המדריך השלם למטייל בציריך

ערכה וכתבה: עינת מדלבאום

ציריך נחשבת אחת מעריה האשיות של שווייץ. היא נמצאת בקנטון ציריך ממש על שפת אגם ציריך. מיקומה תרם הרבה להתפתחותה: היא נמצאת בצמתי דרכים המובילים לאיטליה ולגרמניה וכן במפגש בין אגם ציריך לנהר הלימט. בעקבות התפתחותה, הפכה ציריך לבירת העסקים והאופנה של שווייץ. זוהי אמנם עיר מרכזית אך בעלת מראה ואוירה פסטורליים במיוחד: האגם הצלול שלצידה, הפארקים הרבים, השקט והרחובות הנקיים משרים בה אוירה כפרית יותר מאשר אוירה של כרך. למרות אוירה זו ניתן כמובן למצוא בה הכל: מרכזי קניות שוקקים, כאשר הרחוב המרכזי בה, רחוב בנהופשטראסה (Bahnhofstrasse) מלא בחנויות אופנה יוקרתיות. מבחינה היסטורית, ההתיישבות במקום החלה כבר במאה ה- 9 לספירה. במאה ה- 14 הצטרפה ציריך לקונפדרציה השוויצרית אך סולקה ממנה בהמשך לתקופה של 100 שנה. כאשר הונחה מסילת ברזל שחיברה בין ציריך לעיר באדן הפכה ציריך למרכז מערכת המסילות של שווייץ. ציריך שוכנת צפונית לאגם ציריך כאשר נהר לימאט חוצה אותה לשני חלקים. בגדה הימנית שוכנת העיר העתיקה ואילו בשמאלית נמצא רחוב בנהופשטראסה שמתחיל בתחנת הרכבת המרכזית (פירוש שם הרחוב הוא רחוב תחנת הרכבת) ומסתיים בשפת האגם. ציריך היא ריכוז עשיר של טבע, תרבות, אתרים היסטורים וכמובן הרבה אופנה וקניות, במיוחד לחובבי השעונים השוויצרים ששמם יצא למרחוק וגם לחובבי השוקולד…

עובדות כלליות ומידע לתיירים

אוכלוסיה: כחצי מיליון תושבים

מזג אויר: מזג האויר הטוב ביותר הוא בחודשים יוני- ספטמבר אך הוא כולל בתוכו את העונה החמה מבחינת תיירות, חודשים יולי- אוגוסט. בחודשים אלה יש ביקוש רב וכדאי להזמין מקום מראש. החורף הוא קר ומושלג ובחודשים אפריל- מאי רוב הימים גשומים מאוד כך שפחות נעים לטייל.

טלפוניה: קידומת לשוויץ היא 41, קידומת לציריך- 1, מרכזיה- 111, מרכזיה בינ"ל- 191

אתרי אינטרנט: Zuerich.com

שעות פתיחה: חנויות ועסקים פתוחים לרוב בימי שני- שישי בשעות 9:00-18:30 ובחמישי החנויות פתוחות עד 21:00. בשבת רוב העסקים נסגרים ב- 16:00 ובראשון כולם סגורים. ישנה בד"כ הפסקת צהריים במהלך היום. הבנקים פתוחים בימים שני- שישי ב- 8:15- 16:30 ובחמישי עד 18:00. שנם בנקים שפתוחים גם בשבת או עד שעה מאוחרת יותר.

מספרי חירום: 117- משטרה, 144- אמבולנס, 3616161- עזרה ראשונה

מידע לתיירים: החוברת Zurich News and Information כוללת מידע כולל על העיר, לרבות פעילויות או אירועים מיוחדים. היא יוצאת מדי חודש וניתן להשיגה במלונות או לשכות התיירות. לשכות התיירות נמצאות בשדה התעופה ובתחנת רכבת בנהוף, כתובת: Bahnofplatz 15.

בתי מרקחת

חשמל: כדאי להביא שנאי בינ"ל כי צורת התקע משתנה ממקום למקום. המתח בו משתמשים הוא 220 וולט ועם זמן מחזור של 50 הרץ

דואר: סניפי הדואר פתוחים בימי שני- שישי בשעות : 7:30-12:00 ו- 13:00-18:30. בשבת: 7:30-11:00

תחבורה ציבורית

נמל תעופה: נמל התעופה קלוטן ( (Flughafenנמצא במרחק של 12 ק"מ מציריך. מגיעים אליו 130 קווי תעופה מ- 80 מדינות. נמל התעופה ממוקם על כביש A20, כביש ראשי שהגישה דרכו נוחה מאוד לציריך ואף לבזל וברן. במקומות שונים בנמל התעופה ניתן למצוא דלפקים  המספקים אינפורמציה רבה לתיירים. טלפון של נמל התעופה: 43-8162211. טלפון לבירורים על טיסות: 090-030-0313. מנמל התעופה ניתן להגיע לעיר במספר דרכים: האחת היא באמצעות שאטל (בתשלום) העושה סיבוב בין מלונותיה המרכזיים של ציריך. כך ניתן גם לחזור לנמל התעופה. דרך שניה היא אוטובוסים היוצאים מתחנת האוטובוסים שמאחורי מגרשי חניה 2 ו- 3. דרך שלישית היא ברכבת שתביא אתכם לעיר בנסיעה של 10 דקות. תחנת הרכבת נמצאת בטרמינל B ותביא אתכם לתחנת בנהוף, תחנה מרכזית מאוד ממנה תוכלו להגיע לכל שווייץ ולמקומות רבים באירופה (ראו בהמשך). מוניות, אשר להן תצטרכו לשלם את הסכום הגבוה ביותר מבין כל דרכי ההגעה, יחכו לכם מחוץ לטרמינל 1 ו- 2. רכב תוכלו לשכור בכל אחת מחברות השכרת הרכב המפוזרות בנמל התעופה. עם רכב סעו דרך הכביש המהיר N1.

תחבורה: בשוויץ כמו בשוויץ, גם מערכת התחבורה היא מדוייקת ויעילה מאוד. היא מגיעה לכל מקום ומקום בעיר כך שקל מאוד להתנייד בעיר באמצעותה. תדירות הרכבות והאוטובוסים גבוהה ומערכת התחבורה הציבורית כולה פועלת מ- 5:30 בבוקר ועד 24:00 בלילה. ישנה חברה האחראית על כל הפעלת התחבורה הציבורית בקנטון ציריך והיא נקראת Zurcher Verkehrsverbund או ZVV. אוטובוסים וחשמליות פועלים בתדירות גבוהה כאשר יש לרכוש את הכרטיסים לפני הנסיעה. ניתן לרכוש כרטיס pass Swissהמקנה נסיעה חופשית למשך 24 עד 72 שעות בחשמליות, באוטובוסים וברכבלים. ישנם מספר קוים של רכבל שהנסיעה בהם היא חוויה. רכבת בין עירונית יוצאת מתחנת הרכבת המרכזית בנהוף. מתחנה זו יוצאות רכבות המגיעות לערים אחרות בשוייץ ומסומנות IC וגם רכבות המגיעות למדינות אחרות באירופה ומסומנות EC.

אטרקציות:

ציריך נחשבת לעיר מובילה בקנה מידה עולמי מבחינת איכות החיים שבה, ובתור שכזאת יש בה אטרקציות רבות ומגוונות. האגם בפני עצמו הוא אטרקציה וגם יש סביבו אטרקציות קטנות יותר שהתמקמו בסמוך אליו. ציריך מלאה פארקים וריאות ירוקות, המהוות גם אטרקציות חינם בחלקן הגדול. העיר מלאה באטרקציות לילדים כמו גני שעשועים וגן חיות וכן כמוזיאונים העוסקים בנושא המעניין ילדים כמו צעצועים. חובבי התרבות והאמנות ימצאו בעיר מוזיאונים וגלריות בתחומים שונים. מוזיאון האמנות של ציריך הוא מוזיאון מגוון ומעניין בו ניתן למצוא יצירות אמנות מתקופות שונות. חיי המסחר של העיר שוקקים וניתן למצוא בה מגוון חנויות ומרכזי קניות הומים, שווקים ועוד. בציריך מתקיימים גם פסטיבלים המכניסים לעיר שמחה וססגוניות.

פארקים:

פארקים ואזורים ירוקים מהווים חלק לא קטן מן העיר. הפארקים והירוק הם חלק מקסמה של העיר שכוללת חיים אורבניים תוססים יחד עם תחושה של שלווה. השטחים הירוקים הרבים מספקים את השלווה הכמעט כפרית שיש בציריך. העיר כוללת גנים ופארקים ותיקים וחדשים יותר. הנה הפארקים הבולטים:

גני ציריכהורן: גני ציריכהורן ממוקמים ממש על שפת האגם במזרח העיר. בגנים תמצאו מדשאות ירוקות, עצים רבים ואזורי משחק לילדים כמו גם אזורים לפיקניקים. ברחבי הגנים ישנם דוכני אוכל ושתיה ואף מתקיימים בהם מופעים שונים. זהו מקום נפלא לעשות בו עצירה מן השוטטות כאשר אתם נמצאים בחלקה  המזרחי של העיר.

פארק לינדנהוף: פארק לינדנהוף הוא הוותיק במבין הפארקים השזורים בעיר. הוא ממוקם על גבעת לינדנהוף ולכן ההגעה אליו כרוכה בעליה במעלה השביל המוביל אליו. עם זאת, ההליכה הטיפה מאומצת שווה כל רגע. הנוף הנשקף מן הפארק הוא יפהפה וכולל את בתי העיר ואת הנהר. זהו פארק קטן ורגוע הנותן נקודת מבט ייחודית אל העיר.

הגנים הבוטניים: הגנים הבוטניים של אוניברסיטת ציריך מתפרשים על פני שטח גדול כך שניתן באמצעותם להתנתק מהחיים האורבנים ולהתחבר לטבע. הצמחייה בגנים היא מגוונת מאוד וכוללת צמחים מאזורי גידול שונים לחלוטין: צמחיה טרופית לצד צמחיה ים תיכונית ואלפינית. הגנים כוללים יערות עבותים לצד גני פרחים מסודרים בהם כל עלה נמצא במקומו.  ברחבי הגנים ישנם משטחי דשא ענקיים וחממות יפות בעלות צורת כיפה בהן תגלו הפתעות שונות. בגנים ניתן לראות בכל עונה את הפריחה והצמיחה האופיינית לה כך שבכל עונה הגן מקבל צבעים וניחוחות אחרים.  זהו גן עדן באופן כללי אך במיוחד לחובבי צמחים ופרחים.

כתובת: הגנים הבוטניים אוניברסיטת  ציריך, רחוב צוליקר ((Zollikerstrasse  107, ציריך

שעות פתיחה: ממרץ עד ספטמבר: שני עד שישי: 7:00-19:00 שבת וראשון: 8:00-18:00

אוקטובר עד פברואר: שני עד שישי: 8:00-18:00, שבת וראשון: 8:00-17:00

איך להגיע: מהתחנה המרכזית של ציריך אוטובוס 31 או 33/חשמלית 11 או 4

מייל: [email protected]

אתר אינטרנט: www.bg.uzh.ch

Chainagarten: הגנים הסיניים היפהפיים ממוקמים על שפת האגם ולוקחים את המבקרים בהם בבת אחת אל גניה הקסומים של סין. גשרוני עץ מעל האגם שבתוך הגן, פגודות המוסתרות בתוך הצמחיה הרבה, הסלעים והשבילים שמתפתלים ברחבי הגן. כל אלה הופכים את הגנים הסיניים של ציריך לאחד הגנים הסיניים היפים ביותר מחוץ לסין. גן קסום זה הוענק במתנה לציריך על ידי העיר התאומה שלה, קונמינג שבסין.

מוזיאונים:

בציריך ישנם מוזיאונים רבים הממוקמים משתי גדותיו של הנהר. ניתן למצוא בה מוזיאונים לאמנות קלאסית ומודרנית, את המוזיאון הלאומי של שווייץ הממוקם בתוך טירה עתיקה ומוזיאונים קטנים יותר המתמקדים בתחומים  מסוימים כמו מוזיאון זואולוגי, מוזיאון צעצועים ואפילו מוזיאון קפה…

המוזיאון השווייצרי הלאומי ((Das Schwizerische Landesmuseum: מוזיאון זה נחשב לאחד המוזיאונים ההיסטוריים הנחשבים באירופה ובעולם. כבר כאשר תגיעו אליו תיכנס בכם רוח ההיסטוריה: הוא ממוקם בתוך טירה עתיקה מן המאה ה- 19. הוא מציג ממצאים המלמדים את שעבר על שווייץ מבחינה היסטורית ותרבותית החל מתקופת הפרה היסטוריה ועד למאה ה-  19. זהו מוזיאון גדול ומרשים אשר מציג מגוון מיצגים כמו גלגלים ראשונים מסוגם שנמצאו באזור ציריך, כלי נשק, כלים מחומרים שונים כמו כסף, זכוכית או קרמיקה, מטבעות ומדליות ואף יצירות אמנות מתקופות שונות, כלי נגינה וכלי עבודה. בנוסף, חלק שלם במוזיאון מוקדש לעולם האבירים וכולל כלי נשק ובגדי שריון. כמובן שחלק במוזיאון מוקדש גם לגאוותה של ציריך ושווייץ בכלל- שעונים: במקום ישנו אוסף שעונים מן המאה ה- 16 ועד המאה ה- 19.

כתובת: Museumstrasse 2

שעות פתיחה: ימי שלישי- ראשון (כולל): 10:00-17:00, יום חמישי פתוח עד 19:00. יום שני סגור.

איך להגיע: חשמלית מספר 3,4,5,11,13,14

אתר אינטרנט: www.landesmuseum.ch

המוזיאון לאמנות יפה (Kunsthaus Zurich):  המוזיאון לאמנות יפה כולל יצירות אמנות מתקופות שונות, החל מן הסגנון הגותי, דרך יצירות מתור הזהב ההולנדי ובכללן יצירות של רמברנדט, יצירת מתקופת הבארוק, האימפרסיוניזם ועד לאמנות מודרנית בת ימינו. למארק שאגאל מוקדש אולם מיוחד ובו 14 יצירות של האמן. מלבד ציור ופיסול כולל המוזיאון גם יצירות מתחום הפיסול, הדפסים ורישומים, וגם אמנות וידאו או אוספי וידאו העוסקים באמנות המודרנית. האוסף העשיר יספק כמה שעות לפחות של שיטוט במוזיאון.

כתובת: Heimplatz 1

שעות פתיחה: ימי םרביעי עד שישי: 10:00-20:00, ימים שבת, ראשון ושלישי: 10:00-18:00 שני סגור.

איך להגיע: חשמלית קוים 3,5,6,8,9. אוטובוס קוים 31, 34 לתחנת Kunsthaus

אתר אינטרנט: http://www.kunsthaus.ch/en/

מוזיאון בלריב: מוזיאון זה נמצא בתוך וילה מפוארת מתחילת המאה ה- 20 ומציג אוסף מרשים של מיצגים הקשורים כולם לעיצוב ואמנות שימושית: רהיטים, כלים מחומרים שונים, קרמיקה, זכוכית, חרסינה או עץ. במוזיאון ישנו אוסף מכובד של בובות מריונטה וכן אוסף של בדים ומוצרי טקסטיל. המוזיאון מציג בנוסף לאוסף הקבוע גם תערוכות מתחלפות כמו תערוכה הקשורה כולה לפרחים. בתערוכה זו הפרחים הם מוטיב חוזר ברהיטים וכלים צבעוניים ובעלי מבנה מעניין. המוזיאון מיועד לכל המוצא עניין בתחום האמנות השימושית והעיצוב.

כתובת: Höschgasse 3, Zürich, Schweiz

שעות פתיחה: בחורף (דצמבר- מרץ): ימי שלישי עד ראשון 10:00-17:00

בקיץ (אפריל- נובמבר): ימי שלישי- ראשון: 10:00-17:00, יום חמישי: 10:00-20:00

איך להגיע: באוטובוס, קוים 912 ו- 916 לתחנת Elektrowatt

אתר אינטרנט: http://www.museum-bellerive.ch

מוזיאון ריטברג (Rietberg): מוזיאון ריטרברג הוא מוזיאון לאמנות חוצה גבולות ויבשות. הוא כולל  אוסף עשיר של יצירות אמנות שאינן מאירופה אלא מן המזרח הרחוק, הודו, אפריקה וגם אזור אוסטרליה. המוזיאון נמצא בתוך אחוזה מלאת קסם. המבנים מיוחדים ומשרים אוירה של תרבויות מרוחקות. סביב המבנים ישנם משטחי דשא גדולים, צמחיה וגם בריכה קטנה. מקום להרגיש בו שלווה ושקט ולהתנתק מאווירת העיר האירופאית.

כתובת: Gablerstrasse 15

שעות פתיחה: ימים שלישי ושישי עד ראשון: 10:00-17:00 ימים רביעי- חמישי: 10:00-20:00. יום שני סגור.

איך להגיע: חשמלית קוים 6,7,13. אוטובוס קוים: 161, 165 N15 לתחנת Museum Rietberg.

אתר אינטרנט: http://www.rietberg.ch/en-gb/foyer.aspx

מוזיאון השעונים Beyer Clock and Watch Museum)): ואיך אפשר לשוטט בין מוזיאוני ציריך מבלי להגיע למוזיאון השעונים? מוזיאון זה נמצא בלב שדרת הבנהופשטראסה בתוך חנות השעונים היוקרתית באייר. התצוגה פורשת לפנינו מגוון עצום של שעונים ואמצעים למדידת זמן משנת 1400 לפני הספירה ועד היום, כולל שעוני שמש, שעוני שמן (יש דבר כזה מסתבר…), שעוני חול וכמובן שעוני יד ושעוני כיס. במקום ניתן לאות גם שעון חדשני העשוי קוורץ ומחובר באופן אלחוטי לשעון אטומי שבנוישאטל והוא מדויק ביותר. התצוגה היא מקסימה ומסודרת בסדר כרונולוגי כך שניתן לראות עד כמה, גם בתחום השעונים, הזמן עושה את שלו…

כתובת: Bahnhofstrasse 31

שעות פתיחה: החנות: שני עד שישי: 9:30-18:30 שבת: 9:30-16:00 ראשון סגור. המוזיאון: ימים שני עד שישי 14:00-18:00

איך להגיע: רחוב זה הוא מרכזי מאוד ובו נמצאת תחנת הרכבת של ציריך כך שקווי אוטובוס וחשמלית רבים עוברים בו.

אתר אינטרנט:  www.beyer-ch.com/

אטרקציות לילדים:

גם ילדים ימצאו שפע של אטרקציות בציריך. אטרקציות רבות בעיר הן מהנות עבור כולם כמו הפארקים היפים, האגם שכל ילד יהנה לשוט בו בסירה ולטייל בסמוך לו. מעבר לכך ישנן אטרקציות נוספות המתאימות לילדים, חלקן סגורות כך שניתן לבלות בהן גם ביום גשום

מוזיאון הצעצועים: (Spielzeugmuseum): כבר סביבתו של המוזיאון מעוררת נוסטלגיה וזיכרונות רחוקים- הוא ממוקם בלב העיר העתיקה של ציריך. זהו מוזיאון קטן הכולל בתוכו אוסף של צעצועים מן המאה ה- 18 ועד המאה ה- 20, כולל בובות בתלבושות שונות, רכבות, בתי בובות דרכם ניתן ללמוד על אורח החיים לפני מאה ואף מאתים שנה בזכות הדיוק שבפרטים המרכיבים את הבית, צעצועי עץ וספרים של פעם. זהו מקום אשר נשבים בקסמיו גם הילדים אשר צוללים לתקופות אחרות ורואים במה שיחקו הסבים והסבתות (ואפילו עוד כמה דורות אחורה) כשהיו ילדים, ואילו ההורים פשוט חוזרים לילדותם.

כתובת: Fortunagasse 15

שעות פתיחה: שני עד שישי: 14:00-17:00, שבת: 13:00-16:00

איך להגיע: חשמלית 6,7,11,13

אתר אינטרנט: http://www.spielzeugmuseum.ch

המוזיאון הזואולוגי (Zoologische Museum): המוזיאון הזואולוגי נמצא באוניברסיטת ציריך. יש בו אוסף ענק של בעלי חיים החל מיונקים, דרך חרקים ועד ציפורים וזוחלים- מעל 1500 פוחלצים מהם ניתן להתרשם. מלבד האוסף העצום במוזיאון ישנן פעילויות רבות לילדים הכוללות כמה אטרקציות ייחודיות ומולטימדיה באמצעותה יכולים הילדים להתנסות בעבודתם של החוקרים. אחד המכשירים הייחודיים הוא כזה המאפשר להבחין בין הצלילים השונים שמשמיעות הציפורים, מיקרוסקופים לצפיה ביצורים זעירים כך שעבור הילדים המוזיאון פותח עולם מסקרן ומהנה.

כתובת: Karl Schmid-Str. 4

שעות פתיחה: שלישי- שישי: 9:00-17:00, שבת וראשון: 10:00-17:00 שני סגור

איך להגיע: חשמלית קוים 5,6,9,10,11, אוטובוס: קוים E ו- N11 לתחנת האוניברסיטה

אתר אינטרנט: http://www.zm.uzh.ch

גן החיות של ציריך (Zurich Zoo): גן החיות של ציריך הוא גן יפהפה הנחשב לאחד הגנים היפים ביותר בשווייץ. הוא כולל אלפי מינים של בעלי חיים: יונקים צמחוניים וטורפים, ציפורים, זוחלים ובעלי חיים ימיים. הם מחולקים לאזורים על פי סביבתם הטבעית. ישנו אזור יערות הגשם הטרופיים, אזור הסוואנה של אפריקה, האזור ההררי הגבוה של יערות הגשם, אזור של יער צפוני ועוד. בכל אחד מהאזורים מתגוררים בעלי החיים שזוהי סביבתם. זוהי אטרקציה נהדרת לילדים ולחובבי בעלי החיים בכלל.

כתובת: Zürichbergstrasse 221

שעות פתיחה: בחודשים מרץ עד אוקטובר, כל יום 9:00-18:00, חודשים נובמבר עד פברואר, כל יום 9:00-17:00

איך להגיע: מהתחנה המרכזית חשמלית 5 או 6

אתר אינטרנט: http://www.zoo.ch

Tranpolino- Das Kinder Paradies: זהו גן שעשועים מקורה הנמצא בקרבת ציריך, במרחק 40 דקות נסיעה ממרכז העיר כך שהוא מצוין לימים בהם יורד גשם אך גם להעברת כמה שעות כיפיות במקום צבעוני ומהנה. במקום ישנו קיר טיפוס ענק שנחשב לקיר המקורה הגדול בשווייץ, מגלשות, גשרי חבלים, מתקני טיפוס שונים, בריכת כדורים ענקית, מכוניות מתנגשות, רכבת, גלגל ענק וגם אזור יצירה למעוניינים בקצת שקט. עבור הגדולים (אך לא רק עבורם) ישנה גם קפיטריה בה תוכלו לשבת קצת בזמן שהקטנים בפעולה.

כתובת: Lerzenstrasse 27, Dietikon

שעות פתיחה: ימים שלישי עד שישי: 13:00-18:30 שבת וראשון: 10:30-18:30 שני סגור

איך להגיע: קו 309 לעיר דייטיקון, תחנת Moosmatt

פארק המים Hallenbad Altstetten: פארק המים הענק והמגוון הזה נמצא במערב ציריך. ניתן למצוא בו שפע של אטרקציות לגדולים ולקטנים כאחד. יש בו מספר בריכות מקורות וחיצוניות, מגלשות מים, טרמפולינה גדולה, משטחי דשא למשחקים וגם אולם ספורט. למעוניינים בזמן רגוע המקום מציע גם ג'קוזי, סאונה וסולריום. במקום ישנה גם מסעדה המחכה לכם כאשר תתחילו לחוש רעב. ניתן לבלות במקום יום שלם בכיף, החל מפעילויות ספורטיביות ופורקות אנרגיה ועד זמן של רגיעה מוחלטת.

כתובת: Dachslernstrasse 35

שעות פתיחה: ימים שני, רביעי ושישי: 6:00-21:00, ימים שלישי וחמישי 8:00-21:00, שבת וראשון 8:00-18:00

איך להגיע: חשמלית קו 2 או אוטובוס קו 31 עד תחנת Farbhof

אטרקציות חינם:

אמנם ציריך אינה עיר מאוד זולה בלשון המעטה אך ניתן למצוא בה לא מעט אטרקציות בהן ניתן לבלות בכיף גם בחינם. ישנם פארקים, גנים ואף מוזיאונים אליהם תוכלו להכנס ללא תשלום ולהעביר את הזמן בלא פחות כיף:

מוזיאון הצעצועים: (Spielzeugmuseum): כבר סביבתו של המוזיאון מעוררת נוסטלגיה וזכרונות רחוקים- הוא ממוקם בלב העיר העתיקה של ציריך. זהו מוזיאון קטן הכולל בתוכו אוסף של צעצועים מן המאה ה- 18 ועד המאה ה- 20, כולל בובות בתלבושות שונות, רכבות, בתי בובות דרכם ניתן ללמוד על אורח החיים לפני מאה ואף מאתים שנה בזכות הדיוק שבפרטים המרכיבים את הבית, צעצועי עץ וספרים של פעם. זהו מקום אשר נשבים בקסמיו גם הילדים אשר צוללים לתקופות אחרות ורואים במה שיחקו הסבים והסבתות (ואפילו עוד כמה דורות אחורה) כשהיו ילדים ואילו ההורים פשוט חוזרים לילדותם.

כתובת: Fortunagasse 15

שעות פתיחה: שני עד שישי: 14:00-17:00, שבת: 13:00-16:00

איך להגיע: חשמלית 6,7,11,13

אתר אינטרנט: http://www.spielzeugmuseum.ch

הגנים הבוטניים: הגנים הבוטניים של אוניברסיטת ציריך מתפרשים על פני שטח גדול כך שניתן באמצעותם להתנתק מהחיים האורבניים ולהתחבר לטבע. הצמחייה בגנים היא מגוונת מאוד וכוללת צמחים מאזורי גידול שונים לחלוטין: צמחיה טרופית לצד צמחיה ים תיכונית ואלפינית. הגנים כוללים יערות עבותים לצד גני פרחים מסודרים בהם כל עלה נמצא במקומו.  ברחבי הגנים ישנם משטחי דשא ענקיים וחממות יפות בעלות צורת כיפה בהן תגלו הפתעות שונות. בגנים ניתן לראות בכל עונה את הפריחה והצמיחה האופיינית לה כך שבכל עונה הגן מקבל צבעים וניחוחות אחרים.  זהו גן עדן באופן כללי אך במיוחד לחובבי צמחים ופרחים.

כתובת: הגנים הבוטניים אוניברסיטת  ציריך, רחוב צוליקר ((Zollikerstrasse  107, ציריך

שעות פתיחה: ממרץ עד ספטמבר: שני עד שישי: 7:00-19:00 שבת וראשון: 8:00-18:00

אוקטובר עד פברואר: שני עד שישי: 8:00-18:00, שבת וראשון: 8:00-17:00

איך להגיע: מהתחנה המרכזית של ציריך אוטובוס 31 או 33/חשמלית 11 או 4

מייל: [email protected]

אתר אינטרנט: www.bg.uzh.ch

כנסיית פראומונסטר (Fraumünster): כנסייה חשובה ומרכזית זו שוכנת על גדתו השמאלית של נהר הלימט. היא בולטת בגגה המחודד. זוהי כנסיה ותיקה מאוד אשר הוקמה בגלגולה הנוכחי בימי הביניים, במאה ה- 13 אך נבנתה על שרידיו של מנזר לבנות האצולה אשר הוקם כבר בשנת 853! שיפוצים שנערכו בה במאה ה- 18 הביאו לשינויים בסגנון הבניה אך האולם הפנימי בה נותר בסגנון גותי. אחת האטרקציות המרכזיות בכנסיה היא חמשת החלונות המאורכים עליהם צוירו ויטראזים מקסימים על ידי האמן מארק שאגאל ב- 1970 אשר בכל אחד מהם מצוירת סצנה תנ"כית. ויטראז' אחר צויר על ידי האמן ג'קומטי ב- 1941על זכוכית שאורכה הוא 9 מ'.

כתובת: Am Munsterhofplatz

שעות פתיחה: בחודשים אפריל עד אוקטובר: ימי שני- שבת: 10:00-18:00, ראשון: 11:15-18:00. בחודשים נובמבר- מרץ: ימי שני- שבת: 10:00-16:00, ראשון: 11:15-18:00

איך להגיע: חשמלית קוים 2,6,7,8,9,11

אתר אינטרנט: http://www.fraumuenster.ch/

בריכות השחיה של האגם:

חלקים מאגם ציריך ונהר הלימט באזור בו הם נפגשים גודרו והפכו לבריכות טבעיות בהן ניתן לשחות בבטחה בחודשים מאי עד ספטמבר. ישנם גם מצילים במקום כך שהשחיה בטוחה לכולם. במקום מוצעים גם עיסויים, יוגה וסאונות. הכניסה לבריכות הינה ללא תשלום.

=

כנסיות ומבנים:

כאשר צופים בעיר ציריך מלמעלה, למשל מפארק לינדנהוף הממוקם על גבעה או ממקום גבוה הסמוך לעיר ניתן לראות גגות מחודדים רבים החוצים את קו הרקיע. בציריך ישנן כנסיות רבות, חלקן מיוחדות ובולטות במבנה שלהן או באלמנטים הנוספים  המעטרים אותן.

כנסיית פראומונסטר (Fraumünster): כנסייה חשובה ומרכזית זו שוכנת על גדתו השמאלית של נהר הלימט. היא בולטת בגגה המחודד. זוהי כנסיה ותיקה מאוד אשר הוקמה בגלגולה הנוכחי בימי הביניים, במאה ה- 13 אך נבנתה על שרידיו של מנזר לבנות האצולה אשר הוקם כבר בשנת 853! שיפוצים שנערכו בה במאה ה- 18 הביאו לשינויים בסגנון הבניה אך האולם הפנימי בה נותר בסגנון גותי. אחת האטרקציות המרכזיות בכנסיה היא חמשת החלונות המאורכים עליהם צוירו ויטראזים על ידי האמן מארק שאגאל ב- 1970 אשר בכל אחד מהם מצויירת סצנה תנ"כית. ויטראז' אחר צוייר על ידי האמן ג'קומטי ב- 1941 על זכוכית שאורכה הוא 9 מ'.

כתובת: Am Munsterhofplatz

שעות פתיחה: בחודשים אפריל עד אוקטובר: ימי שני- שבת: 10:00-18:00, ראשון: 11:15-18:00. בחודשים נובמבר- מרץ: ימי שני- שבת: 10:00-16:00, ראשון: 11:15-18:00

איך להגיע: חשמלית קוים 2,6,7,8,9,11

אתר אינטרנט: http://www.fraumuenster.ch/

כנסיית סנט פיטר: כנסיית סנט פיטר נמצאת בעיר העתיקה. סימן ההיכר שלה הוא המגדל הגבוה בעל הגג והמחודד וכמובן השעון המעטר אותה הנחשב לשעון החיצוני הגדול ביותר בכל אירופה. השעון צורף למגדל בשנת 1534. קוטרו הוא עצום ומגיע קרוב לתשעה מ'! חפירות שנעשו במקום גילו ממצאים של מקדש עתיק מן התקופה הרומית ולכן הכנסיה מכונה גם כנסיית העיר הישנה.

כתובת: Sankt Peterhofstatt, Zürich

איך להגיע: בחשמלית קוים 3,4,6,7,11,13,14,15. ניתן גם להגיע לכנסיה במעבורת, קו BAT תחנת Zürich Storchen.

מסעדות ובתי קפה

ציריך נודעת באיכות החיים הגבוהה שבה ובתור שכזאת היא מציעה אינספור סוגי מסעדות, בתי קפה, מזנונים ודלפקים למכירת אוכל מהיר. בציריך ניתן למצוא שפע של אוכל ביתי מקומי הכולל מנות בשריות מתובלות וחמות יחד עם תפוחי אדמה, פטריות, הפונדו על סוגיו שונים וגם נקניקיות אשר את הדוכנים המוכרים אותן ניתן למצוא בכל פינת רחוב. בציריך מוצעים יינות משובחים שונים המשתלבים נהדר עם מנות בשר או דגים. גם תחום המתוקים כמובן אינו מקופח. בציריך בתי קפה רבים המציעים עוגות וקינוחים שונים וישנן כמובן חנויות בהן ניתן למצוא שוקולדים מובחרים בהם שווייץ מתגאה. מבחר המסעדות הוא כמובן עצום אך הנה כמה על קצה המזלג:

Caza Ferlin: מסעדה איטלקית בעלת אוירה קסומה, משפחתית ואיטלקית גם אם היא נמצאת בציריך. זוהי מסעדה אשר עוברת מדור לדור וקיימת כבר מעל 100 שנה והדבר ניכר באוירה הרומנטית והנוסטלגית שבה. המסעדה היא מאוד מבוקשת ולכן יש להזמין מקום מראש. מעבר לאווירה ניתן לאכול בה מטעמים כמו רביולי במגוון מילויים מיוחדים, מנות עיקריות משובחות וגם קינוחים איטלקיים אותנטים. אמנם זוהי מסעדה לא זולה כלל אך אם אתם מחפשים מקום לפינוק חד פעמי במהלך הטיול אין ספק שזוהי מועמדת רצינית לכך…

כתובת: Stampfenbachstr. 38

שעות פתיחה: ימים שני עד שישי: 11:30-14:00 ו- 18:30-22:00

איך להגיע: חשמלית קוים 7,11,14,15 לתחנת Stampfenbachplatz

אתר אינטרנט: http://www.casaferlin.ch/en

Kronenhalle: זוהי מסעדה שווייצרית קלאסית המציעה אוכל שוויצרי מסורתי ומצויין אך בתפריט כלולים מאכלים מן המטבח הבינלאומי. ניתן לאכול בה תבשילים נהדרים כמו דגים בחמאת מרווה, סלטים מגוונים וכמובן קינוחים נפלאים. מסעדה זו מיוחדת בזכות האוירה שבה. ניתן לחוש בה כמו בתוך גלריה בשל יצירות האמנות הרבות (אמנות מודרנית בעיקר) אשר תלויות בה.

כתובת: Rämistrasse 4

שעות פתיחה: כל יום 12:00-24:00

איך להגיע: חשמלית קוים: 2,3,4,5,6,8,9,11,15. אוטובוס קוים: N1, N2, N4,N5,N6,N7,N8 לתחנת Bellevue

Belgrill AG- Sternen grill: בניגוד לשתי המסעדות הקודמות הנחשבות לקלאסיות ויקרות, כאן מדובר בדוכן עמוס, תוסס וגם זול. זהו דוכן הנקניקיות השוקק חיים תמיד. מיקומו הוא מרכזי מאוד. הוא מציע נקניקיות עגל עסיסיות אשר נחשבות לגולת הכותרת שלו אך כמובן שבנוסף ניתן למצוא בו אוכל מהיר נוסף, כולל מנות לצמחונים, קפה ושתיה.

כתובת: Theaterstrasse 22

שעות פתיחה: כל יום, 10:30-23:30

איך להגיע: חשמלית קוים: 2,3,4,5,6,8,9,11 אוטובוס: קוים N1,N2,N4,N5,N6,N7,N8 ועוד

Raclette Stube: זוהי מסעדה שווייצרית מסורתית המגישה אוכל שוויצרי אותנטי. היא שוכנת בחלקה העתיק של העיר. כאן תוכלו להנות מפונדו גבינה שיחמם אתכם מבחוץ ומבפנים, יין טוב וכמובן מנת רקלט טובה בה תאכלו גבינה מותכת חמה חמה יחד עם תפוחי אדמה, בצל ושלל תוספות. כמובן שתוכלו לבחור גם מנה בשרית של נקניקיות מסורתיות, סלטים ועוד. זהו מקום נהדר לאכול בו ארוחת ערב נעימה ורגועה.

כתובת: Zähringerstrasse 16

שעות פתיחה: כל השבוע החל מ- 18:00

איך להגיע: חשמלית קוים 3,4,5,9,11 לתחנת Rudolf-Brun-Brücke

חיי לילה

ציריך מציעה חיי לילה תוססים ושוקקים לכולם. זוהי העיר עם חיי הלילה התוססים ביותר בשוויץ- עיר ללא הפסקה… הצעירים ימצאו בה בארים ומועדוני ריקודים  ואילו המבוגרים ושוחרי התרבות יוכלו להנות בבית האופרה שלה, בתיאטראות וכמובן בשלל בתי הקפה. פאבים ומועדונים חדשים נפתחים בה כל הזמן. האזור המערבי והעיר העתיקה נחשבים למוקדים מרכזיים של חיי הלילה בעיר.

=

Moods: זהו מועדון ג'ז גדול אשר מושך אליו אמנים רבים, כולל אמנים בינלאומיים מתחומי מוזיקה שונים. האקוסטיקה המצויינת במקום, המגוון הרחב של האמנים וסוגי המוזיקה- החל מבלוז, דרך ג'ז ועד מוזיקת פאנק ונשמה והמבנה המיוחד של המקום מספקים חוויה אינטימית ומפגש בין האמנים לקהל מביאה למקום קהל רב ומגוון וגם אמנים איכותיים.

כתובת: Schiffbaustrasse 6

שעות פתיחה: ימי שני- שבת: החל מ- 19:30 יום ראשון: החל מ- 18:00. אירועי LATE NIGHT  בימי שישי ושבת מתחילים בחצות.

איך להגיע: אוטובוס קו 54 לתחנת Technopark

Jules Verne panorama bar: בר זה ממוקם בראשו של מגדל גבה ובכך הקסם שלו. המקום נותן מבט פנורמי על העיר כולה. מלבד זאת ניתן לשתות במקום קוקטיילים ומשקאות רבים וגם לטעום מהמנות המוגשות בו. זהו המקום לתפוס בו זמן איכות רומנטי הכולל משקה טוב יחד עם נוף נהדר.

כתובת: Uraniastrasse 9

שעות פתיחה: ימי שני עד חמישי: 11:00-24:00, שישי ושבת: 11:00-1:00. ראשון: 11:45-23:00

איך להגיע: חשמלית קוים: 2,3,4,6,7,8,9,10 ועוד. אוטובוס: קוים 31 ו- 34 לתחנת Löwenplatz

Adagio: זהו מועדון ריקודים שמיועד לאלה המעוניינים לרקוד ולשמוע מוזיקה טובה למרות שעברו כבר את גיל התיכון ואפילו את גיל 30… במקום המיועד לבני 25 ומעלה תוכלו לשמוע מוזיקת רוק קלאסי וג'ז ולהנות מאוירה קצת יותר עתיקה של ימי הביניים. המקום מעוצב ככנסיה אפלולית עם נרות מפוזרים ומלצרים הלבושים בסגנון ימי הביניים.

כתובת: Gotthardstr. 5

שעות פתיחה: יום שלישי: מ- 20:00, יום רביעי: מ- 18:00, יום חמישי מ- 21:00, שישי: 21:00-4:00, שבת: 21:00-4:00

איך להגיע: חשמלית קוים: 2,3,4,5,6,7,8,9,11,13,14 לתחנת Stockerstrasse

Alte Borse: בעבר המקום לא היה מיועד לריקודים- מבנה זה שימש בעבר כבורסה של ציריך. היום זהו מועדון ריקודים המציע מגוון סוגי מוזיקה: מוזיקת דיסקו, טכנו, האוס והיפ הופ. די ג'ייז בינלאומיים מפורסמים מתארחים במקום ולכן במיוחד בסופי שבוע הוא מבוקש מאוד.

כתובת: Bleicherweg 5

איך להגיע: חשמלית קוים: 2,3,4,5,6,7,8,9,11 ועוד. אוטובוס קוים: N1, N6, N13, N14 בתחנת Paradeplatz

Schauspielhaus: עבור חובבי התיאטרון זהו ללא ספק חד המקומות הטובים ביותר ליהנות מתיאטרון טוב בציריך. היכל תיאטרון זה נמצא במרכז העיר. זהו היכל הכולל 750 מקומות ישיבה. בתיאטרון מוצגות הצגות מגוונות והתכנית המוצעת עשירה במחזות קלאסיים ובפרמיירות.

כתובת: Rämistrasse 34

שעות פתיחה: על פי לוח המופעים

איך להגיע: חשמלית קוים: 3,5,6,8,9,11  אוטובוס: קוים 31 ו- 34 לתחנת Kunsthaus

בית האופרה של ציריך (Zurich Opernhaus): בית האופרה של ציריך מציע רפרטואר מגוון ועשיר של מופעי אופרה, קונצרטים ומופעי בלט. הוא נחשב לאחד מבתי האופרה הטובים בעולם. הוא החל את דרכו בתחילת המאה ה- 19 לקראת סופה עלה באש אך הוקם מחדש במהירות. הוא מציג מופעים המיועדים לקהל הבוגר אך ישנם גם מופעים המיועדים לילדים.  בית האופרה מעלה מופעים מגוונים מחודשים ספטמבר עד יולי. יש להם ביקוש גבוה כך שאם מעוניינים לשלב ביקור בבית האופרה באחד מערבי הטיול בציריך כדאי להזמין כרטיסים מראש.

כתובת: Falkenstrasse 1

שעות פתיחה: על פי שעות המופעים. מכירת כרטיסים נעשית בטלפון בימים שני- שבת 11:30-18:00 בטלפון: 44-268-6400

איך להגיע: חשמלית קוים 2,4,5,9,11. אוטובוס קוים 912,916 ו- N18 לתחנת Opernhaus

אתר אינטרנט: http://www.opernhaus.ch/en

קניות:

בציריך ישנו אוסף מגוון ביותר של חנויות ומרכזי קניות. לצד חנויות יוקרה ומותגים ניתן למצוא גם חנויות ייחודיות המציעות מוצרים מקוריים ואותנטיים וגם עבודות יד. רחוב Bahnhofstrasse נחשב לשדרת הקניות המרכזית הכוללת חנויות יוקרה ומותגים רבים וכן בתי כלבו ענקיים בהם ניתן למצוא הכל. תחנת הרכבת הראשית שנמצאת אף היא ב- Bahnhofstrasse נחשבת למרכז קניות ענק בפני עצמו. בעיר העתיקה ישנן חנויות בוטיק ייחודיות. במערב העיר על שפת האגם וגם בעיר העתיקה פועלים שווקי פשפשים בהם ניתן למצוא מגוון מציאות. אין ספק כי ציריך אינה העיר ממנה ניתן לצאת עם מתנות זולות. המתנות המסורתיות האופייניות לעיר הן שעונים מסוגים שונים וכמובן שוקולד.

בנהופשטראסה (Bahnhofstrasse): זוהי כאמור שדרת הקניות המרכזית בעיר. היא מתחילה בתחנת הרכבת שגם בה ישנו מגוון ענק של חנויות וממשיכה עד לאגם. כאן ישנו מבחר עצום של חנויות יוקרה, חנויות אופנה, מותגים וחנויות אלגנטיות. ניתן למצוא חנויות מכל הסוגים: חנויות רהיטים, ספרים, אופנה, שעונים (כולל חנות השעונים היוקרתית באייר שבה נמצא גם מוזיאון השעונים), תכשיטים, נעליים וכמובן חנויות המוכרות את מיטב השוקולד של שווייץ. זה לא המקום לחיפוש מציאות אך תחוו את שווייץ במיטבה.  בשדרה ישנם שלושה בתי כלבו גדולים: ג'למולי אשר נוסד לפני 150 שנה וכולל סחורות מגוונות, בית כלבו מנור השייך לרשת ארצית ומציע מגוון מוצרים במחירים סבירים יחסית ובית הכלבו גלובוס אשר שמו מעיד על גודלו. פעם בשבוע בימי רביעי בשעות 10:00-20:00 מתקיים במרכז קניות באנהוף שוק איכרים ענק בו ניתן למצוא שלל ירקות, פירות, גבינות, מאפים ושוקולד.

ShopVille Railcity Zurich: מרכז קניות זה נמצא בתוך תחנת הרכבת המרכזית שבבנהופשטראסה. בשל מרכזיותה של תחנת הרכבת, ממנה יוצאים קווים לכל שווייץ וגם למקומות שונים באירופה, זהו מרכז קניות שתמיד הומה אנשים. הוא כולל מעל 130 חנויות  בשלל תחומים וכן מסעדות ובתי קפה. רבות מהחנויות והמסעדות פתוחות יותר מחנויות אחרות ברחבי העיר.

כתובת: Museumstrasse 1

שעות פתיחה: על פי החנות

איך להגיע: חשמלית קוים 2,4,6,7,11,13,14. אוטובוס: קוים 46 ו- E לתחנת Bahnhofquai/HB

שוק אוכל ופרחים: בפארק לינדנהוף אשר על גבעת לינדנהוף מתקיים מדי שבת שוק פרחים ואוכל. כאן, כשמולכם נשקף נופה של העיר תוכלו לשוטט בין דוכני הפרחים והאוכל וליהנות מן האווירה הכפרית. השוק מתקיים מדי שבת עד שעות הצהריים.

חנויות יד שניה: לזכותה של ציריך היקרה יאמר כי בין חנויות המותגים היוקרתיות ניתן לא מעט מקום גם לחנויות יד שניה בהן ניתן למצוא בגדים, בדים, בובות, ספרים, מוצרי חשמל ועוד. חנויות יד שניה בציריך הן נקיות ויפות והמוצרים המוצעים בהן איכותיים ונראים כחדשים. בעיר העתיקה נמצאת החנות Bienda Vintage ובה בעיקר בגדים ונעליים לא שגרתיים. חנות נוספת בה ניתן למצוא בגדים אופנתיים היא החנות Fizzen הנמצאת בעיר העתיקה אף היא. בנוס אליהן שזורות חנויות יד שניה רבות נוספות בעיר, במיוחד בחלקה המערבי.

יעדי לינה מומלצים בציריך – השוואת מחירים

פרברים

שכונות

שדות תעופה

יעדים פופולריים

אזורי תיירות

אתרים דתיים

אתרים תיירותיים

בידור

לאן ללכת

מוסדות

ספורט

עסקים

קניות

תחבורה

ראו היכן אנשים אחרים שוהים …

Hotel Engimatt נהדר 8.6
Hotel St.Gotthard טוב מאוד 8
Wellenberg Swiss Quality Hotel טוב מאוד 8.2
Ascot Hotel טוב מאוד 8.2
Hotel Seehof טוב מאוד 8.2
Hotel Rössli טוב מאוד 8.5
Sorell Hotel Rütli טוב מאוד 8.5
Sorell Hotel Seidenhof טוב מאוד 8.1
Design Hotel Plattenhof טוב מאוד 8.3
Hotel St. Josef נהדר 8.7
Hotel City Zürich טוב מאוד 8.5
Hotel Kindli נהדר 8.9
The Dolder Grand מעולה 9.3
Casa Heinrich Studios טוב 7.1
Guesthouse Langstrasse טוב 7.3

 בקרוב…. מסלולי טיול

אטרקציות מומלצות בעולם אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים מסלול טיול לכמה ימים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל ציריך

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים