• תַפרִיט
 • תַפרִיט

המדריך השלם למטייל העצמאי בפארק הלאומי מסה ורדה

דף הבית » המדריך השלם למטייל העצמאי בפארק הלאומי מסה ורדה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 23 דקות

Andreas F. Borchert

הפארק הלאומי מסה ורדה (Mesa Verde National Park) שבקולורדו (Colorado) ידוע בעולם כולו בזכות כ-600 מגורי הצוקים שבו, אשר השתמרו בצורה יוצאת דופן במשך מאות שנים, מאז הקמתם על ידי בני שבט האנסאזי. מגורי הצוקים הללו הם מהאתרים הארכיאולוגיים המרתקים בצפון אמריקה, והם זיכו את הפארק הלאומי במקום ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק”ו. אם אתם מתעניינים בארכיאולוגיה, אנו ממליצים בחום על ביקור במקום. על פי מגזין Sunset, הפארק הלאומי הוא “האטרקציה התרבותית הטובה ביותר במערב ארצות הברית” נכון לשנת 2015. במדריך השלם שלנו למטייל העצמאי בפארק הלאומי מסה ורדה תמצאו את כל המידע הדרוש לכם לפני ותוך כדי הטיול שלכם בפארק הלאומי ובסביבתו.

 

הפארק הלאומי מסה ורדה – היסטוריה על קצה המזלג

לפארק הלאומי מסה ורדה היסטוריה ארוכה. על פי ממצאים ארכיאולוגיים, אינדיאניים מקומיים אכלסו את אזור מסה ורדה במשך אלפי שנים, עוד מהתקופה שלאחר עידן הקרח האחרון. אבל אנו נדלג קדימה, אל שנת 750 לספירה, אז החלה התקופה הראשונה של בני הפואבלו. באותה תקופה, האינדיאניים שהתגוררו באזור מסה ורדה שינו את צורת המגורים שלהם והחלו להקים מבנים המכונים “מבני פובאלו”. ארכיאולוגיים מעריכים שמבנה הפואבלו הראשון הוקם במסה ורדה מעט אחרי שנת 650 לספירה ושעד שנת 850 לספירה, למעלה ממחצית מתושבי האזור התגוררו במבנים מסוג זה.

אבל כמו בכל סיפור הצלחה, גם כאן באה נפילה ותוך שלושים שנים, רבים מתושבי אזור מסה ורדה החלו לעשות את דרכם לאזורים אחרים, בשל תקופת בצורת קשה. האזור הפופולארי ביותר בקרב המהגרים היה זה שסביב קניון צ’אקו (Chaco Canyon), מדרום לנהר סן ז’ואן (San Juan River). כך, גדלה השפעתה של ההתיישבות בקניון צ’אקו על האזור כולו וההתיישבות הפכה למרכז התרבותי של המחוז. אבל הבצורת לא פסחה גם על אזור קניון צ’אקו, שסבל בין השנים 1130-1180 מבצורת קשה ועקב כך, מדילול משמעותי באוכלוסייה. תושבים רבים היגרו חזרה אל אזור מסה ורדה והגדילו באופן משמעותי את כמות התושבים שם. על מנת לשמר את האוכלוסייה הגדולה במסה ורדה, רבים מן התושבים פנו לחקלאות, כדי שיוכלו להאכיל את הפיות הרבים.

במהלך המאות ה-11 וה-12, קהילת קניון צ’אקו העבירה סחורות רבות אל קהילת מסה ורדה, שכללו בין היתר כדים ואבני חן. אולם, עם התפוררות קהילת קניון צ’אקו, הופסק המסחר בינה לבין מסה ורדה והאחרונה נותרה לגמרי לבדה אי שם במדבר. דבר זה לא פגע בהתפתחותה של העיר האינדיאנית, שלמעשה התפתחה מאד במהלך המאה ה-12. במאה זו, הוקמו באזור מסה ורדה מבנים מרשימים במיוחד, בני מספר קומות, שרבים מכנים כ-“חלק מהאוצרות הארכיאולוגיים הגדולים בעולם”.

ממצאים ארכיאולוגיים מצביעים על כך שההתיישבות ננטשה באופן פתאומי במאה ה-13. אחת מן ההערכות לנטישה המסתורית היא בפרצה באותה תקופה בצורת קשה במיוחד, שהבריחה את התושבים מן האזור. אולם, הסיבה האמיתית לנטישה תישאר לעולם תעלומה בעבורנו.

האירופאים הראשונים שהגיעו אל האזור היו חוקרים ספרדים שניסו למצוא דרך מסנטה פה (Santa Fe) לקליפורניה (California), בשנת 1776. ברישומיהם, תיארו את האזור כמקום בעל רמות מכוסות עצים ועל כן, כינו את האזור “מסה ורדה”, או בתרגום לעברית, “רמה ירוקה”. למרבה הצער, הם לא העמיקו מספיק אל תוך האזור כדי לאתר בעיניהם את ההתיישבות העתיקה על הצוקים. בשנת 1874, הגיעו אל האזור שני אמריקאים, אחד מהם הצלם וויליאם הנרי ג’קסון. ג’קסון היה האדם הראשון שצילם ופרסם את אחד ממגורי הצוקים שבמסה ורדה.

בשנת 1886, פורסמה בעיתון המקומי הצעה ראשונה להפוך את אזור מסה ורדה לפארק לאומי. אבל רק בשנת 1906, נשיא ארצות הברית דאז, תיאודור רוזוולט, חתם על הקמתו של הפארק הלאומי מסה ורדה. האתר זכה להיכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק”ו בשנת 1978.

 –

הפארק הלאומי מסה ורדה – כמה דברים לתשומת לבכם לפני שיוצאים לדרך

דברים שכדאי לארוז – מטיילים רבים שמגיעים למסה ורדה סובלים מהתייבשות כיוון שלא תכננו את טיולם כראוי ולא הביאו מספיק מים. הקפידו להביא לפחות 2 ליטרים של מים לכל אדם. מומלץ להצטייד גם בנעלי הליכה נוחות, כובע, קרם הגנה, מעיל גשם למקרה שירד גשם, מספיק מזון וכמובן, מצלמה לתיעוד הנוף.

תקשורת – מרגע כניסתכם לפארק הלאומי, הקליטה בטלפונים הניידים שלכם צפויה להיחלש או להפסיק לגמרי. Wi-Fi קיים באתר הקמפינג מורפילד (Morefield Campground), באכסניית נוף רחוק (Far View Lodge) ובלובי של מרכז המבקרים. במוסדות שונים בפארק תוכלו למצוא טלפונים ציבוריים.

שמרו על המבנים העתיקים – אלו הם ממצאים ארכיאולוגיים יקרי ערך. הקפידו לא לגעת בהם, לשבת עליהם, לטפס עליהם או להישען עליהם.

אל תאכילו בעלי חיים – אם אתם נתקלים בבעלי חיים בפארק, אנא אל תאכילו או תתקרבו אליהם, על מנת לשמור על ביטחונכם האישי ועל בריאותם.

 –

הפארק הלאומי מסה ורדה – איך מזג האוויר ומתי מומלץ להגיע?

הפארק הלאומי מסה ורדה פתוח במשך כל עונות השנה, אך התקופה המומלצת ביותר לביקור היא בין מאי לאוקטובר, שכן אז רוב השבילים בפארק פתוחים בפני המטיילים.

אבל אם אתם מתעקשים להתייחס למזג האוויר – בקיץ הטמפרטורות עשויות לעלות עד לסביבות ה-32 מעלות בשעות הצהריים. בשעות הערב, לעומת זאת, הטמפרטורות די נעימות ונעות בסביבות ה-10 מעלות. אם אתם מגיעים ביולי או באוגוסט, אתם יכולים לצפות לסופות רעמים וברקים בשעות הצהריים, כך שמומלץ להצטייד במעיל גשם ולטייל בשעות הבוקר או הערב. החורף במסה ורדה הוא די מתון, עם טמפרטורות ממוצעות של כ-5 מעלות. עם זאת, בשל הגובה הרב של אזור מסה ורדה, שלג עלול להופיע כבר בתחילת אוקטובר.

הפארק הלאומי מסה ורדה – איך מגיעים?

הפארק הלאומי ממוקם בדרום-מערב קולורדו והגישה אליו היא דרך כביש מהיר מספר 160. יש להגיע ברכב פרטי או שכור, כיוון שהדרך היחידה להתנייד ברחבי הפארק היא באמצעות רכב או באמצעות אופניים. שימו לב שאם אתם מגיעים כדי לראות מגורי צוקים, מבנה הצוק הראשון שתראו יהיה רק לאחר כ-45 דקות נסיעה משער הכניסה לפארק הלאומי. הדרך הינה תלולה, צרה ומפותלת, לכן תהיו ערניים על ההגה ווודאו מראש שהרכב תקין ושיש לכם מספיק דלק. קיימת תחנת דלק אחת בשטח הפארק והיא נמצאת באתרי הקמפינג מורפילד (Morefield Campground).

מהעיר קורטס (Cortez) – המרכז התיירותי של הפארק הלאומי מסה ורדה נמצא במרחק של כשעה נסיעה מהעיר קורטס.  כדי להגיע מקורטס, סעו מזרחה על כביש מהיר 160 אל שער הכניסה לפארק.

מהעיר דורנגו (Durango) – המרכז התיירותי של הפארק הלאומי מסה ורדה נמצא במרחק של כשעה וחצי נסיעה מהעיר דורנגו. כדי להגיע מדורנגו, סעו מערבה על כביש מהיר 160 אל שער הכניסה לפארק.

הפארק הלאומי מסה ורדה – אטרקציות מרכזיות בפארק

 1. מרכז מבקרים ומחקר של הפארק הלאומי מסה ורדה (Mesa Verde National Park Visitor and Research Center) – זוהי נקודת ההתחלה הטובה ביותר למסע שלכם בפארק הלאומי מסה ורדה. במרכז המבקרים תוכלו להיוועץ בנוגע לטיול המתאים ביותר בעבורכם, לברר לגבי מסלולי ההליכה השונים וכמובן, ללמוד על התרבות האינדיאנית שהייתה קיימת באזור במשך מאות שנים. בין היתר, תמצאו במרכז המבקרים גם כמה יצירות אמנות מקומיות. במרכז המבקרים יש לרכוש את כרטיסי הכניסה למבנים העתיקים “ארמון הצוק” (Cliff Palace), “בית המרפסת” (Balcony House) ו-“בית ארוך” (Long House). שירותים ציבוריים קיימים בסמוך לכניסה למרכז המבקרים.

שעות הפתיחה: ינואר עד תחילת אפריל בין השעות 8:30-16:30; תחילת אפריל עד סוף מאי בין השעות 8:00-17:00; סוף מאי עד תחילת ספטמבר בין השעות 7:30-19:00; תחילת ספטמבר עד תחילת נובמבר בין השעות 8:00-17:00; תחילת נובמבר עד סוף דצמבר בין השעות 8:30-16:30.

כמה זמן מומלץ לבקר במרכז המבקרים? בין חצי שעה לשעה.

הכתובת: בסמוך לשער הכניסה לפארק.

 1. המוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה (Chapin Mesa Archeological Museum) – אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על אורח החיים של בני הפואבלו הקדמונים, מוזיאון זה יספק לכם את כל המידע שתבקשו לדעת. במוזיאון תוכלו למצוא תערוכה של חפצים פרהיסטוריים אשר השתייכו לבני הפואבלו ולצפות בסרט אוריינטלי בן 25 דקות, אשר מספק סקירה נהדרת על ההיסטוריה של אזור מסה ורדה. במוזיאון תמצאו גם שירותים ציבוריים, קיוסק קטן וחנות מזכרות.

שעות הפתיחה: ינואר עד תחילת מרץ בין השעות 9:00-16:30; תחילת מרץ עד תחילת אפריל בין השעות 9:00-17:00; תחילת אפריל עד אמצע אוקטובר בין השעות 8:00-18:30; אמצע אוקטובר עד תחילת נובמבר בין השעות 8:00-17:00; תחילת נובמבר עד סוף דצמבר בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה לשעה וחצי.

הכתובת: המוזיאון ממוקם על הר שולחן שפין (Chapin Mesa), כ-32 קילומטרים משער הכניסה לפארק, במרחק של כ-40 דקות נסיעה.

 1. בית עץ האשוחית (Spruce Tree House) – מבנה הצוק הזה, שהוקם בין 1211 ל-1278 לספירה על ידי בני הפואבלו, הינו מבנה הצוק השלישי בגודלו במסה ורדה ובנוסף, הינו מבנה הצוק שהשתמר בצורה הטובה ביותר בשטח הפארק. המבנה זכה לשמו, “בית עץ האשוחית”, כיוון שכאשר התגלה בשנת 1888 על ידי שני חוואים מקומיים, הם מצאו עץ אשוחית גדל מבסיס המבנה ועד לראש הר השולחן. המבנה מורכב מכ-130 חדרים ומ-8 אולמות טקסיים ומומחים מעריכים כי התגוררו בתוכו בין 60 ל-80 בני אדם.

ניתן להגיע אל בית עץ האשוחית באמצעות שביל הליכה מעגלי באורך קילומטר אחד. שימו לב שבחורף, מתחילת נובמבר ועד תחילת מרץ, ההגעה אל בית עץ האשוחית היא באמצעות סיור מודרך בלבד. ביתר השנה, אתם יכולים להגיע אל המבנה עצמאית.

משך המסלול: בין 45 דקות לשעה.

קושי המסלול: קל עד בינוני. קיימת עלייה תלולה של כ-30 מטרים לאורך המסלול.

איפה מתחיל השביל? השביל שמוביל אל בית עץ האשוחית מתחיל מהמוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה.

 1. ארמון הצוק (Cliff Palace) – זהו מבנה הצוק הגדול בצפון אמריקה, המורכב מלמעלה מ-150 חדרים נפרדים ומלמעלה מ-20 אולמות טקסיים. על פי ממצאים ארכיאולוגיים, נראה כי הארמון נבנה בין השנים 1190-1260 לספירה. אחד מהמבנים המרשימים ביותר בארמון הצוק הוא המגדל המרובע הגדול שנמצא מימין למבנה המרכזי. המבנה שוחזר על ידי שירות הפארקים הלאומיים ומתנשא לגובה של כ-8 מטרים, מה שהופך אותו למבנה הגבוה ביותר בפארק מסה ורדה.

זמני הפתיחה: מדי יום החל מ-8:00 ועד רדת החמה.

ההגעה אל ארמון הצוק אפשרית במסגרת סיור מודרך בלבד. משך הסיור כשעה. נקודת היציאה שלכם לסיור היא בנקודת התצפית שבסמוך למגרש החנייה של ארמון הצוק. יש לרכוש כרטיסים לסיור עד יומיים מראש, באחד משלושת המוסדות הבאים: מרכז מבקרים ומחקר של הפארק הלאומי מסה ורדה (ראו סעיף 1 לפירוט), תחנת פקחי השמורה של מורפילד (Morefield Ranger Station) או מרכז ברכת השלום של קולורדו (Colorado Welcome Center) בעיר קורטס.

משך המסלול: כשעה.

קושי המסלול: קשה. ההגעה אל הארמון וחזרה הינה באמצעות מסלול מעגלי באורך כ-400 מטרים, הכולל טיפוס 120 מדרגות אבן ובמספר סולמות בגובה 2.6-3 מטרים. המסלול דורש כושר גופני גבוה ויכולת התמודדות עם גבהים. המסלול אינו מומלץ לבעלי בעיות נשימה או לב.

 1. בית המרפסת (Balcony House) – הסיור ב-“בית המרפסת” נחשב לסיור ההרפתקני ביותר בפארק, בזכות המעברים הרבים שמובילים אל המבנה. “בית המרפסת” נחשב לבית צוק בינוני בגודלו, וכולל בתוכו 40 חדרים.

ההגעה אל בית המרפסת אפשרית במסגרת סיור מודרך בלבד. משך הסיור כשעה. נקודת היציאה שלכם לסיור היא בספסלים המוצלים שלצד מגרש החנייה של בית המרפסת. סיורים מודרכים לבבנה מתקיימים מסוף אפריל ועד אמצע אוקטובר בלבד. יש לרכוש כרטיסים לסיור עד יומיים מראש, באחד משלושת המוסדות הבאים: מרכז מבקרים ומחקר של הפארק הלאומי מסה ורדה (ראו סעיף 1 לפירוט), תחנת פקחי השמורה של מורפילד (Morefield Ranger Station) או מרכז ברכת השלום של קולורדו (Colorado Welcome Center) בעיר קורטס.

משך המסלול: כשעה.

קושי המסלול: קשה. כדי להגיע אל בית המרפסת, יהיה עליכם לרדת כ-30 מטרים בגרם מדרגות אל תוך הקניון, ושם לטפס בסולם בגובה של כ-10 מטרים, אל תוך מנהרה ברוחב כ-45 סנטימטרים ובגובה כ-3.5 מטרים. אחרי שתזחלו דרך המנהרה, תצטרכו להמשיך עוד כ-18 מטרים מעלה, באמצעות מספר סולמות ומדרגות אבן. המסלול דורש כושר גופני גבוה ויכולת התמודדות עם גבהים. המסלול אינו מומלץ לבעלי בעיות נשימה או לב.

 1. בית ארוך (Long House) – זהו מבנה הצוק השני בגודלו בפארק מסה ורדה ומורכב מ-150 חדרים נפרדים, אולם טקסים אחד, רחבה מרכזית ומגדל. “בית ארוך” ממוקם על הר השולחן וזריל (Wetherill Mesa) ומעין, אשר ככל הנראה סיפק מים לתושבי המקום, נמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מהמבנה.

זמני הפתיחה: בית ארוך פתוח בין סוף השבוע של יום הזיכרון האמריקאי, שחל בסוף מאי, ליום העבודה, שחל בתחילת ספטמבר.

ההגעה אל בית ארוך אפשרית במסגרת סיור מודרך בלבד. נקודת היציאה לסיור היא בדלפק המידע של הר השולחן וזריל. משך הסיור כשעתיים וחצי. עליכם להגיע אל נקודת היציאה של הסיור באופן עצמאי, דרך כביש מתפתל באורך של כ-20 קילומטרים, היוצא מכביש הפארק הראשי בערך בסימון המייל ה-15, מעט אחרי אכסניית נוף רחוק (Far View Lodge). משך הנסיעה אל נקודת היציאה הינה כ-45 דקות. על הרכב שלכם להיות באורך 7.6 מטרים או פחות כדי שיוכל לעבור בכביש זה. בסוף הכביש, תמצאו שירותים ציבוריים, קיוסק קטן ומרכז הדרכה. יש לרכוש כרטיסים לסיור עד יומיים מראש, באחד משלושת המוסדות הבאים: מרכז מבקרים ומחקר של הפארק הלאומי מסה ורדה (ראו סעיף 1 לפירוט), תחנת פקחי השמורה של מורפילד (Morefield Ranger Station) או מרכז ברכת השלום של קולורדו (Colorado Welcome Center) בעיר קורטס.

משך המסלול: כשעתיים וחצי. נוסף, אל תשכחו שעליכם לנסוע כשעה וחצי הלוך ושוב בכביש שמוביל אל הר השולחן וזריל.

קושי המסלול: קשה. ההגעה אל בית ארוך הינה באמצעות מסלול מעגלי באורך של כ-3.6 קילומטרים, הכולל טיפוס בשני סולמות בגובה 4.5 מטרים. בסיום הסיור, המדריך יעזוב אתכם בתחילת השביל שמוביל אל בית ארוך, כך שתוכלו לבחור אם להמשיך חזרה אל מגרש החנייה או להמשיך בסיור עצמאי של הר השולחן. המסלול דורש כושר גופני גבוה ויכולת התמודדות עם גבהים ותלילות. המסלול אינו מומלץ לבעלי בעיות נשימה או לב.

 

 1. בית המדרגות (Step House) – גם מבנה הצוק הזה ממוקם על הר השולחן וזריל, כמו “בית ארוך” (ראו סעיף קודם לפירוט). “בית המדרגות” הוא מבנה ייחודי בפארק, שכן בגומחה שבה הוא נמצאים מבנים משתי תקופות שונות. חלק מהמבנים של בית המדרגות הם משנת 626 לספירה לערך, בעוד שיתר המבנים הם משנת 1226 לספירה לערך. פקח של השמורה נמצא באתר של בית המדרגות מדי יום בין השעות 10:00-16:30, כך שאם יהיו לכם שאלות בנוגע למבנה, הוא ישמח לענות לכם עליהן.

זמני הפתיחה: בית המדרגות פתוח בין סוף השבוע של יום הזיכרון האמריקאי, שחל בסוף מאי, ליום העבודה, שחל בתחילת ספטמבר.

ניתן להגיע אל בית המדרגות באמצעות שביל הליכה תלול ומפותל באורך כ-1.2 קילומטרים. ההגעה אל הר השולחן וזריל הינה באמצעות כביש מתפתל באורך של כ-20 קילומטרים, היוצא מכביש הפארק הראשי בערך בסימון המייל ה-15, מעט אחרי אכסניית נוף רחוק (Far View Lodge). משך הנסיעה כעל כביש זה היא כ-45 דקות. על הרכב שלכם להיות באורך 7.6 מטרים או פחות כדי שיוכל לעבור בכביש זה. בסוף הכביש, תמצאו שירותים ציבוריים, קיוסק קטן ומרכז הדרכה.

משך המסלול: כשעה.

קושי המסלול: בינוני.

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את בית המדרגות.

 1. אתרי נוף רחוק (Far View Sites) – סיור באתרי נוף רחוק יחשוף בפניכם את אורח החיים של המקומיים לפני הקמתם של בתי הצוק המפורסמים. אזור “נוף רחוק” היה מהחלקים המאוכלסים ביותר במסה ורדה בין השנים 900-1300 לספירה. מומחים מעריכים כי מאות בני אדם התגוררו בכ-50 כפרים שהיו קיימים באזור המישורי, המתפרס על פני כ-1.2 קילומטרים מרובעים. תוכלו להגיע אל הריסות הכפרים ואל אתרים ארכיאולוגיים שונים, כמו “בית נוף רחוק” (Far View House) ו-“מאגר נוף רחוק” (Far View Reservoir), באמצעות שביל הליכה שאורכו כ-1.2 קילומטרים. בית נוף רחוק מורכב מלמעלה מ-50 חדרים, כך שהינו מהמבנים הגדולים ביותר במסה ורדה.

זמני הפתיחה: השביל שמוביל אל אתרי נוף רחוק פתוח החל מ-8:00 ועד רדת החמה.

מתי מומלץ לבצע את המסלול? בשעות הבוקר או בערב, על מנת להימנע ככל הניתן מהחום של הצהריים.

משך המסלול: בין שעה לשעה וחצי.

קושי המסלול: קל.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל כ-6.4 קילומטרים צפונית למוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה.

לפרטים נוספים אודות אתרי נוף רחוק, בקרו באתר אינטרנט המסקר את המסלול העובר בין אתרי נוף רחוק.

 1. סיור 700 השנים (700 Years Tour) – זהו אחד מהסיורים המודרכים הפופולאריים ביותר בפארק מסה ורדה, אשר מסיע אתכם בין האתרים הארכיאולוגיים השונים בפארק וכולל גם מספר מסלולי הליכה קצרים. במסגרת הסיור תלמדו על אורח חייהם ותרבותם של בני הפואבלו הקדמוניים, שחיו באזור מסה ורדה במשך קרוב ל-700 שנים. מומלץ להזמין מקום בסיור מראש, דרך אתר האינטרנט התיירותי הרשמי של מסה ורדה.

משך הסיור: כארבע שעות.

מאיפה יוצאים? האוטובוס יאסוף אתכם מאכסניית נוף רחוק (Far View Lodge).

הפארק הלאומי מסה ורדה – שבילי הליכה מומלצים בפארק

בפארק הלאומי קיימים שבילי הליכה מומלצים רבים. לפני שאתם יוצאים אל אחד משבילי ההליכה הללו, אל תשכחו להצטייד בכמות מספקת של מים – לפחות 2 ליטרים לאדם. בנוסף, מומלץ להצטייד בכובע, קרם הגנה ונעלי הליכה נוחות. הנה לכם רשימה של שבילי ההליכה המומלצים בפארק:

 1. שביל נקודת הפטרוגליף (Petroglyph Point Trail) – זהו אחד משבילי ההליכה הפופולאריים ביותר במסה ורדה. מדובר במסלול מעגלי באורך של כ-4 קילומטרים, אשר מתחיל בשביל המוביל אל בית עץ האשוחית (ראו סעיף 3 ב-“אטרקציות מרכזיות בפארק” לפירוט) וממשיך אל לוח טבעי עליו חרוטים פטרוגליפים. זהו המסלול היחיד בפארק שיאפשר לכם לראות פטרוגליפים. בזמן טיולכם על השביל תוכלו ליהנות גם מנופים יפים של קניוני אשוחית (Spruce Canyon) ונאוואחו (Navajo Canyon).

זמני הפתיחה: המסלול פתוח לקהל הרחב בין מאי לאוקטובר בלבד.

מתי מומלץ לבצע את המסלול? בשעות הבוקר, כשחלקים נרחבים מהמסלול נמצאים בצל.

משך המסלול: כשעתיים וחצי.

קושי המסלול: קשה.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל בסמוך למוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה, בנקודת ההתחלה של השביל המוביל אל בית עץ האשוחית.

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את שביל נקודת הפטרוגליף.

 

 1. שביל קניון האשוחית (Spruce Canyon Trail) – מדובר במסלול מעגלי באורך של כ-4.8 קילומטרים, אשר עושה את דרכו אל תחתית קניון האשוחית. שם, תוכלו לגלות את מגוון החי והצומח הקיים בקניון. להירשם למסלול במוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה לפני שאתם יוצאים לדרך.

זמני הפתיחה: המסלול פתוח לקהל הרחב בין מאי לאוקטובר בלבד.

מתי מומלץ לבצע את המסלול? בשעות הבוקר, כשחלקים נרחבים מהמסלול נמצאים בצל.

משך המסלול: בין שעה וחצי לשעתיים.

קושי המסלול: בינוני עד קשה.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל בסמוך למוזיאון הארכיאולוגי שפין מסה, בנקודת ההתחלה של השביל המוביל אל בית עץ האשוחית. לאחר כחצי קילומטר על שביל בית עץ האשוחית, יהיה עליכם לפנות ימינה אל שביל שממשיך אל תחתית הקניון.

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את שביל קניון האשוחית

 

 1. שביל תצפית קניון סודה (Soda Canyon Overlook Trail) – מדובר במסלול מעגלי באורך של כ-2 קילומטרים, אשר עושה את דרכו אל נקודת תצפית המשקיפה על קניון סודה (Soda Canyon). התצפית מאפשרת נקודת מבט נהדרת על “בית המרפסת” (Balcony House), כך שאם יצא לכם לטייל במבנה הצוק הזה לפני טיולכם בשביל, וודאי תשמחו לקבל עוד הצצה בו.

זמני הפתיחה: המסלול פתוח לקהל הרחב בין אפריל לאוקטובר בלבד, החל מ-9:00 ועד רדת החמה.

מתי מומלץ לבצע את המסלול? בשעות הבוקר או בשעות הערב, כיוון שהשביל עובר ברובו בשטח החשוף לשמש.

משך המסלול: כשעה.

קושי המסלול: קל.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל כ-1.5 קילומטרים צפונית למגרש החנייה של בית המרפסת, על כביש הלולאה של ארמון הצוק (Cliff Palace Loop Road).

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את שביל תצפית קניון סודה.

 1. שביל תצפית הנקודה (Point Lookout Trail) – מדובר במסלול מעגלי באורך של כ-3.5 קילומטרים, העושה את דרכו על פני הר השולחן ואל “תצפית הנקודה” (Point Lookout). “תצפית הנקודה” קרויה על שם התצורה הגיאולוגית “תצפית הנקודה”, שמאפיינת את תצורת אבני החול בניו מקסיקו (New Mexico), אשר משמרים בתוכם מאובנים מהתקופה הקרטיקונית. מהתצפית תוכלו ליהנות מנופים מרהיבים של עמקי מונטזומה (Montezuma Valley) ומנקוס (Mancos Valley).

זמני הפתיחה: המסלול פתוח לקהל הרחב בין אפריל לאוקטובר בלבד.

משך המסלול: כשעה וחצי.

קושי המסלול: קשה.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל בקרבת האמפיתיאטרון שנמצא באתר הקמפינג מורפילד (Morefield Campground).

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את שביל תצפית הנקודה. כדי לראות את מפת השביל, לחצו כאן.

 

 1. שביל קצה הסכין (Knife Edge Trail) – מדובר במסלול מעגלי באורך של כ-3.2 קילומטרים, העושה את דרכו לאורך קטע מכביש קצה הסכין המקורי, ששימש בתחילת המאה ה-20 ככביש הגישה הראשי לפארק. בתחילת השביל תוכלו למצוא מדריכים מוסמכים, שישמחו לספר לכם על ההיסטוריה של השביל ועל המגוון הצומח הקיים לאורכו, בתמורה לתשלום קטן, כמובן.

זמני הפתיחה: המסלול פתוח לקהל הרחב בין מאי לאוקטובר.

משך המסלול: כשעה.

קושי המסלול: קל.

איפה מתחיל השביל? השביל מתחיל בקרבת אתר הקמפינג מורפילד (Morefield Campground).

לפרטים נוספים אודות המסלול, בקרו בעמוד אינטרנט המסקר את שביל קצה הסכין.

 

הפארק הלאומי מסה ורדה – מסעדות מומלצות בפארק

 1. Far View Terrace Restaurantמסעדה נעימה ומוארת, המאפשרת לכם ליהנות מארוחות שונות בהרכבה עצמית. בין היתר, תוכלו לבחור בחביתות, ביוגורטים, בכריכים, בסלטים, בפסטות ובמגוון קינוחים. בנוסף, במסעדה פועל “אקספרס בר מסה מוצ’ה” (Mesa Mocha Express Bar), המספק משקאות אספרסו ומגוון נשנושים. האקספרס בר פתוח מה-2 במאי עד ה-10 באוקטובר בין השעות 7:00-20:00.

המחירים: זולים עד סבירים.

שעות הפתיחה: מה-2 במאי עד ה-10 באוקטובר ארוחת בוקר מוגשת בין השעות 7:00-10:00 וארוחת צהריים מוגשת בין השעות 11:00-15:00. מה-9 במאי עד ה-26 בספטמבר ארוחת ערב מוגשת בין השעות 17:00-20:00.

הכתובת: כחצי קילומטר מאכסניית Far View, מהעבר השני של הכביש.

האתר הרשמי: Far View Terrace Restaurant.

 1. Metate Room Restaurantזוהי מסעדה יוקרתית הממוקמת באכסניית נוף רחוק, אשר זכתה ב-“פרס הקולינאריות המצוינת”. ואכן, המסעדה מספקת מנות מצוינות במיוחד, המשלבות טעמים מהמטבח האינדיאני המקומי. בין היתר, תוכלו להזמין מגוון מאפים, פירות, דגים ובשרים טריים. ניתן להזמין מקומות מראש דרך הטלפון +1 970-529-4422.

המחירים: סבירים עד יקרים.

שעות הפתיחה: מה-16 באפריל עד ה-24 באוקטובר ארוחת בוקר מוגשת בין השעות 7:00-9:30; ארוחת ערב מוגשת בין השעות 17:00-21:30.

הכתובת: באכסניית Far View Lodge.

האתר הרשמי: Metate Room Restaurant.

 1. Spruce Tree Terrace Cafeמסעדה קטנה המתמחה במנות אמריקאיות קלאסיות. בין היתר, תוכלו להזמין במסעדה מגוון סלטים, כריכים, טאקו וקינוחים. זוהי המסעדה היחידה בשטח הפארק שפתוחה במשך כל עונות השנה לארוחת צהריים.

המחירים: זולים עד סבירים.

שעות הפתיחה: מה-1 בינואר עד ה-12 במרץ בין השעות 11:00-15:30; מה-13 במרץ עד ה-16 באפריל בין השעות 11:00-16:30; מה-17 באפריל עד ה-24 במאי בין השעות 10:00-17:00; מה-25 במאי עד ה-19 באוגוסט בין השעות 9:00-18:30; מה-20 באוגוסט עד ה-29 באוקטובר בין השעות 10:00-17:00; מה-30 באוקטובר עד ה-31 בדצמבר בין השעות 11:00-15:30.

הכתובת: בקרבת מוזיאון Chapin Mesa Archeological Museum.

האתר הרשמי: Spruce Tree Terrace Cafe.

 

 1. Knife Edge Cafeמסעדה קטנה במיוחד באתר הקמפינג מורפילד, אשר מספקת ארוחת בוקר נהדרת, הכוללת פנקייקים. תוכלו להזמין גם קפה ומשקאות נוספים כדי לעורר את עצמכם. המסעדה אינה מספקת ארוחות צהריים או ערב. מקומות הישיבה הם שולחני פיקניק.

המחירים: זולים.

שעות הפתיחה: מאי עד ספטמבר בין השעות 7:00-10:00 בבוקר.

הכתובת: באתר הקמפינג מורפילד (Morefield Campground).

 

הפארק הלאומי מסה ורדה – מקומות הלינה בפארק

קיימים שני מקומות לינה בשטח הפארק, כשאחד מתאים להרפתקניים יותר והאחר למתפנקים שביניכם.

להרפתקנים – אם אתם מעוניינים להעביר את הלילה באוהל בפארק הלאומי מסה ורדה, עשו את דרככם אל אתר הקמפינג מורפילד (Morefield Campground). באתר קיימים 267 מקומות לאוהלים ולעיתים נדירות ביותר הוא מתמלא לגמרי, כך שאינכם מוכרחים למהר לתפוס מקום. בכל אזור לינה קיים שולחן פיקניק וגריל. כמו כן, באתר קיימים תחנת דלק, מקלחות, מכולת קטנה ושירותי כביסה בתשלום. אם אתם מגיעים עם קרוואנים שדורשים חיבורים לקרקע, עליכם להזמין מקום מראש. אתר הקמפינג פתוח מה-11 באפריל עד ה-31 באוקטובר. ניתן להזמין מקום באתר הקמפינג דרך עמוד האינטרנט הרשמי של אתר הקמפינג מורפילד.

למתפנקים – אכסניית נוף רחוק (Far View Lodge) היא בית המלון היחידי הקיים בשטח הפארק. לק קיימות טלוויזיות בחדרים, אבל כך תוכלו ליהנות ממלוא השלווה והשקט שסביב. האכסניה פועלת בין ה-16 באפריל ל-25 באוקטובר בלבד.

 

הפארק הלאומי מסה ורדה – יישובים מרכזיים בקרבת הפארק

קורטס (Cortez)

העיר קורטס נמצאת במרחק של כ-15 דקות נסיעה משער הכניסה לפארק הלאומי מסה ורדה ובמרחק של כשעה נסיעה מהמרכז התיירותי של הפארק. לא תמצאו אטרקציות רבות בתוך העיר עצמה, אבל מסביבה תוכלו למצוא שפע של אטרקציות מלבד הפארק הלאומי מסה ורדה.

קורטס – מקומות לינה מומלצים בעיירה

קורטס – אטרקציות מרכזיות בעיר ובסביבה:

 1. מרכז ברכת השלום של קולורדו (Colorado Welcome Center) – אם בדיוק הגעתם לאזור ואתם לא יודעים מה לעשות קודם וכיצד, פנו אל מרכז ברכת השלום של קולורדו. כאן, תמצאו צוות עובדים מסור, שישמח לספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על דרום-מערב קולורדו ועל האטרקציות המומלצות באזור. במרכז תמצאו גם אוסף קטן של חפצים שהשתייכו לבני הפואבלו הקדמוניים.

שעות הפתיחה: מיום הזיכרון האמריקאי ועד יום העבודה בין השעות 8:00-18:00; מיום העבודה ועד יום הזיכרון האמריקאי בין השעות 8:00-17:00.

הכתובת: 928 E. Main St., Cortez.

 1. המונומנט הלאומי הובנוויפ (Hovenweep National Monument (במרחק של כשעה נסיעה מהעיר קורטס תמצאו את המומנט הלאומי הזה, על הגבול שבין צפון-מזרח יוטה (Utah) לצפון-מערב קולורדו. המונומנט משמר בתחומו שישה כפרים פרהיסטוריים שהוקמו בין השנים 1200-1300 לספירה. זהו אתר מומלץ במיוחד לאוהבי הארכיאולוגיה.

שעות הפתיחה: מרכז המבקרים של המונומנט הלאומי פתוח מאוקטובר עד אפריל מדי יום בין השעות 8:00-17:00; ממאי עד ספטמבר בין השעות 8:00-18:00; מנובמבר עד מרץ בין השעות 9:00-17:00. שבילי ההליכה שבמונומנט פתוחים מעלות החמה ועד רדת החמה.

כמה זמן מומלץ לבקר במונומנט? לפחות שלוש וחצי שעות.

הכתובת: אם אתם מגיעים מהעיר קורטס, סעו כ-3.2 קילומטרים דרומה על כביש מהיר מספר 491 עד שתגיעו אל County Road G/ McElmo Canyon Road, עליו תמשיכו על פני כ-48 קילומטרים נוספים. לאחר מכן, פנו ימינה אל כביש County Road 401 והמשיכו עליו כ-6.5 קילומטרים. בהמשך, פנו ימינה אל כביש County Road 413/213 והמשיכו בו כ-9.5 קילומטרים נוספים, עד שתגיעו אל פנייה ימינה שמובילה אל תוך המונומנט הלאומי.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המונומנט הלאומי הובנוויפ.

 1. המרכז הארכיאולוגי קניון עורב (Crow Canyon Archeological Center) – במרחק של כ-10 דקות נסיעה ממרכז העיר קורטס, תמצאו את מרכז המחקר הזה, שמעביר גם מגוון תכניות וסיורים חינוכיים עבור מטיילים בקולורדו. המרכז הארכיאולוגי נועד לחקור ולשמר את ההיסטוריה של בני הפואבלו הקדמוניים, אשר חיו באזור מסה ורדה במשך מאות שנים. בשנת 2015, המרכז החל בהוצאת סיור חדש, שמו “סיור קניון עורב” (Crow Canyon Tour), שמספק למשתתפים בו הצצה אל מאחורי הקלעים של מרכז המחקר הארכיאולוגי. משך הסיור הוא כשעה ובמהלכו תבקרו במעבדה ארכיאולוגית פעילה, תחקרו את המוסדות החינוכיים הייחודיים הקיימים במרכז ותזכו לראות חפצים עתיקים מקרוב. מומלץ לקחת חלק בסיור הזה לפני הביקור שלכם בפארק הלאומי מסה ורדה, משום שכך תגיעו אל הפארק עם הבנה רחבה יותר על אורח החיים של האינדיאניים הקדמוניים שחיו באזור הפארק. הסיור מתקיים בין ה-20 במאי ל-30 בספטמבר מדי יום רביעי, חמישי ושישי בשעה 9:45. מלבד סיור זה, תוכלו להירשם למגוון סיורים נוספים, עליהם ניתן לקרוא באתר הרשמי.

הכתובת: 23390 Road K.

לפרטים נוספים, ניתן להתקשר לטלפון: +1 800-422-8975 בימי שני עד שישי בין השעות 8:00-17:00.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המרכז הארכיאולוגי קניון עורב.

קורטס – מסעדות מומלצות בעיר:

 1. The Farm Bistroמסעדה אשר מגישה מנות איכותיות במיוחד, מהמצרכים הטריים ביותר. בין היתר, תוכלו להזמין במסעדה מגוון סלטים, כריכים ומרקים.

המחירים: זולים עד סבירים.

שעות הפתיחה: ארוחת צהריים מוגשת בימי שני עד שישי בין השעות 11:00-17:00.

הכתובת: 34 West Main.

האתר הרשמי: The Farm Bistro.

 

 1. Destination Grillמסעדה נעימה, אשר מתמחה בבשרים ומגישה מגוון מאכלים מהמטבח הבינלאומי.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 16:00-21:00.

הכתובת: 2121 East Main.

האתר הרשמי: Destination Grill.

 

 1. Stonefish Sushi & Moreאם אתם אוהבים סושי, במסעדה היפנית הזו תוכלו למצוא את הסושי הטוב בעיר.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי שני וחמישי בין השעות 16:30-21:00; ימי שלישי עד רביעי בין השעות 11:00-21:00; ימי שישי עד שבת בין השעות 16:30-22:00.

הכתובת: 16 West Main Street.

האתר הרשמי: Stonefish Sushi & More.

 

 1. Lotsa Pasta & That’za Pizzaבקומה העליונה תמצאו מסעדה המתמחה בפסטות ובקומה התחתונה, מסעדה המתמחה בפיצות. בשתי המסעדות מוגשים בנוסף גם סלטים, כריכים ומנות נוספות. בעבר, המסעדה זכתה בפרס “האוכל האיטלקי הטוב ביותר”, כך שאם אתם אוהבים את המטבח האיטלקי, זוהי ללא ספק המסעדה בשבילכם.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי שלישי עד שבת בקיץ בין השעות 15:00-22:00 ובחורף בין השעות 15:00-21:00.

הכתובת: 1020 South Broadway.

האתר הרשמי: Lotsa Pasta & That’za Pizza.

 

 1. Pepperheadאם אתם אוהבים חריף, תוכלו למצוא בתפריט של המסעדה החביבה הזו מגוון מנות חריפות לטעמכם. המסעדה מתמחה בעיקר במטבח המקסיקני.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי שלישי עד שבת בין השעות 11:30-20:30.

הכתובת: 44 West Main Street.

האתר הרשמי: Pepperhead.

 

 

מנקוס (Mancos)

העיירה מנקוס, שמכונה “שער הכניסה למסה ורדה”, ממוקמת במרחק של כ-10 דקות נסיעה משער הכניסה לפארק הלאומי מסה ורדה. העיירה נוסדה בשנת 1894, בקרבת המקום שבו חצו חוקרים ספרדיים לראשונה את נהר מנקוס (Mancos River). תוכלו לסייר במרכז ההיסטורי של העיירה, אך מעבר למבנים ההיסטוריים שבה, לא תמצאו אטרקציות רבות. למידע נוסף אודות העיירה מנקוס, בקרו באתר האינטרנט התיירותי של מנקוס

מנקוס – מקומות לינה מומלצים בעיירה

מנקוס – מסעדות מומלצות בעיר:

 1. Absolute Bakery & Cafeהמסעדה הפופולארית הזו ממוקמת בתוך המבנה ההיסטורי של בנק באוור (Bauer Bank) ומציעה תפריט מגוון במיוחד. בין היתר, תוכלו להזמין במסעדה מאפים טריים, מרקים, פסטות, סלטים וכריכים.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון ארוחת בוקר מוגשת בין השעות 7:00-12:00; ימי שני עד שבת ארוחת בוקר מוגשת בין השעות 7:00-11:15 וארוחת צהריים מוגשת בין השעות 11:15-14:00.

הכתובת: 110 South Main Street.

האתר הרשמי: Absolute Bakery & Cafe

דורנגו (Durango)

העיר דורנגו, שהינה העיר הגדולה ביותר בדרום-מערב קולורדו, נמצאת במרחק של כ-40 דקות נסיעה משער הכניסה לפארק הלאומי מסה ורדה. העיר נוסדה בשנת 1880 על ידי חברת הרכבות דנוור וריו גראנדה (Denver & Rio Grande Railroad) במהרה חוברה העיירה סילברטון (Silverton) לעיר באמצעות מסילת רכבת. ההיסטוריה של מסילה זו מהווה את מוקד העניין המרכזי בעיר דורנגו. למידע נוסף אודות העיר, בקרו באתר התיירות הרשמי של העיר דורנגו.

דורנגו – מקומות לינה מומלצים בעיר

דורנגו – אירועים מרכזיים:

מוזיקה בהרים (Music in the Mountains) – פסטיבל מוזיקאלי הנמשך על פני שלושה שבועות, בו מופיעים מוזיקאים מקומיים ובינלאומיים כאחד. תוכלו ליהנות ממגוון רחב של סגנונות מוזיקאליים.

מתי? אמצע יולי עד תחילת אוגוסט.

האתר הרשמי: Music in the Mountains.

ימי פיאסטה (Fiesta Days) – זהו שבוע מלא היסטוריה ומורשת ספרדית ואינדיאנית. הפסטיבל כולל מופעי רודאו, תחרות אפיית פאי, מרוצי חביות, ריקודי רחוב ותהלוכה צבעונית בעיר התחתית של דורנגו.

מתי? השבוע האחרון של יולי.

דורנגו – אטרקציות מרכזיות בעיר:

 1. קו הרכבת דורנגו-סילברטון (Durango and Silverton Narrow Gauge Railroad) – מסילת הרכבת שמחברת בין העיר דורנגו לעיירה סילברטון נחנכה בשנת 1882, במטרה להעביר זהב וכסף מהמכרות בהרי סן ז’ואן (San Juan Mountains) שבקרבת סילברטון אל העיר המרכזית, דורנגו. המסילה נמשכת על פני 72.7 קילומטרים ועוברת דרך נופים מרהיבים, ביניהם הנוף של נהר אנימאס (Animas River). כבר בשנותיה הראשונות של המסילה, היא זכתה להצלחה מסחררת בקרב נוסעים, שאהבו לנסוע בה כדי להתרשם מהנוף המהפנט. הקו שעובר בין שני היישובים פועל באופן רציף מיום פתיחתו בשנת 1882. מסילת הרכבת מוגדרת כיום כנקודת עניין היסטורית לאומית ובנוסף, כנקודת עניין היסטורית של הנדסה אזרחית.

אם אתם מעוניינים בחוויה מיוחדת במינה, אתם יכולים לרכוש כרטיסים לנסיעה בקו הרכבת דורנגו-סילברטון. זמן הנסיעה בקו היא 3.5 שעות לכיוון. הרכבת מטפסת לגבהים רמים במיוחד, כך שהטמפרטורות עלולות לצנוח בזמן נסיעתכם, לכן מומלץ להצטייד בשכבות של בגדים חמים, בייחוד אם אתם מתכננים לנסוע ברכבת בעונות קרות. מומלץ לרכוש את הכרטיסים בהקדם האפשרי דרך אתר האינטרנט הרשמי של מסילת הרכבת דורנגו-סילברטון. עליכם לאסוף את הכרטיסים שלכם בתחנת הרכבת בערב שלפני הנסיעה המתוכננת. כמו כן, ביום הנסיעה, עליכם להגיע לפחות חצי שעה לפני זמן היציאה. אם לא תגיעו בזמן, המושבים יחולקו לאנשים שנמצאים בהמתנה.

זמני פעילות: בקיץ (מאי עד אוקטובר), הרכבת נוסעת את כל הדרך מהעיר דורנגו לסילברטון. בחורף (סוף נובמבר עד תחילת מאי), הרכבת נוסעת כמחצית הדרך, עד תחנת קסקדה (Cascade Station) וחזרה. יש לבדוק באתר האינטרנט הרשמי באשר לתאריכי ושעות פעילות מדויקים.

הכתובת: תחנת הרכבת בדרנגו ממוקמת בצומת הדרכים שבין US Highway 550 ל-College Drive.

 1. מוזיאון קו הרכבת דורנגו-סילברטון (D&SNG Museum in Durango) – בחצר של תחנת הרכבת בדורנגו, תמצאו את המוזיאון המרשים הזה, שילמד אתכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על ההיסטוריה של קו הרכבת שעובר בין דורנגו לסילברטון. אם אתם מתעניינים ברכבות, תוכלו לראות מקרוב מספר קרונות ישנים, קטרים וציוד נוסף שהיה שייך לרכבות שנסעו על הקו החל מ-1882. וודאי תיהנו גם לעקוב אחר הרכבות המיניאטוריות שנוסעות בדגמים הרבים הפרוסים ברחבי המוזיאון. מלבד רכבות, תמצאו במוזיאון גם דגמים של משאיות, טרקטורים, אופנועים, רכבים ישנים וכלי תעופה ראשוניים.

שעות הפתיחה: בקיץ המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 7:00-19:00 ובמאי, תחילת יוני ואוקטובר בין השעות 7:00-18:00; בחורף המוזיאון פתוח בין השעות 13:00-16:00 בימים שבהם הרכבת פועלת.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? כשעה.

הכתובת:  479 Main Ave.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון קו הרכבת דורנגו-סילברטון.

 1. מוזיאון אנימאס (The Animas Museum) – אם אתם מעוניינים ללמוד קצת יותר על מחוז לה פלטה (La Plata County), בו מצויה העיר דורנגו, אנו ממליצים בחום על ביקור במוזיאון אנימאס, שיספר לכם על ההיסטוריה של המחוז. במוזיאון תמצאו מספר רב של תצוגות המגוללות את סיפורן של דמויות מרכזיות בהיסטוריה של המחוז, ביניהן כבאי אש אמיצים ושריפים ששמרו על החוק והסדר בימי המערב הפרוע. אחת מהתערוכות הקבועות במוזיאון היא סדרה של כיתות לימוד שמדמות את כיתות הלימוד שהיו קיימים במחוז בראשית המאה ה-20.

שעות הפתיחה: מאי עד אוקטובר ימי שני עד שבת בין השעות 10:00-17:00; נובמבר עד אפריל ימי שלישי עד שבת בין השעות 10:00-16:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במוזיאון? בין שעה לשעה וחצי.

הכתובת: 3065 West 2nd Ave.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון אנימאס.

 1. שביל נהר אנימאס (Animas River Trail) – זהו שביל הליכה מסודר באורך של כ-11 קילומטרים, העושה את דרכו לאורך נהר האנימאס ולאורך חלקים של קו הרכבת דורנגו-סילברטון. השביל מתחיל בפארק העירוני אנימאס (Animas City Park) וחוצה מספר פארקים עירוניים וחמישה גשרים לפני שהוא מגיע לנקודת סיומו ב-La Posta Road. לאורך הדרך, תוכלו לעצור ולקרוא מספר שלטי הסבר וליהנות מצפייה באנשים השטים לאורך הנהר. אם ברשותכם אופניים, השביל משמש גם כשביל אופניים נהדר.

קושי המסלול: קל.

משך המסלול: בין שעתיים לשלוש שעות, בהתאם לקצב הליכתם.

איפה מתחיל השביל? השביל, כאמור, מתחיל בפארק העירוני אנימאס, שנמצא לצד כביש Bennet Road. אתם יכולים להחנות את רכביכם במגרש חצץ קטן שנמצא לאורך הכביש. אם מגרש החנייה הזה מלא, קיימים מגרשי חנייה נוספים בסביבה, כמו זה של הספרייה הציבורית של דורנו, בצומת שבין שדרות E. 3rd ו-Park.

 1. אתר הנופש פורגטורי (Purgatory at Durango Mountain Resort) – אם אתם מתכננים להגיע לאזור דורגנו בתקופה שבה יורד שלג בקולורדו, אתם יכולים להעביר את הזמן בנעימים באתר הנופש המושלג, פורגטורי, שנמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה צפונה מדורגנו. מדובר באתר סקי מכובד, הכולל בתחומו 88 מסלולים ו-10 רכבלי סקי, שמצמצמים את התורים באופן משמעותי. אבל גם אם אתם מגיעים לאתר הנופש בקיץ, תוכלו למצוא שפע של דברים מהנים לעשות. בין היתר, תוכלו לטייל לאורך השבילים היפים שבאתר, לרכב על אופניים, להשלים מסלולי מכשולים מאתגרים ועוד.

שעות הפתיחה: בקיץ – האתר פתוח למבקרים בסוף השבוע של יום הזיכרון האמריקאי (מאי), מדי יום בין ה-6 ביוני עד ה-23 באוגוסט וימי ראשון ושבת בלבד בין ה-29 באוגוסט ל-27 בספטמבר בין השעות 9:00-17:00. בחורף – האתר פתוח מנובמבר עד אפריל בין השעות 9:30-16:30. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי לשעות הפתיחה העדכניות ביותר.

כמה זמן מומלץ לבקר באתר הנופש? לפחות יום אחד.

הכתובת: #1 Skier Place. אם אתם מגיעים מדורנגו, סעו כ-40 קילומטרים צפונה על כביש US Highway 550/ Main Avenue. בסמן המייל ה-49, פנו אל אתר הנופש, שנמצא ממערב לכביש הראשי.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של אתר הנופש פורגטורי.

 1. Soaring Tree Top Adventuresזוהי אחת מהפעילויות המהנות והפופולאריות ביותר במרחב של דורנגו, שמתאימה לכל המשפחה. באתר תמצאו את מסלול האומגה הארוך והבטוח מסוגו בעולם, שמורכב מ-27 מסלולי אומגה שונים העוברים דרך צמרות העצים הצומחים בהרי סן ז’ואן.

זמני פעילות: האומגה של “Soaring” פתוחה מה-16 במאי עד ל-18 באוקטובר. יש להזמין כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט הרשמי של האטרקציה.

משך הפעילות: כחמש וחצי שעות.

הכתובת: אינכם יכולים להגיע אל אתר האטרקציה באופן עצמאי, שכן הוא ממוקם באזור נידח אי שם בהרי סן ז’ואן (San Juan Mountains). זוכרים את קו הרכבת שעובר בין דורנגו לסילברטון (סעיף 1 ב-“אטרקציות מרכזיות”)? אז כדי להגיע אל האתר של “Soaring”, עליכם לנסוע ברכבת זו. כך, תשלבו שתי אטרקציות מובילות ביום טיול אחד!  אל דאגה, חבילת “Soaring” כוללת גם את דמי הנסיעה ברכבת עד לתחנת האתר. משך הנסיעה ברכבת אל אתר “Soaring” הוא כשעתיים מדורנגו.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של Soaring Tree Top Adventures.

דורנגו – פעילות מיוחדת – שייט בנהר אנימאס:

אם תמיד חלמתם על שייט ברפסודות, תוכלו לעשות זאת בעיר דורנגו, לאורך נהר האנימאס העובר בעיר. ריכזנו בעבורכם רשימה קצרצרה של החברות המובילות בתחום השייט בדורנגו:

 1. Durango Rivertrippers & Adventure Toursאחד מטיולי השייט הפופולאריים ביותר של החברה לוקח אתכם לטיול בן ארבע שעות לאורך נהר האנימאס היפהפה. הטיול כולל גם עצירה לצד הנהר כדי ליהנות מכמה נשנושים ומשקאות צוננים. השייט מתאים לבני 4 ומעלה. החברה מפעילה גם טיולי ג’יפים באזור וסיורים מודרכים בפארק הלאומי מסה ורדה.

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים לסיורים השונים, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של  Durango Rivertrippers & Adventure Tours.

 1. Whitewater Rafting Trips & Jeep Toursהחברה מפעילה, בין היתר, סיור משולב של טיול ג’יפים ושייט בנהר האנימאס. ילדים מתחת לגיל 4 יכולים להשתתף אך ורק בקטע של טיול הג’יפים. הסיורים המוצעים על ידי החברה הם לרוב סיורים של יום שלם, כך שמומלץ לשריין את זמנכם בהתאם.

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים לסיורים השונים, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של  Whitewater Rafting Trips & Jeep Tours

דורנגו – מסעדות מומלצות בעיר:

מסעדות מומלצות לאנשים שמחפשים אוכל זול ואיכותי ($)

 1. Oscar’s Cafeמסעדה אהובה במיוחד, המציעה ארוחות בוקר וצהריים מגוונות וטעימות במיוחד. יש הטוענים שהפרנץ’ טוסט של המסעדה הוא הטוב ביותר בעיר. תוכלו למצוא בתפריט גם פנקייקים, חביתות, המבורגרים, סלטים ועוד.

המחירים: זולים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 6:00-14:00.

הכתובת: 18 Town Plaza.

האתר הרשמי: Oscar’s Cafe.

 

מסעדות מומלצות לאנשים שמחפשים אוכל במחירים סבירים ($$)

 1. Ken & Sue’sמהמסעדות הפופולאריות והאהובות בעיר דורנגו בקרב מקומיים ותיירים כאחד. המסעדה מגישה מנות מודרניות במנות גדולות ובמחירים משתלמים.

שעות הפתיחה: ארוחת צהריים מוגשת בימי שני עד שישי בין השעות 11:00-14:30; ארוחת ערב מוגשת בימי ראשון עד חמישי בין השעות 17:00-21:00 ובימי שישי עד שבת בין השעות 17:00-22:00.

הכתובת: 636 Main Ave..

האתר הרשמי: Ken & Sue’s.

 

 1. Zia Taqueriaמסעדה פופולארית המתמחה במטבח המקסיקני. בתפריט שלה תמצאו, בין היתר, בוריטוס, טאקו, אורז, סלטים, מרקים ומגוון בשרים.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 11:00-21:00.

הכתובת: 3101 Main Avenue.

 

 1. Fired Up Pizzeriaזוהי אחת מהפיצריות הטובות ביותר בעיר, המגישה בין היתר גם סלטים.

שעות הפתיחה: בחורף – מדי יום בין השעות 11:00-21:00.

הכתובת: 741 Main Ave.

האתר הרשמי: Fired Up Pizzeria.

 

מסעדות מומלצות לאנשים אניני טעם, שמוכנים להשקיע באוכל שלהם ($$$)

 1. Eolus Bar & Diningהמסעדה מספקת אוכל איכותי במיוחד, לצד רשימה מכובדת של יינות וקוקטיילים נהדרים. בתפריט תמצאו, בין היתר, מגוון סלטים, בשרים, סושי וקינוחים. במסעדה קיים תפריט ילדים מגוון יחסית, הכולל בין היתר המבורגרים, סלמון, פסטה מוקרמת ופיצה. מומלץ להזמין שולחן מראש דרך אתר האינטרנט הרשמי של המסעדה.

המחירים: יקרים.

שעות הפתיחה: ימי שני עד שבת בין השעות 16:30-21:00.

הכתובת: ‪919 Main Avenue

האתר הרשמי: Eolus Bar & Dining.

 

 1. Ore Houseאם אתם אוהבים בשרים, זוהי ללא ספק מסעדה זו, שהינה אחת מהמסעדות הוותיקות בעיר, הינה אחת מהטובות ביותר בתחום בדורנגו. מומלץ להזמין שולחן מראש דרך אתר האינטרנט הרשמי של המסעדה.

המחירים: יקרים.

שעות הפתיחה: מדי יום החל מהשעה 17:00.

הכתובת: 147 E College Dr.

סילברטון (Silverton)

העיירה סילברטון ממוקמת במרחק של כשעה וחצי נסיעה משער הכניסה לפארק הלאומי מסה ורדה. אם אתם מתכוונים לעלות על הרכבת התיירותית שיוצאת מהעיר דורנגו (עליה תוכלו לקרוא בפירוט בסעיף 1 ב-“דורנגו – אטרקציות מרכזיות בעיר”), התחנה הסופית שלכם תהיה קרוב לוודאי סילברטון. אם אתם אכן מגיעים באמצעות הרכבת, אנו ממליצים להישאר לילה בסילברטון ולחזור חזרה אל דורנגו ביום שלמחרת, על מנת להוציא מהעיירה את המרב. בעבר, העיירה הייתה ידועה בזכות המכרות הרבות שהיו קיימים בה. היום, היא מתחילה לתפוס תאוצה כיעד מועדף לאוהבי האקסטרים. למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט התיירותי של סילברטון.

סילברטון – מקומות לינה מומלצים בעיירה

סילברטון – אטרקציות מרכזיות בעיירה:

 1. סיור במכרה זהב (Old Hundred Gold Mine Tour)לפני עשרות שנים, סילברטון הייתה ידועה בזכות מכרות הזהב הרבים שבה. בימינו אנו, אתם יכולים להיכנס לנעליהם של כורי הזהב ולבקר במכרות העמוקים. במסגרת הסיור, תוסעו בקרון מכרה חשמלי אל תוך מעמקי הר גלנה (Galena Mountain) ותסיירו רגלית באולמות השונים של המכרה. כשתצאו חזרה אל האוויר הפתוח, תוכלו לגשת אל תעלות המים כדי לנסות “לדוג” חתיכות זהב מהמים. אם תצליחו למצוא זהב, תוכלו לשמור אותו לעצמכם.

זמני פעילות: סיורים יוצאים לדרך מדי שעה בין השעות 10:00-16:00. אין צורך בהזמנת כרטיסים מראש, אך מומלץ להגיע מוקדם על מנת להבטיח את מקומכם. הסיורים אינם מתקיימים בין אוקטובר לאפריל.

הכתובת: 721 County Road 4-A.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של Old Hundred Gold Mine Tour.

 

 1. הר סילברטון (Silverton Mountain) – אם אתם מחפשים אחר מקום טוב לסקי, הר סילברטון הוא ללא ספק יעד מומלץ בעבורכם. אתר הסקי מיועד לאנשים ששולטים בסקי. מומלץ להזמין כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט הרשמי של הר סילברטון.

זמני הפעילות: דצמבר עד אפריל ימי חמישי עד ראשון.

כמה זמן מומלץ לבקר בהר? לפחות חצי יום.

הכתובת: 6226 State Highway 110.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הר סילברטון.

 

סילברטון – מסעדות מומלצות בעיר:

 1. Handlebars Restaurant & Saloonמסעדה פופולארית בסילברטון, המתמחה בבשרים, אך מגישה גם סלטים, כריכים ותוספות נוספות.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: מאי עד אוקטובר מדי יום בין השעות 10:30-21:00.

הכתובת: בפינת הרחובות 13th Street ו-Green Street.

האתר הרשמי: Handlebars Restaurant & Saloon.

 

 1. Avalanche Brewing Companyמסעדה נעימה, הממוקמת בנוף מרהיב, האהובה בקרב מקומיים ותיירים כאחד. בין היתר, תוכלו למצוא בתפריט בוריטוס, כריכים, פיצות, סלטים ומרקים במחירים משתלמים במיוחד.

המחירים: זולים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 7:00-21:00.

הכתובת: 1067 Notorious Blair Street.

האתר הרשמי: Avalanche Brewing Company.

 

 1. Grumpy’s Saloon & Restaurantהמסעדה של רגזני ממוקמת בבית המלון Grand Imperial בסילברטון ומציעה לסועדים בה אווירה מיוחדת במינה, המזכירה מעט את אווירת המערב הפרוע. בתפריט תוכלו למצוא מגוון סלטים, מרקים, מנות בריאות, כריכים, המבורגרים ועוד.

המחירים: סבירים.

הכתובת: 1219 Greene Street.

האתר הרשמי: Grumpy’s Saloon & Restaurant.

הפארק הלאומי מסה ורדה – מקורות מידע שימושיים:

האתר הרשמי של הפארק הלאומי מסה ורדה: http://www.nps.gov/meve/index.htm

“הפארק הלאומי מסה ורדה” בוויקיפדיה: https://en.wikipedia.org/wiki/Mesa_Verde_National_Park

האתר התיירותי של הפארק הלאומי מסה ורדה: http://www.visitmesaverde.com/

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם