• תַפרִיט
  • תַפרִיט

המדריך השלם למטייל בפריז, צרפת

דף הבית » המדריך השלם למטייל בפריז, צרפת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 24 דקות

עריכה לשונית:  נועה הראל

לפני הכל המלצה אישית: פריז היא עיר גדולה עם הרבה אטרקציות. אתם לא חייבים לרוץ ולסמן V. קחו את הזמן שלכם השקיעו את הזמן בחוויה, בריגוש בטעימות. פריז לא תעלם לנו ונוכל לחזור אליה שוב ושוב.

רומנטית, עליזה, תוססת ובוהמית- בירתה של צרפת, פריז, עיר שקשה להגדיר מרוב כל הגיוון והרבדים, כפי שבודלר כתב: “[פריז] משתנה מהר יותר, למרבה הצער, יותר מלבו של בן תמותה”. פריז היא ביתם של הוט קוטור, יצירות מופת של אמנות ואדריכלות, מקדשי אוכל משובח, כמו גם ביסטרו נעים, מובלעות אתניות תוססות ובתי קפה בוהמיים. כידוע מדובר באחד היעדים הפופולאריים ביותר בעולם, פריז, עיר האורות מושכת יותר מאי פעם.

כפי שידוע, מדובר בבירת צרפת ובירת חבל איל דה פרנס. פריז ממוקמת שוכנת על גדותיו של נהר הסיין, שבחלקה הצפוני של צרפת ובמרכזו של האגן הפריזאי. מדובר בעיר הגדולה ביותר בצרפת, שמהווה את מרכז הכלכלה והפיננסי של צרפת ובכלל מהווה אחד ממוקדי ההשכלה, הדת והכוח העיקריים שבאירופה. חלק מכוחה ניתן לשייך להיותה נקודה חשובה תחבורתית בינלאומית כתוצאה מרשת הרכבות, הכבישים המהירים ושדות התעופה שבשטחה.

פריז מחולקת ל-20 רבעים, שמחולקים מהראשון בספירלה, עם כיוון השעון, עד ה20. החלוקה המקורית נעשתה בימי נפוליאון, לכל אחד מרבעים השונים יש אופי, ארכיטקטורה ואווירה מיוחדת לו. פריז, יעד תיירותי ידוע, מושכת כשלושים ושניים מיליון תיירים מדי שנה. 

אתם מוזמנים לקרוא את ספרו הנפלא של אביטל ענבר – פאריס של כולנו מומחה צרפת

פריז- קצת היסטוריה

עדות להתיישבות באזור הפריזאי נרשמה כבר מהשנים 4,000 ל-3,800 לפני הספירה הנוצרית. בתקופת הרומאים נכבש האזור והפך לעיר ואזור משגשג עם ארמונות, מקדשים, מרחצאות, אמפיתיאטרון ועוד. לאחר נפילת האימפריה הרומית בשנת 3 לספירה, חזרה העיר להיקרא פריז, על שם בני שבט הפריזי שהקים אותה. בתקופת ימי הביניים נפל האזור בידי ידיים שונות עד לואי השישי שהפכה לבירת הממלכה ולמרכז חשוב להשכלה ולימודי דת.

בימי פיליפ אוגוסט שתי גדותיה של פריז הוקפו בחומה, בגדה הימנית נבנה הלובר כמצודה מערבית. בהמשך הקים אוגוסט את אוניברסיטת פריז, שמשכה מבקרים מרחבי אירופה. כמו כן, בתקופתו גם התעצבה חלוקת העיר: מוסדות ממשל וכנסייה באי המרכזי, מרכז השכלה ולמידה בגדה השמאלית, והגדה הימנית כמרכז מסחרי, חלוקה שהשתמרה עד היום.

פריז עמדה במהפכה הצרפתית ובהמשך אף הפכה לבירת הקיסר נפוליאון בונפורטה. המהפכה התעשייתית והתקופה שבאה אחריה, הביאו לפיתוח גובר בפריז ומשנות הארבעים של המאה התשע-עשרה גלי המהגרים הלכו וגברו, והעיר עברה שיפוצים נרחבים.

לרגל יובל המאה למהפכה הצרפתית נבנה מגדל אייפל (שנחשב כמבנה הגבוה בעולם עד 1930 ומאז הפך לנקודת הציון המפורסמת בעיר). בתקופה בין שתי מלחמות העולם, עלה ערכה של פריז הודות לתרבות, האמנות וחיי הלילה הפורים שלה. אמנים מכל רחבי העולם נהרו אליה עד תחילת מלחמת העולם השנייה, שאותה שרדה ומרכזה נותר כמעט ללא נזק כתוצאה מסירוב של מפקדה הגרמני למלא פקודה.

לאחר המלחמה פריז התפתחה יותר ובהמשך גם עברה מספר רב של אירועים פוליטיים ובשנת 1976 קיבלה פריז אוטונומיה מונציפלית מצרפת.

יהודים בצרפת

יהדות צרפת היא מהגדולות, העתיקות והמפוארות שבקהילות היהודים באירופה. תולדות הקהילה כוללות עליות ומורדות ביחס השלטון והחברה ליהודים, לאורך תקופות של סובלנות ושל שנאה לסירוגין. עדות ברורה על התיישבות יהודית באזור פריז נמצאה מהמאה הראשונה לספירה בקירוב, שהתיישבו ברובע משלהם. בחלוף הזמן היהודים היו עדים לעלילות דם, אנטישמיות, הקהילה בפריז הצטמצמה והתרוששה כתוצאה מכך אך המשיכה להתקיים בדוחק עד הגירוש הסופי של היהודים מצרפת בשנת 1394.

קהילת פריז בסוף המאה ה- 18, קהילה קטנה, מפולגת ונטולת זכויות רִשמיות. והנה באה המהפכה הצרפתית, וכתוצאה ממנה ומהשלכותיה חל שינוי במצב היהודים והיהדות שבה. המהפכה הצרפתית הייתה הראשונה בשורה של מהפכות אשר מחולליהן חרתו על דגלם את עיקרון החופש והשוויון עבור כל אדם, באשר הוא אדם. במסגרת הרעיונות הנשגבים האלה התעוררה השאלה באשר לזכויות יהודי צרפת בכלל, ויהודי פריז בפרט.

עליית היטלר לשלטון בגרמניה השפיעה על התגברות האנטישמיות בצרפת. ב- 1940 נפלה צרפת לידי הנאצים, וב- 1942 התחילו המשלוחים מזרחה, למחנות ההשמדה. בסך הכול נשלחו למחנות ההשמדה 85,000 מיהודי צרפת, למעלה ממחציתם מפריז. יהדות פריז, שילמה מחיר כבד בשואה. אך עדיין קהילת פריז, לאחר השואה דווקא גדלה, זאת כתוצאה מהגירת יהודי צפון אפריקה (ובעיקר את אלג’יריה) לפריז בהמוניהם. ב- 1975 היו 550,000 יהודים בצרפת – 60% מתוכם בפריז ובסביבתה. כיום, היהדות הספרדית היא בעלת ההשפעה בקרב יהדות פריז, ופריז מהווה את המרכז פעילות יהודית וציונית של יהודי צרפת.

בפריז בתי כנסת רבים, ומוסדות ציבוריים הדואגים לצרכי היהודים. תוכלו לבקר במוזיאון לאמנות ולהיסטוריה של היהדות, שנמצא במרכז רובע מארה (Marais), ברחוב טמפל (Rue du Temple), מקום יחיד במינו שמומלץ לבקר בו, פרטים נוספים https://mahj.org/en, מדובר ברובע שבו שכן בעבר הגטו היהודי של פריז והיום משמש כרובע היהודי של העיר. האזור מלא בחנויות בוטיק מעניינות וסמטאות צבעוניות, שכדאי לשוטט ביניהם. בנוסף תוכלו למצוא באזור, שוק צבעוני וחיי לילה תוססים. מחוץ לרובע תוכלו לבקר בבית הכנסת הגדול של פריז (Grande Synagogue de Paris) שהוקם בשנת 1874. בית כנסת מושקע ומפואר שכדאי לבקר ולהתרשם מיופיו. בכתובת: 44, Rue de la Victoire – 75009 Paris.

פריז – דברים שכדאי לדעת לפני שמגיעים

קידומת החיוג פריז – 33-1

שגרירות ישראל בפריז– טלפון 40765500 1 33, פקס 40765555 1 33, כתובת

Rue Rabelais 3, 75008 Paris. דוא”ל  INFO@PARIS.MFA.GOV.IL

זמן: GMT+1

חשמל: 230 וולט

טיפ: נהוג להוסיף במסעדות ובמלונות לחשבון 15-10 אחוז, אבל מקובל גם לעגל את הסכום כלפי מעלה, גם במוניות מקובל להשאיר טיפ בשיעור של 10 אחוז.

מתי לנסוע? (אביטל ענבר)

במציאות של אקלים הפכפך, קשה להמליץ. חודשי האביב והסתיו נחשבים למומלצים ביותר. מי שסובלים מחום יסבלו בפאריס שבעתיים. מקומות רבים אינם ממוזגים, וזיהום האוויר מקשה עוד יותר. ואולם, לפעמים יורדים ביולי ואוגוסט ממטרים ומקלים על ההרגשה לזמן מה. החורף הוא זמן טוב לאוהבי קור, מה עוד שהכל מוסק היטב.

פריז – מזג אוויר

פריז נוחה מבחינת מזג אוויר יחסית לאירופה, בחורף בפריז אומנם קר אך הטמפרטורות יורדות רק לעיתים נדירות מתחת לאפס. מנגד בקיץ לא חם מידי, יש הרבה שמש ולעיתים נדירות יש גשם. העונות הכי טובות לטייל בפריז הן האביב, בעיקר בחודשי אפריל-מאי שניתן ליהנות מימים שמשיים וערבים קרירים, בסתיו בחודשי ספטמבר-אוקטובר בהם השלכת מרהיבה ומוסיפה לנוף צבעים יפהפיים, ובקיץ שחם ונעים אך חשוב לדעת שגם אז עלול להפתיע גשם. לכן, הלבוש המומלץ הוא קל/חורפי, אלא אם כן נוסעים בחורף ואז חובה מעיל מחמם, בכל מקרה כדאי להצטייד בכל העונות גם במטריה. לא לשכוח שמדובר בפריז, שתושביה ידועים בחיבתם לאופנה, הרגישו חופשי להתהדר בשיק ולהיכנס לאווירה. אם כי ניתן לבקר בפריז בכל ימות השנה יש להתכונן ולבדוק לפני הנסיעה את תחזית מזג האוויר.

פריז- תחבורה

פריז מסודרת מבחינת תחבורה ומציעה רכבת תחתית, אוטובוסים, רכבת, מוניות וחשמלית, אך כמובן שהכי מומלץ זה להסתובב ברגל או באופניים.

אוטובוסים- רשת קווי האוטובוסים של פריז מאפשרת (בניגוד למטרו) ליהנות תוך כדי הנסיעה ממראות העיר. שעות פעילות האוטובוסים הן מ-6:30 עד 20:30. אך יש קוים מיוחדים הפועלים אפילו עד 01:30 (תחנות האוטובוס הרלוונטיות מסומנות בציור של ינשוף). חשוב לדעת כי בימי ראשון חלק מהקווים מוגבלים ופועלים בשעות מצומצמות יותר. על מנת לרדת מצלצלים בפעמון (כמו בארץ). לאחר שעות פעילות המטרו וקווי האוטובוס הרגילים, ממשיכים לפעול 18 הקווים של Noctambus, בין Pl du Chatelet  והפרברים.

כדאי לדעת שהנסיעה באוטובוסים אפשרית גם עם כרטיס משולב למטרו (קונים בכל תחנת RATP, מנקבים את הכרטיס במתקן שמוצב ליד הנהג.

כדאי בטיול של מספר ימים, לקנות כרטיסיה בת עשר נסיעות, בכרטיסיה ניתן להשתמש מספר אנשים במקביל, אפשרות אחרת היא לקנות כרטיס לכמה ימים (יום, יומיים, שלושה או חמישה), שמאפשר נסיעה חופשית באמצעי התחבורה השונים של העיר. הכרטיס מאפשר נסיעה בחמישה אזורים בעיר ומתאים לשימוש גם להגעה לשדה התעופה ולוורסאי. בנוסף, הכרטיס גם מקנה הנחות בכנסיה לאתרים שונים בעיר. עם קנייתו מקבלים חוברת ובה פירוט ההנחות.  סוג נוסף של כרטיס שניתן לרכוש הוא כרטיס Passe Navigo Découverte שמקנה נסיעה בכל אמצעי התחבורה בפריז ומונפק לטווח של שבוע (מיום שני עד ראשון, כולל), חודש או שנה. כדי לרכוש את הכרטיס צריך להצטייד בתמונת פספורט. ניתן לקנות בכל תחנת מטרו, החל מיום שישי בשבוע הקודם עד יום רביעי. לכן, אם מגיעים רק לסוף-שבוע לא ניתן לעשות בו שימוש.

מטרו- רכבת התחתית של פריז מתפארת ב 16 קווים וכ380 תחנות, המטרו היא האמצעי המהיר, הנוח והיעיל ביותר להתניידות. המטרו מגיעה לעיתים קרובות ומדויקת בזמניה. שעות הפעילות הן בין השעות 5:30 בבוקר ועד 00:30 בלילה, ובתדירות משתנה (התדירות יורדת בשעות הלילה, בסופי שבוע ובחגים). קיימת אפליקציה Paris Metro, המתאימה לאייפון ולאנדרואיד, מאפשרת שימוש פשוט במטרו ותכנון נוח של מסלול הנסיעה. בכל מקרה, מומלץ לבדוק את לוח הזמנים במהלך היום באחת הכניסות למטרו. אתר המטרו http://www.parismetro.com/. מבחינת כרטיסים ניתן לקנות כרטיס לנסיעה בודדת ואפשר לקנות בבת אחת 10 כרטיסים במחיר של 7 נסיעות. ניתן לקנות את הכרטיסים במכונות האוטומטיות שבתחנות (מקבלות מטבעות) או בקופות הרגילות. השימוש הוא ללא הגבלה, אפשרי להחליף קווים וכד’ באותו כרטיס, השימוש הוא עד שיוצאים מהמטרו (לרחוב או למתחם התחנה המחוברת למטרו), כניסה חזרה לשטח המטרו יעלה לכם בעוד כרטיס.

מה לקנות כשנכנסים לתחנת מטרו בפעם הראשונה (אביטל ענבר):

אפשרויות, תלוי במידת השימוש הצפוי במטרו ואוטובוסים:

Navigo במטרו ובאוטובוסים. 22.80€ נסיעות למשך שבוע מיום שני עד ראשון בערב. 75.20 לחודש. תקף גם לרכבות האזוריות RER כולל אירודיסני – אבל לא לאורלי ועוד. אפשר לרכוש באפליקציה Bonjour ratp ולשלם בטלפון. כרטיס הפלסטיק תקף ל-10 שנים כמו בטוקיו.

 10 כרטיסים – €18.60 מגיל 10. 8.45 € גילאים 4-9. כל כרטיס בתוקף 90 דקות.

billet t+, לכל נסיעה 1.90€ (או יותר אם נוסעים לפרברים). בתוקף 90 דקות.

RER לאוטובוס או לחשמלית.

קישור למפת המטרו: https://www.ratp.fr/plan-metro

קיימת מפה של אתרי התרבות והאמנות על גבי מפת המטרו בהרשאת ה-RATP. היא מוגנת בזכויות יוצרים. שמה   Plan de Paris Art et Culture

המלצה של אביטל ענבר פאריס של כולנו

כדי שתשננו שמות של תחנות, ר”ב קישור לשירו האלמותי של הזמר אהוב הקהל פייר פרה (Perret), Bercy Madeleine. הוא מוקדש למטרו, ומספר סיפור מפולפל ומצחיק עד דמעות – למי ששולטים לעומק בשפה של ז’ורז’ בראסנס… הוא משתמש בשמותיהן של כשבעים תחנות כדי לתאר הרפתקת זימה… (אביטל ענבר)

מוניות- יש בשפע, אך יחסית יקרות, התשלום במזומן והנהג יצפה לטיפ של כ10%, כשמזמינים מונית בטלפון המונה מתחיל מזמן הקריאה ולא מזמן ההגעה אליך. בנוסף יש תעריף ליום, תעריף לילה וחג ותעריף עבור ימי ראשון בלילה או נסיעות מחוץ לעיר. מונית פנויה ניתן לזהות לפי האור המלא בשלט הלבן של גג המונית.

אופניים- דרך מצוינת ליהנות לטייל ברחבי העיר היא באמצעות אופניים, בפריז קיימים מסלולי אופניים רבים ובטוחים. בכל זאת יש להיזהר מנהגיה הפרועים של פריז ולשמור על ערנות גבוהה, שכן חלק ממסלולי האופניים משותפים למסלולי האוטובוסים והמוניות בעיר.

בפריז קיימות חנויות רבות שמשכירות אופניים, בכל אחת מהן ניתן לקבל מפת מסלולים והמלצות בטיחות. ניתן לשכור אופניים ליום או לשבוע בשירות האופניים של העיר Velib, נסיעה באופניים האלה מצריכה הרשמה מראש לשירות בעזרת כרטיס אשראי. אפשרות נוספת היא להצטרף לסיורי אופניים מודרכים בעיר, כמו אלה שמוציאה חברת Fat Tire Bike Tours.

מוניות משדות התעופה ואליהם, לאירודיסני ובתוך העיר. ממליץ אביטל ענבר

עובדיה הסעות פריז https://www.ovadia-shuttle.com/

מספר טלפון ישראלי 054-832-5353  ovadiashuttle@live.fr

יוהן הסעות בפריז – http://yohan-driver-lametayel.com/index.php/reservation-trajet/

מחירים http://yohan-driver-lametayel.com/

Jean-Claude הוא בעלים של רכב לשישה נוסעים. נסענו אתו מהשדה לפאריס וחזרה וממליצים עליו. טל:  33660677521+

עישון (אביטל ענבר)

אסור לעשן בכל המרחבים הציבוריים הסגורים, כולל מסעדות ובתי-קפה. כך גם בחלק מהגינות הציבוריות. צייתו לשלט Défense de Fumer – אסור לעשן – או לתמרור מאיר-עיניים. הקנסות גבוהים.

פריז – דרכי הגעה משדה התעופה

שדה התעופה  Roissy Charles de Gaulle

שדה התעופה דה גול ממוקם כשלושים קילומטרים צפונית מזרחית לפריז. משדה התעופה אפשר להגיע למרכז פריז עם רכבת הRER B, זאת האפשרות הכי זולה. דרך אחרת היא לנסוע מתחנת הרכבת שבטרמינל 2, או לקחת מטרמינל 1 אוטובוס בחינם לתחנה שבטרמינל 2. זמן הנסיעה לעיר המוערך: שלושת רבעי שעה. הרכבת מגיעה בתדירות של אחת לעשרים דקות בערך.

אפשרות אחרת היא לקחת אוטובוס של אייר פרנס שיוצא מהטרמינלים בתדירות של אחת לעשרים דקות בערך. גם קווי האוטובוסים של RATP Roissybus מגיעים לפינת rue Scribe/rue Auber ליד הpl.de l`Opera. תדירות ההגעה היא אחת לארבעים וחמש דקות בערך, ומשך הנסיעה כחמישים דקות בערך.

כפי שנאמר יש את אפשרות לקחת מונית אך מדובר באופציה היקרה ביותר, משך הנסיעה למרכז יכול לקחת בין חצי שעה לשעה. ישנה אופציה של נהגים המחכים באופן קבוע מחוץ לשדה התעופה של שירותי שאטל לעיר, המחיר קבוע מראש וההסעה יוצאת לדרך אחרי שהרכב מתמלא בנוסעים. 

שדה התעופה  Orly

שדה התעופה אורלי נמצא כעשרים קילומטרים דרומית לפריז. אפשרות אחת היא לנסוע באוטובוס של אייר פרנס ומגיע בתדירות של אחד לרבע שעה בערך. בנוסף, יש אוטובוסים של הRATP שמגיעים לDenfert Rochereau, ומגיעים בתדירות של אחת לרבע שעה. גם כאן קיים שירות שאטל, אך לשים לב שהשירות נוסע בין שדה התעופה אורלי לבין שדה התעופה שארל דה גול.

לגבי מוניות, ניתן לתפוס מונית מחוץ לאולם הטיסות הנכנסות, המחיר נקבע על פי מונה. כדאי לדעת שמשך נסיעה מהעיר לשדה התעופה בתחבורה הציבורית הוא כחצי שעה. גם בשדה תעופה אורלי יש שירות של נהגי שאטלים, שמציעים הסעה לעיר במחיר קבוע מראש ובשילוב של נוסעים נוספים.

אוכל, שתייה ומסעדות בפריז

פריז ידועה באוכל, ובעיקר במטבח הצרפתי הקולינרי, שכיום משמר את מסורות המטבח הישן וצועד קדימה נוסחאות מודרניות לבישול (נובל קוויזין- המטבח החדש). לשם התחלה כדאי לדעת את מונחי היסוד בתרבות האוכל העשירה שקיימת בפריז: ביסטרו הוא בר/מסעדה שמציע מנות ויינות מקומיים באווירה לא-רשמית ובמחיר נמוך, בראסרי, מציע ארוחות בסיסיות מתפריט מצומצם במשך כל היום, מסעדה בפריז נחשבת לפסגת המוסד הקולינרי, השולחנות מכוסים במפות, הארוחות מוגשות בשעות מסוימות, לפי כל הגינונים הטיקסיים,  מתפריט קבוע או לפי בחירה מתפריט מלא, אם לא רוצים לחכות כדאי להזמין מקום מראש. בנוסף יש גם את עולם המאפים שפריז כל כך מזוהה ומתגאה בו, על כן יש את הבולנז’רי, שניתן לקנות בו לחם טרי, או לפינוק אמיתי, קיימת הפטיסרי, שאפשר להתענג על מאפה טרי בטעם שמימי עם שתייה חמה בצד.  

אכן המטבח הצרפתי הינו אחד המטבחים המובילים בעולם, וביקור בפריז לא שלם ללא התנסות בתחום הקולינארי של העיר, באכילת בגט, קוראסון, טעימת גבינות או שתיית יין איכותי. ישנו מבחר מגוון ורחב של מסעדות (בתוכן ניתן למצוא מספר מסעדות כשרות), פאבים, ברים וכמובן בתי קפה מזמינים.

המלצה חמה על טעימת בגט (כי איך אפשר שלא…) הכי טוב בפריז, ובכלל מאפים נפלאים, היא ב Du Pain et des Idees, מאפייה שנוסדה ב1889 ואופה עדיין את מאפיה בתנור אבן מסורתי, שבכתובת Rue Yves Toudic 34, Paris (מרחק הליכה מכיכר רפובליק), שעות פעילות, ימי שני-שישי 07:00-20:00 ומחירים זולים.

חיי הלילה בפריז

חיי הלילה בפריז מציעים מגוון אפשרויות בלתי נדלה, ונותר רק לבחור את אופי הבילוי שבא לך ללילה. אפשר לבלות במסעדה טובה ורומנטית, להתיישב בבית קפה, פאב או בר, לרקוד עד כלות הנשמה בדיסקוטק, ליהנות מהופעה חיה, קברט או פשוט להסתובב ברחובות המוארים ולגלות פינות חמד פריזאיות. כל אפשרות שתיבחר תלווה באנשיה הנאים ומלבושיהם מעוררי ההשראה של העיר ובאווירה המיוחדת הידועה. חשוב רק לדעת שמועדוני הריקודים פתוחים עד אור הבוקר, אבל הברים נסגרים ב-2:00 בלילה בגלל תקנה עירונית.

בפריז יש הרבה מועדונים עם כל סוגי מוסיקה ולכל מיני סוגים של אנשים. ברוב המקומות שומרים על קוד לבוש מחמיר ומקפידים על המראה של הלקוחות שלהם, אז כדאי לקחת את זה בחשבון כשחושבים על מה ללבוש…

בנוסף, הרבה ברים אופנתיים בפריז הופכים למועדונים לאחר רדת החשכה. המפורסמים ביותר ממוקמים לרוב באזור שאנז אליזה: מועדון Six-Seven (Bash לשעבר), מועדון חדר VIP (הממוקם במרתף של פלאנט הוליווד), הברון, בית הקפה לטינה ועוד. בדרך כלל לא גובים דמי כניסה, וטווח הגילאים הוא לאנשים בני שלושים פלוס.

אזור נוסף שידוע בחיי הלילה הוא אזור המארה. ידוע כאזור ההומו-לסביות שמלא בברים המיועדים לאוכלוסייה, אך רק מעטים מהם למעשה באמת ברים של הומואים-לסביות בלבד. כמו ברחוב ויל דה טמפל (Rue Vieille du Temple) שמלא בברים מעוצבים יפה עם מוסיקה מגניבה (L’Etoile manquante, Les Etages, Le Tresor ועוד), ברובם יש גם מסעדה שיכולה להתאים למי שמחפש ערב שקט יותר. כמו כן, תוכל למצוא באזור גם ברי יין (La Belle,Les Enfants) וכמה פאבים (Mulligan’s, The Pure Malt, The Auld Alliance Co). מקום ידוע נוסף הבר של מלון קוסטס (Costes hotel bar), שבכיוון הלובר, המפורסם במוסיקת אלקטרו בטרקלין שלו, מקום מאוד אופנתי ויקר למדי, שיתאים לבני גילאי השלושים המאוחרות.

רובע נוסף הוא הרובע הלטיני, שבו קיימים מגוון ברים ומושלם גם עבור סטודנטים או אנשים מבוגרים עם טעם מתוחכם יותר. פאבים שמתאימים לסטודנטים הם הפאב Saint Germain עם הקוקטיילים המפוארים והמיוחדים שלו, או הצפרדע והנסיכה (The Frog and the Princess), כמו גם ברים, שמפורסמים בגלל הדי.ג’י שלהם או המוסיקה החיה (Le Piano vache, Le Who’s bar). מקומות יותר קלאסה הם L’Alcazar (מסעדה עם בר) והקסטל (מועדון פרטי).

אזור נוסף הוא אזור הבסטיליה, למי שרוקד או רוצה לרקוד סלסה יש את Barrio Latino, מקום נהדר עם משקאות וטאפסים. באזור אפשר למצוא המון ברים לאוכלוסייה צעירה יחסית עם המון מקומיים. רוב הברים די קטנים וצפופים, אך מקומות יותר מרווחים אפשר למצוא בrue de Lappe שמתאפיינים במוסיקת הייפ ומוזיקה חיה (La Fabrique, Le SanZ SanS, Le Wax ועוד).

אחד מהמקומות הכי טובים בפריז זה אזור בובו (או hypster), מגוון בארים ממש מגניבים (le Sans Soucis, Le Mansart, le Dandy) או מועדונים טובים (Le Bus Palladium, Chez Moune, Le Rouge, Chez Carmen). טווח הגילאים הם בין 20 ל30 ואפשר לקבל חוויה אותנטית של ערבים פריזאיים טיפוסיים (כמעט ואין תיירים בכלל).

אחרון חביב הוא אזור השאנז אליזה הידוע, שבו נמצא בר הבודהה המאוד שיק, מושלם למשקה או לארוחת ערב. יש למקום עיצוב יפה עם תקרות גבוהות, כהה, קודר ורומנטי. כדאי להזמין את מוחיטו הטוב ביותר בפריז.

וכמובן, אי אפשר בלי לבקר במלכת המועדון (Queen Club), הדיסקוטק הפופולארי ביותר בפריז. 

כרטיסים למופע במולן רוז’ בפריז 

תרבות בפריז

אין ספק שפריז היא מרכז תרבותי עשיר ותרומתו לתרבות המערבית רחבה וידועה לכל אורך ההיסטוריה וגם כיום. כלומר, זה המקום ליהנות מתרבות מכל המדיומים האפשריים: מוזיקה, ספרות, מטבח, אופנה, אמנויות דקורטיביות, אדריכלות, דרמה, שפה, ציור ופיסול.

בנוסף, כתוצאה מהתקבצות קהילות שונות בפריז לאורך השנים האחרונות התווסף לעיר העושר של הקהילות האתניות. שכונות כמו Belleville וLa Goutte d’Or בחלק הצפון מזרחי של העיר נותנות תצפית טובה של חיי תרבויות המשנה, אפשר ללכת במורד השדרה של בלוויל, ברובע ה -19, ולראות תרנגולות חיות באטליזים, צעיפי ראש מבריקים, אנשים שמעשנים נרגילה בבתי קפה. גם בStrasbourg-St Denis, שם ניתן לעשות ראסטות, כמו גם את מעבר בריידי התוסס, רחוב שלם שמוקדש אך ורק למטבח הודי. ויש גם את אזור המארה שבו יושבת הקהילה היהודית ומפורסם גם כמרכז הבילוי לאוכלוסיית ההומו-לסבי.

כמובן שפריז הייתה תמיד ידועה כעיר לאנשי רוח ולרעיונות חדשים. בין המקומות המפורסמים בעולם יש את  קפה דה פלור (Café de Flore) באזור סן ז’רמן דה פרה (Saint-Germain-des-Prés) שהיווה נקודת המפגש ליוצרים, ציירים (פיקאסו, ג’אקומטי), מוציאים לאור, סופרים ופילוסופים (סארטר) מכל רחבי העולם.

מבחינת אומנות, פריז היא ביתם של מאות מוזיאונים לאמנות, גדולים וקטנים. מן הקלאסיקה בלובר לתערוכות מודרניות בפומפידו, כל אחד יכול למצוא משהו מעניין. אחד המוזיאונים המעניינים הוא מוזיאון ז’ה דה פום, שברובע 1, נמצא בבניין עתיק ומרשים שמציג תערוכות מתחלפות של צילום ומדיה בעיקר של אמנים ותיקים וחדשים. ימים ושעות פתיחה: יום ג’ 21:00-11:00 ; ימים א’ וד’ 19:00-11:00 ; סגור בימי ב’ ובחגים לאומיים. ניתן להגיע במטרו – קווים 1, 8, 12 לתחנת Concorde או באוטובוס קווים 24, 42, 72, 73, 84 ו- 94.

גם אמנויות במה אפשר למצוא בשפע, ברחובות סביב Beaubourg יש מופעי רחוב שניתן לצפות בהם בכל ימות השנה. בלט, מחזות ואופרות מבוצעים במספר בתי הקולנוע, ביניהם בית האופרה גארנייר, שנמצא בבניין מרשים, המעוטר בפסלי שיש ושלל עיטורים מרהיבים אחרים, ותקרה שצוירה בידי מארק שאגאל. שעות פתיחה: 17:00 – 10:00. ניתן להגיע במטרו לתחנת הOpera.

כמובן שיש מספר אירועי תרבות קבועים וגדולים הידועים בפריז כמו “Les Nuits Blanches” (אירוע שנמשך כל הלילה ומוקדש לאמנויות ברחבי העיר) או “Plage פריז” (אירוע קיץ עם הופעות שנבחרו רבות על הבנקים של הסיין).

לחובבי מוסיקה קלאסית, קונצרטים זולים מבוצעים בכנסיות כמו כנסיית סנאט שאפל, שנחשבת לאחת הכנסיות היפות ביותר בפריז, נבנתה כמבנה גותי ששימש את המלוכה, בכנסייה אפשר לראות גם יצירות אומנות שיקרים לדת הנוצרית וויטראז’ים מרהיבים, בנוסף אפשר לשמוע ולחוות את המוזיקה בארוק. שעות הפתיחה בחורף 17:00-9:00, ובקיץ 18:00-9:30. ניתן להגיע ברכבת התחתית – קו 4 לתחנת Cité. מבחינת ספורט, פריזאים רבים מאמינים כי האירוע היחיד ששווה לראות הוא משחק כדורגל באצטדיון Parc des Princes. אומנם האווירה יכולה להיות די פרוע בתוך ומסביב לאצטדיון כאשר צוות פריז (PSG) פוגש את היריבים היסטוריים כמו מרסיי (OM). או כאשר אחת מהקבוצות האנגליות והאוהדים הקולניים שלהם מגיעים, אבל בהחלט חוויה חד פעמית! לכל מקרה כדאי לדעת שניתן לקנות את הPariscope, זה שבועון שבו מפורט כל אירועי התרבות בעיר.

כניסה חופשית למרכזי תרבות בפריז

פריז של ויקטור הוגו- ספרות, היסטוריה ותרבות

פריז-קניות

פריז ידועה כבירת האופנה העולמית ולכן היא חלומו של כל אוהב קניות. ממיטב מותגי היוקרה, מעצבים מוכרים, עד למעצבים עולים – בפריז נמצאות החנויות והמקומות שלא כדאי להחמיץ. זאת אומרת, קל מאוד למצוא את המותג שמחפשים בפריז מצד שני, קשה לקנות משום שיש כל כך הרבה מקומות וכל כך מעט זמן. לכן מומלץ לבקר בחנויות הייחודיות והכי מייצגות את הסגנון הצרפתי.

השאנז אליזה היא אזור הקניות המפורסם של אופנת העילית. בAvenue Montaigne אפשר למצוא את מותגי האופנה המובילים: שאנל, דיור ולצידן רשתות עממיות, חנויות מזכרות וכו’. אך כיום, חנויות אופנת העילית עברו לשדרת מונטיין שחוצה את השאנז אליזה ולרחוב המקבילFaubourg Saint Honore , שם אפשר ליהנות ממגוון חנויות יוקרה כמו איב סאן לורן, הרמס או קום דה גרסון. אזור המארה הוא האזור הכי נכון כרגע, מעצבים עולים מציגים את הדברים החדשניים הבאים, חנויות וינטאז’ ובוטיקים מפתיעים. לעומת זאת, סן ז’רמן הוא האזור לשכבה הבורגנית לקניות ומקום מושלם למצוא את כל המותגים הגדולים.

כמובן שפריז ידועה גם במרכזי הקניות המגוונים שלה, אחד ממרכזי הקניות המומלצים הוא  La Vallée Village Outlet, מרכז קניות שהוא למעשה אאוטלט, מה שאומר שאפשר למצוא בו את המותגים הידועים במחירים נמוכים יותר, חוץ מעוד הרבה מבצעים והנחות. בקיצור, שווה לכל כיס. כתובת: La Vallee Village, Service Marketing, 3 Cours De La Garonne. שעות פתיחה: 10:00-19:00.

מבחינת שווקים, קיימים המון שווקים, חלקם קבועים וחלקם זמניים, אחד מהשווקים המומלצים הוא שוק מופטרד(Mouffetard) מדובר בשוק ששומר על עדכניות וידוע במגוון הדוכנים, מדוכני מזון עד לדוכני ספרים וביגוד. ואפשר גם לנוח בין הקניות באחד מבתי הקפה שבכיכר Pl.de la Contrescarpe. כתובת: 5 Rue Mouffetard ,5 Arr., 75005 Paris. שעות פעילות: רביעי, שישי וראשון: 08:30-13:00 ו-16:00-19:00. תחבורה ציבורית: מטרו תחנת Censier-Daubenton.

כדאי לדעת, ששעות הפתיחה של חנויות בפריז הן מ10 בבוקר עד 6 או 7 בערב. חנויות פתוחות מיום שני עד יום שבת. סגור בימי ראשון וחגים. נהוג לשלם לרוב בכרטיס אשראי. בצרפת, צרכנים משלמים עבור הקניות שלהם במחיר כולל מסים. אם יוצא לנפוש בחודשי הקיץ, מחודש יולי ועד סוף אוגוסט, אפשר ליהנות מהסיילים הידועים של פריז, בהם אפשר למצוא הנחות עד 80% או בחודשי החורף, בין חודש דצמבר לחודש ינואר.

כל שירותי התיירות המומלצים למטייל ספריז

מסלול טיול של שוקולד בפריז 

סיור במבוכים התת קרקעים של פריז

חגיגות ופסטיבלים בסוף הקיץ בפריז

חגיגות ופסטיבלים בסוף הקיץ בפריז

המלצה למסלול טיול יום רומנטי בפריז

טיול בגנים ובפארקים היפים ביותר בפריז

מסלול טיול בפריז בעקבות המטבח הצרפתי

שייט בנהר הסֵן מלווה בארוחת ערב בסגנון ביסטרו 

המדריך למטייל במוזיאון הלובר musée du Louvre

מסלול טיול מומלץ עם הילדים בפריז – 8 אטרקציות מטריפות למשפחה

רחוב גתה (Gaité) ורובע מונפרנאס (Montparnasse) המקסימים בפריז

המלצות לפריז לילדים

אירועים חינמים לילדים בפריז < לחץ כאן וגם לקטגוריית ילדים. מקומות שרק המקומיים מכירים. אתר לדוברי צרפתית

קו מטרו חדש. קו 14. אין בקרונות אלו נהג, ולכן יש פשוט חלון גדול שצופה לתוך המנהרה כמו בלונה פארק

אטרקציות שאסור להחמיץ בביקורך בפריז

מגדל אייפל

האטרקציה הידועה מכול, שאי אפשר שלא לבקר בה לפחות פעם אחת, מגדל אייפל המרשים, שבנה גוסטאב אייפל לקראת היריד העולמי ב – 1889. אומנם לא כולם אוהבים את מראהו המגושם של המגדל, אך השנים חולפות ונהר המבקרים בו מייצב אותו כסמלה של פריז. בביקור במגדל ניתן לעלות רגלית לקומות הראשונה והשנייה רגלית ולקומה האחרונה ניתן לעלות במעלית. התצפית מהמגדל בהחלט מרשימה וכדאי להגיע לקראת שקיעה ולצפות באורות העיר נדלקים בזה אחר זה, ולחוות את אווירת עיר האורות.

מטרו: Bir Hakein

שעות פעילות: בתאריכים ה1 בינואר עד ה12 ביוני – המעליות פועלות בין השעות 9:30-23:45 (מעלית אחרונה לקומה העליונה בשעה 22:30), המדרגות פתוחות בין השעות 9:30-18:30.

בתאריכים ה13 ביוני עד ה31 באוגוסט – מעליות פועלות בין השעות 9:00-00:45 (מעלית אחרונה לקומה העליונה בשעה 23:00), המדרגות פתוחות בין השעות 9:00-00:45.

בתאריכים ה1 בספטמבר עד ה31 בדצמבר – מעליות פועלות בין השעות 9:30-23:45 (מעלית אחרונה לקומה העליונה בשעה 22:30).

לפרטים נוספים אתר האינטרנט http://www.tour-eiffel.fr/

סיור ללא-תור למגדל אייפל, פריז

מוזיאון הלובר

התכנון המקורי של הלובר היה כארמון למשפחת המלוכה ורק לאחר מכן כבר הוסב המבנה למוזיאון. המוזיאון נפתח לקהל בשנת 1793. מדובר במוזיאון הגדול ביותר בפריז ואחד המפורסמים בעולם כולו, שידוע באוספי האמנות המוצגים בו (ציורים, חפצי אמנות, פיסול, עתיקות ועוד) וכמובן ציור המונה ליזה, האחת והיחידה. שטח הלובר ענק ויש המון לראות, אז מומלץ לא לפספס ולפחות לערוך סיבוב טעימה מהעושר האמנותי.

מטרו: תחנת Palais-Royal.

כתובת: Rue de Rivoli, 75001 Paris, צרפת

שעות פתיחה:
יום שבת 9:00–18:00
יום ראשון 9:00–18:00
יום שני(Whit Monday) 9:00–18:00 ייתכנו שינויים בשעות
יום שלישי סגור
יום רביעי 9:00–22:00
יום חמישי 9:00–18:00
יום שישי 9:00–22:00

לפרטים נוספים אתר האינטרנט http://www.louvre.fr/llv/commun/home.jsp?bmLocale=en.

רוצים שלא לעמוד בתור בכניסה ללובר ? <לחץ כאן

שער הניצחון

אתר נוסף שהפך לסמל בלתי נפרד מפריז. שער הניצחון הוקם בשנת 1836 בפקודת המצביא נפוליאון לזכר ניצחון בקרב באוסטרליץ להלל את כוחה של צרפת ומהווה עד היום אחת מהאטרקציות המרכזיות בפריז. שער הניצחון ממוקם במרכז כיכר האטואל ומגגו יש נקודת תצפית מצויינת על כל שתים עשרה הדרכים שיוצאות ממנה, עולים דרך רגל אחת של השער ויורדים דרך הרגל השנייה. בשביל לעלות צריך לעבור במנהרה תת קרקעית, הכניסה היא מרחוב Avenue de la Grande Armee. השער ממוקם גם בסופו של הרחוב הידוע שאנז אליזה על כיכר דה גול. מדי ערב בשעה 18:30 נדלקת בו אש התמיד.

מטרו: קווים 1,3,6, תחנתCharles-de-Gaulle-Etoile .

שעות פעילות: בחודשי אפריל – ספטמבר – 10:00 עד 23:00, בחודשי אוקטובר – מרץ – 10:00 עד 22:30.

לפרטים נוספים אתר האינטרנט http://www.arcdetriompheparis.com/.

קתדרלת נוטרדם

פירוש השם של קתדרלת נוטרה-דאם הוא הגבירה שלנו, שהכוונה היא למריה (אימו של ישו), מדובר בכנסייה גותית, מפעימה ביופייה ומפורסמת בזכות ציירים, סופרים ואמנים שהזכירו את שמה ביצירותיהם. מומלץ לבוא ולהתרשם מהפסלים והציורים המרשימים, וביציאה החוצה, חפשו כוכב ערד על הרצפה, שנקראת נקודת ה-0, זו נקודת ההתייחסות שממנה נמדדים כל המרחקים בצרפת.

מטרו: תחנת Cite.

שעות פעילות: מ8:00 עד 19:30.

 לפרטים נוספים אתר האינטרנט http://www.notredamedeparis.fr/-Francais.

אי הברבורים (Ile des Cygnes)

אי הברבורים נבנה בשנת 1827, מדובר במקום מדהים ורומנטי, באמצע נהר הסיין. פיסת גן עדן קטנה, עם עצים וספסלים פזורים לכל אורכה, שאפשר להביט מהם לעבר המים או לצפות במגדל אייפל שברקע נהר הסיין. בקצה המערבי של האי ניצב פסל החירות, שכידוע הובא כמתנה מהקהילה האמריקאית לצרפתים. פסל החירות הצרפתי הוא העתק קטן יותר של הפסל המקורי, שנמצא בניו יורק.

בונוס נוסף הוא שהמקום פחות מתוייר ורוב האוכלוסייה היא פריסאית, לכן דווקא שם אפשר לטעום באמת מהאווירה האותנטית של פריז, או ליהנות מהליכה רומנטית, ישיבה על אחד מהספסלים וצפייה על הנהר או על פסל החירות ברקע הנהר.

מטרו: קו 6, תחנת Bir Hakeim

כיכר דה ווז’ (Place des Vosges)

נבנתה בין השנים 1605 ל1612, מהעתיקות והיפות שבפריז, וייחודה הוא שכל צלע היא באורך 140 מטרים שיוצרים ריבוע מדויק. חזיתות הבתים שפונים לכיכר זהות אחת לשנייה ומשלימות את העיצוב המרשים ביופיו. כיום, הכיכר משמשת כמרכז פנאי לתושבי אזור המארה ולתיירים. מסביב לכיכר אפשר לטייל וליהנות מגלריות, חנויות, בתי קפה או מסעדות רבות.

מטרו: תחנות Bastille/St-Paul/Breguet Sabin.

איל דה לה סיטה

מוכר כראשיתה של פריז שממנו הכול התחיל, והגדול מבין שני איים שיושבים על נהר הסיין. האי מוכר לרבים כמשכנה של קתדרלת נוטרדאם וכנסיית סאן שאפל, וכאזור מקסים ביופיו, שווה לבוא ולהתרשם מתצפית טובה על הסיין ובכלל מהאווירה המיוחדת. 

מטרו: תחנת Cite.

בית הקברות מונפרנאס (Cimetiere du Montparnasse)

בית קברות מפורסם, שממוקם ברובע ה14, מדובר על בית קברות מפואר, שידוע במצבות האומנותיות שבו, כמו גם במפורסמים הרבים שנקברו בו: הסופר, גי דה מופסן, המשורר, שרל בודלר, שחקנית הקולנוע, ג’יין סיברג, הפילוסוף הידוע ז’אן פול סארטר, וחברתו לחיים הידועה לא פחות, הסופרת, סימון דה- בובואר, אלפרד דרייפוס ועוד רבים וטובים אחרים.

אפשר לטייל בבית קברות ולהתרשם מהמצבות ומהפסלים שמוצבים בבית הקברות, שגם עשיר בפרחים וצמחייה יפה לעין, או שניתן להצטרף לסיור מודרך שאורכו כשעתיים.

שעות פעילות: ימים ב’-ו’ בין השעות 08:00-18:00 (שעון קיץ), 08:00-17:30 (שעון חורף), ביום שבת בין השעות 08:30-17:30, וביום א’ בין השעות 09:00-17:30.

מטרו: קו 6 לתחנת Edgar Quinet או לRaspail או קו 4 לתחנת Raspail.

מרכז פומפידו (Musee Centre Pompidou)

מרכז פומפידו מהווה חלק בלתי נפרד מהנוף הפריזאי במראהו השערורייתי. המרכז מעוצב לפי רעיון של הצגת בניין מבפנים החוצה, כלומר כל הצינורות צבועים לפי תפקידם, חדרי המדרגות חשופים והקירות שקופים, כך ניתן לראות את כל תפקודיו של הבניין גם מבחוץ. והצד הפנימי ממשיך את החיצוני ומהווה מרכז תרבותי לאמנות מודרנית. אפשר למצוא תערוכות של הגדולים ביותר (פיקאסו, מאטיס ועוד רבים וטובים), ספרייה מעודכנת ואטרקטיבית. אולמות קולנוע ומופעים ובקומה האחרונה שמהווה נקודת תצפית בין הטובות בעיר, מספקת גם תערוכות עכשוויות שוות.

שעות פתיחה: כל יום בין השעות 11:00 – 21:00.

כתובת: Place Georges Pompidou, 4th, Paris, France

טלפון: 33 01 4478 1233

מטרו: תחנות Rambuteau, Hotel de Ville או  Chatele.

לפרטים נוספים אתר אינטרנט http://www.centrepompidou.fr/

מונמארטר

ההר של הקדוש המעונה הוא כינויה של גבעת מונמארטר, השם קשור לקדוש סן-דני שהביא את הנצרות לפריז, והאגדה מספרת כי לאחר שראשו נערף, קם ונשא את ראשו עד לגבעת מונמארטר. במרכז בנויה כנסיית הסאקרה-קאר, שמהווה נקודת תצפית יפיפייה על פריז ובכלל אתר מעניין לבקר בו, מסביב יש המון בתי קפה, מסעדות, אמנים ועוד, שמשמרים את אווירת האמנות שהייתה קיימת בעבר. ניתן להמשיך גם לבית הקברות מהמפורסמים בעולם, שבו אומנים ומפורסמים רבים קבורים. בית הקברות של מונמארטר (Cimetiere de Montmartre) מדוברבאחוזת קבר של משפחות אצולה. ישנן קברים גם של מפורסמים כמו: הצייר דגה, המלחין ברליוז, הסופר אלכסנדר דימא הבן, היינריך היינה, הסופר אמיל זולה, הפיסיקאי לאון פוקו ועוד רבים.

אוטובוס: קווים 30, 31, 80, 85.

גני טווילרי

בין מוזיאון הלובר לכיכר הקונקורד, ישנם גנים מדהימים ביופיים שנבנו במאה ה-16 עבור משפחת המלוכה לטיולים, לשיחות וסתם לישיבה או קריאה בפינות נחמדות שיועדו לכך. כיום יש בגנים גם גני שעשועים עבור ילדים ומשפחות, רכיבה על סוסים, תיאטרון בובות, מזרקות והשטת סירות מפרש קטנות בבריכה. בנוסף יש שני מוזיאונים קטנים לאמנות, בתי קפה ודוכנים. בחודשי הקיץ גם נערכים במקום ירידים. הגנים ייחודיים ביופי בלתי רגיל ושווה לקפוץ לביקור במיוחד שמדובר במקום כל כך מרכזי (ליד הלובר). הכניסה ללא תשלום.

מטרו: Tuileries, Concorde.

גני לוקסמבורג (Jardin du Luxembourg)

גני לוקסמבורג נמצאים בלב העיר, ונחשבים הגנים הפופולאריים ביותר בפריז, מדובר ב250 דונם, במקור נבנו הגנים עבור מארי דה מדיצ’י (אלמנת הנרי הרביעי), ביחד עם ארמון לוקסמבורג, שכיום משמש כסנאט הצרפתי. מדובר במקום נהדר לטייל בו, לשחק טניס, כדורת, שחמט לרכב על פוני או לשוט ביאכטה באגם. לחלופין, זה עושה את מקום נהדר לרענן את כל מה שהספרות הצרפתית עסיסית. המקום מהווה אטרקציה נהדרת לכולם, משפחה עם ילדים, זוגות וגם ליחידים שרוצים מקום מיוחד לשבת ולקרוא ספר. אין ספק שגני לוקסמבורג מספקים חוויה נהדרת לכל מבקר!

שעות פתיחה: בכל ימי השבוע, בדרך כלל פתוח עד השקיעה, מומלץ להתעדכן באתר אינטרנט.

כתובת: Jardin du Luxembourg, Paris, France

טלפון: 33 01 4046 0888

פרטים נוספים באתר אינטרנט http://www.senat.fr/visite/jardin/horaires.html

מוזיאון אורסיי (Orsay Museum)

המוזיאון, מהיפים בעולם, מציג אמנות מהמחצית השנייה של המאה ה-19 עד השנים הראשונות של המאה ה-20, של האמנות האימפרסיוניסטית, פוסט-אימפרסיוניזם, אר נובו ועוד. במוזיאון מוצגים שלל אוספים מתחומי פיסול, ציור, אמנות דקורטיבית, צילום, גרפיקה, אדריכלות וקולנוע. המוזיאון מהווה נקודת נהירה מכל העולם, עקב היצירות המפורסמות שמציג כגון “ארוחת צהריים על הדשא” של מאנה, “סצנות בלט” של דגה, “החדר הצהוב” של ואן-גוך, ועוד ועוד.

שעות פתיחה: בימים ג’,ד’ וו’-א’ בין השעות 18:00- 9:30, יום ה’ בין השעות 21:45 – 9:30. יש לשים לב שהמוזיאון סגור ביום ב’. 

כתובת: 62 rue de Lille, 7th, Paris, France

טלפון: 33 01 4049 4814

פרטים נוספים באתר האינטרנט http://www.musee-orsay.fr/

גשר אלכסנדר השלישי (Pont Alexandre III)

לחובבי הארכיטקטורה כדאי לבקר בגשר הידוע, שמפוסל בסגנון “ארט-נובו” ונחשב למפואר ביותר בפריז. הגשר הוקם בשנת 1900, ואת אבן הפינה הניח אורח כבוד – יורש העצר הרוסי, בנו של הצאר אלכסנדר השלישי, ומכאן שמו של הגשר. הגשר נמצא על אחד מהצירים החשובים בפריז-“ציר אינווליד”, שמוביל לכיוון האינווליד, מקום קבורתו של הקיסר נפוליאון בונפרטה. ייחודו של הגשר הוא בהבנה שגשר פונקציונאלי יכול גם להקנות חוויה אסטטית באמצעות עיצוב מעניין- הגשר מעוצב עם שלושים ושניים פנסי תאורה רומנטיים ופסלים מוזהבים. בנוסף, הקמת הגשר היוותה פלא מבחינה ארכיטקטונית באותה תקופה, מכיוון שבנוי מקשת פלדה ענקית המקשרת בין שתי הגדות – ללא תמיכה נוספת. בקיצור, מומלץ לטייל על הגשר, במיוחד בזמן אחר הצהריים-ערב שאז אפשר לראות את השקיעה המדהימה.

כתובת: Pont Alexandre III, Paris.
מטרו: תחנת Invalides.

הפנתיאון (Pantheon)

בלב הרובע הלטיני שבפריז, נמצא הפנתיאון. במקור נבנה המקום ככנסייה, אך בסופו של דבר שימש כמקום קבורתם של כמה מהגדולים והמפורסמים של צרפת, כדוגמת וולטר, ז’אן זאק רוסו, אלכסנדר דיומא, מארי קירי ועוד רבים. המבנה בנוי בסגנון נאו-קלסי, עם חזית שהושפעה מהפנתיאון שברומא, ועם כיפה המתנשאת על ראש המבנה. בכניסה למבנה יש אולם גדול במימדיו עם קירות מעוטרים בסדרת ציורי ענק של הצייר פובי דה שבאן, מהמאה ה-19, בציורים מתוארת ההיסטוריה הצרפתית, בחלקה מהמציאות וחלקה בדמיון. בנוסף, באולם יש את המטוטלת הידועה והמרשימה של פוקו ופסל ענק שמייצג את צרפת כאישה. הקברים עצמם מצויים במרתף אליו מגיעים דרך ירידה במדרגות עד שמגיעים למסדרון עם המון תאים שבתוכם המצבות.

שעות פתיחה: בעונת הקיץ פתוח בין השעות 09:30 – 18.30, בעונת החורף בין השעות 10:00 – 17:00.

כתובת: Place du Panthéon, 75005 Paris

טלפון: 33 1 44 32 18 00

מטרו: תחנת Cardinal Lemoine

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט http://pantheon.monuments-nationaux.fr/fr/

הקטקומבות של מונפרנאס (Catacombes)

הכוונה בקטקומבות הם מחצבות ישנות שנחפרו בידי כורי אבן מאז התקופה הרומית. בסוף המאה ה-18 כדי לפנות בתי קברות בעיר לשם בנייה השתמשו במקום לפינוי, כך הועברו לקטקומבות אינספור שלדים וגולגולות. כתוצאה מהסידור המוזר של השלדים שהונחו על מדפים, במבנים מוזרים וביצירתיות רבה, קיבל המקום נופך מיוחד, והוצמדו לו מגוון סיפורי זוועה. כיום המקום מפורסם ורבים נוהרים אליו לצפות בעצמם במקום המוזר והייחודי. לא כדאי לבוא עם ילדים, עד היום המקום מבטיח לתת למטייל בו צמרמורת. מטיילים במקום מתבקשים להצטייד בפנסים מכיוון שהמסלול בקושי מואר, מה שתורם לאווירת האימים. כדאי לדעת שהמסלול מוגבל למטיילים, עקב אורכו הקיצוני, המקטע שפתוח לציבור מהווה רק חלק קטן מאותה רשת מסועפת של מחילות תת-קרקעיות הנפרשת למעלה מ-300 קילומטר. ניתן בקלות ללכת לאיבוד על כן המטיילים מחויבים להיצמד למדריך, ולרוב נצמדים מפחד.

שימו לב, לשמות הרחובות החקוקים על הקיר, המידעים אתכם איזה רחובות היו מעליהם ( חלק נעלמו עם השנים )

קבורים: מקסימיליאן רובספייר, ז’ורז’ דנטון, Princess Élisabeth of France, Jean de La Hire, Nicole Valéry Grossu

לא מיועד לבעלי מיגבלות פיזיות.

רק 200 איש יכולים להכנס בכל זמן נתון. ולכן ההמתנה עלולה להיות ארוכה.

אין שרותים בכניסה וביציאה . הליכה של 45 דקות.

כדאי להגיע בנעלי הליכה נוחות ונגד החלקה

במנהרות שורר קור של 14 מעלות.

אין כניסה עם תיקים גדולים.

רוצים הדרכה ואו, לא לעמוד בתור לקטקומבות של פריס

שעות פתיחה:
יום שישי 10:00–20:00
יום שבת 10:00–20:00
יום ראשון 10:00–20:00
יום שני(Whit Monday) סגור
יום שלישי 10:00–20:00
יום רביעי 10:00–20:00
יום חמישי 10:00–20:00

כתובת: Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris

מטרו: תחנת Denfert-Rochereau.

מוזיאון רודן (Musee Rodin)

מדובר במוזיאון הרומנטי ביותר בעולם. המוזיאון ממוקם באחוזה מהמאה ה-18 בה חי ועבד אוגוסט רודן (1840-1917) וכיום פסליו מאכלסים את החוץ – הגנים ואת פנים – האחוזה. בתוך האחוזה, ניתן למצוא את פסל הנשיקה שמתארת תשוקה נצחית. בנוסף, ניתן למצוא את עבודותיהם של רבים אחרים, כמו פילגשו של רודן ותלמידו, קמיל קלודל, ציורים של ואן גוך, רנואר, מונה וכמובן שאת ציוריו של רודן. בחוץ, ניתן למצוא ולהתרשם מפסל הברונזה החושב, בניגוד חד לדמויות המתפתלים בשערי גיהנום.

שעות פתיחה: יום שלישי ויום ראשון, בין השעות 10:00 – 17:45.

כתובת: 79 rue de Varenne, 7th, Paris, France

טלפון:  33 01 4418 6110
פרטים נוספים באתר האינטרנט http://www.musee-rodin.fr/

המסגד של פריז (Grande Mosquée de Paris)

בנייתו הסתיימה ב1926 ונעשתה לאות תודה למוסלמים שנלחמו ונפלו במלחמת העולם הראשונה. המסגד נבנה בעיצוב ספרדי-מרוקאי. בעבר שימש מלומדים מוסלמים, אבל עם השנים המבנה הוסב למסגד. כיום ניתן לסייר במסגד היפה למראה, מהחצר עם תבליטי הפסיפס המדהימים, עצי התאנה והמזרקה, ליהנות מהמתחם עם בית מרחץ טורקי (חמאם), או במסעדה מרוקאית נהדרת ובית התה.

שעות פתיחה: ימי א’- שבת, בין השעות 11:00-19:00.

כתובת: 2 place du Puits-de-l’Ermite (access via 39 rue Géoffroy-St-Hillaire), 5th, Paris, France

טלפון: 33 01 4535 9733

אטרקציות עם הילדים בפריז

פריז במבט ראשון, לא תמיד נראית ידידותית לילדים, בין מנהרות המטרו המייגעות לאטרקציות תרבותיות שנראות קצת מרתיעות, במיוחד לילדים קטנים. אומנם העיר נראית מתאימה בעיקר למבוגרים אבל ביקור בפריז עם ילדים לא חייב להיות כאב ראש. יש שפע של דברים נפלאים לעשות עם מבקרים צעירים, וכמשפחה, זה רק עניין של תכנון נכון של החופשה סביב כמה אטרקציות המתאימות לילדים ואפילו מהנות גם להורים.

עיר הילדים  (Cite des Enfants)

מקום ראשון שחובה לבקר בו הוא Cite des Enfants שברובע ה19, מדובר במתחם ענק ומושקע שמציג תחומים שונים כמו: מדע, אמנות, מוזיקה, טבע ועוד, ומותאם במיוחד לילדים בכל הגילאים ולהורים. יש אפילו הפרדה לשני מסלולים שאורכם כשעה וחצי כל אחד, המותאמים לטווח גילאים שבין 2-7 ול5-12, כך שהחוויה באמת מושקעת ומותאמת ליכולות הילדים, מה שמוביל לנחת והנאה אצל ההורים, אטרקציות לדוגמא הם: ציור בקרני אור, התאמה בין חיות לבין עקבותיהן, הפעלה של מריונטות, ומתחם מיוחד שמוקדש לבוב הבנאי וכולל לבנים רכות, ווסטים צהובים וקסדות. הילדים המבוגרים יותר יכולים להתנסות בניסויים מדעיים והדמיית אולפני טלוויזיה, בקיצור מקום מאוד שווה וחדשני. מומלץ להזמין מקום מראש.

שעות פתיחה: ימים ג’-שבת בין השעות 10:00 – 18:00, יום א’ פתוח בין השעות 10:00 – 19:00. יום ב’ סגור.

כתובת: 30 Avenue Corentin Cariou, 75019 Paris

טלפון: 33 1 40 05 70 00

מטרו: תחנת Porte de la Villete

פרטים נוספים באתר האינטרנט cite des enfants 

גני לוקסמבורג (Jardin du Luxembourg)

מקום נוסף חובה לילדים הוא גני לוקסמבורג, שנמצאים ברובע ה 6. הגנים היפהפיים הם אתר שאסור להחמיץ עם הילדים. אפשר לטייל איתם ארוכות בגנים, לתת להם לשחק ולהכיר ילדים פריזאיים שבדרך כלל באים לשחק בגנים, אטרקציה נוספת היא הקרוסלה המפורסמת, רכיבה על סוסי פוני, בריכה להשטת סירות מפרש, תיאטרון בובות, שחקני שחמט, מגרש משחקים לילדים. בקיצור, שלל אטרקציות שבטוח יעסיקו את הילדים וכמובן פזורים ברחבי הגנים גם כיסאות נוחים או ספסלים להורים שהתעייפו או שסתם רוצים לצפות ביופי של הגנים. בנוסף, ברחבי הגנים גם פזורים מקומות עם אוכל ושתייה.

שעות פתיחה: בכל ימי השבוע, בדרך כלל פתוח עד השקיעה, מומלץ להתעדכן באתר אינטרנט.

כתובת: Jardin du Luxembourg, Paris, France

טלפון: 33 01 4046 0888

מטרו: תחנת  Odéon

פרטים נוספים באתר אינטרנט http://www.senat.fr/visite/jardin/horaires.html

פארק דה בוט שומון (Parc des Buttes-Chaumont)

גן ציבורי, השלישי בגודלו בפריז, ברובע ה-19. מקום נהדר עבור ילדים שאוהבים לרוץ, לטפס ולחקור. הגן נבנה באתר של מחצבת גבס נטושה, מראה הגן הוא כמו קערה ושיאה הוא פסל הממוקם במרכזו של אגם בגובה 30 מטרים. בגן יש מסלולים נפלאים לטיול וניתן להתרשם מהמערות, ממפלי המים, מהגשרים, ומביתן אבן קטן בחלק העליון של הפסל עם נוף 360 מעלות. בנוסף, אטרקציות לילדים כמו תיאטרון בובות ומשחקים.

שעות פעילות: כל יום, בין השעות 7:00 – 20:00.

כתובת:  1 Rue Botzaris, 75019 Paris

טלפון: 33 1 44 52 29 19

מטרו: תחנות Buttes-Chaumont, Botzaris, or Laumière

דיסנילנד (Disneyland Paris)

לא צריך לומר ולהסביר הרבה, יום או כמה ימים בדיסנילנד פריז ואפשר להיות בטוחים שקהל הילדים יצאו מרוצים. מתקני הנופש, כוללים מגרש גולף, כפר דיסני, ודייווי קרוקט ראנץ, חניוני קמפינג, שיכולים כמובן גם לספק מבוגרים טיול משעשע למדי. כאשר דיסנילנד פריז פתחה לראשונה את שעריה ב1992- רבים ניבאו שזה יהיה כישלון, אבל מאז הפארק מלא האטרקציות ואתר הנופש הפכו לאחד היעדים הפופולאריים ביותר באירופה, מושכים אליו מיליוני מבקרים בכל שנה. בנוסף, המלונות בדיסנילנד פריז מציעים גם כיף, סביבה רגועה ונינוחה לכל המשפחה. אין על מה להאריך במילים, זה מקום חובה לטייל לחוויה בלתי נשכחת עם לילדים ולמבוגרים כאחד!

שעות פתיחה: פארק דיסנילנד: ימים ב’ עד ו’, בין השעות 10:00 – 07:00, ימי שבת, בין השעות 10:00 – 22:00 וימי א’, בין השעות 10:00 – 21:00.

אולפני וולט דיסני פארק: ימים ב’ עד ו’, בין השעות 10:00 – 6:00, ימי שבת, בין השעות 10:00 – 07:00 וימי א’, בין השעות 10:00 – 19:00.

כתובת:  77777 Marne-la-Vallée

טלפון: 33 825 30 05 00

פרטים נוספים באתר אינטרנט http://www.disneylandparis.com/

רכישת כרטיסי כניסה לפארק יורו דיסני 

מוזיאון המדע והתעשייה (Cite des Sciences)

מוזיאון עצום שהוקדש ללמידה על מדע בדרך הכי מהנה שיש, דרך חוויה. המוזיאון שוכן בקצה הצפוני של העיר ואוצר באופן קבוע תערוכות שנועדו ללכוד את דמיונם של ילדים וכמובן שגם של מבוגרים, התערוכות מיוחדות לילדים ולמבוגרים מבטיחות שאף אחד במשפחה לא יישאר משועמם.

שעות פעילות: ימי ג’-שבת, בין השעות 10:00 – 18:00, ימי א’, בין השעות 10:00 – 19:00. בימי ב’ סגור.

כתובת: 30 Avenue Corentin Cariou, 75019 Paris

טלפון: 33 1 40 05 70 00

מטרו: תחנת Porte de la Villette.

גן החיות בז’רדן דה פלאנט (Jardin des Plantes)

הגן הבוטני של צרפת, שממוקם ברובע החמישי, יכול להיות מקום טיול נפלא לילדים אם מתרכזים בגן החיות שבתחומו. גן החיות נוסד כגן חיות ציבורי לאחר המהפכה הצרפתית, הוא מכיל עשרות מינים של בעלי חיים נדירים, ואחד מגני החיות העתיקים שבאירופה. לגן החיות יש עדיין קסם משלו, והוא יכול לספק טיול להורים שמחפשים פעילויות לילדיהם. בגן יש פינת ליטוף ופינה נוספת שבה אפשר לראות חיות מבעד למיקרוסקופ, חוויה מיוחדת לילדים.

שעות פעילות: כל ימי השבוע, בין השעות 9:00 – 17:00.

כתובת: 57 Rue Cuvier, 75005 Paris

טלפון: 33 1 407 937 94

מטרו: תחנת Gare d’Austerlitz.

החופים של פריז (Paris–Plages)

בשנת 2002, נחנכו על גדות הסיין, חופי ים שנקראו החופים של פריז. עצי הדקל, החול וכיסאות הנוח נותנים אווירת ים. בקיץ מתקיים אירוע בחינם, שהופך כמה מקומות בפריז לחופים במלוא מובן המילה, וכל אחד עם נושא מאפיין משלו. החופים של פריז הפכו למקום בילוי קבוע בסצנת הקיץ הפריסאית. ניתן להגיע עם הילדים וליהנות מהשתזפות על חול, שחייה בבריכות התלויות מעל נהר הסיין, קיאקים, או מקונצרט ערב.

שעות פעילות:  פעיל רק בחודשי הקיץ. 

כתובת: Bassin de la Villette, 19e Arrondissement, Paris.

גן השעשועים ז’רדן ד’אקלימטסיון (Jardin d’Acclimatation)

בחלקו הצפוני של יער בולון נמצא גן שעשועים, הגן היה פארק השעשועים הראשון של פריז, שנפתח על ידי נפוליאון השלישי בשנת 1860. כמעט 50 הדונם הפרק נועד במקור כדי לשכפל את גנים בסגנון אנגלי. בגלגולו המודרני, הגן הוא גם מקום מושלם לילדים ומצד שני נוסטלגיה עבור ההורים לגני שעשועים מילדותם. הכניסה אליו היא באמצעות רכבת מד-צר עתיקה ומקסימה, הגן בגודל 49 דונם של שעשועים ואטרקציות כמו מראות, חץ וקשת, מגרש מיני גולף, גן חיות, תיאטרון בובות, גלריות. בין שלל האטרקציות ניתן גם לנוח ולצפות על הגן, שמלא פרחים יפים ומדשאות מושלמות לפיקניק, בנוסף יש לגונה שבה ניתן לשכור סירות.

שעות פעילות: הפארק פתוח בחודשי אפריל עד ספטמבר מדי יום, בין השעות 10:00 – 07:00. בחודשי אוקטובר עד מרץ, בין השעות 10:00 – 18:00. כדאי בכל מקרה לבדוק באתר את שעות הפתיחה לכל המסעדות והאטרקציות.

כתובת: Bois de Boulonge.
מטרו: תחנת Les Sablons.
טלפון: 33 01 40 67 90 82

פרטים נוספים אתר אינטרנט http://www.jardindacclimatation.fr/

 

לוח אירועים ופסטיבלים שנתי בפריז

 ינואר

הפסטיבל הבינלאומי לקרקס המחר

פריז, מזמינה את הכישרונות הגדולים של אנשי הקרקס להתחרות ביניהם. הפסיבל מציע לצופים ליהנות מהתחרות ומצפייה בליצנים, מאלפי חיות, אקרובטים ולהטוטנים. הבילוי יכול להיות מתאים לזוגות, משפחות וקבוצות. הפסטיבל מתקיים מידי שנה במחצית השנייה של חודש ינואר.

פברואר

תערוכת רטרומוביל

התערוכה המרשימה מציגה את ההיסטוריה של המכוניות במאה האחרונה. התערוכה מתקיימת מדי שנה ומציגה מכוניות מרוץ, אופנועים, סירות ובנוסף פריטי אספנות עבור חובבי מכוניות מושבעים. התערוכה מתקיימת במתחם האקספו ומומלצת בחום לכל חובבי המכוניות באשר הם וגם לכאלה שלא- יבואו ויתאהבו.

בשנת 2014 יתקיים הנשף מה5 עד ה9 בפברואר.

מרץ

תהלוכת הפרה השמנה

תהלוכת הפרה השמנה הוא חלק מאירועי הקרנבל של פריז ומקורה מימי הביניים. מדובר בתהלוכה ססגונית ורועשת שמלווה במופעי רחוב מרהיבים, מוזיקה חיה, להטוטנים וכו’. שעות התהלוכה הן מ13:30 עד 19:00.

אפריל

מרוץ המרתון של פריז

מדובר במרוץ הגדול ביותר שמתקיים מדי שנה בתחילת חודש אפריל. משתתפים במרוץ מקומיים וזרים שמגיעים מכול העולם. תחילת המרוץ וסיומו הוא בשער הניצחון הידוע של פריז.

מאי

מרוץ הסוסים של פריז

מרוץ הסוסים הפך לפופולארי מאוד בקרב חובבי מרוצי הסוסים בפריז, והוא חוויה מעניינת לכל מי שרוצה לראות איך נערך מרוץ סוסים אמיתי. 

המרוץ נערך במסלול המרוצים Auteuil

יוני

פסטיבל המוזיקה של צרפת

מדובר בפסטיבל שנערך בכול צרפת וכמובן שהמופעים המרכזיים מתקיימים בפריז. הפסטיבל משלב מגוון סגנונות מוזיקה: מוזיקה קלאסית, גאז’, פופ, רגאיי וכו’. בזמן הפסטיבל אפשר ליהנות ממוזיקה טובה, הופעות באולמות, בברים, בפארקים, ישנם בנוסף אירועים תחת כיפת השמיים בפארק דה לה וילט, בכיכר הבסטיליה, בכיכר הרפובליקה ועוד. בקיצור, פריז הופכת למוזיקאלית כמעט בכל מקום אפשרי.

לרוב המופעים הכניסה חינם. 

יולי

חגיגות יום הבסטיליה

החג הלאומי החשוב שנחגג להנצחת תחילת המהפכה הצרפתית. תחילת החגיגות במצעד צבאי מסורתי לאורך שדרות שאנז אליזה. כל היום מלווה במופעי תרבות בכל העיר וחגיגות, בשעות הערב נמשכת אווירת החג עם מופעי זיקוקי דינור מרהיבים וחגיגות לתוך הלילה. 

בשנת 2014 יתקיים ב – 14.7

לפרטים נוספים http://www.parisinfo.com/ .

אוקטובר

לילה לבן Nuit Blanche

לילה שבו מתקיימים בכל רחבי פריז שלל אירועי אמנות לאורך כל הלילה. חוויה קסומה של אורות, אנשים ותרבות. לרוב המקומות הכניסה חופשית.

בשנת 2014 יתקיים בראשית אוקטובר. לפרטים נוספים כדאי להתעדכן במועד יותר קרוב לתאריך הלילה הלבן.

נובמבר-דצמבר

שוק חג המולד בשאנז אליזה

החל ממחצית חודש נובמבר ועד תחילת ינואר נפתח שוק חג המולד בשאנז אליזה, השוק המרשים באווירת חג מולד, קסום מקושט וחגיגי. ריח של מטעמים מסורתיים נישא באוויר, יחד עם העצים המוארים וסנטה קלאוס בנוסף להופעות חינם, בקיצור, שמח במיוחד.

בשנת 2014 יתקיים השוק בתאריכים 15.11.2014-5.1.2015

לפרטים נוספים   http://www.parisinfo.com/en/ .

מלונות מומלצים בעבורכם בפריז

פילוח מקומות לינה לפי העדפות פופולריות בפריז

אינטרנט אלחוטי (584)

 אופרה – האוסמן (23) 

סנט ג’רמיין – לוקסמבורג (35)

שאנז אליזה -מדלן (41)

 גאר דו נורד – גאר דה לה (17)

 פנתאון – סן מישל (36)

 באסטיל – רפובליק (25)

לובר – שאלה (30) 

רומנטיקה / ירח דבש (11)

 טיול עירוני (23)


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם