המדריך למוצילר המתחיל, ערכת עזרה ראשונה אולטימטיבית.

יש מטיילים שאוהבים לתכנן לפרטי פרטים את הלו"ז ומסלול הטיול שאליו הם יוצאים, ויש מטיילים שאוהבים להיות ספונטאניים ולזרום לאן שהרוח נושבת. מה שבטוח, יש דברים שכל התכנונים בעולם לא יכולים למנוע, וספונטניות זה ממש לא הפתרון.

 

כמה חיכינו לטיול הגדול, כמה קשה עבדנו כדי לממן אותו – לא חבל לתת ליבלת, עקיצה או כאב-ראש לקלקל אותו? רגע לפני שקושרים את המוצ'ילה, שרונה בן-יהודה, רוקחת ראשית ומנכ"ל בית המרקחת שור טבצ'ניק, מרכיבה בשבילכם ערכת עזרה ראשונה אולטימטיבית.

 

צריך להכיר בעובדות, כאשר נמצאים בתנאי שטח, אנחנו חשופים יותר ופגיעים יותר מאשר בבית. בין אם מדובר במסלול אתגרי הכולל טיפוס, הליכה מרובה או תנאי שטח קשים, קיימת סכנה גדולה יותר להיפצע ואפילו סתם להיחתך. מהסיבה הזו, לא תמצאו ערכת עזרה ראשונה שאינה מכילה מוצרי חבישה (פלסטרים, פדים, רשת, אגדים וכו') ונוזל לחיטוי פצעים (כמו פולידין). כדי להתאים את הערכה שלכם במיוחד לטראקים ארוכים, מומלץ להוסיף גם מגן קרסול או ברך, פלסטרים מיוחדים נגד יבלות ומשחה לטיפול בשרירים תפוסים ונקעים (כמו טראומיל).

 

בנוסף, החשיפה לטמפרטורות נמוכות יחד עם חוסר בשעות שינה – מה ששכיח במדינות דרום אמריקה השונות, פוגעים במערכת החיסונית שלנו וקיים סיכוי גדול יותר להצטנן או לחטוף איזה וירוס. כאשר אתה בבית אתה יכול להחליט שלא הולכים היום לעבודה, או פשוט להתכרבל במיטה ולתת לזה לעבור לבד. מטבע הדברים, כאשר אנחנו בתנאי שטח, אין לנו את הפריבילגיה הזו. גם אם אתם נוהגים שלא לקחת תרופות במצבים כאלה, הערכה שלכם לא תהיה שלמה מבלי משככי כאבים קלים (כמו אקמול), תרופות נגד צינון (כמו דקסמול קולד/סינוס) וסוכריות מציצה נגד כאב גרון. ואם במערכת חיסונית עסקינן, יש מדינות שכדאי לקחת אליהם תרופה נגד מלריה, דבר שיש להיערך אליו מראש ולהבין היטב את הוראות השימוש. יחד עם זאת, תרופות אלה, לרוב, מלוות בתופעות לוואי – אפשר להימנע מלטייל במקומות בהם יש חשש להידבק במחלה.

 

מי שלא חווה מחלת גובה, לא יודע מה זה קלקול קיבה אמיתי. תוסיפו על זה גם חשיפה למזון המקומי שלא תמיד עובר במערכת העיכול שלנו כמו שצריך – קיבלנו תופעה לא נעימה, במיוחד כאשר אין שירותים מסודרים. אז נתחיל מהיגיינה, ואת זה אתם יודעים עוד מהצבא: כשאין איך לרחוץ ידיים עם סבון, צריך שיהיה אלכוג'ל לחיטוי הידיים וכבר פתרתם חלק מהבעיה. אבל במידה שיש בעיה, מומלץ שיהיו כדורים לטיפול בעצירות, כאבי בטן והקאות (כדוגמת אימודיום, קל-בטן או פרמין. אפשר גם להיעזר במקבילות הומיאופאתיות כמו קוקלין נגד הקאות ולגסטיב נגד עצירות). הפעילות המאומצת בקור רב גורמת במקרים רבים שלא שותים מספים למרות ההזהרות. מהסיבה הזו, מומלץ שיהיה בערכה גם אלקטרו-רייס שכדאי לקחת אחרי הקאה כתוצאה מהתייבשות.

 

לפעמים, בלית ברירה, בטיול אנחנו תרופות קצת יותר חזקות, כמו אנטיביוטיקה. בעוד שתמיד כדאי לקחת תרופות אלה בהמלצת רופא, כדאי שהן יהיו בכוננות. בתור התחלה, לפעמים הרופא הקרוב נמצא במרחק כמה עשרות שעות נסיעה או אפילו כמה ימים, לא כדאי לחכות עד שמגיעים אליו, אלא כדאי לעבור טיפול ראשוני. במקרים שבהם, יש מרפאה או רופא קרוב, יש קושי להסביר מה הבעיה – תנסו לתאר כאבי ראש, סחרחורות וחום גבוה בספרדית. רופאי המשפחה בארץ מודעים למצב הזה, ורצוי לבקש מהם מרשמים עבור אנטיביוטיקה לאזור הבטן, איזור הנשימה או למשחה אנטיביוטית כנגד פצעים מזוהמים. אפשר גם להשלים את הטיפול באמצעות פרוביוטיקה, ואף לקחת ויטמינים שישלימו את המזון (הלא-כל-כך מאוזן) ויתנו לנו כוח. לאלו מאיתנו שלוקחים תרופות באופן כרוני, ובמיוחד לספונטאניים שבהם, מומלץ להצטייד בכמות שתספיק לפחות לחודש מעבר לתקופת השהייה המתוכננת. דבר אחרון, מכיוון שמדובר בטיול של מספר חודשים, כדאי להצטייד מראש ב: גלולות, קונדומים, פוסטינור, שלא יהיו הפתעות שתחזרו הביתה!

 

טיפ אחרון באמת: לפני שאתם אורזים, כדאי לבדוק עם חברות התעופה מה הן התקנות לגבי נשיאת נוזלים בתיקי יד. יש מדינות שבהם קיימת הגבלת כמות, או הנחיות לגבי אופן האריזה שלהם.

 

אז תעשו חיים, תשמרו על עצמכם, ושובו הביתה בשלום!

טיפים והמלצות של מומחים טיפים, המלצות, עצות, חוקים בתיירות מידע תיירותי טיולים, טיולים בחו"ל, טיפים, מוצ'ילר, עזרה ראשונה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות