• תַפרִיט
  • תַפרִיט

הנחיות בטיחות חשובות לצליית בשר בפיקניק ובבית

דף הבית » הנחיות בטיחות חשובות לצליית בשר בפיקניק ובבית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

9

הנחיות המכון לבטיחות ולגיהות למתקנים לצליית בשר באמצעות פחמים

*     לפני הצבת מיתקן הצלייה יש לבדוק את האזור המיועד, אם קיימים בו עשבים וצמחים שעלולים להידלק ולגרום לשריפה. את המיתקן יש להציב בצורה יציבה במקום פתוח, על שטח ישר ונקי מחומרים דליקים.

*     מומלץ מאוד להצטייד באמצעי לכיבוי אש ולהציבו בהישג יד. אמצעי כיבוי יכול להיות מַטפֶה כיבוי אש, דלי מלא במים או בחול.

*     יש להיזהר שלא לשפוך נוזל הצתה על הבגדים. בעת הרטבת הפחמים אסור – בשום אופן – להשתמש בחומרי דלק להצתת הפחמים. שימוש בבנזין או בחומרים אחרים מסוכן מאוד וגם עלול לפגוע בבריאות. החומרים המומלצים להצתה הם חומרי דלק מוצקים המיועדים לכך, ועומדים בתקן הישראלי הרשמי (ת”י 5201) החל על חומרים להצתת פחמים או עץ.

*     אסור בשום אופן לשפוך נוזלי הצתה ולהוסיף חומרי הצתה לאש לאחר הצתת הפחמים, גם אם נראה שהפחמים לא התלקחו כראוי. פעולה כזאת מסוכנת ביותר ועלולה לגרום להתפרצות להבה בגלל הצתת האדים – דבר שגרם כבר לאסונות לא מעטים.

*     יש להרחיק ילדים ובעלי חיים מקרבת מיתקן הצלייה.

*     יש להצטייד בכלים המיועדים לצלייה על האש, בעלי ידיות ארוכות כדי לאפשר ל”טבח” מרחק מספיק גדול מחום ומאש כאשר הוא מטפל בבשרים.

*     יש לעמוד ליד מכשיר הצלייה בכיוון הרוח כדי לא להיחשף לעשן ולניצוצות העלולים לפגוע בעיניים ובדרכי הנשימה.

*     אין להשאיר, ולו לרגע, מיתקן צלייה ללא השגחה. בסיום “חגיגת הבשר” יש לכבות את האש, ולהמתין עד להתקררות מיתקן הצלייה. אין לשפוך פחמים ואפר שלא התקררו לחלוטין לפחי אשפה – הם יכולים להמיס את חומרי הפלסטיק ולגרום להצתה ולשריפה בסביבה.

*     בתום הארוחה השאירו את אזור השהייה שלכם נקי.

grill-878001_1920

הנחיות למיתקנים לצליית בשר באמצעות גז

*     שימוש במיתקן לצליית בשר באמצעות גז ייעשה אך ורק באוויר הפתוח.

*     לאחר הצבת המיתקן – בצורה יציבה על משטח ישר נקי מעשבים ומחומרים דליקים אחרים – ולפני הפעלתו, יש לבדוק שצינור הגז שלם, אינו סדוק או יבש, כל החיבורים תקינים ואין שום דליפה.

*     אם אתם חושדים שיש דליפת גז – אין להשתמש במיתקן הצלייה עד לתיקונו. הבדיקה לדליפה תיעשה באמצעות הברשת מי סבון – דליפה מתגלה על ידי בועות של הסבון הנוצרות בנקודת הדליפה – ולא בשום אמצעי אחר.

*     יש להדליק את הגפרור/המצית לפני פתיחת ברז הגז.

*     בתום השימוש במיתקן יש לסגור את ברז הגז הראשי, לריקון שאריות גז מהצנרת ורק לאחר מכן לסגור את הברזים של המיתקן.

המוסד לבטיחות ולגיהות הינו תאגיד ציבורי המוביל את נושא הבטיחות והבריאות בעבודה בישראל, ומשמש כתובת מרכזית למידע, הדרכה וייעוץ בנושאים הקשורים לתחומים אלה. תפקידיו של המוסד לבטיחות ולגהות הן לנהל פעולות הסברה והדרכה במקומות עבודה באמצעות מחוזותיו הפרושים בכל רחבי הארץ; לערוך ולפרסם מחקרים וסקרי סיכונים במקומות עבודה; לסייע לבחירת נאמני בטיחות ולהקמתן של ועדות בטיחות במקומות עבודה, להדריכם ולעודדם בפעולתם; לייעץ ולקדם פעולות לסילוק מפגעי בטיחות ומפגעים בריאותיים.

נמסר על ידי אמיר גלעד, דורן תקשורת

כתבה:ד”ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית

צליית בשר על האש היא המצאה עתיקה, עוד לפני המצאת הגלגל, בתקופת האבן הקדומה. עם השנים התפתחו והשתכללו האביזרים וסביב הבשר החרוך התפתחה תרבות חוצת יבשות וארצות עם שמות קוד שונים: “ברביקיו”, “אסאדו”, “מנגל” ו”נפנף”.

האם זה בריא לעשות על האש?
אם נקפיד על מספר כללים ותכנון מראש, אפשר ליהנות מארוחה בריאה ובטוחה, ולהימנע מתוספת קלורית מיותרת.

מה לשים על המנגל?
כדאי לבחור בבשר דל שומן ולהעדיף אותו על פני בשר עתיר בשומן רווי. לדוגמה, חזה עוף והודו הם דלים בשומן. גם בשר בקר יכול להיות בחירה טובה, אם בוחרים נתח שאינו משובץ (משויש) בצורה ניכרת, או מסירים אזורים שומניים אלו. אפשר גם לחגוג עם דגים ולא רק משום שהם מכילים חומצות שומן מסוג אומגה שלוש.

ועל מה כדאי לוותר?
בשר כבש ובשר בקר טחון ו/או מעובד – כמו המבורגר, קבב ונקניקיות – מכילים כמות רבה של שומן רווי.

מה בעניין התוספות?
עדיף להכין סלט ירקות או סלט כרוב. אפשר גם ירקות צלויים בשיפודים או לשלב את הירקות בין נתחי הבשר. כדאי להימנע מסלטים המכילים מיונז בכמויות מופרזות, ואם כבר חייבים, עדיף להשתמש במיונז מופחת קלוריות.

מומלץ לתבל את הסלט ברוטב על בסיס שמן זית ומיץ לימון. סלטי טחינה, חצילים וחומוס מכילים אחוז גבוה של שומן. בסלט חומוס מוכן, לדוגמה, יש כ־30 אחוזים שומן, ולכן לא כדאי להפריז באכילתו.

איך יוצאים מהחג בלי להרוס את הדיאטה?
קודם כל לא כדאי לוותר על ארוחת הבוקר כדי להגיע מורעבים. כדאי גם להימנע מאכילת פיתות וסלטים לפני שהבשר מוכן. תפנימו היטב שכל פיתה מכילה כ־250 קלוריות, השוות לשלוש פרוסות לחם. כדאי לתכנן את האכילה מראש – לחכות שהבשר שהכי אוהבים מוכן, ולא להתפתות לנקניקיות והכנפיים עד שהסטייקים מוכנים. את הבשר שאוהבים, כדאי לקחת בצלחת יחד עם הסלטים והירקות, במקום לדחוס הכל לפיתות. בזמן הכנת הבשר, תשתוללו עם הילדים, דברו עם החברים והעיקר: אל תעבירו את הזמן בנשנושים.

ומה לשתות?
שתייה ממותקת היא פצצת קלוריות מתקתקת. כוס משקה קל מכילה כ־100 קלוריות, והיא שוות ערך לכחמש כפיות סוכר. לעומת זאת, כוס משקה דיאטטי מכילה 2 עד 36 קלוריות. לכן כדאי לשתות מים והרבה, סודה או משקה דיאטטי.

לוותר על הקינוח?
ממש לא, אבל כדאי לקנח בפירות או בסלט פירות במקום עוגות וממתקים. אפשרות נוספת: קרטיב דיאט שנותן את תחושת המתיקות והקינוח מבלי להכביד בקלוריות רבות נוספות.

פיקניקים בטבע עלולים להסתיים בקלקול קיבה. מה עושים?
הכנת מזון בתנאי שטח טומנת בחובה סכנות להתפתחות זיהום חיידקי. כבר בבית, בשלב הפשרת הבשר, הקפידו להרחיק את נוזלי הבשר ולמנוע מגע בין בשר לא מבושל למזונות אחרים כמו הירקות הטריים. לדוגמה, קרש החיתוך שעליו נחתך הבשר הוא גורם מזהם שאין לחתוך עליו סלט אלא לאחר ניקוי יסודי.

הקפידו לשמור על הבשר כשהוא מקורר בארבע מעלות בצידנית עד ההכנה, וכן על קירור הסלטים המכילים מיונז, או רטבים עשירים. לפני הכנת הבשר חשוב לנקות ביסודיות את רשת הצלייה ולחמם אותה היטב לפני הנחת הבשר. לאחר הכנת הבשר מומלץ לאכול אותו קרוב לזמן ההכנה או להקפיד לשמור על טמפרטורה של יותר מ־60 מעלות.

האם בשר על האש מסרטן?
בצליית הבשר, בייחוד בבשר Well done,  נוצרים חומרים מסרטנים הקרויים אמינים־הטרוציקלים (HCA). כיוון שצליית הבשר חשובה להשמדת חיידקים, אין סיבה להיבהל מחומרים אלו. יכולתם המסרטנת של חומרים אלו נבדקה בחיות מעבדה בריכוזים הגבוהים פי אלף ויותר מאלו שנוצרים בהכנת בשר רגילה. אמנם אין ספק שחומרים אלו נוצרים בזמן הכנת הבשר, אולם הם נוצרים בכמויות נמוכות, שאין הוכחה שהן מסוכנות לאדם. למודאגים שביניכם, מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Journal of the National Cancer Institute, הראה שבהכנת המבורגר מבשר טחון, בטמפרטורה של 80 מעלות הספיקה לחיסול החיידקים, בעוד שהחומרים ההטרוציקלים נמצאו רק בחימום יתר של 250 מעלות.

כמה פעמים צריך להפוך את הבשר?
בניגוד לשפים רבים, שממליצים להפוך את הבשר פעם אחת מצד לצד, נמצא שכדאי להפוך את הבשר מספר רב של פעמים ועל ידי כך להפחית את יצירת החומרים המסרטנים. השרייה של הבשר במרינדה, לא רק שמשפרת את הטעם, אלא גם מרככת את הבשר ועשויה להקטין את משך הצלייה ובכך גם את היווצרות החומרים המסרטנים. חג שמח!


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם