הפסיקו לחייב הלקוחות שלא קיבלו את התמורה או שחברה הפסיקה דרך קבע לספק שירותי תיירות

30 מאי 2011

כ"ו אייר תשע"א

 

בעקבות תלונות צרכנים נגד "יש תיירות"

המועצה לצרכנות פנתה לחברות האשראי:

הפסיקו לחייב הלקוחות שהודיעו כי לא קיבלו את התמורה או כי החברה הפסיקה דרך קבע לספק שירותי תיירות.

מנכ"ל המועצה : סירוב חברות אשראי לעצור תשלומים עתידיים כאשר העוסק הפסיק פעילות או אינה מספקת את התמורה אינו תואם את הוראות חוק כרטיסי חיוב, והמועצה לצרכנות תפעל למיצוי זכויותיהם של המתלוננים בכל האמצעים החוקים הנדרשים.

במועצה לצרכנות הצטברו בחודש האחרון עשרות תלונות של צרכנים נגד "יש תיירות" בהן נמסר כי צרכנים שרכשו שירותי תיירות שונים – הפלגה, כרטיסי טיסה חבילות נופש –לא קבלו את התמורה. בחלק מהמקרים קיבלו הצרכנים הודעת  מייל מסוכן הנסיעות של החברה לגבי הפסקת פעילותה לכאורה. במקרים אחרים, ההפלגה בוטלה בשל טענה לבעיות בטיחות באנייה ובמקרה אחר ההפלגה הופסקה לאחר יומיים "עקב תקלה טכנית"

באחת התלונות מסרה סוכנת הנסיעות במייל מיום 12.5.11 כי "חברת "יש תיירות" עומדת על סף פשיטת רגל ולכן אינה יכולה לכרטס את הכרטיסים ששולמו עבורם" וכי "הטלפון של החברה נלקח ממני ולכן איני זמינה יותר בטלפון זה". גם מתלונה אחרת עולה כי הצכנים קיבלו הודעת מייל בו נמסר כי החברה עומדת על סף פשיטת רגל , והטלפונים נלקחו מהסוכנים. וכי ניתן לפנות לחברת האשראי לעצירת תשלומים.

בימים האחרונים התקבלו מספר פניות בהן נטען כי משרדי החברה סגורים ובנוסף, מלינים צרכנים כי  חברות אשראי מסרבות לעצור תשלומים עתידיים בטענות שונות: באחד המקרים טוען הצרכן כי חברת אשראי מסרה לצרכן כי אסור לה לבטל את העסקה, למרות שאמצעי התקשורת עסקו בנושא (בעניין ההפלגה שהופסקה לאחר יומיים). במקרה אחר דווח כי חברת אשראי מסרה כי ביטול התשלום השני שטרם נגבה מותנה "בהכרזת החברה כפושטת רגל, ואם לא – לא תבוטל העסקה". חברת אשראי אחרת טענה כי "לא ניתן לבטל את העסקה בגלל שהתמורה נתנה חלקית".

 

בעקבות כך פנתה המועצה לצרכנות לחברות האשראי בדרישה לכבד את בקשת הצרכנים ולעצור תשלומים עתידיים, זאת, בהתאם להוראות החוק.

עם קבלת הודעת הלקוח על ביטול הנסיעה ובקשתו לעצירת תשלומים, על חברות האשראי לעצור כל תשלום עתידי, הן במקרה של ביטול מלא והן במקרה של ביטול חלקי. מהמחלקה המשפטית של המועצה נמסר כי קביעה זו מבוססת  על סעיף 10 בחוק כרטיסי חיוב הקובע כי "(א)      הודיע לקוח למנפיק, בכתב, לגבי עסקה שנעשתה בינו לבין ספק באמצעות כרטיס אשראי, כי מתקיימים שניים אלה, יפסיק המנפיק לחייב את הלקוח בשל אותה עסקה, במועד קבלת ההודעה: (1)הנכס שנרכש בעסקה לא סופק אף שחלף מועד ההספקה שעליו הוסכם בין הלקוח לבין הספק, ואם מועד ההספקה כאמור טרם חלף – הספק הפסיק, דרך קבע, לספק נכסים מסוגו של הנכס שנרכש בעסקה;

(2)  הלקוח ביטל את העסקה.

בהתאם,  עם הודעת הלקוחות בדבר הפסקת פעילותה של "יש תיירות"  וסגירת משרדיה, על חברות האשראי להפסיק לחייב את לקוחות החברה שלא קיבלו את השירותים שהזמינו .

לעמדת המחלקה המשפטית במועצה, חובת המנפיקים לעצור את התשלומים גם במקרים בהם ההפלגה החלה אך הופסקה לאחר יומיים. לעמדת המחלקה המשפטית,  אין במתן שירות קצר של יומיים מתוך כלל הטיול כדי לאיין את זכויות הצרכנים, שכן אלה קבלו שירות שונה באורח מוחלט מזה שנרכש, (הזמינו חבילת נופש לשבוע וקיבלו יומיים בלבד), באופן ההופך אותו לחסר ערך מבחינה אובייקטיבית. הפלגה של יומיים אינה זהה לשירות שנרכש על ידי הצרכנים. על כן, מדובר בכישלון תמורה מלא  המקנה ללקוח את ההגנה שבסעיף 10(א) לעיל.

מנכ"ל המועצה  לצרכנות, עו"ד  אהוד פלג אומר כי "סירוב לעצור תשלומים עתידיים כשהדין מאפשר זאת, מעלה חשש להפרת הוראות חוק כרטיסי חיוב, והמועצה לצרכנות תפעל למיצוי זכויותיהם של המתלוננים בכל האמצעים החוקים הנדרשים" .

 

רקפת וינטרוב/דוברת

רחוב החשמונאים 88

ת"ד 20413

תל-אביב 67133

 

דעות, המלצות וביקורות המועצה לצרכנות, כרטיס אשראי

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות