• תַפרִיט
  • תַפרִיט

המקומות המובילים לביקור עבור מעריצי אלביס פרסלי בארה”ב

דף הבית » המקומות המובילים לביקור עבור מעריצי אלביס פרסלי בארה”ב

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כבר נאמר שלפני אלביס, לא היה כלום. הוא היה מלך הרוק, אייקון של סגנון, שובר לבבות, מנענע ירכיים שאין שני לו, טורף מזון ללא הכרה ומבצע מופלא, שהמוסיקה שלו השאירה את חותמה כמעט בכל סוגי הז’אנרים של המוסיקה, וברחבי אמריקה.

אין ספק שגרייסלנד – Graceland היא המקדש עבור מעריציו של אלביס, ובמיוחד בחודש אוגוסט כשמתקיימת עלייה לרגל של מעריציו לשבוע המוקדש כולו לאלביס, כדי לחגוג את המוסיקה שלו וסרטיו. כשמבקרים באחוזה המפורסמת שלו ולומדים על ציוני הדרך בקריירה שלו, מתחילים להבין דבר או שניים על מורשתו. להלן כמה מקומות שבהם השאיר את חותמו.

סרט תיעודי משנת 1984 שהגיש פריסילה פרסלי. השיר בראשיתו ובסופו נקרא ידיד ותיק ומושר על ידי ביל מדלי.

 

מקום הולדתו של אלביס פרסי והמוזיאונים, טופלו, מיסיסיפי – Tupelo, Mississippi

זוהי אולי בקתה בת שני חדרים, אך הבניין הצנוע הצבוע בלבן עם נדנדה במרפסת בחזית, הוא אולי החשוב ביותר מבין כל הבתים, בהיסטורית המוסיקה האמריקאית.

בית הילדות של אלביס פרסלי – childhood home of Elvis Presley שבטופלו, מיסיסיפי – Tupelo, Mississippi, היכן שגר עד גיל 13 משנת 1948, נותר אתר עלייה לרגל חשוב. המבנה שאותו אביו של אלביס, וורנון פרסלי בנה במו ידיו, וששוחזר, וחזר להיראות כפי שהיה כשאלביס גדל בו כילד, על כל הריהוט שהיה בו. 

אך עיירת הדלתא במיסיסיפי הזאת, מציעה צורת מבט רחבה הרבה יותר על מה שהשפיע על המוסיקאי הצעיר. אפשר לבקר גם בכנסייה הנוצרית הקטנה והצנועה, שבה אלביס התוודע לראשונה למוסיקת הגוספל, שעיצבה את המוסיקה שלו.

מוזיאון מקום הולדתו – Birthplace Museum של אלביס, הוא מחווה של הסיפורים על חייו המוקדמים וחנות המזכרות מכילה כ-2,000 פריטים, ואת הסיפורים האמיתיים אפשר לשמוע בחודש יוני, במהלך פסטיבל אלביט בטופלו  – Tupelo Elvis Festival.

בית ההארחה בגרייסלנד: ממפיס, טנסי – Guest House at Graceland: Memphis, Tennessee

כשחבריהם של אלביס ופריסיליה הגיעו לבקרם בגרייסלנד, הם התארחו בדרך כלל בבית הווארד ג’ונסון -Howard Johnson הסמוך. במשך שנים רבות מאז שגרייסלנד נפתחה לציבור בשנת 1982, חסידיו של אלביס ששהו בסמוך, יכלו להזמין מקומות במלון Heartbreak הקיטשי והפשוט שלא דמה להווארד ג’ונסון.

אולם, לאחר שנת 2016 הכל השתנה, כשבית ההארחה בגרייסלנד – Guest House at Graceland התגלה. פריסיליה עזרה לתכנן את המלון המכיל 450 חדרים, ושהכיל את מבנה בית המלון Heartbreak ומבנה צמוד. בית המלון המודרני מכיל 20 סוויטות החולקות כבוד למלך בסגנון מאופק.

לדברי פריסיליה למגזין ‘פיפל,’ כמה חודשים לאחר הפתיחה, הם לא רצו יותר מדי להבליט את אלביס בכל מקום, מאחר ואפשר לראות זאת כבר בגרייסלנד. אלביס לא רצה בית מלון שמלא בתמונותיו, ובמקום זה, אפשר היה לחלוק לו כבוד באמצעות עצוב חכם של כל חדר, היו רק נגיעות של העדפותיו האישיות, כגון טלויזיות שהותקנו על התקרה ובעיצובי צבע נועזים.

סטודיו סאן – Sun Studios ממפיס טנסי

בפעם הראשונה כשאלביס נכנס לסטודיו סאן – Sun Studio בשנת 1953, כמעט ולא הבחינו בו, אך כפי שמספר הסיפור הפורסם, איש הקבלה הבחין בכישרונו, ושם את פרטיו על שולחנו של הבעלים, סאם פיליפס, והכל כבר היסטוריה.

כיום, המבנה הוא מוזיאון למוסיקת העבר, ומכיל מזכרות רוק מכל הסוגים,. במקום מתנהלים סיורים שבעה ימים בשבוע. מתוך הסיפורים אפשר להבין גם למה המבנה מכור בשם: “מקום הולדת הרוקנרול”, מאחר ובמקום הוקלטו חוץ מאלביס, גם ג’רי לי לואיס, ג’וני קאש ובי.בי. קינג. אפשר אפילו לעמוד בדיוק במקום שבו אלביס, בשנת 1954 שר את השיר “הכל בסדר”, הסינגל הקצר שהשיק את הקריירה המאד ארוכה שלו.

 

מסעדת ארקייד: ממפיס, טנסי – Arcade Restaurant: Memphis, Tennessee

אוהדיו האמיתיים של אלביס, יודעים לבקש לשבת בפינת מסעדת ארקייד, Arcade Restaurant, היכן שהמלך נהג לשבת באופן קבוע, כדי לסעוד את ליבו בכריך האהוב עליו עם חמאת בוטנים ובננות. אולם, ההיסטוריה של המסעדה ארוכה יותר ומעבר לאלביס.

המסעדה נפתחה בשנת 1919, ונחשבת למסעדה הוותיקה השניה ביותר בממפיס –  Memphis’s, (Varallo בנאשוויל נפתחה בשנת 1918), כשרק מעט השתנה בה, ועדיין היא משרה את האוירה הנוסטלגית שמחזירה אותנו לזמנים שבה נשמעו שיריו של אלביס בכל מקום.

זהו המקום הקלאסי שאפשר לאכול בו המבורגרים ומילק-שייקים או כל מיני פינוקים אחרים מתפריט ארוחת הבוקר, וזאת לפני שמגיעים לגרייסלנד.

לאס ווגאס, נבדה – Las Vegas, Nevada

המעניין לגבי לאס ווגאס – Las Vegas  הוא שהעיר לא יכלה להתעלם מאלביס בעיר הזאת ומהופעותיו. למרות שהופעת הבכורה שלו המקומית בשנת 1956, ספגה ביקורת חריפות בעיתונות, אלביס הגיע בכל זאת להוליווד והתחיל לשחק ואף חזר לעיר Sin , כדי להופיע בפעם הראשונה בזירה הבינלאומית בשנת 1969, מה שהיה הסימן הראשון להתיישבותו במקום למשך שבע שנים, ומה שהסתכם בסופו של דבר ב-837 הופעות שכל הכרטיסים בהן אזלו, וזאת בפני 2.5 מיליון מעריצים.

כידוע, הפופולריות של אלביט לא דעכה. אפשר לערוך ביקור בכנסיית החתונה של גרייס לנד – Graceland Wedding Chapel , או להגיע לאחת מהופעות המחווה לאלביס.  כמו כן, אפשר לטייל בעיר ולבחון את המקומות שנראו בסרט ‘ויוה לאס ווגאס’ משנת 1963, כגון מלון פלמינגו, המלון הוותיק ביותר ברצועה ואת  המקום שבו היתה סצנת בריכת השחייה המפורסמת של הסרט, ואת הכנסייה הקטנה של המערב –  Little Church of the West, שם הוא ואן מרגרט קשרו את הסרט.

מיני גרייסלנד: רואנוק, וירג’יניה – Mini Graceland: Roanoke, Virginia

יש 3 קטגוריות למעריצי אלביס: מעריציו הרגילים, מעריצי העל שלו ויש את דון אפרלי, יליד רואנוק, וירג’יניה  – Roanoke, Virginia, שנפטר בשנת 2012, אך מורשת אהבתו לאלביט חיה במקדש בקנה מידה קטן שבנה למלך.

אפרלי בנה את כל המבנים, כשכל אחד מהם מתנשא לגובה של 3 רגל, ולא רק שהקים גירסה תואמת לנכס המפורסם בממפיס, אלא הקים גם מבנים אחרים שהיו בעלי משמעות בחייו, כגון בית ילדותו של אלביס בטופלו, אולמות ההופעות שלו שבהם נענע את ירכיו, והוא אפילו הקים את מוזיאון כלי הרכב של אלביס פרסלי – אטרקציה שאפשר לראות בגרייסלנד, שמלאה במבקרות בדמויתיהן של בובות בארבי.

מיני גרייסלנד  מושכת המונים למקום, כשכל פעם אפרלי ואשתו הוסיפו למקום מבנים במהלך שנות ה-80, אך המקום הוזנח כשהוא נפל למשכב בשנת 1990. המקום שוקם שוב תודות לתמיכת הקהילה, ואפשר להשאיר תרומה כדי לתמוך בתחזוקת המקום בקופסת התרומות הלבנה, שאי אפשר להחמיצה, מאחר והיא נמצאת ממש מאחורי פסל הברונזה של אלביס.

הכל מכל במוזיאון אלביס: קורנליה, ג’ורג’יה – Everything Elvis Museum: Cornelia, Georgia

כמו דון אפרלי, גם ג’וני מייב (הידועה גם כמלכת המלך) היא מעריצת על של אלביס שהתחייבה לחלוק את אהבתה לאלביס עם העולם.

המוזיאון שלה על אלביס בקורנליה, ג’ורג’יה – Georgia  – ((Everything Elvis Museum (הכל על אלביס) שנמצא במרחק של כ-90 דקות צפונית לאטלנטה), הוא מקדש חי ובועט על האייקון. עם אוסף של כ-30,000 פריטים, לא מפתיע שהמוזיאון רשום בספר השיאים של גינס. לא רק שהמוזיאון מכיל את מבחר הפריטים הגדול ביותר, אלא שהוא גם מאד ייחודי, כשיש בו דברים כגון ציפורנו של אלביס כביכול. אם אתם עדיני נפש מדי, אל תדאגו, יש הרבה מאד תמונות, קטעי עיתונות, אמנות של מעריצים, פסלונים ומוצרים לבית שנושאם אלביס, כגון מנורות, מגבות, וילונות ועוד. המוזיאון נמצא בבית Loudermilk Boarding , שזוהי נקודת ציון היסטורית לאומית.

בית ירח הדבש – The Honeymoon House

הבית המודרני המואר והאוורירי השוכן בפאלם ספרינגס, קליפורניה, היה אמור להיות מקום חתונתם של אלביט ופריסיליה, אולם, כשבעל טור רכילות שגר מעבר לפינה, חשף את תוכניותיהם, המקום נותר שומם ביום החתונה, ב-1 למאי, 1967, והמלך והמלכה עברו לחתונה במסלול המהיר, כשטסו לווגאס במטוסו הפרטי של פרנק סינטרה, וחזרו למחרת לבית לירח הדבש שלהם.

כיום, הבית מוכר בשם בית ירח הדבש – Honeymoon House, ומתקיימים בו סיורים יומיומיים, משולבים בסיפורים על עברו של אלביס ואת מהלך התרסקותו, והמתובלים בסגנון מלא חיים ותוסס, בבית בעל אדריכלות מודרנית, המכיל חללים אווריריים, שפע זכוכית ואבן, תוך התמקדות ברוח הזמן.

מוזיאון המספרות של פורט צ’אפי: פורת’ סמית’, ארקנסו –Fort Chaffee Barber Shop Museum: Fort Smith, Arkansas

פורט צ’אפי, שהוא בסיס צבאי היסטורי על מלחמת העולם השנייה בארקנסו, Arkansas נמצא כשעתיים וחצי מערבית לליטל רוק (Little Rock), וב- 25 במרץ 1958, כשאלביס התגייס לצבא, המונים נהרו למקום כדי לצפות בחייל הטירון שוויתר על פיאותיו המפורסמות.

המבנה הצנוע נהרס בשנת 1990, אך נבנה מחדש בשנת 2008 ונפתח כמוזיאון המספרה של צ’אפי – Chaffee Barber Shop Museum, בשנת 2009. המבנה מכיל את עמוד המספרה המקורי, והתמונות שצולמו ביום בו הפך לאבן דרך, כשהמצלמה שימשה את הצלם המקומי.

כל שנה ב-25 במרץ, המונים מגיעים כדי להנציח את יום התספורת של אלביס, והם יכולים אפילו להסתפר על ידי Jimmy Don Petersen, בנו של ג’יימס פיטרסן, שהעניק לאלביס את תדמיתו, כשמעריציו חוגגים באמצעות הופעות ותחרויות.

10.   הוואי של אלביס – Elvis’s Hawaii

כשחושבים על הוואי – Hawaii, ישר עולים בדמיון חופים, חגיגות אוכל הוואיות ורקדניות ההולה, אך גם אלביס. רק מעט כוכבי פופ נקשרים למדינה ה-50 של ארה”ב, כמו אלביס.  הוא צילם בהוואי 3 סרטים, גייס כספים להנצחת פרל הארבור והקליט את השיר “Aloha from Hawaii” לקונצרט בשנת 1973 בהונולולו, Honolulu , ששודר בלוויין ל-1.5 מיליארד אנשים ב-40 מדינות.

האירוע הונצח באמצעות פסל ברונזה של הזמר מחוץ למרכז Blaisdell, שבו היתה ההופעה. בכל יום, מעריציו של אלביס מצטלמים ליד הפסל, ויש עלייה לרגל של אוהדי הרוקנרול למקום. כיום המקום משווק כאתר הנופש Coco Palms  ו- Puu Ualakaa Park, בסגנון הוואי, שבהם צולם הסרט של אלביט, “הוואי הכחולה.”

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם