• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של קסדות סקי וסנואובורד בטוחות ונוחות

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של קסדות סקי וסנואובורד בטוחות ונוחות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

קסדות הן חשובות ואף הכרחיות כאשר עוסקים בסקי. גולשים חובשים קסדה בשביל חום והגנה. חשוב לציין כי על אף חשיבותן, הן מציעות הגנה חלקית ומוגבלת בלבד. הן עלולות שלא לספק הגנה מלאה בעת התרסקות.

קרדיט לתמונה ראשית: Wokandapix  Pixabay 

רוצים להצטייד בציוד לקראת הגלישה בשלג? בדקו מה המבחר של קסדות סקי וסנובורד הקיים באמזון

מרכיבי קסדות סקי/ סנואובורד

קסדות סקי שונות מקסדות עבור רוכבי אופניים או סקייטרים. הן בנויות כך שהן עונות על צורכי הגלישה על שלג וכוללות מאפיינים כגון כיסוי אוזניים, חומרים רגישים לטמפרטורה וסופגי לחות.

קליפה: הקליפה הינה החלק החיצוני הנראה לעין של הקסדה, והיא עשויה באופן שיספוג זעזועים, יעמוד בכוח של נפילות ויגן על הראש על ידי הורדת עוצמת ההתנגשות ופיזור הכוח הפוגע בכל הקסדה. בדרך כלל חלק זה מיוצר מפלסטיק ABS בעל יכולת גבוהה בעמידה בפגיעות.

רצועה פנימית: הרצועה הפנימית עוזרת לרכך את האפקט של עוצמת הפגיעה בקסדה. בדרך כלל עשויה מ-EPS (פוליסטירן מתרחב).

מבנה קסדת סקי/ סנואובורד:

כפי שאמרנו קודם, יש שני סוגים עיקריים של מבני קסדות בספורט שלג: קסדות שמגיעות עם תעודות (ASTM F2040 ההתקן האמריקאי ו- CE EN1077 ההתקן האירופאי). לרוב הן קסדות המיוצרות בתבנית ובעלות קליפה קשה. על אף שקיימים גם גיוונים, למשל השילוב של חומרים חדשים כמו סיבי פחמן או הפיתוח האחרון של giro שהציג קליפה רכה.

קליפה קשה: קשה כמו ששמה מרמז, החשיבות היא הבטיחות. בקסדות בעלות קליפה קשה, קליפת ABS עמידה ורצועות EPS קלות משקל מאוחדות יחד.

קליפה רכה: הקליפה הרכה הינה התוספת החדשה ביותר לטכנולוגיית קסדות: היא משלבת ריפוד מיוחד, רצועה פנימית סופגת זעזועים המיוצרת מויניל ניטראט וקליפה חיצונית גמישה מיוחדת בשביל התאמה חזקה וטובה יותר.

MIPS (מערכת רב-כיוונית של הגנה מפני פגיעה): מערכת זו מגיעה עם מאפיין בטיחות שניתן לשלב בכל סוגי הקסדות הקיימות. עם המערכת MIPS, כוח סיבובי הנגרם מפגיעה זוויתית בראש מופחת למינימום האפשרי. הקליפה והרצועה הפנימית מופרדות על ידי שכבה בעלת חיכוך נמוך, כך שכאשר הקסדה נתונה לכח זוויתי, השכבה בעלת החיכוך הנמוך מאפשרת לקסדה להחליק באותו כיוון של הראש – כך מרככת וסופגת הרבה מעוצמת הפגיעה.

אוורור: פתחי אוורור בדרך כלל מגיעים משולבים בקסדה ונתונים להתאמה אישית, או עם פתחי האוורור הידניים שניתן להתאימם רק כאשר הקסדה אינה על הראש. ככל שפתחי האוורור טובים יותר ונוחים להתאמה כך תזיע פחות בעת חבישת הקסדה. פתחי האוורור עוזרים ליכולת לנשום שכן הם מכניסים פנימה אוויר קריר ומוציאים אוויר מיוזע וחם. לחלק מן הקסדות יש דוושות ניתנות להתאמה שתוכל ללחוץ עליהן כדי להתאים את זרימת האוויר, בעוד לאחרות יש פקקים ניתנים להסרה שיידרשו ממך להוריד את הקסדה כדי להתאים אותם.

יצור קסדות

קסדות המיוצרות בתבנית: כשמדובר בקסדות תבנית, הקליפה והחומרים סופגי הזעזועים מחוברים בתהליך אחד של עיצוב ובנייה. זה גורם להן להיות קסדות קלות יותר. שיטת התבנית מכוונת ליצור קסדות חזקות ועמידות שהינן קלות. הן עשויות מקליפה חיצונית עדינה מפוליקארבונט ורצועה העשויה קצף EPS שסופגת זעזועים בהתנגשויות חזקות. בנוסף יש להן מערכות אוורור טובות יותר, שכן הקליפה והרצועה מאפשרות מעבר אוויר טוב.

קסדות המיוצרות בהזרקה: בניגוד לקסדות המיוצרות בתבנית, במקרה זה קצף ה-EPS מסודר ראשית על קליפה נפרדת, בדרך כלל עשויה מפלסטיק ABS סופג זעזועים. הקסדות האלו הינן כבדות יותר מהמיוצרות בתבנית, אך הן חזקות יותר ומציעות הגנה טובה יותר.

התאמה של קסדת סקי/סנואובורד:

עדיף שתלך לחנות מקומית ותמדוד קסדות כדי למצוא עת האחת הנוחה לך ביותר. עליה לשבת בצורה מושלמת על ראשך ללא הטיה ולגרום לך להרגיש בנוח לחלוטין. רצוי שתבדוק גם האם משקפי הגלישה מתאימים כאשר הקסדה עלייך.

בחירת המידה הנכונה: תגיע לחנות עם סרט מדידה גמיש ותמדוד את היקף הראש שלך, החל מהנקודה שבדיוק מעל הגבות והאוזניים שלך. אם אין ברשותך סרט מדידה, אתה יכול למדוד קסדות שונות עד שתמצא את האחת שמתאימה לך באופן מושלם.

בדיקת ההתאמה: התאמה מושלמת אמורה להרגיש נוחה וצפופה אך לא לוחצת מדי. הקסדה לא אמורה לזוז קדימה ואחורה על ראשך כשאתה מזיז את ראשך לצדדים. אתה יכול להוסיף ריפוד נוסף או לבדוק האם יש רצועות בבסיס הקסדה, שיוכלו לעזור לך להתאים את הקסדה. משקפי הגלישה אמורים להתאים בנוחות כשאר הקסדה עלייך ובשום שלב אסור שהקסדה תפריע לראייתך או תיפול אחורה. היא אמורה לשבת על הראש בנוחות ומספיק נמוך כדי להגן על המצח שלך ולא יותר מ- 2.5 ס”מ מעל גבותייך.

רצועת סנטר/אבזם: רצועת הסנטר צריכה להישען על הגרון בשביל להקטין את הסיכוי שזו תרד בעת פגיעה. היא צריכה להתאים באופן צפוף על הצוואר מבלי לגרום לך להיחנק.

אביזרים של קסדות סקי/ סנואובורד:

מעמד למצלמה: חלק מן הקסדות מגיעות עם מצלמה שניתן לנתק וחלק עם מצלמה מחוברת לחלוטין לקסדה בשביל צילום האקשן מקרוב.

אודיו: רוב הקסדות המודרניות מגיעות עם נגן MP3 בשביל מוזיקה ובידור. חלקן לא, אך אוזניה עם Bluetooth או פשוט חוטים תחולל את הקסם.

רצועות: רצועות עוזרות לך להתאים את חום הקסדה שלך, חלקן תפורות בקסדה ולחלקן ניתנות להוצאה ואתה יכול לשטוף אותן לאחר יום ארוך של גלישת סנואובורד.

התאמת משקפי גלישה: על אף שימוש במספר שיטות שונות, לרוב הקסדות יש חיבור ישיר למשקפיים שלך.

כיסוי קשיח: המקום שבו אתה יכול לאכסן את הקסדות שלך כשאתה לא משתמש בהן, כדי למנוע שריטות ובלייה. בדרך כלל הכיסוי נמכר בנפרד

תעודות בטיחות של קסדת סקי/סנואובורד:

ASTM F2040: זוהי התעודה הפופולארית ביותר לקסדה. היא מכסה ענפי ספורט שלג שאינם ממונעים כמו סנואובורד וסקי. קסדות שעומדות בדרישות מסומנות בדרך כלל במדבקת ASTM מבפנים.

CE EN1077: התעודה הזאת בעיקר נוגעת לאירופה וניתנת לקסדות מיועדות לסקי וסנואובורד בהרים האלפיים. קיימות קסדות מעטות שנושאות את שתי התעודות. זה יהיה מצוין איפשהו על הקסדה אם היא תעמוד בתנאים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם