• תַפרִיט
  • תַפרִיט

המלצה על מסלול טיול ביער מהאגדות בצפון רמת הגולן

דף הבית » המלצה על מסלול טיול ביער מהאגדות בצפון רמת הגולן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

יער אודם 1 צילום אוהד גיגי

כתבה וערכה: יעל לרנר, יועצת ומרצה בתחום פיתוח התיירות

מסלולי טיול נוספים בנושא שביל החקלאים-הסל והסנדל

המלצה על טיול ביער מהאגדות בצפון רמת הגולן, ולקינוח- ביקור ביקב משפחתי ייחודי וקטיף פירות יער!

 –

דמיינו לכם טיול שבו מבוגרים וילדים האוחזים בידיהם הקטנות עששיות, הולכים במעבה היער, מתרגשים ומאזינים לרחשי היער השוקע בדמדומים ומתפעלים ממראה השקיעה ונרגשים מסיפורי אגדות וכוכבים. ברוכים הבאים ליער אודם אשר בצפון רמת הגולן, יער אלונים, ובו מסלולי הליכה מפתיעים ונגישים לכל אדם בכל גיל, והוא עוד נקודה קסומה ב”שביל החקלאים”, שביל המשלב אתרי טבע, לצד משקים חקלאים, המגדלים תוצרת טרייה, ישר מהאדמה ומהעץ, ומציעים אותם לנו הצרכנים. אז כדי ליהנות מהטיול שלנו, הורידו את אפליקצית FARMER לנייד, כדי שתוכלו לראות אילו משקים חקלאיים יש בקירבתכם.

ומה הפעם? טיול קיצי ביער שבו קריר בכל ימות השנה- יער אודם ועל הדרך המלצה לטיול עששיות מקסים במעבה היער. בהמשך ביקור בשני משקים חקלאיים: יקב משפחתי במושב אודם הסמוך ולקינוח- קטיף פירות יער, שנתחיל?

היער הירוק כל ימות השנה

יער אודם נמצא בשמורת אודם, שהיא שמורת היער הגדולה ביותר ברמת הגולן. היער משתרע מגובה של 800 מטר עד 1200 מטר מעל פני הים, ולמעשה נמצא בעבר על מרבית שטחה של צפון רמת הגולן. שימוש נרחב בעץ למטרות מסחריות בתחילת המאה פגע קשות ביער ובירוא היער כמעט והוביל להיעלמותו. את הקרדיט לצמיחתו מחדש של היער צריך להעניק לסורים. הסורים שהיו מעוניינים בהתפתחות היער, על מנת שזה יסתיר את מוצביהם הפונים ל

כיוון ישראל, דאגו להפסיק כל בירוא של היער. רשויות המדינה דאגו להמשיך, תודה לאל, בשימור היער, כך שהיום הוא מתאושש במהירות. ביער המופלא מיני חיות שונים ומגוונים ובהם ציפורים, עופות דורסים וכן יונקים כחזירי הבר, שמשוטטים בחבורות עליזות ורעשניות. אבל גולת הכותרת ביער הן ללא ספק 23 ג’ובות , המפוזרות ברחבי היער. הג’ובות הן למעשה בורות גדולים ותלולים שנוצרו כנראה כתוצאה מהתפרצות גזים געשיים ללא חומרים מוצקים או נוזליים. בועות הגז יצרו חללים אשר הפכו לבורות ענק כשתקרתם קרסה. קוטרה של הג’ובה הגדולה מגיע לכ-250 מטרים ועומקה כ-60 מטרים. בתוך הג’ובה תוכלו לראות שלל צמחיה עבותה שנהנית מהמים הנקווים באגן הניקוז הגדול. מראה מרהיב. מהכביש התחילו בהליכה על הסימון השחור בינות לעצי האלון והליבנה.  לאחר כ- 500 מטרים של הליכה, תגיעו לפתחה של הג’ובה הגדולה. מעבר לטיול סביב הג’ובה ניתן גם לרדת ולעלות אך הדבר כרוך במאמץ לא קטן ולא מתאים לילדים קטנים. אני מציעה שתתפסו לכם רגע של שקט ביער היפהפה, ולאחר הצעידה עירכו פיקניק בצל עצי האלון. ואם כל זה לא מספיק, תוכלו לצאת למסע עששיות קסום בלב היער, אליו ייקח אתכם אוהד גיגי, שיצר סיורי עששיות ביער בקסם השמור לאנשים הללו, שיודעים להיכנס ללב כל אדם וילד. גיגי  או אחד מהקוסמים שהוא וזוגתו מיכל הכשירו, יובילו אתכם לסיור בשעת הדמדומים, ולאחר שקיעתה של השמש תתחילו לפסוע בלב יער עבות, תאזינו לאגדות וסיפורים, וכמובן לרחשי הלילה ביער. בסיור גם יספרו לכם על בעלי החיים המתגוררים ביער, ותוכלו לקנח בתה עשבים חמים. תענוג!

טיול ביער אודם והג’ובה הגדולה: מגיעים למסעדה (בכביש 99 מאזור הבניאס או בכביש 98 מאזור דרום רמת הגולן). בצומת יער אודם אשר בכניסה הדרומית למסעדה, נפנה מערבה לכביש 978 לעבר הישוב אודם. לאחר כ-3 ק”מ נסיעה, וכ- 200 מטרים לפני הפניה לישוב אודם, נראה בצד ימין (מערב) שביל היוצא מהכביש המסומן בסימון שבילים שחור. נחנה את הרכב בצד הכביש ונתחיל ללכת עם השביל השחור.

אפשרות נוספת באזור היא לנסוע לאחת מנקודות התצפית המרהיבות בארץ- תצפית על ברכת רם. כדאי לעלות עם הרכב לכיוון נמרוד, יישוב מבודד, שאוכלוסייתו מונה כשש משפחות בלבד. מול היישוב כדאי לעצור את הרכב, ולהביט על ברכת רם, העין הכחולה של רמת הגולן- בריכת מים טבעית, שמימיה הצלולים נובעים מתוך לוע של הר געש בצפון הגולן. הבריכה המסתורית, שיש ויכוחים רבים על מקור מימיה, מהווה השראה ודמיון לאגדות וסיפורים שונים. אחד מהם הוא מהמיתולוגיה היוונית, המספר על האל פאן שהיה מאוהב בנימפה יפהפייה שפגש ביער אודם, (זוכרים שביקרתם שם?) אך היא לא התלהבה מהגבר בעל הקרניים ופרסות התיש. בצר לו ישב על שפת בריכת רם וניגן מנגינות נוגות עד שחלילו נשמט ונפל לקרקעית הבריכה. פאן העצוב חזר דרך נחל סער למקדשו שבפניאס וכשהתקרב שמע מנגינת חליל. הלילה ירד, אך מהמערה בקע אור נגוהות. כשהתקרב ראה את חליל הזהב שלו צץ במקום נביעת המעיין. קסם!

ברכת רם: נוסעים על כביש 98 עד לכפר הדרוזי מסעדה, עוברים הכפר לכיוון החרמון, לפני מעבר גשר סער, (לא עולים על הגשר), ממשיכים ישר עד שמגיעים למסעדה שעל שפת ברכת רם.

המושב על ההר

מושב אודם השלו ממוקם בתוך שמורת טבע יער אודם, בגובה 1,100 מ’, מה שהופך אותו ליישוב היהודי השני הגבוה ביותר בארץ, הראשון הוא היישוב הזעיר נמרוד. מקורו של השם הייחודי הוא בצבעו של הר הגעש עליו הוא שוכן- הר אודם, הר שצבעו, איך לא?, אדום (ונקרא בערבית: תל אל-אחמר). אודם הוקם ב-1975 כמושב שיתופי בצפון רמת הגולן, 4 ק”מ מדרום לצומת מסעדה, במחנה נטוש של הצבא הסורי. עד 1977 עזבו רוב המתיישבים את המקום בשל מזג האוויר הייחודי למקום: טמפרטורות נמוכות ורוחות עזות, אך במאי 1981 הצטרפו לגרעין שנותר גרעין נוסף ונוסד יישוב הקבע. במושב המקסים שנראה כאילו הועתק משוויץ, מתפרנסים מתיירות ומחקלאות: גידול כרמים, מטעי תפוחים ודובדבנים, שהקור באזור עושה להם רק טוב. כשתיסעו או תפסעו במושב לא תוכלו שלא להתפעל מהנוף עוצר הנשימה המשתקף מכל פינה, מהנוף האירופאי, ואפילו מסגנון הבנייה המיוחד שהזכיר לי מקומות אהובים מטיוליי ברחבי העולם. שנתחיל?

יקב שכולו משפחה

מיכאל אלפסי הוא מראשוני אודם, כשהמקום עדיין היה רעיון וחזון של מתיישבים צעירים. כבר 41 שנה שהוא כאן באודם יחד עם זוגתו עידית. בניהם ובנותיהם, ארבעה במספר- אדם, ישי, אפרת ויערה הצטרפו אליו ואל אשתו, עידית להקמת היקב, כי חלמו לעסוק במשהו שישלב אמנות, חקלאות, תעשייה ותיירות. ואכן, הבנים למשפחת אלפסי הם הייננים ביקב ואחראים להפקת יינות היקב החל מהגידול בכרם דרך התסיסה והיישון בחבית ועד לבקבוקי היינות וחשיפתם לציבור. ובנות המשפחה, אפרת ויערה השתלבו בתחום התיירות והאמנות – יערה אחראית על פיתוח קשרי לקוחות בחו”ל ואפרת מנהלת מרכז המבקרים, מארחת ודואגת להנחלת תרבות ואהבת היין. את ענבי היקב מגדלת המשפחה באזורי היין האיכותיים של ישראל- רמת הגולן והרי הגליל. היקב, שהוקם בשנת 2002, קטף פרסים ותשבחות רבות ברחבי הארץ והעולם. תוכלו להגיע לביקור במרכז המבקרים המקסים של היקב, לערוך סיור ביקב ובכרמיו, וכמובן לטעום מיינות היקב בשילוב גבינות משובחות. לחיים!

=

קטיף עצמי אודם

בתחילת מאי מתחילה עונת קטיף הדובדבנים וממשיכה היישר לחודש יוני, אז רוב פירות היער מבשילים וגודשים את הענפים. מגוון הפירות לאורך עונת הקטיף, הנמשכת עד סוף ספטמבר, והנוף המרהיב באזור, מצדיקים את הביקור בקטיף העצמי במושב אודם. ביוני תוכלו ליהנות מקטיף וזלילת פירות יער עסיסיים ישר מהעץ ומהשיח: פטל אדום ושחור, חזרזר (עכובית), דומדמניות אדומות ושחורות, אוכמניות, תותי עץ נימוחים ועוד. את הקטיף הקימו שלוש משפחות ותיקות מאודם, משפחת יוסף, משפחת רפפורט ומשפחת מונצש, שכל אחת מהן הקדישה 5 דונם משטחיה להקמת הקטיף מתוך אהבה לחקלאות, תיירות ואירוח. ארז מונצש מספר לי שעם השנים החלו להגיע לקטיף יוצאי חבר העמים שסיפרו על פירות היער שנהגו לאכול בארץ מוצאם, ובאמצעותם נחשפו המשפחות לפירות יער נוספים והחלו לשתול מגוון עצים נוספים, כך שהיום תוכלו לקטוף במקום כעשרה סוגים של פירות יער. בנוסף במקום בית קפה פעיל בעונה ופינות ישיבה מומלצות וכמובן חנות קטנה עם תוצרת מקומית מצפון הגולן: שמן זית, מרקחות, דבש ועוד. לפני שאתם מגיעים מומלץ להתקשר לארז בטל’ 0542600333 כדי לדעת אם יש מספיק פירות. מחיר כניסה: 25 שקלים למבוגר, 20 שקלים לילד מגיל 3-12. אכילה חופשית בשטח בחלקה ללא חומרי הדברה כימיים ואם רוצים לקחת הביתה, משלמים לפי המשקל.

 לחצו > להורדת אפליקציית FARMER באפסטור ובגוגל פליי

חבל ארץ:  צפון רמת הגולן

נקודת התחלה: חניון יער אודם

נקודת סיום: חניון יער אודם

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול:  בין שעה וחצי לשעתיים, תלוי בקצב ההליכה.

רמת קושי: קל

אורך המסלול בק”מ: מ 500 מטרים ועד כמה שמתחשק.

סוג המסלול: הלוך חזור.

סוג הטיול: רגלי.

כניסה: ללא תשלום.

חניה: יש

שעות פתיחה:  פתוח במשך כל היום.

נקודת מילוי מים: אין נקודות למילוי מים במסלול, יש להצטייד מראש

מקומות להפסקה במסלול: באחת מנקודות הצל הרבות באדיבותם של עצי האלון הרבים ביער.

הערות: מומלץ להצטייד בכובע ובעליונית קלה בשעות אחר הצהריים וכן בצידה לפיקניק מענג הוראות בטיחות בטיול

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: מדובר ביער מוצל ויפהפה במיוחד שבו עצים רבים כעצי אלון תולע, עצי ליבנה, מגוון גדול של ציפורים, עופות דורסים וכן יונקים כחזירי הבר, שועלים, תנים ועוד, 23 ג’ובות ( געש ובראשן הג’ובה הגדולה.

.-


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם