המלצה לביקור מרתק בבית ג'אן

 

ביקרה וממליצה: שרה פלד

עוד רגע קט מגיעה חופשת סוכות עם שלל האטרקציות ברחבי המדינה, אבל אנחנו החלטנו להעפיל לארץ הדרוזים בגליל, לראות איזו חוויה דרוזית מיוחדת הם מכינים לנו לסוכות השנה בפסיבל כאן זמאן 7 שיתקיים בסופ"ש 18-19/10/2019. הכביש לבית ג'אן מתפתל במעלה ההרים דרך כפרים ערביים ציוריים. הרחובות צרים מלהכיל את האוטובוס שלנו. אבל זה שיש לו אוטו גדול יותר, הוא המנצח. המדריך שלנו אומר שבסוף כולם מסתדרים. זה שעולה וזה שיורד מגיעים בסופו של דבר למחוז חפצם. מחוז חפצנו הוא ביקור במעצמת בית ג'אן, לא רק מעצמת זכאויות לבגרויות אלא גם מעצמות קוסמטיקה וטיפוח המפורסמות ברחבי העולם ברקיחות המיוחדות שלהם, מעצמת אוכל דרוזי אותנטי ומעצמת צימרים על ראש ההר.

את הבוקר התחלנו במסעדת הר הארי. המסעדה שוכנת על ראש ההר וצופה אל נוף עוצר נשימה. המקום שהחל את דרכו כמתחם נופש וחוות סוסים, הוסיף גם מסעדה ייחודית המשתמשת בחומרי הגלם מהאזור להכנת האוכל. אכלנו פה גבינות מייצור עצמי, מאפים ממולאים בירק חמצמץ וטעים ביותר, סלטים מגוונים ולחמים. המסעדה מגישה גם ארוחות בשריות, דגים וירק. חוות האריות הסמוכה, שהיא חוות סוסים, משמשת כחווה טיפולית ומקצועית ללימוד רכיבה. במהלך ארוחת הבוקר מפתיע אותנו בביקור, מנהל בית הספר התיכון של בית ג'אן שזוכה ב-100% זכאי בגרות. ג'לאל סאעאד, חמוש בקוקו ומשקפיים, הוא המחנך הידוע בגישתו המיוחדת לחינוך. הוא מספר כי על מנת להצליח עם התלמידים, יש קודם כל לשכנע את ההורים שנוכחותם ולימודיהם של ילדיהם חשובים יותר מעבודה במוסך וכי עליהם לחשוב על עתידם. לאחר מכן, הוא מגיע אל כל נפש רכה או קשוחה של כל אחד מ-700 תלמידיו. לאלו שמבריזים מבית ספר, הוא ממליץ להישאר בבית ולא להביא איתם את האנרגיות השליליות שלהם לבית הספר. התלמידים המופתעים מתביישים בהברזה ומתמידים בנוכחות ולמידה. שאפו גדול לאיש והאגדה.

ג'לאל עאסאד, מנהל תיכון בית ג'אן

פרטים באתר המסעדה

\\ הקבר הקדוש של בהאא אל דין ואתר הקפיצה בהר הארי

עוזבים שבעים מאד את המסעדה ומעפילים לפסגת ההר בגובה 1,048 מ', לבקר בקבר בהאא אל דין המטיף הדרוזי הקדוש. האתר נמצא על פסגת הר הארי. דרך משולטת מתפתלת בעלייה בין בתי בית גא'ן עד למקאם בהאא א-דין. משם יש תצפית יפה על בית גא'ן והרי הגליל. המבקרים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע והביקור במערה הקדושה מחייב לחלוץ נעליים. מהאתר הקדוש מוליכה דרך סלולה קצרה לנקודת תצפית על פסגת הר הארי המשמשת בסיס יציאה במצנחי רחיפה. גג העולם כבר אמרנו?

\\ גרעין הכפר העתיק בית ג'אן

האוטובוס שוב מתפתל ומתעקל בסימטאות הכפר ואנו מגיעים לתחנה הבאה, גרעין הכפר העתיק של בית גאן. ראשיתו של כפר בית גא'ן הינה מתושבים שגרו בכפר אלגרמק החל מהמאה 11 לספירה ,דרוזים שגרו בחרבת זאבוד,שפנים ואלסהלה ועברו לבית גא'ן ככל הנראה במאה 15 או ה – 16 לספירה . הכפר הוקם על שרידי ישוב קדום מתקופת הברזל ומעידים על כך שרידים וממצאים ארכיאולוגים עתיקים שנתגלו ליד המעיינות עין אלג'רון וסרטבה ומערות קבורה שלרגלי הכפר. בית ג'אן הוא הכפר הגבוה ומהגדולים בכפרי הדרוזים . הוקם על פסגת ההר ונמצא בלב שמורת הטבע הר מירון בגליל העליון המרכזי .חלקם של הבתים בכפר בנויים בגובה 1020-1030 מ' על הר צפריר והר הארי ובחורף הכפר מתכסה במעטה שלג צחור.הכפר משתרע על 7 שלוחות  בשטח של כ-5,000 דונם . בבית עתיק מהתקופה הצלבנית, אחת מאותן עדויות להיסטוריה המקומית, עורך לנו המדריך המקומי, היכרות עם סיפורו של הישוב ועם העדה הדרוזית. את הסיפורים על ההיסטוריה מתבל באנקדוטות בנושא גלגול נשמות או צמחי מרפא ומכבד את אורחיו בקפה מר בתוך בית האירוח הנקרא מנזול. בתוך הבית העתיק פותח המדריך את הדלת לבור מים יפהפה בצורת פעמון שמשמש היום, כפי ששימש מאות שנים, לאגירת מים טובים לשתייה. ממשיכים בין סמטאות הכפר המעוטרות בציורי קיר של סצינות מחיי הדרוזים ומגיעים אל מערת אג’יאל, מערה בגודל של כ-300 מ"ר, ששימשה בעבר ככנסיה סודית של הנוצרים הראשונים בגליל (יש האומרים שמצאו בה צלב מזהב שנמסר לאחד מהכמרים בכפרים הנוצריים באזור) וגם כמאגר מים ומסתור לתושבי הכפר שהבריחו דרכה את היבולים מגובי המס בימי התורכים. למערה, שעל קרקעיתה יש בריכת מים, המזכירה קצת את מערת הקשתות ברמלה, אפשר להגיע לסיור קצר אם אתם באזור ולקבל הדרכה על הסיפור של המקום. במערה ניתן לקיים גם אירועים בתיאום מראש.

לפרטים: 04-9802457 | 050-9802457

מערת אג’יאל

\\ מעבדות ד"ר דבור

ד״ר דבור מקבל את פנינו בחצר התבלינים הציורית שלו ומוביל אותנו למרכז המבקרים של המעבדות.ומפעל הקוסמטיקה   המפעל החדש הוקם ב-2010 ומכיל מכשור חדיש ומדויק המותאם לשיטות ייצור מודרניות על פי תקנים בינלאומיים. ד"ר דבור ששרת בצה"ל כרוקח הראשי, טוען כי צמחי המרפא הייחודיים של הגליל לא רק יפים לעין, אלא גם טובים לבריאות בכלל ולעור בפרט, מהם מכינים תמציות, שמנים אתריים ומי פרחים, מפתחים ויוצרים חליטות צמחי מרפא, מוצרי קוסמטיקה טבעית ודרמוקוסמטיקה ייעודית נגד הזדקנות העור. מוצרי האנטי אייג'נג של ד"ר דבור משלבים תמציות עלה זית אורגניים ואורכידאה. ד"ר דבור מספר לנו שמוצריו משווקים במקומות טיפוליים כמו ים המלח, ובמיוחד ברחבי העולם והמזרח הרחוק. המפעל הוקם בבית ג'אן במטרה לקדם תעסוקת נשים וקידום התיירות באזור.

שעות פתיחה: ימים א-ו, שבת: 10-16 טל. 04-9803711

פרטים באתר ד"ר דבור

\\ מפעל הקוסמטיקה איה נטורל

מרגישים צעירים ללא גיל, אנו ממשיכים למפעל הקוסמטיקה ״איה נטורל״. מרכז המבקרים נפתח אלינו בריחות מבושמים של שמנים וקרמים. בסלסילות המוצרים אני מזהה מוצר שאני משתמשת בו כבר חודשים, שפתון שומני לשפתיים חרבות ומבינה כעת שזהו מוצר עולמי המשווק ברחבי תבל. איה נטורל מהווה שילוב מרתק בין ידע ומסורת גלילית ארוכת שנים, שהוכיחה את סגולותיו הייחודיות של שמן הזית בטיפוח ושימור בריאות העור ומראהו.  מעבדות איה נטורל (א-ארץ, י-ישראל, ה-היפה) ממוקמות בכפר הדרוזי בית ג'אן, כפר הולדתו ומגוריו של ג'מאל חמוד, כימאי, יוצר המותג. חמוד ספג מאז ילדותו את האהבה לטבע, ראה את בנות המשפחה המבוגרות מבשלות סבונים ורוקחות תמרוקים. התוצאה היא מגוון רחב של מוצרים איכותיים וידידותיים לסביבה, שזוכים להערכה רבה בקהיליה הרפואית ובעולם הקוסמטיקה הישראלי והבינלאומי. גמאל מספר לנו על החזון החברתי, אקולוגי, בריאותי שלו. חברתי, כי מעודד תעסוקת נשים, אקולוגי, כי משתמש בשמנים מן הצומח: צמח החובובה מהנגב והזית מהגליל ומעבד אותם בעשייה ירוקה ידנית. הבסיס לפיתוח מוצרי איה נטורל הוא במסורת עתיקת יומין שעברה מאם לבת במשך מאות שנים. שמן הזית, שהוא הדומיננטי במוצרי איה נטורל, הינו שמן כתית מעולה מזן סורי, ממטעי הזיתים של הגליל. מפתח המותג מלווה את תהליך הפקת השמן החל משלב המסיק ועד הכבישה בבית הבד. השילוב הנכון בין מרכיבי המוצר הוביל לסדרה איכותית של מוצרים לעור הפנים, הגוף, הציפורניים והשיער, שעונים גם להגדרה של דרמו-קוסמטיקה.

פרטים באתר איה נטורל, טל. 04-9805884

\\ אודות הפסטיבל:
במהלך ימי הפסטיבל תוכלו ליהנות מסיורים מודרכים ללא תשלום בהדרכת מורי דרך מוסמכים, מופעי מחול וזמר בהשתתפות להקות פולקלור מקומיות ורב תרבויות ומגוון הפעלות מאתגרות לילדים. לאורך המסלול יוצבו דוכני מזון צבעוניים עמוסי מטעמים ומאכלים דרוזיים אותנטיים, לצד תערוכות אומנות ויצירה מקומית. במהלך הפסטיבל גם ששי וגם שבת, יערך טקס החתונה הדרוזית המסורתי ובו ישולב מסע "המנסף ".

*תוכלו להגיע לכל נקודה בכפר עם "שאטל" – ללא תשלום . השירות יפעל במהלך ימי הפסטיבל ויאפשר למבקרים להגיע לכל אתרי התיירות והתוכן בכפר, ובסיום לחזור לחניון או לגרעין הכפר.
השתתפות באירועי הפסטיבל כולל הפעלת ילדים וסיורים מודרכים הינם ללא תשלום !

לפרטים נוספים :
ראדי – 0509022315 \ סמאהר – 0524002275 \ סאלח – 0524705956 \ דאליה – 0548038857

דף האירוע בפייסבוק

כתבות ורשמים מידע תיירותי

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים