הפארק הוולקני, אתר פליאומגנטיזם

כמטייל וכתושב וותיק ברמת הגולן נתקלתי לא פעם בפארק הוולקני, תמיד חלפתי על פניו אך אף פעם לא התעמקתי ושאלתי בנושא, ובעקבות כתבתה של ענת סקילי אשר כתבה על התופעה של פליאומגנטיזם (ראו לינק) התענייני גם אני וביקרתי שוב באתר השבוע.

הפארק הוולקני ברמת הגולן הינה תופעת טבע מיוחדת הנקראת "פליאומגנטיזם" שהפירוש הוא "היפוך הצפון".

בתקופות קדומות, ברמת הגולן היו מס` הרי געש, וכשהיו התפרצויות וולקניות התפרצו תאים מגמטיים ממעמקי האדמה, אלו הם תאים המורכבים בעיקר ממינרלים בזלתיים (שיש בהם העיקר ברזל) התפרצויות אלה אירעו בעת שהצפון המגנטי של מרכז כדור הארץ היה שונה מזה שמוכר לנו כיום. כתוצאה מכך, הבזלת שהייתה במצב דייסתי – נוזלי התקררה והתקשתה והתקבע בתוך הסלע הבזלתי תוך שהיא שומרת על כיוון הצפון המגנטי שהיה באותה תקופה.

כאשר מניחים או מקרבים מצפן לאחד משני סלעי הבזלת הנמצאים במקום (הסלעים מסומנים בשילוט מתאים) המחט המגנטית משנה את כיוונה ובמקום להצביע על הצפון, המחט המגנטית מצביעה על כיוונים אחרים תוך סטייה של עד כ- 140 מעלות מכיוון הצפון שמוכר לנו כיום.

למעוניינים להתעמק בנושא ראו לינקים מצורפים

כיצד מגיעים

מצומת עמיעד לכיוון קריית – שמונה צפונה בכביש מס` 90. בצומת מחניים לפנות ימינה לכביש מס` 91 לכיוון רמת הגולן, בצומת השריון לפנות שמאלה לכביש מס` 978 עד לצומת האמיר (ווסט), בצומת לפנות ימינה לכביש מס` 959 לכיוון קיבות מרום גולן, לאחר כ- 2 ק"מ מגיעים לאתר הנמצא בצד שמאל. יש מגרש חניה מסודר לכל סוגי כלי הרכב.

הביקור באתר מתאים לכל המשפחה ויש נגישות לנכים.

הערה – למבקרים באתר מומלץ להצטייד במצפן בהגעה למקום.

כתבתה של ענת סקילי מידע על פליאומגנטיזם

 

כתב אלי מערבי

אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות בטבע בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אסיה, וולקן, ישראל, מזרח תיכון, רמת הגולן

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות