירוק בתוכן. העיר אשר שוכנת בדלתת נהר הנייבה כוללת הרבה מאוד מים וצמחיה. מכאן הדרך לפארקים היא קצרה. הנה הפארקים הבולטים:

גני הקיץ של סנט פטרסבורג: גני הקיץ מקיפים את ארמון הקיץ של פטר הגדול והוקמו עוד ב- 1704. המיקום שלהם על אי קטן הסמוך לנקודה בה נשפך נהר הפונטקה אל נהר המויקה. כך, על אף היותו במיקום מרכזי בעיר, הנוף הוא פסטורלי ומאפשר התנתקות מן האווירה העירונית. הפארק שופע פסלים, עצים, מדשאות ופרחים, חלקם פרחים נדירים. לפארק סגנון אלגנטי ויוקרתי, וניכרת השפעה של גנים בסגנון צרפתי קלאסי. יופי הפסלים, המזרקות ופרחי הגן המסודרים היטב יחד עם נוף הנהר הוא רב.

כתובת הגנים: Kutuzova Emb 2, Letny Sad

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Gostiny Dvor הקרובה לארמון מיכאלובסקי. אחת משתי הכניסות לגן ממש נמצאות בסמוך לארמון.

שעות פעילות : קיץ: 10:00-21:00, חורף: 10:00-19:30

אתר אינטרנט:גני הקיץ של סנט פטרסבורגט

– 

גן אלכסנדר (Alexandrovski Park): גן אלכסנדר ניצב ממש במרכזה של סנט פטרסבורג, קרוב מאוד לכיכר הארמון. גן זה אמנם צעיר יותר מגני הקיץ, אך בהחלט גן וותיק- הוא נחנך ב- 1874 במעמד אלכסנדר השני כחלק מחגיגות יום הולדת 200 לפטר הגדול. חשיבותו של הגן ניכרת בכך שגם במלחמת העולם השניה הוא נותר בשלמותו. הגן שופע עצים, מדשאות וצמחיה וניצבים בו מספר פסלים ומזרקות המשרים אוירה מיוחדת. בקיץ במיוחד מתקיימים במקום אירועים רבים כמו מופעים מוזיקליים ופעילויות שונות.

כתובת: סמוך לכיכר הארמון, קצה שדרות נבסקי

איך להגיע: יש להגיע במטרו ולרדת בתחנת שדרות נבסקי. משם יש ללכת 10 דקות לכיוון הארמון.

שעות פעילות: פתוח כל הזמן.

הגנים הבוטניים: אם אתם רוצים לבלות במקום ירוק במיוחד בו תמצאו צמחיה מכל העולם: אירופה, אסיה, יערות הגשם הטרופיים ועד הצמחיה האלפינית- זהו המקום עבורכם. הגנים הבוטניים של סנט פטרסבורג הם הגנים הבוטניים העתיקים ביותר במדינה וקיימים עוד מימי פטר הגדול. הם כוללים אזורי צמחיה שונים, מגוון עצים, שיחים, פרחים ומעוצבים בסגנון גנים אנגליים מלאי ארגון וסדר.

כתובת: 2 Ulitsa Prpfessora Popova

איך להגיע: ההגעה למקום היא באמצעות המטרו. יורדים בתחנת פטרוגראדסקאיה (Petrogradskaya). עוברים את נהר קרפובקה והולכים עוד מספר דקות עד לגנים הבוטניים.

שעות פעילות: ימי שלישי- חמישי, שבת וראשון: 11:00-17:00. המוזיאון שבמקום אינו פועל בחודשים יולי- אוגוסט.

פארק קירוב (Kirov Park): פארק קירוב הוא פארק רחב ידיים הנמצא באי ילאגין (Yelagin), מעט צפונית מערבית למרכז העיר. זהו אחד המקומות החביבים ביותר על המקומיים להעברת שעות אחר צהריים, שבתות או חגים. במקום יש אווירה פסטורלית ומרחבים עצומים של דשא וניתן לבלות במקום גם שעות רגועות של בטלה וגם לעסוק בפעילות ספורטיבית מגוונת. בקיץ נערכות במקום תחרויות בדמינטון וניתן לצאת לשיט בסירות. בחורף מתכסה המקום בשלג וניתן לשכור מחליקיים ועימם לתור את האי. הפארק הוא שילוב מנצח של מים, צמחיה עבותה, מדשאות רחבות, פסלים ועוד. במרכז האי ישנו מבנה יפהפה- ארמון ילאגין אשר היום משמש כמוזיאון, כך שמלבד נוף ופעילויות ניתן להנות במקום גם מאמנות. האי ילאגין הוא אחד משלושה איים סמוכים הנקראים יחד איי קירובסקי (Kirovski Islands). אחד האיים הוא האי קאמני  (Kammeny) בו ניתן לטייל בשלווה בין הסמטאות ותעלות האי והשלישי הוא קרסטובסקי (Krestovski) אשר בו נמצא פארק הניצחון ואצטדיון הכדוגל של העיר בתוכו.

איך להגיע: אל האי ילאגין ואל האי קרסטובסקי יש להגיע במטרו לתחנת Petrogradskaya ומשם לקחת אוטובוס מספר 71. לאי קאמני יש להגיע במטרו ולרדת בתחנת Chyornaya Rechka.

ארמונות וגני פטרהוף (Peterhof): לא רק שטחה המוניציפאלי של סנט פטרסבורג מלא גנים, פארקים וארמונות קסומים המוקפים בתעלות מים. גם אם מתרחקים מעט מן העיר ניתן לראות מקומות נפלאים. אחד המקומות היפים ביותר הוא ארמונות וגני פטרהוף הנמצאים במרחק של כשלושים ק”מ מן העיר, ממש על שפת הים הפיני. המתחם שהוקם כולו על ידי פטר הגדול שימש מקום בילוי לצארים וקיסרים. רק לשוטט בין הגנים והארמונות ולדמיין את האושר, ההנאה והשעשועים שחוו אותם שליטים. אחד הארמונות המפוארים במקום בנוי בסגנון בארוקי. יש בו אולמות וחדרים מלאי פאר: חדר אוכל שכולו לבן חגיגי, אולם ריקודים, האולם בו ממוקם כיסא הקיסר בכבודו ובעצמו. לאורך המסדרונות ישנם פסלים, תמונות ויצירות אמנות. במתחם נמצא גם ארמון הקיץ של פטר הגדול. אם הארמונות מפוארים ומרשימים, הגנים שסביבם מפוארים ומרשימים לא פחות ואפילו יותר. הגנים המרהיבים מלאים בבריכות, מפלים ומזרקות מים ופסלי זהב ממוקמים במרכז הבריכות. הגן התחתון כולו נחשב למתחם המזרקות הגדול ביותר בעולם. כדאי להגיע למתחם בעונת הקיץ בה תהנו להפעיל את כל המזרקות האדירות. שוטטו בין הארמונות, הבריכות והמפלים, המזרקות המיוחדות והשיחים והפרחים בגן המסופרים למשעי ותרגישו צארים ושליטים ליום אחד… (או יותר אם תחליטו לחזור…)

איך להגיע: מגיעים לתחנת הרכבת Baltiisky Vokzal ומתחנה זו ישנם כמה קוי אוטובוס שמגיעים למקום. כיוון שמדובר על אתר מבוקש מאוד תדירות האוטובוסים למקום גבוהה.

שעות פעילות: המתחם בנוי ממספר ארמונות וגנים שלהם שעות פעילות שונות מעט זו מזו. הנה השעות של המובחרים שבהם: הארמון הגדול פתוח כל יום בשעות 10:30-19:00 כשכניסה אחרונה היא ב- 17:45. בימי חמישי פתוח עד 21:00. גני הארמון: בכל יום בשעות 9:00-20:00 כשהמזרקות עובדות ב- 11:00-18:00 בעונת הקיץ. ארמון מונפלז’יר רק בעונת הקיץ בחודשים יוני עד אוקטובר. כל יום בשעות 10:30-18:00.

אתר אינטרנט מתחם פטרהוף

שיט נהרות: העיר מרושתת במספר נהרות שהראשי בהם הוא הנייבה אך גם המויקה ויובליהם המתפצלים לתעלות תעלות. במיוחד בקיץ, שיט באחד הנהרות כאשר נופה של העיר נשקף מן הספינה הוא נפלא. ישנן מגוון אופציות לשיט, החל מסירה קטנה בה השיט הוא פרטי דרך ספינות ועד ספינות גדולות ומפוארות. ממש כמו בקרוז בו הספינה מלאה באטרקציות, כך ישנן ספינות פאר בהן נערכים מסיבות או שיט באווירה רומנטית. האווירה תלויה כמובן בשעת השיט- בוקר, צהריים ,ערב או לילה והחברות השונות מציעות סוגי שיט שונים.

מוזיאונים בסנט פטרסבורג

סנט פטרסבורג ידועה בעושר התרבותי שלה הכולל גם מוזיאונים רבים. ברחבי העיר ישנם מאות מוזיאונים החל ממוזיאונים לאמנות יפה, דרך מוזיאונים לצילום, אמנות שימושית, מוזיקה, מדע, היסטוריה ועוד ועוד. חלקם מתאימים גם לילדים וטומנים בחובם אטרקציות ופעילויות כיפיות לכל המשפחה.  הנה מספר מוזיאונים ברחבי העיר, החל מהגדולים והמפוארים בהם תוכלו לבלות ימים שלמים ועד הקטנים המהווים אטרקציה חביבה וקלילה או זמן מנוחה במהלך הטיול הרגלי האינטנסיבי בעיר.

מוזיאון ההרמיטאז’ (Hermitage): ההרמיטאז’ הוא מוזיאון הדגל של סנט פטרסבורג. להגיע לסנט פטרסבורג מבלי להגיע להרמיטאז’ דומה לביקור בפריז מבלי להגיע ללובר או למגדל אייפל. זהו מוזיאון ענק ומפואר הממוקם בארמון החורף של רומנוב, בחמישה מבנים הממוקמים בתוך המתחם. בנוסף ישנם מוזיאונים נוספים ברחבי סנט פטרסבורג המהווים חלק מן ההרמיטאז’. המוזיאון הענק גדוש  אוספי יצירות אמנות של גדולי הציירים והאמנים, כולל ואן גוך, פיקאסו, מאטיס ועוד אמנים מכל רחבי אירופה- אמנות אירופאית עתיקה ומודרנית,  יצירות אמנות של אמנים מכל רחבי רוסיה וסביבתה, אמנות פרה היסטורית, ואוספי תכשיטים. כמות יצירות האמנות היא בלתי נתפסת בכלל- מעל 3 מיליון יצירות. חלק גדול מהאוסף נרכש על ידי קטרינה הגדולה, נסיכה גרמניה אשר הפכה להיות שליטת רוסיה באמצע המאה ה- 18 לאחר שנהרג הצאר שלו נישאה. ההרמיטאז’, בו מקרים מעל 2.5 מיליון מבקרים מדי שנה כולל כמה מאות חדרים בהם מוצגות היצירות. קחו בחשבון כי גם עם תוספת של עוד כמה שעות ליממה לא תספיקו לעבור על כל המוזיאון ביום אחד. כדאי להתמקד ביצירות המעניינות אתכם או לקחת סיור מודרך המביא אתכם אל המיטב.

טיפטופ:
כדאי לרכוש כרטיסים דרך האינטרנט. כדי לא לעמוד בתור הענק. את הכרטיס מקבלים תקבלו במייל ואתם צריכים לגשת לקופה הראשית. תודיעו שיש לכם כרטיס כדי לא לעמוד בתור ותקבלו כרטיס ממוחשב ( לא כולל כניסה לחדר התכשיטים) ,יש מדריך שמע באנגלית.

כתובת (ארמון החורף): Dvortsovaya nab. 34

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Gostiny Dvor

שעות פעילות: כל יום, 10:30-18:00. יום רביעי עד 21:00

אתר אינטרנט: מוזיאון ההרמיטאז’

המוזיאון הרוסי (State Russian Museum): אמנם ההרמיטאז’ מקיף את האמנות היפה מרוב צדדיה ונכנס אל רבדיה העמוקים, אך המוזיאון הרוסי משלים את התמונה. הוא מציג בצורה מרתקת את האמנות הרוסית והתפתחותה במשך אלפי שנים כך שהוא בהחלט מחדש ומוסיף גם לאלה שביקרו בהרמיטאז’ קודם לכן. המוזיאון פרוש על פני מספר ארמונות. הארמון הראשי הוא ארמון מיכאלובסקי (Mikhailovski Palace). באולמות ובחדרים הרבים שבארמון מוצגות יצירות אמנות מקומיות החל מהתקופה הביזנטית, דרך ימי הביניים, תקופת הרנסנס, יצירות של ציירים אימפרסיוניסטים ועד לאמנות המודרנית של המאה העשרים. השיטוט ברחבי הארמון הוא חוויה רב חושית מלאה ביופי המגיע הן מהיצירות עצמן והן מהפאר של הארמון. מלבד תמונות ישנם גם פסלים, רהיטים מפוארים ועוד. מלבד ארמון מיכאלובסקי, המוזיאון מתפרש על פני ארמונות נוספים כמו ארמון מרבל וארמון סטרוקנוב.

כתובת: 4, Inzhenernaya Ulitsa

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנה בשדרות פרוספקט או בתחנת Gostiny Dvor

שעות פעילות: פתוח כל יום מלבד ימי שלישי. שעות: 10:00-18:00. שני פתוח עד 17:00

אתר אינטרנט:המוזיאון הרוסי

מוזיאון ליצירות זכוכית (Museum of Glass Art): מוזיאון מקסים זה נמצא בארמון ילאגין שבאי ילאגין. במוזיאון ישנו אוסף של כלי זכוכית ייחודיים ויצירות זכוכית מיוחדות, מראות מעניינות ועוד. במהלך השיטוט באי הקסום ילאגין ופארק קירוב כדאי לבקר גם במוזיאון המיוחד הזה.

כתובת: 1, Yelagin Ostrov

איך להגיע: אל האי ילאגין ואל האי קרסטובסקי יש להגיע במטרו לתחנת Petrogradskaya ומשם לקחת אוטובוס מספר 71.

שעות פעילות: פתוח כל יום מלבד ימי ישני וימי שלישי האחרונים בכל חודש. שעות הפעילות: 10:00-18:00

המוזיאון הזואולוגי (The Zoological Museum): המוזיאון הזואולוגי בסנט פטרסבורג מאפשר לכם לטייל בין תקופות שונות ומקומות שונים ברחבי העולם ולהחשף לאלפי מינים של בעלי חיים שחיו על כדור הארץ בעבר הרחוק עד היום. ממותות, דינוזאורים ודובי ענק לצד ציפורים ואוסף ענקי של פרפרים מיוחדים. במוזיאון מתקיימות פעילויות אינטראקטיביות בשילוב מולטימדיה כך שהמקום אטרקטיבי, מעניין ומסקרן גם עבור ילדים.

כתובת: 1, Universitetskaya Nabereshnaya

איך להגיע: במטרו, לרדת באחת התחנות הבאות: Vasileostrovskaya, Admiralteyskaya או Sportivnaya.

שעות פעילות: פתוח בימים רביעי עד שני (יום שלישי סגור) בשעות 11:00-18:00

אתר אינטרנט: מוזיאון ליצירות זכוכית

מוזיאון הוודקה (Museum of Russian Vodka): אם בביקור בהרמיטאז’ שכחתם לרגע שאתם נמצאים בסנט פטרסבורג ולא פריז, המוזיאון הזה יזכיר לכם באופן ברור מאוד היכן אתם. משקה הוודקה מהווה חלק חשוב בתרבות הרוסית. במוזיאון תוכלו לראות כיצד מכינים את המשקה, לראות בתערוכות שבו כיצד צומח המשקה יחד עם מנהיגיה של רוסיה עד שהופך לחלק בלתי נפרד מחייהם. במהלך הביקור תוכלו  גם לטעום בעצמכם מהמשקה העוצמתי הזה. ניתן להשתתף בסיור באנגלית בו תראו, תשמעו, תריחו ותטעמו את המשקה מכל ההיבטים.

כתובת: 4, Konnogvardeisky Boulevard

איך להגיע: לרדת בתחנת Admiralteyskaya

שעות פעילות: כל יום בשעות 11:00-22:00

אתר אינטרנט:מוזיאון הוודקה

אטרקציות לילדים בסנט פטרסבורג:

אמנם סנט פטרסבורג היא עיר המלאה בהיסטוריה, מבנים יפהפיים, שפע של מוזיאונים וכנסיות, אך ללא ספק זוהי עיר נפלאה גם לילדים שימצאו בה שלל אטרקציות: פארקי שעשועים, פארקים וגנים קסומים, תעלות לשוט בהן, מוזיאונים שיעוררו גם בהם סקרנות ועוד. הנה כמה דברים שתוכלו לעשות בסנט פטרסבורג עם הילדים (וכמובן גם בלעדיהם…)

האושנריום  (Oceanarium): באושנריום תצללו (מבלי להרטב) לעולם קסום שתחת למים. כאן תוכלו לראות מינים שונים של בעלי חיים ימיים מגוונים, משוניות אלמוגים מן האזורים הטרופיים, דגים מכל הסוגים, הגדלים והצבעים, סוסוני ים, חתולי ים, עטלפי ים (כן, יש כאלה…) וכמובן את האוליגרכים של ממלכת הים- הכרישים. במקום ישנם אקווריומי ענק בהם תוכלו להיות אורחים בממלכה. במקום מתקיימות פעילויות שונות וניתן לצפות בצוללן המאכיל את הדגים, מנקה את האקווריום מבפנים ועוד. בשעות מסויימות ישנם גם מופעים עם כלבי ים. המעבר בתוך מנהרה המוקפת כולה באקווריום הענק הוא מרהיב.

כתובת: 86, Ulitsa Marata

אך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Zvenigorodskaya

שעות פעילות: כל יום בשעות 10:00-22:00. בימי שני האחרונים בחודש סגור.

אתר אינטרנט:האושנריום

גן החיות של סנט פטרסבורג (Leningrad Zoo): גן החיות של סנט פטרסבורג נמצא בפארק אלכסנדר שבמרכז העיר. זהו גן חיות ותיק שהוקם כבר בשנת 1865 והוא גן החיות השני בגודלו ברוסיה (אחרי גן החיות במוסקבה). גן זה הוא מקום בילוי לפחות לחצי יום. יש בו מעל 400 מינים שונים של בעלי חיים מכל רחבי הגלובוס, החל בדובי קוטב לבנים וחתולי שלג עבי פרווה ועד טיגריסים, פילים, ג’ירפות, מינים שונים של עופות, כולל עופות מיוחדים ומרשימים כמו הקונדור- העוף הדורס המעופף מעל האנדים, קופים ועוד. הגן הוא נעים וניתן לראות שהחיות חיות בו בתנאים טובים בניסיון לחקות את סביבתן הטבעית ככל האפשר. אם הילדים מתעייפים מההליכה הרגלית הם יוכלו להעביר מעט זמן ברכיבה על פוני.

כתובת: 1, Aleksandrovsky Park

איך להגיע: להגיע במטרו, לרדת בתחנות Gorkovskaya או  Sportivnaya.

שעות פעילות: בימים שני- שישי 10:00-19:00, שבת וראשון 10:00-20:00.

אתר אינטרנט (ברוסית): גן החיות של סנט פטרסבורג

פארק שעשועים Divo Ostrov: בין אם אתם עם ילדים ובין אם לא, אל תוותרו על פארק השעשועים הענק שבאי קרסטובסקי (Krestovski), אחד משלושת האיים הנקראים יחד איי קירובסקי. באי זה נמצא פארק הניצחון וגם איצטדיון הכדורגל של העיר כך שניתן לשלב באותו יום אטרקציות ספורטיביות ומהנות במיוחד. בפארק השעשועים מחכים לכם עשרות מתקנים, מהרגועים ביותר המיועדים לקטנטנים כמו סירות מתנפחות או קרוסלה של איילים ועד האימתניים והאקסטרימיים ביותר כמו רכבות הרים או מתקנים המצניחים אתכם מגובה רב או זורקים אתכם אל על. אז בואו אי הירוק והמקסים הזה והשתחררו בבילוי מהנה במיוחד.

כתובת: האי קרסטובסקי.

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Krestovskiy ostrov

שעות פעילות: הפארק פתוח בחודשים אפריל- אוקטובר (חורף בסנט פטרסבורג אינו הזמן לעופף בו באוויר…), כל יום בשעות 11:00-22:00.

אתר אינטרנט: פארק שעשועים Divo Ostrov

 

ארמונות וגני פטרהוף (Peterhof): לא רק שטחה המוניציפאלי של סנט פטרסבורג מלא גנים, פארקים וארמונות קסומים המוקפים בתעלות מים. אחד המקומות היפים ביותר הוא ארמונות וגני פטרהוף הנמצאים במרחק של כשלושים ק”מ מן העיר, ממש על שפת הים הפיני. המתחם שהוקם כולו על ידי פטר הגדול שימש מקום בילוי לצארים וקיסרים. רק לשוטט בין הגנים והארמונות ולדמיין את האושר, ההנאה והשעשועים שחוו כל אותם שליטים- הילדים ירגישו מיד כמו בתוך סיפור אגדה. אחד הארמונות המפוארים במקום בנוי בסגנון בארוקי. יש בו אולמות וחדרים מלאי פאר: חדר אוכל שכולו לבן חגיגי, אולם ריקודים, האולם בו ממוקם כיסא הקיסר בכבודו ובעצמו. לאורך המסדרונות ישנם פסלים, תמונות ויצירות אמנות. במתם נמצא גם ארמון הקיץ של פטר הגדול. אם הארמונות מפוארים ומרשימים, הגנים שסביבם מפוארים ומרשימים לא פחות ואפילו יותר. הגנים המרהיבים מלאים בבריכות, מפלים ומזרקות מים ופסלי זהב ממוקמים במרכז הבריכות. הגן התחתון כולו נחשב למתחם המזרקות הגדול ביותר בעולם. כדאי להגיע למתחם בעונת הקיץ. הילדים ירוצו בין כל המזרקות המיוחדות, יפעילו אותן בלחיצת כפתור ויהנו הנאה רבה. שוטטו בין הארמונות, הבריכות והמפלים, המזרקות המיוחדות והשיחים והפרחים בגן המסופרים למשעי ותרגישו צארים ושליטים ליום אחד.

איך להגיע: מגיעים לתחנת הרכבת Baltiisky Vokzal ומתחנה זו ישנם כמה קוי אוטובוס שמגיעים למקום. כיוון שמדובר על אתר מבוקש מאוד התדירות גבוהה.

שעות פעילות: המתחם בנוי ממספר ארמונות וגנים שלהם שעות פעילות שונות מעט זו מזו. הנה השעות של המובחרים שבהם: הארמון הגדול פתוח כל יום בשעות 10:30-19:00 כשכניסה אחרונה היא ב- 17:45. בימי חמישי פתוח עד 21:00. גני הארמון: בכל יום בשעות 9:00-20:00 כשהמזרקות עובדות ב- 11:00-18:00 בעונת הקיץ. ארמון מונפלז’יר רק בענת הקיץ בחודשים יוני עד אוקטובר. כל יום בשעות 10:30-18:00.

אתר אינטרנט :מתחם פטרהוף

Dino- Park: אם הילדים שלכם חולמים להיות דינו דן, וגם אתם מדמיינים מדי פעם איך נראה העולם כשהסתובבו בו חיות הענק המסקרנות הללו, דינו- פארק הוא המקום עבורכם לבלות בו מספר שעות. דינו פארק נמצא ממש בסמוך לאושנריום כך שניתן לשלב ביקור בשני המקומות. בדינו פארק יוכלו הילדים ללטף, לשחק ואף להצטלם עם מודלים ענקיים של דינוזאורים הנראים אמיתיים ממש. במקום מתקיימות מגוון פעילויות וגם יש בו מתקנים כמו קרוסלת דינוזאורים, רכבת דינוזאורים ומתקנים מהנים נוספים.

כתובת: כתובת: 86, Ulitsa Marata

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Zvenigorodskaya

שעות פעילות: כל יום בשעות 10:00-21:00

אתר אינטרנט: Dino- Park

אטרקציות חינם בסנט פטרסבורג:

אמנם סנט פטרסבורג נחשבת לעיר יקרה ואריסטוקרטית, אך דווקא בשל היופי הרב שבה ניתן למצוא בקלות מקומות מקסימים להעביר בהם זמן מבלי לשלם פרוטה. בעיר ישנם פארקים וגנים שהכניסה אליהם אינה עולה כסף ומקומות נוספים לטייל בהם.

גני הקיץ של סנט פטרסבורג: גני הקיץ מקיפים את ארמון הקיץ של פטר הגדול והוקמו עוד ב- 1704. המיקום שלהם על אי קטן הסמוך לנקודה בה נשפך נהר הפונטקה אל נהר המויקה. כך, על אף היותו במיקום מרכזי בעיר, הנוף הוא פסטורלי ומאפשר התנתקות מן האווירה העירונית. הפארק שופע פסלים, עצים, מדשאות ופרחים, חלקם פרחים נדירים. לפארק סגנון אלגנטי ויוקרתי, וניכרת השפעה של גנים בסגנון צרפתי קלאסי. יופי הפסלים, המזרקות ופרחי הגן המסודרים היטב יחד עם נוף הנהר הוא רב.

כתובת הגנים: Kutuzova Emb 2, Letny Sad

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Gostiny Dvor הקרובה לארמון מיכאלובסקי. אחת משתי הכניסות לגן ממש נמצאות בסמוך לארמון.

שעות פעילות : קיץ: 10:00-21:00, חורף: 10:00-19:30

אתר אינטרנט (אתר המוזיאון הרוסי, כולל גם מידע על הגנים)

טיולים בין גשרים ותעלות עם הפתעה בלילה: סנט פטרסבורג נמצאת כאמור במיקום בו מספר נהרות נפגשים ונשפכים יחדיו אל הים, בראשם נהר הנייבה רחב הידיים. טיולים לאורך גדות הנהרות והתעלות בין הגשרים באווירה שלווה כשסביבכם זוגות אוהבים היא מהנה וחווייתית ואינה עולה רובל. לאורכם של הנהרות פזורים גם הגשרים המקסימים המחברים בין כל האיים שבלב הנהרות. הגשרים האיתנים משרתים המוני אנשים המטיילים בין אי אחד לאחר. חווייה קסומה ועוצמתית  המתרחשת מדי לילה היא טקס פתיחת הגשרים. סנט פטרסבורג מהווה שער עבור כלי שיט גדולים וכבדים בדרכם אל הים הפתוח מערבה. מדי לילה מתרוממים הגשרים ועומדים בניצב כך שכלי השיט יוכלו לעבור. אל תפספסו את המראה המופלא הזה.

פארק קירוב (Kirov Park): פארק קירוב הוא פארק רחב ידיים הנמצא באי ילאגין (Yelagin), מעט צפונית מערבית למרכז העיר. זהו אחד המקומות החביבים ביותר על המקומיים לבילוי שעות אחר צהריים, שבתות או חגים. במקום יש אווירה פסטורלית ומרחבים עצומים של דשא וניתן לבלות במקום גם שעות רגועות של בטלה וגם לעסוק בפעילות ספורטיבית מגוונת. בקיץ נערכות במקום תחרויות בדמינטון וניתן לצאת לשיט בסירות. בחורף מתכסה המקום בשלג וניתן לשכור מחליקים ועימם לתור את האי. הפארק הוא שילוב מנצח של מים, צמחיה עבותה, מדשאות רחבות, פסלים ועוד. במרכז האי ישנו מבנה יפהפה- ארמון ילאגין אשר היום משמש כמוזיאון. כך שמלבד נוף ופעילויות ניתן להנות במקום גם מאמנות. האי ילאגין הוא אחד משלושה איים סמוכים הנקראים יחד איי קירובסקי (Kirovski Islands). אחד האיים הוא האי קאמני  (Kammeny) בו ניתן לטייל בשלווה בין הסמטאות ותעלות האי והשלישי הוא קרסטובסקי (Krestovski) אשר בו נמצא פארק הניצחון ואצטדיון הכדורגל של העיר בתוכו.

איך להגיע: אל האי ילאגין ואל האי קרסטובסקי יש להגיע במטרו לתחנת Petrogradskaya ומשם לקחת אוטובוס מספר 71. לאי קאמני יש להגיע במטרו ולרדת בתחנת Chyornaya Rechka.

כנסיות ומבנים בסנט פטרסבורג:

סנט פטרסבורג מלאה בארמונות, כנסיות מרשימות ומבנים יפהפיים נוספים. כל טיול ברחובותיה של העיר יחשוף לנגד עיניכם עוד ארמון צבעוני, קתדרלה גדולה, היכל מרשים ועוד. המבנים לא מרשימים רק בחיצוניות שלהם אלא גם בתוכנם: בסנט פטרסבורג התגוררו מאנשי הרוח המפורסמים של רוסיה וביקור בבתיהם הוא חוויה.

כנסיית הדם השפוך (Khram Spas-na-Krovi): כנסיה זו נחשבת לאחד מסמליה הבולטים של סנט פטרסבורג. המראה שלה הוא מרשים במיוחד. בראשה מתנוססות כיפות מוזהבות וצבעוניות. גם פנים הכנסיה הוא מלא יופי בזכות הפסיפסים הרבים והססגוניים שבו. שם הכנסיה אינו מרמז על היופי שלה אלא מזכיר את הרצח שהתרחש במקום: הכנסיה הוקמה במקום בו נרצח הצאר אלכסנדר השני ב- 1881.

כתובת: Naberezhnaya Kanala Griboyedova 2

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Nevsky Prospekt

שעות פעילות: ימים ראשון- שלישי, חמישי- שבת, בשעות 11:00-18:00

קתדרלת איזק הקדוש: קתדרלה מפוארת זו בולטת בנופה של העיר. היא בולטת מאוד בסביבתה בזכות הכיפה הגדולה והמוזהבת שלה, אך כאשר מתקרבים אליה חשים את הפאר מכל הכיוונים: מגוון הפסלים, הפסיפסים המרשימים ועוד קישוטים ועיטורים רבים. אם לא התעייפתם עדיין ואתם מחפשים אתגר ספורטיבי, מומלץ לטפס במעלה הכנסיה כ- 300 מדרגות עד לגג שלה אשר ממנו ישנה תצפית נהדרת על העיר.

כתובת: Isaakievskaya Ploschad 1

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Nevsky Prospekt

שעות פעילות: בימים ראשון- שלישי, חמישי- שבת 11:00-19:00

בתי סופרים ומשוררים בסנט פטרסבורג:

בסנט פטרסבורג גרו ויצרו מסופריה ומשורריה הגדולים ביותר של רוסיה. ביקור בבתים בהם גרו ויצרו יכול לגלות הרבה מאוד על האנשים שהיו. אחד הבתים המרשימים הוא ביתו של גדול משוררי רוסיה- אלכסנדר פושקין. הוא גר בבית נאה מאוד במרכז העיר, שבו חצר פנימית עם פסלו של פושקין. פושקין גר בו בשנה האחרונה לחייו עד שנהרג בדו קרב על רקע רומנטי. המקום משמש היום כמוזיאון. מוצגות בו תערוכות שונות הקשורות בפושקין ופועלו. הוא מכיל כתבי יד מקוריים של המשורר, רהיטים מקוריים ועוד.

כתובת: 12, Naberezhnaya Reki Moyki

איך להגיע: במטרו, לרדת באחת משלוש התחנות הבאות: Nevsky Prospekt, Gostiny Dvor או Admiralteyskaya

שעות פעילות: ימים רביעי- שני בשעות 10:30-18:00. ימי שלישי סגור.

בית דוסטויבסקי: דוסטויבסקי, מגדולי סופריה של רוסיה וסופר בעל שם עולמי, התגורר בסנט פטרסבורג בתקופות שונות. הוא כתב והזכיר רבות את העיר היפה בספריו. בית דוסטויבסקי הוא הבית בו התגורר בשלוש השנים האחרונות בחייו. ניתן לראות בבית את שולחן הכתיבה העמוס ואת הדפים הרבים שמילאו את חדרו. במקום נערכים סיורים בעקבות ספרו המפורסם ביותר של הסופר, “החטא ועונשו”.

כתובת: 5/2, Kuznechny Pereulok

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Vladimirskaya או Dostoyevskaya

שעות פעילות: ימים שלישי- ראשון, שעות 11:00-18:00

אתר אינטרנט: בית דוסטויבסקי

מבצר פטרוס ופאולוס (Petropavlovskaya krepost):מכאן למעשה הכל התחיל. מבצר פטרוס ופאולוס הוא המבצר אותו בנה פטר הגדול באי הארנבות או ברוסית האי זאיאצ’י להגנה מפני פלישתם של השוודים. מאוחר יותר שימש המקום גם להחזקתם של אסירים, כולל דוסטויבסקי שבביתו ביקרנו רק לפני רגע… במקום ישנם גם מוזיאון וקתדרלה. המקום הוא אתר היסטורי חשוב וגם נשקף ממנו נופם היפה של סנט פטרסבורג והים.

כתובת: Petropavlovskaya Krepost

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Gorkovskaya

שעות פעילות: המבצר: כל יום 6:00-22:00, המוזיאונים: ימים ראשון- שלישי וחמישי- שבת שעות 11:00-18:00 הקתדרלה ובית הסוהר: כל יום בשעות 11:00-18:00

ארמון יוסופוב (Yusupov Palace): בארמון יוסופוב התגוררה אחת המשפחות העשירות ביותר ברוסיה- משפחת יוסופוב. משפחה זו החזיקה באוצרות. בארמון המהודר ישנו אוסף גדול של יצירות אמנות, רהיטי פאר, פסלים, חדר אמבטיה מהודר, אוסף גדול של כלי נגינה ועוד. במרתף הארמון ישנה תצוגה בה מתואר תכנון הרצח המפורסם ביותר בהיסטוריה של רוסיה. הארמון ממוקם ממש על גדות נהר המויקה.

במקום התרחשה דרמה שכללה רצח יש הטוענים על רקע רומנטי של גריגורי רספוטין עם אשת הצאר. ויש מהגורסים כי גרגורי רספוטין שיצא ונכנס אל הארמון באופן חופשי (כי עזר בכוחותיו המיסטיים לעצור את מחלת ההמופיליה של בנו של הצאר) פיתח יחסי קירבה אל משפחת הצאר, ובעיקר אל אשת הצאר שהייתה אסירת תודה לו על עזרתו לבנה החולה. בהדרגה הוא גם החל להתערב יתר על המידה בניהול ענייני המדינה, השפיע על קבלת החלטות חשובות ואף הביע בגלוי את התנגדותו להמשך מעורבותה של רוסיה במלחמת העולם הראשונה. בשל תמיכתו ברפורמות לטובת העם הפשוט, ובעקבות התערבותו המתגברת בענייני חצר הצאר – הוא קנה לו שונאים ואויבים רבים, בעיקר בקרב האצולה שאותה הוא תיעב… והם אלה שהחליטו לרצוח אותו , ובראשם פליקס יוסופוב, שתוכניתו לרצוח את רספוטין קרמה עור וגידים והוצאה אל הפועל בארמון יוסופוב. ( תודה ל Drora Mizrahi  על התוספת)

כתובת: 94, Naberezhnaya Moyki

איך להגיע: במטר, לרדת בתחנת Spasskaya או Sadovaya

שעות פעילות: כל יום 11:00-18:00. הסיור בארמון מתאפשר בסיור מודרך בלבד.

אתר אינטרנט ארמון יוסופוב

מסעדות ובתי קפה

סנט פטרסבורג היא עיר בה חיים רבים מהמעמד הגבוה ברוסיה ומבקרים בה תיירים רבים מדי שנה. לכן, ניתן למצוא בה בקלות מסעדות ובתי קפה ממגוון סוגים בהם תוכלו לטעום מהמטבח הרוסי המסורתי אך גם מהמטבחים הבינלאומיים השונים, לשבוע עם מנה חמה ועשירה או לנשנש משהו קל, לשתות משקה מפנק אחר הצהריים ובערב או לשתות משקה חזק שיזרים במהירות את הדם בשעות הלילה. הנה מספר מקומות על קצה המזלג:

Dvorianskoye Gnezdo: וממסעדה רוסית עממית לצד השני של הקשת. שם המסעדה, “קן האצילים”, בהחלט מעיד על מהותה. כל מי שרוצה לחוות את האריסטוקרטיה במיטבה יכול להגיע למסעדה זו. המסעדה בנויה בסגנון עתיק, כולל קשתות ועמודים. המנות המוצעות הן מנות רוסיות מסורתיות אותן נהגו לאכול עשירי העם.

כתובת: 21, ul. Dekabristov

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Admiralteyskaya. המסעדה נמצאת במרחק 3 דקות הליכה מתיאטרון מרינסקי.

טלפון להזמנת מקום (אחרת ספק את תמצאו בה שולחן פנוי): 7 (812) 312-3205

The Idiot: בית קפה מסעדה בסגנון מודרני ובוהמייני השוכן ממש על שפת תעלת המויקה ומזכיר במהותו את “כסית” התל אביבי. בית הקפה נקרא על שם ספרו של דוסטויבסקי שהיה מאורחיו הקבועים. במקום תראו אנשי עסקים, סטודנטים ואנשי רוח הכותבים, מדברים או סתם חושבים על מהות החיים. זוהי מסעדה צמחונית בה תוכלו להנות ממגוון מאפים, פשטידות וסלטים..

כתובת: 82, Moika Canal

שעות פעילות :כל יום 11:00-1:00

חיי לילה בסנט פטרסבורג חיי לילה שוקקים. העושר התרבותי גולש כמובן גם לשעות הלילה: התיאטראות הרבים ברחבי העיר מתמלאים, היכלי הקונצרטים, המסעדות ובתי הקפה וכמובן גם מועדונים, בארים ושאר מקומות בילוי לצעירים.

מוזיקה קלאסית, תיאטרון ובלט:

תיאטרון מרינסקי (Marinski theatre): רוצים להנות מתרבות ואמנות בסדר גודל עצום? תיאטרון מרינסקי הוא תיאטרון בעל שם עולמי. זהו תיאטרון מוזיקלי בו תוכלו לראות מופעי בלט ואופרה קסומים. כבר כשתגיעו למקום תתפעלו מן היופי וגודל המבנה, הנראה מרשים במיוחד בערב ותתפעלו עוד יותר כאשר תיכנסו אל האולם המעוטר בצבעי זהב ואדום. מתחם התיאטרון כולל מבנים נוספים מלבד המבנה המרכזי כמו היכל קונצרטים, המבנה ההיסטורי של התיאטרון.

כתובת: 1, Teatralnaya Ploshchad

איך להגיע: במטרו, לרדת באחת מהתחנות הבאות: Sennaya Ploshchad, Sadovaya או Spasskaya. התיאטרן אינו נמצא ממש בסמוך לתחנות אלא במרחק של כעשרים דקות הליכה מהן.

תיאטרון אלכסנדרינסקי (Alexandrinski Theatre) : זהו התיאטרון השני בחשיבותו בסנט פטרסבורג ונחשב לאחת הותיקים ביותר ברוסיה כולה. מבנה התיאטרון המרשים מקושט בפסלים וגילופים שונים. הוא ממוקם בכיכר אוסטרובסקי, אחת הכיכרות היפות ביותר בסנט פטרסבורג ומועלות במקום הצגות המבוססות על מחזות שכתבו טובי הכותבים הרוסים כמו טולסטוי, גוגול ועוד.

כתובת: 2, Ploshchad Ostrovskogo

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Gostiny Dvor מן התחנה יש ללכת במשך כרבע שעה עד לתיאטרון.

אתר אינטרנט תיאטרון אלכסנדרינסקי

מועדונים:

Rossi’s: מועדון כיפי בו ישנה מוזיקה מגוונת ובאיכות טובה מאוד. זהו מועדון המתאים למגוון גילאים- לא לצעירים מאוד בלבד. מושמעת בו מוזיקת פופ, רוק, האוס ומוזיקה רוסית מודרנית. אפשר להעביר בו את הזמן גם בקריוקי עם כמות רבה של שירים ולבלות בו עד שהשמש עולה. המועדון ממוקם במיקום מרכזי, קרוב מאוד לשדרות נבסקי.

כתובת: 1/3 Zodchevo Rossi ul.

שעות פעילות :18:00-6:00

JFC- Jazz Club: אמנם זהו מועדון ג’ז, אך ניתן לשמוע בו מופעים מוזיקליים בסגנונות שונים מלבד הג’ז הקלאסי: מוזיקה קובנית, מוזיקה אתנית וכמובן מגוון אנסמבלים או נגני ג’ז במופעי מוזיקת ג’ז קלילה. זהו מועדון המקבל תגובות נלהבות מהמבקרים בו ואם אתם חובבי הסגנון מומלץ מאוד להגיע.

כתובת: 33, Shpalernaya St.

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Chernyshevskaya

שעות פעילות: 19:00-23:00

Metro: זהו מועדון המתפרש על פני שלוש קומות והוא משמיע בעיקר מוזיקה עכשווית ומקפיצה- מוזיקת פופ לועזי ורוסי, טכנו ועוד. במקום ישנו גם בר קריוקי בו תוכלו להעביר חלק מהזמן בכיף. במועדון זה מבלים בעיקר צעירים בני 20+ ורוקדים עם המון שחרור. המקום מארח בשמחה גם תיירים, כך שהאווירה בו נעימה וזאת למרות הצפיפות שישנה בו.

כתובת: 174, Ligovsky Prospect

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Ligovsky Prospect הנמצאת במרחק קצר מהמועדון.

שעות פעילות : 22:00-6:00

פאבים ובארים:

Shamrock: אם אתם רוצים להרגיש להפליג לכמה שעות מערבה אל אירלנד, זהו מקום מצויין לבלות בו. זהו פאב בסגנון אירי בו זורמות הבירות והאווירה חמימה ומשוחררת. אם אתם רעבים, ניתן למצוא במקום גם מספר מנות נחמדות לאכול אותן ניתן לאכול תוך כדי צפיה במשחק כדורגל המוקרן על המסך.

כתובת: 27 Ul. Dekabristov

שעות פעילות: 2:00-9:00

Café Club Che: בין אם זו שעת בוקר, אחר צהריים או שעת לילה מאוחרת, למועדון- קפה צ’ה ניתן להכנס תמיד ולהנות מכמה שעות של בילוי. מועדון/ קפה/ בר זה פתוח עשרים וארבע שעות ביממה והוא מציע את האטרקציות המתאימות לכל שעה. ניתן לשתות בו משקאות קלים, משקאות אלכוהוליים מגוונים כמו קוקטיילים למיניהם ובירות. צרפו לכך הופעות חיות של סוגי מוזיקה שונים וקבלו את אחד הבארים הכי מבוקשים בסנט פטרסבורגכ אליו נוהרים צעירים ומבוגרים כאחד.

כתובת: 3, ul. Poltavskaya

שעות פעילות: כל יום 24 שעות

קניות:

סנט פטרסבורג היא עיר אשר רבים מתושביה שייכים למעמד הסוציו- אקונומי הגבוה ולכן מקומות לעשות בהם קניות לא חסרים בה. ניתן לבחור בין בתי כלבו, חנויות בוטיק יוקרתיות, חנויות מתנות, חנויות אופנה וספרים וגם שווקים בהם תוכלו למצוא מתנות, כלי נוי ומגוון חפצים אותנטיים ומסורתיים. שדרות נבסקי הן שדרות מרכזיות בהן מרוכזות חנויות רבות, במיוחד חנויות יוקרה ומותגים. נמצאים בהם הקניונים הגדולים והותיקים ביותר בעיר, אך גם במקומות אחרים ברחבי העיר מפוזרים מגוון בתי עסק.

קניונים:

גלריה (Galeria): זו אינה גלריה במובן הרגיל של המילה. מדובר כאן על קניון ענק בן חמש קומות בו תוכלו למצוא הכל מהכל: בגדים, ספרים, מוזיקה, אמנות, כלי בית אוכל ועוד המתפרסים על פני 290 חנויות. הקניון הענק והמפואר נמצא בנבסקי פרוספקט ממש במרכז העיר. מלבד קניות תוכלו לבלות בו בקולנוע, באולינג וכמובן במסעדה או בית קפה.

כתובת: 30A Ligovsky

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Ploshad Vosstaniya. הקניון נמצא במרחק של 5 דקות הליכה מהתחנה.

שעות פעילות: החנויות פתוחות בשעות 10:00-23:00

Gostiny Dvor: זהו קניון ותיק המתפרש על פני שטח רחב מאוד. הוא נחשב לאחד הקניונים הוותיקים באירופה. עם זאת, אם ציפיתם למצוא בו חנויות שנס ליחן אז הדבר לא כך. למרות הוותק שלו, החנויות בו הן חדשות ועדכניות. יש במקום חנויות של המעצבים הגדולים ביותר באירופה, מקומות רבים לשתות בהם קפה וגם בנקים אם אתם זקוקים להחלפת כסף דחופה (אם כי אלה לא המקומות המומלצים והזולים להחלפת כספים…)

כתובת: 35, Nevski Prospekt

איך להגיע: במטרו, תחנת Gostiny Dvor

שעות פעילות: 9:00-21:00

אתר אינטרנט Gostiny Dvor (ברוסית)

שווקים:

Sennoy Market: זהו שוק בו תמצאו שפע של מזון טרי הנמכר במחירים נמוכים במיוחד. השוק עמוס בפירות וירקות, בשר ועוד. אם אתם רוצים להצטייד בירקות ופירות טעימים וזולים להמשך יום הטיול זהו מקום מצויין לקנות בו: ההיצע גדול, המחירים נמוכים והשיטוט בו הוא חוויה לכל החושים.

כתובת: 4A Moskovski

איך להגיע: במטרו, לרדת בתחנת Sennaya

שעות פעילות: כל יום, 8:00-20:00

חנויות ספרים ואמנות

לא ניתן לטייל בעיר עם עושר תרבותי כה רב מבלי להכנס לחנויות ספרים  אשר בהן השיטוט בין המדפיםהוא חוויה או גלריות וחנויות חפצי האמנות.

שוק אמנים: ליד כנסיית סנט קטרינה שבנבסקי פרוספקט מתקיים מדי פעם באופן לא קבוע שוק אמנים בו מקימים האמנים דוכנים ומציעים את מרכולתם. מדובר על ציורי שמן יפהפיים, פורטרטים, הדפסים ושלל חפצי אמנות נוספים. עבור חובבי אמנות זוהי חוויה לשוטט בין הדוכנים אשר פתוחים בעיקר בקיץ כאשר רוב שעות היממה הן מוארות.

כתובת: 32/34 Nevsky prospect

איך להגיע: במטרו, תחנת Gostiny Dvor

שעות פעילות: לא קבועות

Dom Knigi: זוהי חנות ספרים גדולה מאוד בה ניתן למצוא מבחר עצום של ספרים, כולל מחלקה שלמה של ספרים בשפות זרות. אין ספק כי בעיר אשר היוותה השראה עבור הסופרים הגדולים ביותר במדינה, מן הראוי שיהיו חנויות ספרים בסדר גודל כזה. החנות נמצאת ממש במרכז העיר.

כתובת: 28, Nevsky Prospekt

איך להגיע: במטרו, תחנת Nevsky Prospekt

שעות פעילות: ראשון: 11:00-19:00, שני- שבת: 9:00-20:00

אתרי תוכן לסנט פטרסבורג:

Saint-Petersburg.com


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם