המקטע הראשון של שביל ישראל: מקיבוץ דן לכפר גלעדי

נכתב ונערך על ידי ליאור קן-לי, מורת דרך בישראל, טיילה בשביל במאי 2020

שביל ישראל הוא מסלול הטיול הארוך ביותר במדינה, שעושה את דרכו מקיבוץ דן בצפון ועד אילת בדרום. הוא מתפרש לאורך של כ-1,000 קילומטרים ועובר דרך נופים מרהיבים, אתרי מורשת חשובים ויישובים קטנים ומקסימים. אם עוד לא יצא לכם לטייל בשביל ישראל, אנו ממליצים להתחיל במקטע הראשון מכיוון צפון – מקיבוץ דן לכפר גלעדי. המקטע הזה הוא מקטע קל יחסית, שעושה את דרכו בשדות היפהפיים של הגליל העליון ומספק נופים נהדרים על הר חרמון והגבול עם לבנון. הוא גם עובר דרך מספר נחלים ומקורות מים, כך שתוכלו לעצור להתרענן במים הקרירים. ואם תרצו, תוכלו גם לעבור בשתי שמורות בדרך – בתל דן ובשמורת הטבע נחל שניר.  

לפני שמתחילים – הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LHu7_h-_e9Q
 
עידכון חדש מ 1.9.2021
שביל ישראל מתקצר בגלל ביטול קטע שבין קיבוץ דן לתל חי. כעת, השביל יתחיל או יסתיים בתל חי במקום בבית אוסישקין שבקיבוץ דן.
השינוי נעשה מדאגה לבטיחות המטיילים, בגלל הסיכון שבהליכה לאורך כבישים.

צילום: עומרי סלנר, החברה להגנת הטבע

 

כמה פרטים טכניים:

אורך המסלול: כ-14 קילומטרים.

דרגת קושי: קלה.

משך הטיול: כ-6-8 שעות.

הסימון בשטח: סימון שביל ישראל הוא כתום-כחול-לבן.

מפת סימון שבילים: 1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל.

כמה כללי זהירות: קיימים הרבה כבישים לאורך המסלול הזה, כך שחשוב מאד להיזהר ולשים לב לרכבים שחולפים על פניכם. כמו כן, לפני שאתם יוצאים לטיול, מומלץ לברר שלא התגלו זיהומים במים של נחלי הגליל העליון. כך, תדעו אם תוכלו לעצור להשתכשך בהם או שעדיף שלא.

דברים להביא: לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, בהתאם למזג האוויר, נעליים נוחות להליכה ובגדים להחלפה. מומלץ להצטייד גם בכובע, במשקפי שמש ובקרם הגנה, בייחוד בעונות החמות יותר.

הגעה לנקודת ההתחלה: השביל מתחיל מקיבוץ דן שבגליל העליון. כדי להגיע, אתם יכולים להיעזר בתחבורה הציבורית. עלו על אוטובוס מספר 36 או 35 מהתחנה המרכזית של קריית שמונה ורדו בתחנת "דן/מרכז". אם אתם מגיעים רק למקטע הזה, אתם גם יכולים להגיע עם הרכב לקיבוץ דן, ללכת בשביל ולחזור בסיום המסלול בשני אוטובוסים מכפר גלעדי לקיבוץ דן.

לינה באזור: מומלץ ללון באזור לילה לפני היציאה לטיול, כדי שתוכלו לצאת כמה שיותר מוקדם. קיימים מספר אתרי קמפינג בתשלום באזור. תוכלו גם לחפש מלונות מומלצים בקריית שמונה. שביליסטים יכולים ללון בשטחי קיבוץ דן, בתיאום מראש בלבד דרך הטלפון 052-8357014.

 

המלצה: להגיע יום לפני ולטייל באזור

כדי להוציא את המיטב מהמקטע הראשון של שביל ישראל, אנו ממליצים להגיע יום לפני כן לאזור ולבקר בכמה אתרים שנמצאים בסמוך לנקודת ההתחלה של המסלול. המסלול מתחיל בקיבוץ דן, שהוקם בשנת 1939 כיישוב חומה ומגדל. באותם ימים, הגבול עם סוריה היה במרחק קצר מאד מהיישוב, מה שהוביל להפגזות ולהתנכלויות רבות מצדם של הסורים עד למלחמת ששת הימים ב-1967. במרכז הקיבוץ עומד מוזיאון הטבע בית אוסישקין, שמשלב תערוכות העוסקות בטבע ובהיסטוריה. הוא הוקם לאחר ייבוש הביצות של עמק החולה במטרה לשמר את זיכרון הטבע שהיה קיים באזור.

הכניסה בתשלום סמלי.

שעות הפתיחה של המוזיאון: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-15:00.

למידע נוסף, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון 04-6941704 או להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון הטבע בית אוסישקין.

עוד אתר שיכול לעניין אתכם הוא שמורת הטבע תל דן, שנמצאת במרחק הליכה קצרצר מהשער האחורי של קיבוץ דן. תל דן הוא אתר ארכיאולוגי, שבו יישוב עתיק בן כ-5,000 שנה. במקור, היישוב שהיה קיים במקום היה יישוב כנעני בשם ליש. לפי המסורת המקראית, שמו של היישוב שונה לדן לאחר ששבט דן כבש אותו והתיישב בו. מלבד פלגי המים הנפלאים שבשמורה והבריכות הטבעיות שבהן תוכלו להשתכשך, מומלץ גם להתרשם מהממצא המרשים ביותר בשמורה, הוא השער הכנעני, שמתוארך למאה ה-18 לפנה"ס. זהו מהשערים העתיקים ביותר שהתגלו בעולם!

דמי הכניסה סבירים. האתר בבעלות רשות הטבע והגנים ולכן אם יש לכם כרטיס "מטמון", תוכלו להיכנס ללא עלות.

שעות הפתיחה של השמורה: ימים ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, שישי וערבי חג בין השעות 8:00-16:00. בחורף, האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

למידע נוסף, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון 04-6951579 או להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של שמורת הטבע תל דן.

 

המסלול:

המקטע הראשון של שביל ישראל מתחיל כאמור מבית אוסישקין בקיבוץ דן. תוכלו להצטלם שם עם הפסל הסביבתי המפורסם, שמעוצב בצורה של קשת, ולאחר מכן לצאת לדרך. תצאו דרך השער האחורי של הקיבוץ, שנמצא ממש על יד, ותפנו שמאלה. תמשיכו על כביש הגישה, שמוביל לכיוון שמורת הטבע תל דן. אחרי כ-500 מטרים תגיעו לפיצול, כשהדרך השמאלית מובילה לכיוון הכניסה לשמורה והדרך הימנית להמשך השביל. תמשיכו ימינה.

במהרה הכביש הופך לדרך עפר ומגיע למזלג נוסף, שבו נמצאת אנדרטה לזכרם של שמחה ומרדכי, שנרצחו בפיגוע בכפר יובל ב-1975. במזלג הזה, תפנו שמאלה והמשיכו לאורך השביל, שעוקף את שמורת הטבע תל דן. לאחר כקילומטר תגיעו לנקודת צל, שבה יש מקום לשבת וארגז של "ספריית השביל".

כמה מילים על "ספריית השביל": שביליסטים שמתכוונים לעשות את כל השביל וודאי ישמחו לדעת, שבמספר נקודות לאורך המסע הם יוכלו למצוא את "ספריית השביל". בארגזים של "ספריית השביל", שצבועים בצבעי שביל ישראל (כתום-כחול-לבן), תוכלו למצוא שפע של ספרים להשאלה. אתם יכולים לקחת ספר לדרך וכשתסיימו לקרוא אותו, להניח בארגז הבא שאתם רואים. היוזמה המבורכת הזו, שייצאה לפועל בשנת 2015, נעשתה ביוזמתו של רועי סוקולובסקי, שלקח חלק במסע "נפגשים בשביל ישראל" ושמע מאחת המטיילות שהיא חולמת להקים ספרייה קטנה על פסגתו של הר יהב. הוא פנה למרכז האקדמי שלם, שהיה מעוניין בזמנו לקדם פרויקטים למען שביל ישראל, ובשיתוף עם רשות הטבע והגנים הם הציבו מספר "ספריות שביל".

תמשיכו ותצעדו בשטח המרעה של פרות האזור. סביר להניח שתראו כמה מהפרות הללו שותות ממימי הנחל הזורם כאן, נחל דן. כ-500 מטרים מ"ספריית השביל" תגיעו לנקודה שבה תצטרכו לחצות את נחל דן. הזרימה לא חזקה במיוחד, אבל מומלץ להגיע עם נעליים נוחות לחצייה. תמשיכו כמה צעדים מחציית הנחל ותגיעו לעוד חצייה של מים. בחצייה הזו יש אבנים גדולות שעליהן אתם יכולים ללכת בזמן החצייה, כך שלא חייבים להתרטב.

מהנקודה הזו השביל הופך למעט לא ברור. הסימונים די מרוחקים זה מזה, כך שאתם עלולים לסטות מהשביל ולאבד את הכיוון. לכן, מומלץ מאד להצטייד במפה, בין אם היא מפת נייר ובין אם היא מפה באפליקציה כמו "עמוד ענן". השביל עושה את דרכו בצמוד לגדר וממשיך פחות או יותר ישר במשך כקילומטר, עד שהוא מגיע לשער שמוביל לכביש אספלט. תפנו שמאלה על הכביש ותמשיכו עליו כ-1.4 קילומטרים עד שתגיעו לקופות של שמורת הטבע נחל שניר. בעיקרון, שביל ישראל נכנס לתוך השמורה, אבל אם אינכם מעוניינים להיכנס לשמורה, יש גם אפשרות לעקיף אותה ולהתחבר לשביל מנקודה שנמצאת בהמשך. אנחנו, בכל אופן, ממליצים דווקא להיכנס לשמורה, ששופעת מים והינה מהיפות ביותר בישראל.

כמה מילים על שמורת הטבע נחל שניר: בתחומי השמורה זורם נחל שניר, הידוע גם בתור נחל החצבאני, שהוא הארוך ביותר מבין מקורות הירדן. נחל שניר זורם במשך כל ימות השנה, כך שתמיד תוכלו ליהנות בשמורה ממים. אולם, בחורף הזרימה של הנחל חזקה הרבה יותר. תוכלו למצוא בשמורה בריכות שכשוך נעימות והרבה מאד טבע!

דמי הכניסה סבירים. האתר בבעלות רשות הטבע והגנים ולכן אם יש לכם כרטיס "מטמון", תוכלו להיכנס ללא עלות.

שעות הפתיחה של השמורה: ימים ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, שישי וערבי חג בין השעות 8:00-16:00. בחורף, האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

למידע נוסף, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון 04-6950064 או להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של שמורת הטבע נחל שניר.

כאמור, אתם יכולים גם לעקוף את השמורה ולהתחבר לשביל ישראל בהמשך. תמשיכו ממגרש החנייה של השמורה ישר על הטיילת הצרה, שעושה את דרכה לאורך הצד החיצוני המזרחי של השמורה. לאחר כקילומטר תגיעו לשער היציאה מהשמורה. בנקודה הזו מתחברים עם שביל ישראל וממשיכים לאורך הטיילת עוד כ-200 מטרים עד שמגיעים לכביש 99. אם תרצו, אתם יכולים לחצות את הכביש כדי לעצור לארוחת צהריים במרכז המסחרי שבצדו השני. אבל, אם אתם כבר מצוידים בארוחת צהריים, תפנו ימינה ותחצו את גשר שניר.

לאחר חציית הגשר, תגיעו לפנייה ימינה לכביש הגישה של קיבוץ מעיין ברוך. בדרך תעברו גם על פני המתחם של קייקי הגושרים. קיבוץ מעיין ברוך הוא קיבוץ חילוני, שהוקם בשנת 1947. אם יש לכם זמן, תוכלו לעצור לביקור במוזיאון הקטן והמרתק שנמצא בתוכו, מוזיאון האדם הקדמון.

 

כמה מילים על מוזיאון האדם הקדמון: המוזיאון הוקם על ידי אמנון אסף וכולל בתוכו ממצאים פרהיסטוריים מרתקים, שנאספו על ידי אסף אמנון בעמק החולה. בין הממצאים המרתקים ביותר נמנית קבורה של אישה עם כלב, הקבורה העתיקה ביותר מסוג זה שהתגלתה עד היום. מלבד האגף הפרהיסטורי, תוכלו למצוא גם במוזיאון את האגף האתנוגרפי, המציג בתוכו אוסף מרשים של מלבושים, כלים ותוצרים של חברות ושבטים בני זמננו מרחבי העולם.  

דמי הכניסה סבירים.

שעות הפתיחה של המוזיאון: ימים ראשון עד שישי בין השעות 10:00-13:30, שבת בין השעות 10:00-15:40. השעות משתנות באוגוסט ובחגים.

למידע נוסף, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון 04-6954628 או להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של מוזיאון האדם הקדמון.

 

בכניסה לקיבוץ מעיין ברוך הציבו ספסלים, שעליהם אפשר לשבת ולאכול ארוחת צהריים. כשתסיימו לנוח, תוכלו להמשיך על השביל, שממשיך במקביל לפרדסים של האזור, משמאל לשער הכניסה למעיין ברוך. כ-800 מטרים מהקיבוץ, תגיעו לעלייה תלולה אך קצרה.  תעלו בעלייה הזו ולאחר מכן תפנו ימינה ומיד לאחר מכן שמאלה. תמשיכו דרך הפרדסים על פי הסימון עד שתגיעו לכביש נוסף, שמחבר בין היישובים של האזור. תפנו ימינה על הכביש ולכו לצדו כ-1.2 קילומטרים עד שתגיעו לגשר העובר מעל לנחל עיון. בנקודה הזו, אתם יכולים לבחור לרדת אל נחל עיון ולהשתכשך במים או להמשיך לכיוון כפר גלעדי. שימו לב שהירידה אל הנחל אפשרית רק מצדו הצפוני של הכביש. הירידה מצדו הדרומית מסוכנת!

מהגשר תמשיכו כ-600 מטרים ותגיעו לצומת בכביש, שבו תפנו שמאלה. לאחר כמה עשרות מטרים תגיעו לצומת נוספת, שבה גם כן תפנו שמאלה ותמשיכו לצד כביש 90. לאחר כ-150 מטרים, תחצו את כביש 90 בזהירות ותעלו בעלייה המוביל לעבר בית הקברות של כפר גלעדי.

 

כמה מילים על כפר גלעדי ובית הקברות:

קיבוץ כפר גלעדי הוקם בשנת 1916 על ידי חלוצים שהיו חברים בארגון "השומר", ביניהם ישראל ומניה שוחט, ישראל גלעדי ואלכסנדר זייד. הקיבוץ הוקם בסמוך לגבול עם לבנון, שנשלטה אז על ידי המנדט הצרפתי. בתחילה, קראו לקיבוץ כפר בר-גיורא, אולם לאחר מותו של ישראל גלעדי ב-1918, שמו של הקיבוץ שונה לכפר גלעדי על שמו. בבית הקברות של כפר גלעדי תוכלו למצוא את קבריהם של מרבית מחברי "השומר". כמו כן, תוכלו לראות כאן את אנדרטת האריה השואג, שמנציחה את חללי תל חי, שנפלו בקרב תל חי ב-1 במרץ 1920.

המקטע הראשון של שביל ישראל מסתיים בכפר גלעדי. תוכלו לחזור מכאן הביתה, להישאר ללון באזור או להמשיך אל המקטע השני. שיהיה לכם טיול מהנה!

ישראל מסלולי טיול מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל טיול בגליל העליון, שביל ישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות