הפלגות הקרוזים לא צפויים לחדש פעילות בחודשים הקרובים

21.3.2020

כמה מקווי השייט הגדולים בעולם טוענים כי הם מקווים לחדש את הפעילות בעוד מספר שבועות בלבד. אז, אל תסמכו על זה.

עם עליית חומרת התפרצות נגיף הקורונה וכמות ההולכת וגוברת של מדינות ברחבי העולם  המודיעות על איסור להגעתן של ספינות שייט, הסיכוי שקווי שיוט יחזרו לכל דבר שהיה דומה ללוח זמנים רגיל עד אפריל – או אפילו מאי או יוני הופכים קטנים יותר ויותר.

מבחר איסורי ספינות שייט שהתפרסם לאחרונה מספר את כל מה שאתה צריך לדעת. רק בימים האחרונים בלבד:

  • ממשלת ניו זילנד הודיעה כי ספינות שייט לא יוכלו לבקר רק עד 30 ביוני.
  • ממשלת קנדה הודיעה על איסור על ספינות שייט הנושאות למעלה מ- 500 איש עד 1 ביולי.
  • איי קיימן סגרו כניסה לספינות תענוגות עבור 60 ימים.
  • ל 30  יןם אי כניסה של אוניות קרוז הודיעו ממשלות: מקסיקו , טרינידד וטובגו , אוסטרליה , אסטוניה, רוסיה, פרו, סינגפור ועוד

האיסורים האלה אינםעומדים בקנה אחד עם הצהרות חברות הקרוזים שהם יכולים להתחיל להפליג שוב כבר ב -10 באפריל.  שזה רק 20 יום מהיום ( 21.3.2020).

שוק הההון מנבא: אנליסטים חושבים שההפלגות יופסקו לפחות חודשיים, ובשווקים מסוימים חושבים כחצי שנה.

לפני כמה ימים אמר נשיא ומנכ"ל CLIA, קלי קרייגהאד, כי השעיית פעולות השייט עשויה להימשך יותר משלושים יום. שימו לב שהוא השתמש  בביטוי "בהקדם האפשרי" מלא 30 יום, כמסגרת הזמן שבה יכול היה הענף לחזור לקדמותו. כמו כן אמר ש "חברי קו השייט של CLIA מפסיקים את הפעילות מרצונם החופשי באופן זמני ועובדים על מנת להתמודד עם משבר הבריאות " . זו הייתה תקופה מאתגרת, אך אנו מקווים כי החלטה זו תאפשר לנו להתמקד בעתיד ולחזור לשגרה בהקדם האפשרי."

CLIA – הוא ארגון חברות הקרוזים.

 עונת השייט באלסקה, לאן?

האזור בו עתיד השייט הוא בספק רב הוא אלסקה. וזה נובע מהאיסור לספינות קרוז שמסתמכים על נמלים קנדיים. על פי החוק, ספינות שייט עם דגל זר אינן יכולות לשוט במים אמריקניים מבלי לעצור לפחות פעם אחת בכל הפלגה בנמל זר. המשמעות של שיט באלסקה, ברמה המעשית, היא שהספינות אינן יכולות לשוט שם אלא אם כן מסלולי הטיול שלהן כוללים לפחות תחנה אחת בקנדה. רק ויתור על החוק, או תכנית הכוללת עצירות "טכניות" בקנדה עבור הספינות שאינן כרוכות בנחיתות נוסעים, יאפשרו המשך הפלגות באלסקה. פקידי תיירות באלסקה ביקשו ממושל המדינה, מייק דונליוי, לשדל את הממשל להפסיק באופן זמני את החוק, המכונה חוק שירותי הנוסעים משנת 1886. התיירות היא הדבר הקריטי באלסקה. אם מאמצי ענף התיירות ייכשלו, ניתן יהיה לדחות את עונת התיירות באלסקה עד יולי לכל המוקדם.

העונה  באלסקה היתה אמורה להתחיל בתוך שבועיים בלבד למשך חמישה חודשים, המהווה חלק ניכר מההכנסות השנתיות בערי נמל כמו ג'ונו, קטצ'יקן וסקאגווי.

לפני שהחלה התפרצות וירוס הקורונה, מדינת אלסקה ציפתה ש- 1.44 מיליון יבקרו במדינה בחמשת החודשים הקרובים ב-606 הפלגות קרוז שהופעלו על ידי 43 אוניות שונות. ההכנסות הצפויות באלסקה היו מוערכים בסביבות 800 מיליון דולר.

שימו לב כי כרגע ( 20.3.2020 ) יש ספינות אמריקאיות, כמו מפעילי השייט בספינות קטנות UnCruise Adventures, Alaskan Dream Cruises, Lindblad Expeditions ו- American Cruise Lines, עדיין יוכלו לפעול באלסקה במהלך העונה הקרובה. זאת בהנחה שממשלת ארה"ב וממשלת מדינת אלסקה יאפשרו זאת.

עונת שייט באירופה לא וודאית

תקופת השיא של אירופה מתחילה מאפריל ומאי ונמשך  עד הסתיו. המחצית הראשונה של העונה נראית לא נעימה, ככל שהווירוס קורונה מתפוצץ ביבשת ומדינות אירופה עוברות למצב נעילה הרמטית.

ביום שלישי  האחרון האיחוד האירופי  אסר לנסוע משאר העולם לגבולותיו למשך 30 יום, צעד שיגביל את כניסת נוסעי השייט ל -26 מדינות.  

חלק ממדינות אירופה כבר אסרו על הגעה של ספינות שייט במשך יותר משלושים יום. אסטוניה וגם רוסיה, למשל, הציגו איסורים עד 1 במאי. אלו שתי המדינות שהן תחנות נפוצות בשייט ברחבי האזור הבלטי באירופה.

ההתפרצות הנפוצה הנוכחית של נגיף הקורונה באיטליה, חמור שבעתיים.  הנמלים איטלקיים בוונציה, סיביטבצ'יה (הנמל לרומא), נאפולי וליבורנו (הנמל לפירנצה ופיזה) הם קריטיים למגוון רחב של מסלולי קרוז ים תיכוניים. לעת עתה, הנמלים סגורים לספינות הקרוז עד להודעה חדשה. 

עונת השייט באיים קריביים

בנוסף לאיי קיימן , יעדים בקריביים נסגרו לספינות שייט במשך יותר משלושים יום . בינהם גם כוללים את מקסיקו שאסרה הגעה של ספינות שייט עד 20 באפריל לפחות.

מקסיקו, לאורך  חופי האוקינוס השקט, היא ביתם של נמל השייט הנפוץ ביותר בקריביים. למשל קוזומל.. כלי שייט מלוס אנג'לס וסן דייגו נהגו בקביעות לבקר בצד המערבי של מקסיקו "הריביירה המקסיקנית".

שורה תחתונה

המצב עם התפרצותו הגוברת של  וירוס קורונה , והמגבלות על נסיעות וחיי היומיום שהממשלות מטילות על מנת למזער את השפעתן, הוא כרגע נזיל מאוד. הדברים משתנים במהירות, וקשה לדעת מה יביאו החודשים הקרובים. 

אם בכל זאת אתם מתוכננים להפלגה קרוז בזמן הקרוב, או חושבים להזמין טיול כזה, עליכם להיות מוכנים לזמני המתנה ארוכים יותר לחזרה לפעילות של ספינות הקרוז, ולא כפי שקווי שיוט צופים כרגע – לפחות באזורים מסוימים.

אם שואלים אותי, תתחילו לחשוב על קרוזים בראש השנה, סוכות או שנת 2021. למי שיבחר לפני כן, צריכים להיות מוכנים גם לשינויים של הרגע האחרון, ביטולים ושיבושים אחרים בלוחות הזמנים לשייט במהלך החודשים הקרובים.

 

טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר קרוזים, שייט

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות