• תַפרִיט
 • תַפרִיט

המדריך השלם למטייל העצמאי בגרנד קניון, אריזונה, ארצות הברית

דף הבית » המדריך השלם למטייל העצמאי בגרנד קניון, אריזונה, ארצות הברית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 20 דקות

“הגרנד קניון ממלא אותי בפליאה. הוא בלתי ניתן להשוואה, בלתי ניתן לתיאור; אין דומה לו בכל רחבי העולם” – כך תיאר תיאודור רוזוולט, נשיאה ה-26 של ארצות הברית, את הגרנד קניון, שבו אתם ככל הנראה מתכננים לבקר. ואכן, זהו אחד מהקניונים הטבעיים המרשימים ביותר בעולם, שמשתרע לאורך של כ-470 קילומטרים ושמגיע לעומקים של 1,857 מטרים. מטיילים שמגיעים בכדי להתרשם מהקניון עושים את דרכם אל פארק הלאומי גרנד קניון (Grand Canyon National Park), שמכסה שטח של 3,047 קילומטרים מרובעים. במדריך השלם שלנו למטייל העצמאי בגרנד קניון יספק לכם את כל המידע הדרוש לפני ותוך כדי הטיול שלכם בפארק הלאומי המרהיב.

מומלץ >> מגוון פעילויות וסיורים מיוחדים באזור הגרנד קניון.

קרדיט תמונה ראשית: Luca Galuzzi – www.galuzzi.it

*גילוי נאות: עמוד זה עשוי לכלול קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

מידע כללי על הפארק הלאומי גרנד קניון

היסטוריה על קצה המזלג

מאות שנים לפני שהגרנד קניון הפך לפארק לאומי, התגוררו בקרבתו בני השבט האינדיאני הקדום, פואבלו. מלבדם, התגוררו בקרבת הקניון בני שבטים נוספים החל משנת 500 לספירה. כך, במשך מאות שנים, האינדיאניים המקומיים העבירו את זמנם בנעימים סביב הגרנד קניון. שלוותם הופרה רק בספטמבר 1540, אז הגיעו כובשים ספרדים אל הקצה הדרומי של הגרנד קניון. מספר חיילים ספרדים ניסו להתקדם אל תוך הקניון, אך נאלצו לחזור אחורה בשל מחסור במים. לאחר שעזבו את האזור, רשמו דוח ובו ציינו שכמה מהסלעים שבקניון “היו גדולים יותר ממגדל סביליה”.

במשך למעלה ממאתיים שנים הגרנד קניון לא זכה לביקורים של אירופאים נוספים. רק בשנת 1776 האירופאים שבו אל הנוף המרהיב: שני כמרים ספרדים בליווי קבוצת חיילים עשו את דרכם לאורך קצהו הצפוני של הקניון, בניסיון למצוא דרך מסנטה פה (Santa Fe) לקליפורניה (California). באותה שנה, מיסיונר פרנציסקני בילה שבוע בקרבת הקניון, על מנת לנסות ולנצר שבט אינדיאני מקומי, ללא הצלחה. כשהוא תיאר את הקניון בפני עמיתיו, הוא טען שהוא “תהומי”.

בשנים שלאחר מכן, אנשים רבים נתקלו בגרנד קניון בזמן שניסו למצוא דברים אחרים. כך לדוגמה, בשנת 1857, מספר אמריקנים שיצאו למסע לבחינת מסלול כרכרות שיעבור בין אריזונה (Arizona) לנהר הקולורדו (Colorado River), עברו בנקודה שהיום הינה קרובה מאד לפארק הלאומי. בכתביו של אחד מאנשי המשלחת נמסר כי נגלה בפניהם “קניון נהדר בעומק של 1200 מטרים. כולנו הודנו שמעולם לא ראינו דבר שידמה או שישתווה לנוף הטבעי המסקרן הזה”.  אבל המשלחת הראשונה שבאמת כיוונה להגיע אל הקניון הייתה משלחתו של ג’ון וסלי פאוול, שיצאה לחקור את נהר הקולורדו ואת הגרנד קניון. המשלחת הגיעה אל הקניון באוגוסט 1869. כאשר פאוול תיאר את הקניון בשנת 1871, הוא היה הראשון שכינה אותו “הגרנד קניון”. לפני כן, כולם היו מכנים אותו “הקניון הגדול” (Big Canyon). מאוחר יותר, בשנת 1908, הגרנד קניון הוכרז באופן רשמי כמונומנט לאומי, לאחר שהנשיא דאז, תיאודור רוזוולט, ביקר בו בשנת 1903 וקרא לשמור עליו כפי שהוא למען הדורות הבאים.

הגרנד קניון הוכרז כפארק לאומי בשנת 1919 וכך הפך לפארק הלאומי ה-15 בארצות הברית. בשנת 1979, ארגון אונסק”ו הכריז על הפארק כעל אתר מורשת עולמית.

קצת גיאולוגיה

הפארק הלאומי גרנד קניון מהווה גן עדן לגיאולוגים מרחבי העולם. גיאולוגים רבים מגיעים אל הגרנד קניון על מנת לחקור את הסלעים שבו, שהינם מהסלעים השלמים והנחקרים ביותר על פני כדור הארץ. בגרנד קניון נחשפו לאורך השנים קרוב ל-40 שכבות סלעי משקע, שגילן נע בין 200 מיליון שנים לכ-2 מיליארד שנים.

אם ברצונכם לקרוא בהרחבה אודות ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור, אנו ממליצים לכם לקרוא את כתבת “הקניון הגדול של נהר הקולורדו” מאת גיורא לוין, מומחה לגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה.

אם אתם מחפשים אחר תמצות של ההיסטוריה הגיאולוגית, נספר לכם שאזור הגרנד קניון החל להתרומם לפני כ-65 מיליון שנים, במהלך תקופת האורוגנזה הלרמידית, שהינה התקופה שבה רבים מהרי ארצות הברית נוצרו. רמת קולורדו, בה שוכן הגרנד קניון, התרוממו בסך הכול בכ-3.2 קילומטרים. מים החלו לזרום דרך מזרח הגרנד קניון ונשפכו לתוך חלקה התחתון של פרובינציית אגן ורכס (Basin and Range Province), שהחלה להיווצר לפני כ-18 מיליון שנה בעקבות התמתחות קרום כדור הארץ. אבל רק כאשר מפרץ קליפורניה נפתח לפני כ-6 מיליון שנים, נוצר נהר חדש, שחצב את דרכו מהמפרץ לכיוון צפון מזרח. נהר זה הפך ברבות השנים לנהר הקולורדו, שהחל בחציבת הגרנד קניון. מנקודה זו בזמן הגרנד קניון רק הלך והתפתח. רק הפעולות של האדם במאות השנים האחרונות, ביניהן הקמת סכרים רבים באזור, גרמו לצמצום עוצמתו של נהר הקולורדו וכך, לצמצום השפעתו על הגרנד קניון.

המגוון החי

בעלי החיים בפארק – הגרנד קניון אומנם ממוקם במדבר, אך אין זה אומר שלא קיים בו מגוון ביולוגי רחב. בעל החיים המפורסם ביותר בשטחי הפארק הלאומי הוא הקונדור הקליפורני, שהינו עוף היבשה הגדול בצפון אמריקה. תוכלו לאתר את הקונדור בשמי הקניון, באזור כפר גרנד קניון (Grand Canyon Village) שבקצה הדרומי של הפארק. צבעו של הקונדור שחור, עם טלאים לבנים תחת כנפיו, אך שימו לב שראשו קירח. מלבדו, תוכלו לאתר עוד מגוון רחב של עופות בשטח הקניון.

בפארק הלאומי קיימים גם 34 יונקים, מתוכם 18 מכרסמים ו-8 עטלפים. אייל פרדי שחור זנב הוא מהיונקים הנפוצים בפארק. תוכלו למצוא בפארק גם מספר רב של איילים קנדיים, שחלקם הינם מהגדולים בצפון אמריקה. אם אתם מחפשים אחר טורפים, זאב הערבות הוא ללא ספק הטורף הנפוץ ביותר בפארק. אחרים שאולי ייצא לכם לראות הם הפומות, השונרים המצויים והדובים השחורים. ויש גם יונקים שלא תצטרכו לחפש רחוק. הסנאים של אברט מסתובבים ללא כל בושה באזור של אכסניית ברייט אנג’ל (Bright Angel Lodge), מתחננים בפני העוברים והשבים לאוכל. בכל מקרה, אל תתפתו לתת לסנאים הערמומיים אוכל – הם עוד עלולים לנשוך אתכם!

ומה בנוגע לזוחלים? קיימים מגוון רחב של לטאות קטנות ושל נחשים. זכרו לא להרים אבנים במהלך שהותכם בפארק, על מנת להימנע ממפגשים בלתי נעימים. אחד מהנחשים הנפוצים בפארק הלאומי הוא נחש הפעמונים הוורדרד של הגרנד קניון. שמרו מהם מרחק והם לא יזיקו לכם.

הצמחייה בפארק – קיימים בשטח הפארק הלאומי קרוב ל-1,737 מינים של צמחים וסקולריים, 167 מינים של פטריות 64 מינים של טחב ו-195 מינים של חזזית. בין היתר, קיימים 12 מינים של צמחים מקומיים, שלא צומחים במקום אחר מלבד בשטח הפארק הלאומי.

איך מזג האוויר ומתי מומלץ לבקר?

הטמפרטורות בפארק הלאומי משתנות בהתאם למיקומכם. ועדיין, התקופה המומלצת ביותר לביקור בגרנד קניון, מבחינת מזג האוויר לפחות, היא בין חודשי מרץ למאי. בתקופה זו הטמפרטורות מתחילות לעלות, כאשר בימים החמים במאי הטמפרטורה מגיעה כבר ל-22 מעלות בממוצע. עם זאת, שימו לב שאם אתם מגיעים בסמוך לסיום החורף, אזורים מסוימים בפארק, ביניהם הקצה הצפוני, עלולים להיות סגורים בשל שאריות השלג. בכל מקרה, מומלץ להצטייד בשכבות חמות, לפחות לערבים. על אף מזג האוויר הנוח, תיירים רבים מעדיפים להגיע בתקופת הקיץ ולכן אתם יכולים לצפות להרבה פחות עומס.

תקופה מומלצת נוספת היא תקופת הסתיו, שחלה בגרנד קניון בין חודשי ספטמבר לנובמבר. זוהי התקופה שלאחר הקיץ, כך שהטמפרטורות חוזרות להיות נוחות ולאט-לאט מתקררות. הטמפרטורות בנובמבר עלולות לצנוח בלילות ל-(-4) מעלות בממוצע. עקבו אחר תחזיות מזג האוויר והשתדלו להגיע לפארק לפני שמתחיל לרדת שלג, כיוון שאז סביר להניח שחלקים מהפארק ייסגרו בפניכם. מומלץ להצטייד בבגדים חמים. היתרון הגדול של תקופה זו היא הירידה בכמות המבקרים וכך, בהתאם, ירידה במחירי הלינה ובעומס לאורך השבילים.

כמו שכבר אמרנו, תקופת הקיץ, שחלה בין יוני לאוגוסט, היא התקופה הפופולארית ביותר לביקור בגרנד קניון. אין זה אומר שהיא מומלצת. הטמפרטורות אומנם אינן גבוהות מדי ומגיעות בשיא הקיץ ל-30 מעלות לערך בשעות אחר הצהריים, אך קרני השמש נותרות חזקות במיוחד ואם לא תקפידו לשים קרם הגנה ולחבוש כובע, סביר להניח שתישרפו. אם אינכם מסתדרים עם קהל רב, זוהי אינה התקופה בשבילכם, כיוון שהפארק מפוצץ במטיילים. אם אין לכם בעיה עם צפיפות שכזו, אנו ממליצים לכם להזמין את מקומות הלינה שלכם זמן רב מראש, על מנת להבטיח את מקומכם בפארק.

התקופה שבין דצמבר לפברואר אינה מומלצת לאלה מכם שמתכננים לטייל בפארק הלאומי. אם אתם מעוניינים לשבת באכסניה שלכם במשך רוב שעות היום ולהתפעל מהשלג, מצפה לכם עונה שלווה במיוחד בגרנד קניון. כמעט שאין נפש חיה. עם זאת, ייתכן שחלקים נרחבים משבילי הקצה הדרומי של הפארק יהיו פתוחים בפניכם. אם אתם מתכננים לטייל בגרנד קניון בחורף, אל תשכחו לארוז בגדים חמים במיוחד ונעליים חסינות למים.

איך תגיעו לגרנד קניון?

 • ברכב פרטי או שכור – מרבית מן המבקרים מגיעים אל הפארק הלאומי באמצעות רכב, מכיוון דרום. אתם יכולים להיכנס אל הפארק באמצעות נסיעה על כביש Arizona Route 64  AZ 64).  אם אתם מגיעים מהעיר פלגסטף (Flagstaff), סעו בכביש US 180 צפון-מערבה לכיוון Valle, שם הכביש נפגש עם כביש AZ 64, עליו תיסעו כל הדרך אל הפארק הלאומי. משך הנסיעה מפלגסטף לפארק הלאומי הוא כשעה וחצי ברכב פרטי. שימו לב שהכניסה לפארק ברכב פרטי כרוכה בדמי כניסה שנכון לשנת 2024, עומדים על 35 דולרים ומאפשרים לכם לשהות עם הרכב בפארק במשך שבוע ימים.
 • במקום שתחנו בפארק הלאומי עצמו, עלו על הקו הסגול: מסלול טוסאיאן (Tusayan route) – אם אתם מגיעים לשער הפארק הלאומי גרנד קניון וחוטפים חום מתור הרכבים הארוך שמשתרע מהכניסה, אתם תמיד יכולים להחנות את הרכב שלכם בעיירה הסמוכה, טוסאיאן. משם יוצא בחינם שאטל מסודר אל תוך הפארק הלאומי, החל מהשעה 8:00 בבוקר, מהתחנה הסמוכה לתיאטרון האיי-מקס של העיירה. הקו מבצע ארבע עצירות בעיירה לפני שהוא ממשיך היישר אל מרכז המבקרים בגרנד קניון. בכדי לעלות על הקו, עליכם להציג כרטיס כניסה תקף לפארק הלאומי גרנד קניון. שימו לב כי קו זה פועל אך ורק בין מאי ל-25 בספטמבר (עדכנית לשנת 2015). משך הנסיעה מטוסאיאן למרכז המבקרים בגרנד קניון הינו כ-20 דקות.
 • רכבת גרנד קניון (Grand Canyon Railway) – אופציה אחרת היא להגיע באמצעות רכבת גרנד קניון! הרכבת יוצאת מדי יום בשעה 9:30 בבוקר מהעיר וויליאמס (Williams), שנמצאת כ-95 קילומטרים דרומית לפארק הלאומי גרנד קניון. משך הנסיעה מוויליאמס ועד לכפר גרנד קניון הוא כשעתיים ו-15 דקות. אם תרצו לשוב לוויליאמס באמצעות הרכבת, תוכלו לעלות עליה בשעה 17:45. שימו לב שהנסיעה ברכבת היא הדרך היקרה ביותר להגיע אל הפארק הלאומי, אך שהחוויה ללא ספק משתלמת. אפשר להזמין כרטיסים לרכבת באתר Viatorאם תרצו, יש גם אפשרות לרכוש חבילת תיור הכוללת נסיעה ברכבת ופעילויות שונות בגרנד קניון.

כיצד תתניידו בפארק?

שאטלים בקצה הדרומי – במהלך הקיץ, הפארק מפעיל שאטלים שמגיעים אל מגוון נקודות עניין בקצהו הדרומי של הגרנד קניון, לגמרי בחינם! השאטלים הם למעשה אוטובוסים הצבועים בפסים לבנים וירוקים, ותוכלו למצוא את מספר המסלול שלהם על השמשה הקדמית.  השאטלים מגיעים אל התחנות המסומנות ברחבי הפארק כל 15-30 דקות.

קיימים מספר קווי שאטלים הפועלים במהלך הקיץ:

 • שאטל אקספרס המטייל (Hiker’s Express) – לאלה מכם שמתכוונים לקום מוקדם ולהגיע אל שבילי ההליכה לפני שאר המטיילים, מומלץ לעלות על “אקספרס המטייל”. השאטל יוצא מאכסניית ברייט אנג’ל במאי ובספטמבר בשעות 5:00, 6:00 ו-7:00, ומיוני עד אוגוסט בשעות 4:00, 5:00 ו-6:00. תחנתו האחרונה של השאטל היא בנקודת ההתחלה של שביל “דרום קייבב” (South Kaibab).
 • הקו הכחול: מסלול הכפר (Village Route) – קו זה עובר בין מרכז המבקרים, המלונות, המסעדות ומתחמי הקמפינג שבאזור כפר גרנד קניון. במרחק הליכה קצר מארבע תחנות שאטל לאורך המסלול (Shrine of the Ages, Train Depot, Bright Angel Lodge, Hermits Rest Transfer) תוכלו להגיע אל נקודות תצפית יפות על הקניון. משכו של מסלול הנסיעה המעגלי הינו 50 דקות.
 • הקו הכתום: המסלול הנופי (Scenic Route) – אם אתם מעוניינים להגיע ממרכז המבקרים של גרנד קניון אל כמה מנקודות התצפית היפות ביותר בפארק, קו זה ייקח אתכם לשם בדרך המהירה ביותר. כמו כן, אם אתם מעוניינים להגיע אל תחילת שביל “דרום קייבב”, קו זה וקו השאטל “אקספרס המטייל” הם היחידים שמגיעים לנקודת תחילת השביל. הקו מגיע גם למוזיאון יאוואפיי לגיאולוגיה (Yavapai Geology Museum). משכו של מסלול הנסיעה המעגלי הינו 50 דקות.
 • הקו האדום: מסלול הרמיט (Hermit Road) – אם אתם לא ממהרים ויכולים להקדיש כמה שעות לנסיעה ולביקור באתרים מעניינים לאורך הדרך, יכול מאד להיות שקו זה יתאים לכם. המסלול מחבר בין כפר גרנד קניון למבנה האבנים “מנוחת הרמיט” (Hermits Rest) ובין לבין תוכלו לעצור וליהנות מתשע נקודות תצפית נהדרות על הקניון. משכו של מסלול הנסיעה המעגלי הינו שעה ו-20 דקות.

כללים וטיפים חשובים לפני שיוצאים לדרך

 • תתרגלו בהדרגה לגובה ושמרו על עצמכם – הגבהים בפארק הלאומי גרנד קניון הם עצומים ויכולים להגיע לעד 2,135 מטרים בקצה הדרומי ולעד 2,438 מטרים בקצה הצפוני של הגרנד קניון. לכן, אם אינכם רגילים לגבהים כאלה, מומלץ לקחת לכם זמן בכדי להתרגל לתנאים שהם מביאים עמם ולא למהר לצאת למסלולי ההליכה המאתגרים בפארק. בכל מקרה, הקפידו לשתות מספיק מים, לנוח כל כמה שעות ולמרוח קרם הגנה, על מנת לשמור על בריאותכם!
 • הגנו ושמרו על הטבע – כשאתם מטיילים בפארק, אל תקטפו צמחים ואל תזיזו סלעים, על מנת לא להפריע לחיים בגרנד קניון. כמו כן, על מנת להימנע מתקלים לא נעימים עם בעלי חיים, הימנעו מלגשת אליהם ולהאכיל אותם. אם אתם נתקלים באיילים או באיילים קנדיים, הקפידו לשמור על מרחק של לפחות 23 מטרים מהם. אם אתם נתקלים בקונדור הקליפורני, עוף בסכנת הכחדה, הקפידו לשמור על מרחק של לפחות 23 מטרים.
 • שמרו על מרחק מקצה הקניון – בייחוד אם אתם נמצאים במקום ללא מעקה, שימרו על מרחק של לפחות מטרים מקצה צוק הקניון. אבל גם אם ישנו מעקה, שימו לב שאתם לא עוברים אותו או נשענים מעליו. שמרו במיוחד על ילדים קטנים, שעלולים לרוץ ולעבור מתחת למעקה.
 • אל תזרקו פסולת או אבנים מהקצה – גם אם אינכם מוצאים פח אשפה בסביבתכם, אין זו אומר שהקניון הוא פח אשמה אידיאלי. זריקת חפצים שונים מעבר לקצה הקניון לא רק שתזהם את הקניון, אלא שגם עלולה לפגוע בבעלי חיים ובמטיילים המסיירים מתחתיכם, בתחתית הקניון.
 • לאלה מכם שנוהגים ברכב – לפני שאתם נכנסים אל הפארק, וודאו שמיכל הדלק שלכם מלא. אתם לא רוצים להיתקע באמצע הדרך ללא דלק. בנוסף, וודאו שאתם מחזיקים ברכב מספיק מים.

הסאות’ רים – הצד הדרומי של הגרנד קניון (South Rim)

הצד הדרומי של הגרנד קניון הינו האזור הפופולארי ביותר בקרב המטיילים בפארק הלאומי גרנד קניון. שימו לב שריכוז האטרקציות הגדול ביותר נמצא בכפר גרנד קניון (Grand Canyon Village), שמהווה נקודת התחלה מצוינת למסע שלכם בפארק. הנה כמה מאטרקציות המרכזיות בצד הדרומי:

אטרקציות מומלצות בגרנד קניון

מרכז המבקרים גרנד קניון (Grand Canyon Visitor Center)

אנו ממליצים בחום להתחיל את הטיול שלכם במרכז המבקרים המעשיר הזה, שנמצא כקילומטר וחצי דרומית לכניסה לפארק הלאומי ובמרחק של כ-10 דקות נסיעה מכפר גרנד קניון, בעיירה טוסאיאן. במרכז המבקרים תוכלו להשיג מפות מפורטות של הפארק, עלוני מידע וכרטיסי כניסה לפארק. אך גולת הכותרת של מרכז המבקרים הוא תיאטרון האיי-מקס הפועל במקום ומקרין מדי יום סרט דוקומנטרי מרתק על הגרנד קניון. הסרט יגולל בפניכם את ההיסטוריה האנושית בגרנד קניון, החל מהתקופה שבה חיו בו האינדיאנים המקומיים בלבד ועד לתקופה שבה החלו האירופאים והאמריקנים לחקור אותו באופן נרחב. משכו של הסרט הינו 34 דקות. 

פעילויות נוספות במרכז המבקרים:

 • סיורים מודרכים – סיורים רבים יוצאים ממרכז המבקרים, ביניהם סיור בהליקופטר מעל לקניון, שנעשה על ידי חברת Papillon Helicopter. אם אתם מעוניינים לראות את הגרנד קניון מלמעלה, אנו ממליצים לרכוש כרטיסים לסיור זמן רב מראש דרך אתר האינטרנט הרשמי של מרכז המבקרים.
 • לרעבים שביניכם – ברחבת המסעדות “בית קפה החוקר” (Explorer’s Cafe) של מרכז המבקרים תוכלו למצוא מספר רב של אופציות שיספקו את תאבונכם. תוכלו להזמין, בין היתר: פיצות של חברת Pizza Hut, כריכים טריים, סלטים, מרקים וארוחות צהריים ארוזות, אם אתם בדיוק צריכים לצאת לדרך.

כמה זמן מומלץ לבקר במרכז המבקרים? בין שעה לשעתיים.

הכתובת: 450 State Route 64, Grand Canyon Village, AZ 86023. שימו לב – מרכז המבקרים הזה נמצא מחוץ לפארק הלאומי, בעיירה הסמוכה טוסאיאן.

למידע נוסף ושעות פתיחה, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מרכז המבקרים גרנד קניון.

המוזיאון לגיאולוגיה יאוואפיי (Yavapai Museum of Geology)

נקודת התצפית יאוואפיי (Yavapai Viewpoint) נחשבת לאחת מנקודות התצפית היפות בפארק. לצד הנוף המרהיב הנשקף מנקודה זו, תוכלו למצוא את המוזיאון לגיאולוגיה, שיסביר לכם על צורות הסלעים השונות שתראו וילמד אתכם על ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור כולו.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה.

איך תגיעו? המוזיאון ממוקם בסמוך לנקודת יאוואפיי, בקצה הצפון-מזרחי של כפר גרנד קניון.

למידע נוסף ושעות פתיחה, בקרו באתר האינטרנט של המוזיאון לגיאולוגיה יאוואפיי.

מלון אל תובר (El Tovar)

זהו אחד מהמבנים הראשונים שנבנו בכפר גרנד קניון והוא נפתח לקהל הרחב בשנת 1905. בראשיתו, “אל תובר” היה אחד מהמלונות המפוארים ביותר ממערב לנהר המיסיסיפי (Mississippi). גם היום, אתם יכולים ללון במלון המרשים, הכולל בתוכו 78 חדרים, שכל אחד מהם שונה ממשנהו. הזמינו חדר במלון El Tovar.

בית הופי (Hopi House)

בסמוך למלון “אל תובר”, תמצאו את המבנה הזה, שהוקם בשנת 1904 על מנת לשמש כשוק ליצירות מלאכת יד של האינדיאנים המקומיים. בשנת 1987, בית הופי נכנס למאגר הלאומי של אתרים היסטוריים. גם היום, תוכלו למצוא בתוך המבנה תכשיטים, כדים, שטיחים ומגוון פריטים נוספים מלאכת יד. בשל האיכות הגבוהה, צפו למחירים גבוהים. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לצפות באחד מהמופעים המסורתיים של האינדיאנים ברחבה שלצד בית הופע, אשר מתקיימים מדי פעם בפעם.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בבית הופי? כחצי שעה.

נקודות תצפית בצד הדרומי של הגרנד קניון

 • מגדל השמירה תצפית מדבר (Desert View Watchtower) – זהו מגדל שמירה היסטורי, המתנשא לגובה של כ-21 מטרים. אם תעלו אל ראש המגדל, תוכלו ליהנות מהנוף המרהיב של הקניון ושל נהר קולורדו הנשקף ממנו. הכתובת: מגדל השמירה נמצא כ-37 קילומטרים מזרחית לכפר גרנד קניון, במרחק של כ-40 דקות נסיעה לאורך כביש Desert View Drive.
 • נקודת התצפית הגדולה (Grandview Point) – זוהי אחת מנקודות התצפית הגבוהות בקצה הדרומי של הגרנד קניון, המתנוססת בגובה של 2,250 מטרים. גובהה הרב של נקודת התצפית מאפשרת למטיילים לראות למרחקים ארוכים. השביל המוביל אל הנקודה הוא צר ומאתגר, במיוחד אם אתם מגיעים אליו אחרי שיורד גשם. הכתובת: הנקודה נמצאת כ-20 קילומטרים מזרחית לכפר גרנד קניון, במרחק של כ-20 דקות נסיעה לאורך כביש Desert View Drive.
 • נקודת ליפן (Lipan Point) – רבים טוענים שזוהי נקודת התצפית היפה ביותר בפארק ואכן, תוכלו לראות מכאן נופים מרהיבים של הקניון ושל נהר הקולורדו. זוהי גם נקודה מומלצת לאלה שמחפשים אחר שקיעה יפה. הכתובת: הנקודה נמצאת כ-37 קילומטרים מזרחית לכפר גרנד קניון, במרחק של כ35 דקות נסיעה מהכפר לאורך כביש Desert View Drive.
 • נקודת יקי (Yaki Point) – אם תתקדמו מעט מזרחה מכפר גרנד קניון, תוכלו להגיע אל נקודת התצפית הזו, שמשקיפה על צדו המזרחי של הגרנד קניון. מנקודה זו תוכלו להמשיך אל שביל המטיילים הידוע, “דרום קייבב” (South Kaibab Trail), שמוביל עד לנהר הקולורדו. הכתובת: הנקודה נמצאת כ-8.5 קילומטרים מזרחית לכפר גרנד קניון, במרחק של כ-10 דקות נסיעה ממרכז הכפר.
 • נקודת מת’ר (Mather Point) זוהי נקודת התצפית הקרובה ביותר אל מרכז המבקרים הראשי של הגרנד קניון. ממנה, תוכלו להשקיף על שני סלעים מרכזיים בקניון – מקדש זורואסטר (Temple of Zoroaster) ומקדש ווישנו (Vishnu Temple). נקודת התצפית נחשבת גם לאחד מהמקומות המומלצים ביותר לצפות מהם בשקיעה. הכתובת: בכפר גרנד קניון, בסמוך למרכז המבקרים גרנד קניון.

מסעדות מומלצות בצד הדרומי

 • Bright Angel Bicycles and Cafeבית הקפה הזה ממוקם ממש על יד מרכז המבקרים הראשי של גרנד קניון, כחלק מחנות להשכרת אופניים. בתפריט תוכלו למצוא מגוון כריכים, מאפים, סלטים, משקאות אנרגיה, מיצים ועוד. הכתובת: 10 South Entrance Road. 
 • שוק כפר גרנד קניון (Grand Canyon Market Place) – המקום אומנם לא נחשב למסעדה, אך תוכלו לרכוש כאן מגוון פריטי מזון במחירים זולים במיוחד. בין היתר, ניתן לרכוש כאן ירקות טריים, בשרים, גבינות ומשקאות. אם אתם רוצים לרכוש מנות מוכנות, אתם יכולים לקפוץ למעדנייה שברחבת השוק ולהזמין כריך או סלט לדרך. הכתובת: ברחבת השוק (Market Plaza), שנמצאת בסמוך לאכסניית יאוואפיי (Yavapai Lodge). 
 • El Tovar Lodge Dining Room חדר האוכל של מלון “אל תובר” המפואר מציע מגוון רחב של מנות איכותיות וטעימות במיוחד. אם אתם מתכוונים לסעוד בחדר האוכל של המלון, אנא הקפידו להגיע בלבוש הולם, ללא כפכפי אצבע ובמכנסיים ארוכים. הכתובת: מלון El Tovar. 
 • Arizona Steakhouseמסעדה זו, שממוקמת באכסניית ברייט אנג’ל, מציעה מגוון מנות האופייניות למטבח של אריזונה. בין היתר, תוכלו למצוא בתפריט סטייקים, סלטים, עופות, דגים ומגוון רחב של יינות. הכתובת: אכסניית Bright Angel. 
 • Maswik Food Courtזהו מזנון חופשי המציע מגוון רחב של מנות. בין היתר, תוכלו למצוא כאן אופציות רבות לארוחת בוקר, כריכים חמים, המבורגרים וכריכים רגילים, המתאימים לאלה מכם שמעוניינים לחטוף משהו לאכול ולצאת לטיול באחד מהמסלולים שבפארק. באכסניית מסוויק תמצאו גם את “פאב הפיצה” (Pizza Pub), שמתמחה, כמובן, בפיצות ובסלטים. הפאב הוא גם המקום המושלם לאלה מכם שרוצים פשוט לשתות משהו ולהירגע מיום טיול ארוך בפארק. הכתובת: אכסניית מסוויק (Maswik Lodge) בכפר גרנד קניון. 

איפה לישון בצד הדרומי של הגרנד קניון?

רוב המטיילים שמגיעים לגרנד קניון בוחרים לישון באחד מהמלונות בעיירה טוסאיאן (Tusayan), שנמצאת במרחק כ-30 דקות נסיעה מהצד הדרומי של הגרנד קניון. חפשו מלונות מומלצים בטוסאיאן באתר בוקינג

אפשרות אחרת היא להתמקם באחד מאתרי הקמפינג הקיימים בצדו הדרומי של הגרנד קניון. שימו לב שיש להזמין מקומות מראש. הנה כמה מהם:

אתר הקמפינג מת’ר (Mather Campground)

זהו אתר הקמפינג היחיד הממוקם בתחומי כפר גרנד קניון. הוא כולל בתחומו 327 מקומות המיועדים לאוהלים, שולחנות פיקניק, שירותים רגילים, ברזיות מים לשתייה ומגרש חנייה מסודר. האתר מתאים גם לאנשים שמגיעים עם קרוואנים, אולם אין אפשרות לחיבורים.

זמני פעילות: כל השנה.

הזמנת מקום: בעונה התיירותית, שחלה בין ה-1 במרץ ל-20 בנובמבר, עליכם להזמין מקום מראש באתר הקמפינג. תוכלו לעשות זאת באמצעות אתר האינטרנט של אתר הקמפינג מת’ר או באמצעות הטלפון +1-928-638-7851. אם אתם מגיעים בין ה-1 בדצמבר ל-28 בפברואר, אין אפשרות להזמין מקום מראש. השהייה בתאריכים אלה היא על בסיס מקום פנוי ועליכם לשלם על השהייה במכונה האוטומטית שבקיוסק אתר הקמפינג.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט של אתר הקמפינג מת’ר.

אתר הקמפינג נוף מדבר (Desert View Campground)

אם אתם מחפשים אחר אתר קמפינג מרוחק יותר מהציוויליזציה, אנו ממליצים על הקמת אוהל באתר הקמפינג נוף מדבר, הממוקם כ-41 קילומטרים מזרחית לכפר גרנד קניון, בקרבת הכניסה המזרחית לפארק. אין אפשרות להזמין מקום מראש, כך שמומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם לאתר, בכדי לתפוס מקום פנוי. במהלך חודשי הקיץ, האתר לרוב מתמלא עד שעות הצהריים המוקדמות. באתר קיימים 50 מקומות המיועדים לאוהלים ועל פי ההגבלות, השהות בכל מקום היא עד ל-6 מטיילים בלבד. כמו כן, קיימים שני ברזי מים באתר, שירותים ציבוריים רגילים, אך לא קיימות מקלחות וגם לא מים חמים.

הזמנת מקום: לא ניתן להזמין מראש. התשלום על השהיה ללילה היא באמצעות מכונת גביה אוטומטית הממוקמת בסמוך לשירותי האתר, אשר מקבלת כרטיסי אשראי או סכום מדויק בדולרים.

זמני פעילות: סוף אפריל עד אמצע אוקטובר.

כפר טריילר: פארק הקרוונים (Trailer Village RV Park)

עד עכשיו דיברנו על אוהלים, אבל מה תעשו אם אתם מגיעים עם קרוואן? “כפר טרייל” הוא פארק הקרוואנים היחיד בשטח הפארק, הממוקם בסמוך לאתר הקמפינג מת’ר בכפר גרנד קניון. פארק הקרוונים מיועד לקרוונים באורך של עד 15 מטרים ומספק חיבורים.

זמני פעילות: כל השנה.

למידע נוסף ולהזמנת מקום, בקרו באתר האינטרנט של כפר טרייל: פארק הקרוואנים.

נורת’ רים – הצד הצפוני של הגרנד קניון (North Rim)

קצה זה של הגרנד קניון אומנם תיירותי פחות, אך אין זה אומר שהוא אינו כולל בגבולותיו נופים מרהיבים כמו מתחרהו, הקצה הדרומי. להפך. בעוד כמה שורות תמצאו רשימה של האטרקציות המרכזיות בקצה הצפוני, אך לפני כן, הנה לכם כמה פריטי מידע חשובים למטיילים בקצה הצפוני:

 • זמני פתיחה – האזור פתוח למבקרים אך ורק בין ה-15 במאי ל-25 באוקטובר, בעיקר בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים השוררים בו.
 • מרחק – הקצה הצפוני ממוקם במרחק של כ-320 קילומטרים מהקצה הדרומי והנסיעה ביניהם אורכת כ-5 שעות.
 • גובה – הקצה הצפוני של הגרנד קניון נמצא בגובה אדיר של 2,438 מטרים ויותר. שימו לב – אם אתם בעלי בעיות לב או קשיי נשימה, אתם עלולים לחוות קשיים בעת ביקור בקצה הצפוני.
 • מספר מקומות לינה מצומצם – בניגוד לקצה הדרומי, בקצה הצפוני קיימים הרבה פחות אפשרויות לינה. לכן, מומלץ להזמין חדרים זמן רב מראש, על מנת להימנע מהאפשרות שכל החדרים ייתפסו.

אטרקציות מומלצות בצד הצפוני

נקודות תצפית

 • נקודת אימפריאלי (Imperial Point) – הנקודה, שמתנוססת בגובה של 2,683 מטרים, הינה נקודת התצפית הגבוהה ביותר בקצה הצפוני. הנופים הנשקפים ממנה הם פשוט נופים מלכותיים. אין מילה אחרת שתוכל לתאר את הנוף המרהיב של צדו המזרחי של הגרנד קניון ואת קצהו של המדבר הצבוע (Paint Desert). מומלץ להצטייד בסלסלת פיקניק ולסעוד ארוחת בוקר או צהריים בנקודה יפה זו. הכתובת: הדרך שמובילה אל נקודת התצפית הינה דרך מפותלת. הנקודה נמצאת כ-18 קילומטרים צפון-מזרחית למרכז המבקרים של הקצה הצפוני, במרחק של כ-40 דקות נסיעה.
 • נקודת קייפ רויאל (Cape Royal Point) – זוהי נקודת התצפית הדרומית ביותר בגרנד קניון וללא ספק הנקודה בעלת נקודת המבט הרחבה ביותר. ממנה, תוכלו לראות את קניון השיש (Marble Canyon) בצפון ואת הקצה הדרומי התיירותי של הגרנד קניון במערב. אם תסתכלו מזרחה, אולי תצליחו לראות מעט מנהר הקולורדו. הכתובת: הדרך שמוביל אל נקודת תצפית זו הינה דרך מפותלת, והינה למעשה אותה הדרך שמובילה אל “נקודת אימפריאלי”. הנקודה נמצאת כ-24 קילומטרים ממרכז המבקרים של הקצה הצפוני, במרחק של כ-40 דקות נסיעה.
 • נקודת ברייט אנג’ל (Bright Angel Point) – זוהי נקודת התצפית הפופולארית ביותר בקצה הצפוני, וודאי משום שהיא ממוקמת במרחק הליכה קצר מאכסניית גרנד קניון. הכתובת: נקודת התצפית נמצאת במרחק של כ-10 דקות הליכה מאכסניית גרנד קניון. שימו לב שהדרך עלולה להיות מעט תלולה בכמה מקומות.

מסעדות מומלצות בצד הצפוני

Grand Canyon Lodge Dining Roomבאכסניית גרנד קניון תמצאו את חדר האוכל היפהפה הזה, שמשקיף על קצהו הצפוני של הגרנד קניון. המסעדה נרשמה כמסעדה ירוקה בשנת 2009 ומציעה לסועדים בה מגוון מנות אורגניות הכוללות בין היתר סלטים ופסטות. בערב, תוכלו להזמין מרשימת היינות המרשימה של המקום. הכתובת: אכסניית גרנד קניון (Grand Canyon Lodge).

איפה לישון בצד הצפוני?

אתר הקמפינג של הקצה הצפוני (North Rim Campground) – זהו אתר קמפינג המיועד לאוהלים ולקרוונים, אך שימו לב שלא קיימים באתר חיבורים לקרוואנים. שימו לב שאם אתם מגיעים בסמוך ל-15 במאי או בסמוך לסוף אוקטובר, אתם עלולים להיתקל בשלג, לכן מומלץ להתארגן בהתאם. באתר קיימים שירותים ציבוריים רגילים, מקלחות בתשלום, שולחנות פיקניק, מתקני גריל וטלפוני אסימונים.

זמני פעילות: 15 במאי עד 31 באוקטובר.

הזמנת מקום: מומלץ להזמין מקום מראש, באמצעות הטלפון +1-877-444-6777 או דרך אתר האינטרנט הרשמי של אתר הקמפינג של הקצה הצפוני.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של אתר הקמפינג של הקצה הצפוני.

שבילי הליכה בפארק הלאומי

 1. שביל ברייט אנג’ל (Bright Angel Trail) – השביל מספק נופים מרהיבים על נהר הקולורדו שבתחתית הקניון. מדובר בשביל עפר מתוחזק ותלול לאורך מרבית הדרך. השביל הזה מהווה שביל מרכזי עבור טיולי רכיבה על פרדים, לכן שימו לב שאתם לא מתנגשים בפרד בזמן הליכתם.

מה עם מים? מים זורמים תוכלו למצוא בנקודת ההתחלה ובתחנת פקחי השמורה “גן אינדיאני” (Indian Garden Ranger Station), שנמצאת במרחק של כשעתיים הליכה מתחילת השביל. בעונות מסוימות קיימת אספקת מים בנקודות נוספים לאורך השביל. בכל מקרה, מומלץ להצטייד במספיק בקבוקי מים משל עצמכם.

רמת הקושי: קשה. לא מתאים למשפחות עם ילדים.

איפה מתחיל? בכפר גרנד קניון שבקצה הדרומי, מערבית לאכסניית ברייט אנג’ל. השביל מתחיל לצד מכלאת הפרדים.

מהו משך הזמן המומלץ לביצוע המסלול? בין יום ליומיים. ההליכה מתחילת השביל ועד לנהר הקולורדו אורכת כ-4 שעות, בעוד שהדרך חזרה עלולה לקחת לכם בין 7 ל-8 שעות הליכה. זאת, בשל התלילות הרבה. מומלץ שלא לבצע את המסלול כולו ביום אחד, אלא להגיע אל נהר הקולורדו, להעביר את הלילה שם באתר הקמפינג ורק בבוקר לחזור חזרה אל כפר גרנד קניון.

לינה בדרך: כשאתם מגיעים אל נהר הקולורדו, אתם יכולים להישאר ללון באתר הקמפינג ברייט אנג’ל (Bright Angel Campground), הממוקם כ-0.8 קילומטרים צפונית לנהר הקולורדו. באתר קיימים טלפון לשעת חירום, טלפוני אסימונים, מים ראויים לשתייה ושירותים ציבוריים רגילים. שימו לב – בכדי ללון באתר קמפינג זה, עליכם להשיג אישור לשהייה באזור מרוחק מיישוב (Backcountry Permit). בשל הפופולאריות הרבה של האתר, יהיה קשה לכם להשיג אישור אם תיזכרו ברגע האחרון, לכן מומלץ להגיש בקשה בהקדם, עד ארבעה חודשים לפני הטיול המתוכנן שלכם. בכדי להגיש בקשה, עליכם למלא את טופס הבקשה (Backcountry Permit Request Form) ולשלוח אותו למרכז המידע באמצעות פקס (928-638-2125) או בדואר לכתובת: Grand Canyon National Park, Permits Office, 1824 S. Thompson St., Suite 201, Flagstaff AZ, 86001. תוכלו להגיש את הבקשה גם למרכז המידע של האזורים המרוחקים (Backcountry Information Center) שבשטח הפארק, שפועל בין השעות 8:00-12:00. למידע נוסף אודות אישורי השהייה, בקרו באתר האינטרנט אודות נושא אישורי השהייה.

למידע נוסף, בקרו בדף המידע הרשמי אודות שביל ברייט אנג’ל.

 1. שביל דרום קייבב (South Kaibab Trail) – שביל ההליכה הפופולארי ביותר בקרב ההרפתקנים המגיעים לפארק הלאומי גרנד קניון, שמגיע עד לנהר הקולורדו שבתחתית הקניון. בדרך, תעברו בנקודת השלד (Skeleton Point), ממנה נשקפים נופים פנוראמיים מהממים של הפארק. לאורך השביל, לא קיימת קליטה, כך שמומלץ להגיע כמה שיותר מוכנים ובקו הבריאות, על מנת שלא תזדקקו, חס וחלילה, לאיזה שהוא סוג של חילוץ. נקודת העצירה הראשונה לאורך המסלול היא אתר הקמפינג ברייט אנג’ל (Bright Angel Campground), הממוקם כ-10 קילומטרים מתחילת השביל, במרחק של כשעתיים הליכה.

מה עם מים? אין.

רמת הקושי: שביל תלול ומאתגר.   

איפה מתחיל? ההגעה אל תחילת השביל היא באמצעות שאטל “אקספרס המטייל” בלבד ולא באמצעות רכבים פרטיים. לפרטים נוספים אודות השאטל, עיברו לפרק “הפארק הלאומי גרנד קניון – איך מגיעים וכיצד מתניידים בתוך הפארק?” שבמדריך.

מהו משך הזמן המומלץ לביצוע המסלול? בין יום ליומיים. ההליכה מתחילת השביל ועד לנהר הקולורדו אורכת כ-4 שעות, בעוד שהדרך חזרה עלולה לקחת לכם בין 7 ל-8 שעות הליכה. זאת, בשל התלילות הרבה. מומלץ שלא לבצע את המסלול כולו ביום אחד, אלא להגיע אל נהר הקולורדו, להעביר את הלילה שם באתר הקמפינג ורק בבוקר לחזור חזרה אל תחילת השביל.

לינה בדרך: הלינה המומלצת היא באתר הקמפינג ברייט אנג’ל. אולם, יש להוציא אישור שהייה בכדי ללון באתר זה. להסבר מפורט יותר, ראו “לינה בדרך” ב-“שביל ברייט אנג’ל” (סעיף 1).

למידע נוסף, בקרו בדף המידע הרשמי אודות שביל דרום קייבב.

 

 1. שביל הקצה (Rim Trail) – שביל סלול זה משתרע על פני כ-21 קילומטרים ועובר בצמוד לקצה הקניון, כך שלאורך כל הדרך תוכלו ליהנות מנופים מרהיבים של הגרנד קניון. לאורך השביל מצויות מספר נקודות תצפית מוגדרות על הקניון. קחו בחשבון שמהלך החורף, השביל עלול להיות חלקלק.

מה עם מים? לא קיימות ברזיות לאורך הדרך, אבל השביל עובר ברובו דרך כפר גרנד קניון, כך שתוכלו לעצור בדרך לעשות ריפיל לבקבוקי המים שלכם. עם זאת, תמיד מומלץ להצטייד במספיק מים מראש.

רמת הקושי: שביל קל. מתאים גם לרוכבי אופניים.

איפה מתחיל? אתם יכולים להתחיל את השביל במבנה “מנוחת הרמיט” (Hermit’s Rest) או לחלופין, בנקודת ההתחלה של שביל “דרום קייבב”.

מהו משך הזמן המומלץ לביצוע המסלול? בין 3 ל-4 שעות הליכה.

למידע נוסף, בקרו בדף המידע הרשמי אודות שביל הקצה.

 1. שביל הרמיט (Hermit Trail) – אם אתם מטיילים מנוסים שמחפשים אחר קצת אתגר, שביל הרמיט עשוי להיות השביל המושלם בעבורכם. זהו שביל לא מתוחזק המשתרע לאורך של כ-15 קילומטרים לכיוון. ההגעה אל תחילת השביל היא באמצעות שאטל. שימו לב – במהלך הקיץ, אם אתם מעוניינים להגיע עצמאית אל השביל, עליכם לבקש אישור כניסה לשביל ממרכז המידע של ה-Backcountry, שממוקם בכפר גרנד קניון. בחורף אין צורך באישור על מנת להגיע עצמאית אל השביל.

מה עם מים? לא קיימות ברזיות לאורך הדרך. שני מקורות מים שנמצאים בסביבה הם מעיין סנטה מריה (Santa Maria Spring) ונחל הרמיט (Hermit Creek). המים אינם ראויים לשתייה. רק לאחר הרתחה של המים, ניתן לשתות אותם. מומלץ, אפוא, להצטייד במספיק בקבוקי מים משל עצמכם.

רמת הקושי: שביל מאתגר.

איפה מתחיל? נקודת ההתחלה של השביל ממוקמת כחצי קילומטר דרום-מערבית ל-“מנוחת הרמיט” (Hermit’s Rest).

למידע נוסף, בקרו בדף המידע הרשמי אודות שביל הרמיט.

 1. שביל וולדרון (Waldron Trail) – זהו אחד משבילי ההליכה הקצרים ביותר בגרנד קניון, שמשתרע לאורך של כ-3 קילומטרים. זהו שביל עמוס בטבע ובנופים מרהיבים.

מה עם מים? לא קיימת אספקת מים מסודרת לאורך הדרך, לכן מומלץ בחום להצטייד במספיק בקבוקי מים משל עצמכם.

רמת הקושי: בינוני.

איפה מתחיל? בצומת שביל הרמיט (Hermit Trail Junction). לכן, בכדי להגיע אל השביל עליכם להתחיל אותו בנקודת ההתחלה של שביל הרמיט (ראו סעיף 4).

אטרקציות בולטות מחוץ לגבולות הפארק הלאומי גרנד קניון

 1. הפארק הלאומי פטריפייד פורסט (Petrified Forest National Park) – בתרגום לעברית, שמו של הפארק הלאומי הוא “יער מאובן” והוא מכונה כך משום שהוא מכיל בתוכו ריכוז גדול יחסית של עצים מאובנים, רובם ממין נכחד. הפארק הלאומי המדברי הזה, אשר הוכרז כמונומנט לאומי בשנת 1906, מתפרש על פני 885 קילומטרים מרובעים וכולל בתוכו אטרקציה בולטת נוספת של האזור, “המדבר הצבוע”. בפארק מספר רב של שבילי הליכה ונקודות תצפית, בעיקר על המדבר הצבוע.

המדבר הצבוע הוא מדבר ענק, המתפרש על פני שטח של 380 קילומטרים מרובעים ונושק לקצהו הדרומי של הפארק הלאומי גרנד קניון. המתיישבים הספרדיים אשר הסתובבו בקרבת המדבר נהגו לכנות אותו “המדבר הצבוע”, כיוון שהתפעלו מנופיו הצבעוניים. רובו של המדבר מוגדר כאתר טבע בראשיתי. מרכז המבקרים של המדבר הצבוע נמצא במרחק של כשעה ו-45 דקות מהעיר פלגסטף, עליה תוכלו לקרוא פירוט בהמשך המדריך שלנו. שעות הפתיחה של מרכז המבקרים: אפריל עד ספטמבר בין השעות 7:00-19:00; לאחר ספטמבר בין השעות 8:00-17:00. אחד מהאתרים החשובים ביותר במדבר הצבוע הוא נקודת העניין ההיסטורית הלאומית פונדק המדבר הצבוע (Painted Desert Inn National Historic Landmark), ששימש בעבר כנקודת מסחר, פונדק ומסעדה עבור המטיילים אשר עשו דרכם לאורך כביש 66 ההיסטורי. היום, תוכלו למצוא במבנה מוזיאון המספק מידע מפורט אודות תכליתו של המבנה. שעות הפתיחה של פונדק המדבר הצבוע: מדי יום בין השעות 9:00-17:00.

שעות הפתיחה: שעות הפתיחה של כבישי הפארק משתנות בהתאם לעונה. לרוב, הכבישים פתוחים מ-7:00 בבוקר ועד 19:00 בערב.

כמה זמן מומלץ לבקר בפארק? לפחות ארבע שעות.

איך תגיעו? לפארק הלאומי ישנן שתי כניסות: כניסה צפונית וכניסה דרומית. אם אתם מגיעים מפלגסטף, אנו ממליצים על הגעה מהכניסה הדרומית. סעו כ-185 קילומטרים מזרחה על כביש Highway 180 South עד שתגיעו אל הכניסה הדרומית. משך הנסיעה היא כשעה ו-45 דקות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הפארק הלאומי פטריפייד פורסט.

 1. המונומנט הלאומי צוקי וורמיליון (Vermillion Cliffs National Monument) במרחק של מספר שעות נסיעה צפונה מהפארק הלאומי גרנד קניון, תמצאו את המונומנט הלאומי היפהפה הזה, אשר כולל בתחומו את צוקי וורמיליון (Vermillion Cliffs), מישור פריה (Paria Plateau), ביוטי זאב ערבות (Coyote Buttes) וקניון פריה (Paria Canyon). אם יתמזל מזלכם, תוכלו למצוא בשטח המונומנט למעלה מ-20 מינים שונים של עופות דורסים, מספר יונקים, ביניהם אריות הרים, ומספר מינים נדירים של דגים. לא קיים מרכז מבקרים בשטח המונומנט, לכן עליכם להתארגן בצורה טובה מראש, להביא מספיק מים ואוכל ולדעת היכן בדיוק תבקרו בזמן טיולכם במונומנט הלאומי. לא קיימים כבישים סלולים במונומנט.

כמה זמן מומלץ לבקר במונומנט? לפחות שלוש שעות.

איך תגיעו? אם אתם מגיעים מהקצה הצפוני של הגרנד קניון, צאו מהיציאה הצפונית, המשיכו לכיוון היישוב ג’ייקוב לייק (Jacob Lake) וסעו בכביש 89A South אל המונומנט הלאומי.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המונומנט הלאומי צוקי וורמיליון.

 

יישובים ואטרקציות נוספות בקרבת הגרנד קניון

=

וויליאמס (Williams)

אם נסעתם ברכבת אל תוך הגרנד קניון, וודאי כבר יצא לכם להכיר את וויליאמס, עיר קטנה במרחק של כשעה נסיעה מכפר גרנד קניון, הממוקמת בלב היער הלאומי קייבב (Kaibab National Forest). העיר ממוקמת על כביש Interstate 40 ועל הדרך הישנה Route 66. אם אתם מחפשים אחר אלטרנטיבה זולה ללינה בגרנד קניון, וויליאמס ללא ספק צריכה להיות בראש הרשימה שלכם.

וויליאמס – מקומות לינה מומלצים בעיר

וויליאמס – אטרקציות מרכזיות בעיר ובסביבה:

 1. פארק הטבע דוב-אריזונה (Bearizona Wildlife Park) – זוהי האטרקציה המושלמת לאלה מכם שמעוניינים לתצפת על דובים שחורים, שאופייניים לאזור. בפארק תוכלו לנסוע בבטיחות ברכב שלכם בתוך היער, בו חיים לא רק דובים שחורים, אלא גם זאבים וביזונים. קיים גם מרכז מבקרים חינוכי, אשר מספק קטעי מידע מפורטים ומאפשר לכם לראות מקרוב יצורים קטנים יותר מהדובים, הזאבים והביזונים. אם אתם מגיעים בין מרץ לדצמבר, אתם יכולים לצפות גם במופע ציפורי הטרף שמתקיים בפארק מדי יום בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 8:00-18:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בפארק? לפחות שלוש שעות.

הכתובת: 1500 Historic Rte 66, Williams.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של פארק הטבע דוב-אריזונה.

 1. צומת המערב הפרוע (Wild West Junction) – זוהי רחבה שוקקת חיים בוויליאמס, שמחזירה אתכם אחורה בזמן אל ימי המערב הפרוע. תוכלו ליהנות כאן ממופעי רחוב סוערים וממסעדות איכותיות באווירה של המערב הפרוע.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של צומת המערב הפרוע.

 1. המוזיאון האווירי מטוסים של תהילה (Planes of Fame Air Museum) – אם אתם עושים את דרככם מהעיר וויליאמס לכיוון גרנד קניון, זוהי עשויה להיות נקודת עצירה מהנה עבורכם, בייחוד אם אתם מתעניינים בכלי טיס. במוזיאון תוכלו למצוא למעלה מ-40 כלי טיס שונים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר בפארק? כשעה.

הכתובת: 55 Mustang Way, Valle.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המוזיאון האווירי מטוסים של תהילה.

וויליאמס – מסעדות מומלצות בעיר:

מסעדות מומלצות למטיילים בעלי תקציב קטן ($)

 1. Cafe 326אם אתם מחפשים אחר מקום מומלץ לאכול בו ארוחת בוקר, הגעתם למסעדה הנכונה. תוכלו להזמין כאן בייגלים במחירים מגוחכים וסלטים וכריכים נהדרים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 7:30-15:00.

הכתובת: 326 W. Rt. 66.

מסעדות מומלצות למטיילים שמעוניינים באוכל איכותי במחירים סבירים ($$)

 1. South Rims Wine & Beer Garageאחת מהמסעדות הפופולאריות בוויליאמס, שמציעה תפריט מגוון הכולל, בין היתר, סלטים, מרקים, המבורגרים, פיצות ואפילו תפריט ילדים קטן! אם אתם מגיעים בשביל תפריט המשקאות, ה-Happy Hour מתקיימת מדי יום בין השעות 16:00-18:00. בשעות אלה כל כוסות היין והבירות יוזלו בדולר אחד.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 11:00-21:00.

הכתובת: ‪514 E Route 66

האתר הרשמי: South Rims Wine & Beer Garage.

 

 1. Kicks on Route 66זוהי מסעדה חדשה יחסית בוויליאמס, שהצליחה לצבור פופולאריות תוך זמן קצר. בתפריט תוכלו למצוא, בין היתר, מגוון סטייקים, מאכלי ים, המבורגרים, סלטים, מרקים וקינוחים טעימים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון בין השעות 10:00; ימי שני עד חמישי בין השעות 11:00-22:00; ימי שבת בין השעות 11:00-23:00.

הכתובת: 2550 W. Route 66.

 1. Red Raven Restaurantמסעדה פופולארית במיוחד בוויליאמס, שמציעה בתפריט שלה, בין היתר, סלטים, כריכים, המבורגרים, דגים, פסטות וקינוחים במחירים סבירים במיוחד.

שעות הפתיחה: ארוחת צהריים מוגשת בין השעות 11:00-14:00; ארוחת ערב מוגשת החל מהשעה 17:00.

הכתובת: 135 West Route 66.

האתר הרשמי: Red Raven Restaurant.

 

 1. Grand Canyon Coffee and Cafeמסעדה מומלצת בלב וויליאמס, המתמחה במטבח הסיני והמקסיקני. בין היתר, תמצאו בתפריט כריכים חמים, מאפים, מרקים וסלטים. קיים גם תפריט ילדים מגוון.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 6:00-21:00; בימי רביעי בין השעות 6:00-15:00.

הכתובת: 137 W. Railroad Ave.

האתר הרשמי: Grand Canyon Coffee and Cafe.

 

 1. Station 66 Italian Bistroאם אתם אוהבים אוכל איטלקי, זוהי מסעדה מושלמת בעבורכם, שמציעה מגוון פיצות ופסטות טעימות.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 11:00-22:00.

הכתובת: 144 W Route 66.

האתר הרשמי: Station 66 Italian Bistro.

פלגסטף (Flagstaff) 

פלגסטף היא עיירה מקסימה ופופולארית הנמצאת במרחק כשעה וחצי נסיעה מהגרנד קניון. רבים בוחרים בה כנקודת היציאה שלהם לגרנד קניון. מלבד קרבתה של העיירה לגרנד קניון, היא מציעה למבקרים בה עוד מספר רב של אטרקציות, ביניהן:

 • מצפה הכוכבים לוול (Lowell Observatory) – מצפה כוכבים משוכלל שבו תוכלו לתצפת על השמש וללמוד אודות כוכבי הלכת השונים.
 • פלגסטף אקסטרים (Flagstaff Extreme) – פארק אתגרים מהנה בלב היער המקיף את פלגסטף. הפארק כולל מסלולים מאתגרים למבוגרים ולילדים כאחד. 
 • מוזיאון צפון אריזונה (Museum of Northern Arizona) – מוזיאון מרתק המספר את סיפורה של צפון אריזונה מהיבטים שונים. תוכלו ללמוד כאן על הדינוזאורים שחיו באזור לפני מיליוני שנים, על האינדיאנים המקומיים שהתגוררו כאן לפני בוא האירופאים, על הגיאולוגיה של האזור ועל פריטי הארכיאולוגיה שהתגלו כאן.

למידע נוסף על העיירה, קראו את המדריך השלם שלנו למטייל בפלגסטף


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם