• תַפרִיט
  • תַפרִיט

הרובע היהודי באמסטרדם. שרידים של קהילה מפוארת

דף הבית » הרובע היהודי באמסטרדם. שרידים של קהילה מפוארת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

יהודים החלו להתיישב בהולנד לאחר שגורשו מספרד ופורטוגל. כמו בכל מקום אליו הגיעו ובו הקימו קהילה התרכזו היהודים בכמה רחובות בהם קיימו חיי קהילה, תרבות ומסחר. מאפייניה של הקהילה היהודית באמסטרדם היו מפוארים ומרשימים- חיי קהילה ודת, חיי תרבות ואמנות ובעיקר חיי מסחר ועבודה. חלק מהיהודים סבלו מעוני רב והתשתיות באזור הרובע לא היו במיטבן.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

תחקיר, פייטוש מאתר מלון  . עריכה לשונית: נגוהה שפרלינג

יהודים החלו להתיישב בהולנד לאחר שגורשו מספרד ופורטוגל. כמו בכל מקום אליו הגיעו ובו הקימו קהילה התרכזו היהודים בכמה רחובות בהם קיימו חיי קהילה, תרבות ומסחר. מאפייניה של הקהילה היהודית באמסטרדם היו מפוארים ומרשימים- חיי קהילה ודת, חיי תרבות ואמנות ובעיקר חיי מסחר ועבודה. חלק מהיהודים סבלו מעוני רב והתשתיות באזור הרובע לא היו במיטבן.

במלחמת העולם השנייה גם קהילת אמסטרדם נרדפה, נטבחה, נרצחה והושמדה. עם סיום המלחמה ועקב מעשיהם הנוראים של הנאצים נותרו מהמורשת המפוארת של הקהילה באמסטרדם רק שרידים. שרידים אלה ניצבים כיום בגאווה ובפאר ברחובות הרובע היהודי שנחשב חלק מרכזי מאד בעיר אמסטרדם ומקום עליה לרגל לתיירים רבים- לא רק יהודים וישראלים כמובן.

השרידים שממלאים את רחובות הרובע- מוזיאונים, אנדרטאות, מוזיאונים, בתי כנסת, מבנים, מוסדות קהילתיים, חצרות, גלריות ועוד – נותרו כעדות אילמת לחייה המפוארים של קהילה פעילה שתרמה רבות מאד להולנד בכלל ולאמסטרדם בפרט. המבקרים ברובע היהודי באמסטרדם ייחשפו לטעימות מחיי הקהילה היהודית וילמדו על ההיסטוריה העקובה מדם שפקדה את המשתייכים אליה אשר כל חטאם היה בהיותם בני הדת היהודית- השתייכות שגזרה עליהם חורבן ומיתה.

כיום חיים בהולנד כ20,000 יהודים, רובם חיים באמסטרדם ומתגוררים בכל רחבי העיר ולא ברובע היהודי.

לרובע היהודי אפשר להגיע ברכבת התחתית – יורדים בתחנת Waterlooplein – או בקווי החשמלית מספר 9 ו – 14. משתגיעו לרובע תבחינו במהרה מסביבכם בכל האטרקציות הנמצאות סמוך זו לזו ובמרחק הליכה מהתחנה בה תרדו.

 

בין האטרקציות הבולטות ברובע היהודי באמסטרדם:

המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum

מוזיאון להיסטוריה יהודית של יהדות אמסטרדם. המוזיאון המרתק בנוי מארבעה חללים ששימשו בעבר כבתי כנסת. כעולה משמו, עוסק המוזיאון ביהדות הולנד וכולל מוצגים רבים – תמונות, מצגות, פסלים, כתבים, ספרים, חפצים – המסייעים לתאר את ההיסטוריה, המאפיינים, החשיבות והגדולה של יהדות הולנד בכלל ואת יהדות אמסטרדם בפרט; תוך שימת דגש על יחסי הגומלין בין התרבות היהודית לתרבות ההולנדית. מוזיאון זה מתאים גם לביקור של ילדים שיוכלו להתרשם מהקומיקס של “מקס המצה” וללמוד על מנהגים יהודיים ועל ההיסטוריה היהודית. חוויה בולטת במוזיאון זה עבור הילדים היא האפשרות לנגן בכלים מסורתיים כמו תוף מרים ושופר. הכניסה לילדים מתחת לגיל 12 בחינם.

מידע שימושי:

כתובת:    Jonas Daniel Meijerplein 2 – 4

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח יומי בין השעות 11:00-17:00.

דרכי הגעה: ניתן להגיע במטרו בקווים מספר 9 או 14 ולרדת בתחנת Waterlooplein

 

ביתו של פינטו Pinto House

פינטו היה סוחר יהודי בעל אמצעים ואחד מעמודי התווך של הקהילה היהודית באמסטרדם. פינטו ובני משפחתו שגורשו מפורטוגל התמקמו בבית זה ולימים בני משפחתו שימרו אותו ושיפצו אותו. כיום משמש המבנה כספרייה העירונית של אמסטרדם. מומלץ לבקר בה כדי להתרשם מהמבנה המיוחד, מחזיתו, מתכולתו, מהחלונות הייחודיים, מהאחים הפזורים ברחבי הספריה, ומציורי הקיר המרהיבים המצויירים גם על התקרה.

הבית באזור  Sint Antoniebreestraat   ברובע  Waterlooplein

 

בית המרקחת Castro s pharmacy

לפני שתתהו כיצד השתחל בית מרקחת לרשימת האטרקציות ברובע ווטרלו באמסטרדם נמהר ונסביר כי אין המדובר בבית מרקחת בלבד אלא כמקום ששימש בעבר כבית מרקחת וכיום מהווה אתר תיירותי נחמד. בית המרקחת היה שייך ליהודי ממוצא ספרדי בשם Daniel Henriques שהיה גם חובב אומנות. הנרי, פתח את בית המרקחת בשנת 1832, בתקופה בה תושבי העיר גססו ממגיפת הכולרה ונפטרו בהמוניהם. הרוקח לחם בכל דרך במגפה, ועל זאת זכה במדליית כבוד מטעם עיריית אמסטרדם.

מידע שימושי:

כתובת: רחוב 14 Muiderstraat

 

בית המדרש  Bet Hamidrash Ets Haim

בשנת 1740 חברי הקהילה היהודית השמישו מבנה והפכו אותו לבית מדרש שכונה בית מדרש עץ החיים. המבנה שימש כמקום פעילות ומפגש עיקרי ומרכזי לחברי הקהילה. המבנה על חדריו הרבים נשתמר וניתן לבקר בו ולהתפעל מהמקום ששימש לכתיבת הלוח העברי ליהודי העיר, כמקום מושבם של מוציאיו לאור של העיתון היהודי ההולנדי Nieuw Isralietisch Weekblad המופץ עד היום, לבית כנסת שפעל באולם הראשי וכמובן לכיתות לימוד רבות, ספריה ואולם ישיבות ששימשו את באי בית המדרש ומוריו.

ובית המדרש עץ החיים שוכן ב 109 Rapenburgerstraat

 

בית הכנסת הספרדי  Portuguese Synagogue

בית הכנסת הספרדי נבנה בשנת 1675 על ידי מגורשים שגורשו מספרד ופורטוגל בימי גירוש ספרד. יהודים רבים שנמלטו מספרד בימים קשים אלה מצאו מקלט בהולנד, שהיתה בשנות הגירוש במלחמה עם הולנד. לימים התרחבה הקהילה היהודית שהורכבה מספרדים והחלה לקבל גם יהודים ממוצא אשכנזי שהיגרו לאמסטרדם והרחיבו את גודל ופעילות הקהילה היהודית. בית כנסת זה נבנה על ידי יהודים ממוצא ספרדי והוא שימש עבורם מקום מפגש, התכנסות ותפילה. בית הכנסת שרד למרבה הפלא שנים ארוכות ואף צלח את הימים הנוראים של תקופת השלטון הנאצי במלחמת העולם השנייה. מבנה בית הכנסת הוא מיוחד- הוא בנוי כולו מעץ ונושא מאפיינים מיוחדים. כך, למשל הוא מוצף באור רבות ממאות נורות ונרות הממלאים את החלל. בנוסף לבניין היפה והמיוחד המבקרים במקום מוזמנים להתרשם מהגנזך והספריה לתולדות היהודים, מחצר בית הכנסת הכולל את בית הרבנות, חדר המתים ואף מקום לטיול ומשחק לילדים וחנות למזכרות ותשמישי תורה.

מידע שימושי:

כתובת: בית הכנסת ממוקם מאחורי בית העיריה והאופרה העירונית, וליד המוזיאון ההיסטורי היהודי; כתובתו Mr Visserplein 3

טלפון:

שעות פתיחה:

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14 או קווי מטרו 51, 53 או 54 ולרדת בתחנת ווטרלופלאין.

 

אנדרטת זיכרון היהודים  Joods Verzetmonument המכונה בהולנדית Monument Joods Verzet היא אנדרטה מפוארת הכוללת פסל שיצר הפסל הבלגי יוסף גלאט. הפסל כולל עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזיכרון בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו האומר “היו עיניים מזרקה של דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים”. אנדרטה זו היא יד וגלעד לזכר קורבנות מלחמת העולם השנייה- יהודים שנרצחו וכן לוחמים במחתרת שפעלה נגד הנאצים. בכל שנה  בתאריך  ליל הבדולח נערך במקום  טקס זיכרון.

 

אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

אנדרטה מרגשת נוספת ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה וליד גדות נהר האמסטל ברובעWaterlooplein square. האנדרטה הוקמה לזכרם של מאות הילדים והנערים היהודים מבית היתומים Megadle Jetomim אשר במרץ 1943 נשלחו למחנה הריכוז סוביבור. בית היתומים שפעל שנים רבות באמסטרדם הוקם בשנת  1738, ושימש את כמקום מפגש, לינה, מגורים או מחיה של ילדים יהודים יתומים. לאחר מלחמת העולם השנייה בית היתומים המשיך בתפקודו המקורי והיווה מקום לאיסוף וטיפול בילדים יהודיים ניצולי הזוועות של השואה. הילדים שאותרו טופלו ונשלחו לישראל. המבנה בו שכן בית היתומים נמכר ונהרס בשנת 1977. אנדרטה מרגשת זו נושאת את זכרו.

 

התיאטרון ההולנדי Dutch Theater, בשמו ההולנדי  Hollandsche Schouwburg

שרידי מבנה ששימש בעבר את הקהילה היהודית שהציגה בו הצגות ביידיש. המבנה קרוב מאד למוזיאון ההיסטוריה היהודית בעיר ולבית הכנסת הפורטוגזי. למרבה הצער, בימי מלחמת העולם השנייה הנוראים שימש מקום זה כנקודת מפגש ואיסוף של יהודים א על ידי הגרמנים ששילחו אותם אל מחנות ההשמדה. ליד שרידים אלה ניצבת היום אנדרטה – עמוד זיכרון מגרניט שחורה הכולל כיתוב המקדיש את האנדרטה לזכרם של הנספים. העמוד המעוטר במגן דוד כולל גם שמות של 6700 משפחות ושל 104,000 יהודים שנרצחו על ידי המפלצת הנאצית.

מידע שימושי:

כתובת: רחוב  Plantage Middenlaan 24

שעות פתיחה: המקום פתוח בכל יום בין השעות 11:00-16:00, כניסה חופשית.

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14

 

אנדרטת  עובדי המספנה  Dock Worker

האנדרטה שעוצבה על ידי האמנית Mari Andriessen ואשר ממוקמת בכיכר Jonas Daniel Meyer Square מנציחה את זכרם של עובדי הנמל ששבתו בחודש פברואר בשנת 1941, לאות מחאה והזדהות עם היהודים בשל קורותיהם. בכל שנה בתאריך 25 לחודש פברואר נערכת ליד האנדרטה, שנחנכה בידי המלכה יולינה בשנת 1952, אזכרה המציינת שביתה זו ומנציחה את הנספים והנרצחים.

 

אנדרטת Le monument Ravensbruck

אנדרטה זו מנציחה את הנשים שנכלאו במחנה   Le monument Ravensbruck- מחנה גרמני לנשים. האנדרטה שהוקמה בשנת 1975 מורכבת מלוחות הפלדה המקיפים עמוד שממנו נשמעים קולות ונפלטים הבזקים של הבזקים של אור.

 

אנדרטה למחנה ההשמדה אושוויץ  Nooit Meer Auschwitz 

אנדרטה שעוצבה בידי האומן Jan Wolkers ושואפת להמחיש ולהנציח את הזוועות שהתרחשו במחנה ההשמדה אושוויץ. האנדרטה מיוחדת מאד וכוללת שימוש בטכניקות ייחודיות, חומרים מגוונים ושלל אילוזיות ליצירת מבעים והעברת מסרים. בכל שנה ב  27 לינואר מתקיים במקום טקס לציון יום שחרור מחנה אושוויץ בידי הצבא הרוסי.

 

מלטשה ליהלומים  diamond-factory

מלטשה זו השוכנת בכתובת כתובת   Nieuwe Uilenburgerstraat 173 – 175 משמשת לתצוגה ומכירה של יהלומים. המבקרים במקום יוכלו להתרשם מאופן הטיפול ביהלומים- חיתוך ועיצוב יהלומים ותכשיטים. מלטשה זו היתה בעבר מפעל משגשג ליהלומים שאותו הקימו ותפעלו יהודים מאז המאה ה  19. המבנה שנבנה בשנת 1796 שימש בהמשך את גילדת היהלומנים באמסטרדם והעסיק בעיקר בעלי מקצוע יהודיים. בימי מלחמת העולם השנייה המפעל הוחרם על ידי הגרמנים ולאחר המלחמה המקום נסגר עד סוף המאה העשרים עד שהיהלומן היהודי  Samuel Gassan הפעילו מחדש לשימושו כיום.

 

בית הכנסת  Uilenburg synagogue

בית כנסת ו זה השוכן בNieuwe Uilenburgerstraat 91 בית הכנסת נפתח בשנת 1766 ושימש את הקהילה של יוצאי גרמניה אשר התיישבו בעיר. בית כנסת זה היה בית הכנסת החמישי שהוקם בעיר, במרכז הרובע היהודי. בית הכנסת היווה שנים רבות מקום מפגשם של יהודים יוצאי גרמניה. במקום היה גם היכל לחתונות ומפגשים. בשנת 1889 הפך חלק מקומת המרתף, ששימשה בעבר כאולם לאירועים גדולים של בני הקהילה, למקום מסחר בעופות. בתקופת מלחמת העולם השנייה המקום נבזז ונהרס. בשנת 1954 נערך שיקום למבנה ועד שנת 1988 שימש המקום כמרכז העירוני לשיפוץ ושיקום בתים בעיר. לאחר זמן מה המקום הוחזר לקהילה היהודית למחלקת התרבות היהודית אשר מאפשרת לבקר בו ולהתרשם ממנו ואף עורכת שם קונצרטים ומפגשים.

 

גן חיות ארטיס Artis

ברובע היהודי שוכנת אטרקציה מושכת מאד שאיננה קשורה לעולם היהדות ומתאימה למבקרים בכל הגילאים ובייחוד לילדים ולטיולי משפחות. גן חיות מיוחד ונעים שניתן לבלות בו יום שלם. זהו גן החיות העתיק ביותר בעולם שפועל מאז שנת1838 ומתהדר בפינות חמד קסומות הקשורות כולן לעולם בעלי החיים. בגן החיות ישנם כלובי ומרבצי חיות, פלנטריום, ומוזאון גאולוגי וזואולוגי המשתרעים על פניגן יפיפה המשלב עצים, צמחיה ופרחים רבים. בחודשים ינואר עד מאי מואר הגן באלפי נורות להוספת תאורה במקום והמראה יפה. הילדים יחוו בגן החיות כיף לצד למידה ונראה כי ייהנו במיוחד מהאטרקציות יוצאות הדופן במקום. כך, למשל, מאד מושכת את העין התצוגה המופלאה של יצורים ליליים. הילדים נהנים גם מהאקווריום בו שוחים להנאתם שלל מינים מרתקים של בעלי חיים ימיים, המהחממות, מהיער הטרופי המלאכותי ומהפלנטריום. בגן החיות ארטיס יוכלו הילדים לצפות, לשמוע ולהריח מגוון גדול של חיות- יונקים גדולים, נמרים, טיגריס, אריות, זאבים, חתולי בר, קופים, גורילות, זברות, אנטילופות, אוריקס, חזירים, תרנגולות, עגלים, כבשים ועזים. לא סתם מכונה גן חיות זה גם “מוזיאון החיים”. יש בו סממנים שלא היו מביישים אף מוזיאון מדע בעולם.ומכיוון שאחרי הכל המקום מיועד לילדים יש שם גם מתקני שעשועים מהנים.

מידע שימושי:

כתובת:   Plantage Kerklaan 38-40

טלפון:

שעות פתיחה: גן חיות ארטיס פתוח בכל יום בין השעות 09:00-17:00 ובימי הקיץ הוא נסגר בשעה 18:00.

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9, 10 או 14 מהתחנה המרכזית ולרדת בכיכר Dam Square, או Munt Square, אוRembrandt Square או Waterloo Square. ניתן גם להגיע במטרו או בשייט תעלות מהתחנה המרכזית מעגן הסירות. למגיעים עם רכב, שימו לב, לבאי הגן ,קיים מגרש חנייה אך המקומות בו מוגבלים.

יש גישה לנכים.

אתר אינטרנט: http://www.artis.nl/

 

מי שרוצה להשלים את ה”חוויה היהודית באמסטרדם” חייב לבקר בבית אנה פראנק. אמנם בית זה המהווה מוזיאון איננו שוכן ברובע היהודי, אך בהחלט משלים את ביפורה של הקהילה היהודית כפי שמשתקף מרחובות הרובע היהודי. הביקור בבית אנה פרנק ישלים את הנרטיב ההיסטורי וישקף את סיומה הבזוי והכואב של הקהילה המפוארת שתרמה רבות לעיר.

 

בית אנה פראנק House of Anne Frank

בין האטרקציות הבולטות ביותר באמסטרדם ובוודאי ברובע יורדאן בולטת האטרקציה ההיסטורית הזו המכונה בית אנה פראנק. בבית זה הסתתרה משפחתה של אנה פרנק- הילדה היהודייה שהתפרסמה בזכות היומן שתיעד את חוויותיה במקום המסתור שלה, של בני משפחתה ושל חבריהם, בימי ההיסטוריה השחורים. בביקור בבית זה ניתן להתרשם מהחלל הקטן שהכיל אותה ואת יתר המסתתרים מפני אימת הנאצים. מי שקרא ביומנה המפורסם יוכל לזהות את הפינות השונות, הרהיטים, החלון ממנו הביטה והתנאים בה חיה, אותם תנאים שכה היטיבה לתאר במסמך המרגש והמפורסם שיצרה.

אנה פראנק, למרבה הצער, נרצחה בשואה, אך השאירה מאחוריה יומן מרגש וסוחף שאביה פרסם עם תום המלחמה. בית אנה פראנק מושך אליו מבקרים רבים. בנוסף לחלל ממנו ניתן להתרשם ואשר שומר כפי שהיה בזמן המלחמה, ניתן גם להביט וללמוד מהמוצגים המצויים בו. בית אנה פרנק משמש כמעין מוזיאון ליהודות אמסטרדם, מוזיאון הכולל מוצגים שונים המתארים את חיי הקהילה לפני ובמשך המלחמה הנוראה. התיעוד של היהודים ושל רדיפתם מצמרר וקשה והוא מומחש באמצעות תמונות, ספרים, צילומים, ציורים, חפצים שונים וכן סרטים ומיזמים אורקוליים שמשקפים את היסטוריה של יהודי הולנד ואת חוויותיה של אנה פרנק- ילדה יהודייה שסיפרה מיטיב להמחיש את גורלו של העם היהודי ותלאותיו. הביקור במוזיאון מתאים גם לילדים שיכולים לחוות את סיפורה של אנה הילדה ולהתחבר להיסטוריה ולקורותיו הנוראיות של העם היהודי בימי מלחמת העולם השניה.

מידע שימושי:

כתובת בית אנה פרנק הנקרא בהולנדיתAnne Frankhuisנמצא ברחובPrinsengracht 263

שעות פתיחה המקום פתוח לקהל בחודשי החורף בין השעות 09:00-19:00 ובחודשים אפריל-אוגוסט בין השעות 09:00-21:00

 –

מלונות מומלצים

78 מלונות ב Grachtengordel-West

 

מאמרים קשורים לאמסטרדם

המדריך השלם להתמצאות באמסטרדם. מידע וטיפים

מסלול טיול של שלושה ימים באמסטרדם – זימה, היסטוריה ותרבות בעיר שמאפשרת לטעום מהכל

מסלול טיול היסטורי באמסטרדם. מוקדי דת והיסטוריה בעיר

אטרקציות מחוץ לאמסטרדם, חצי שעה נסיעה למקומות קסומים

אטרקציות לילדים בהולנד ובאמסטרדם

 

 

פארקים באמסטרדם

אוכל ומסעדות באמסטרדם

קניות באמסטרדם ובסביבותיה. אפשרי גם אם לא נחוץ

תחבורה באמסטרדם. כל הדרכים לנוע בעיר התוססת

מוזיאונים באמסטרדם. תרבות, אמנות, מדע והיסטוריה

אמסטרדם, עיר החטאים. בילויים שלא נגמרים, בדיסקוטקים ומועדונים

 

מופעים באמסטרדם

פסטיבלים ואירועים באמסטרדם. חגיגות שלא נגמרות

 

רובע יורדאן (JORDAAN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע רמברנט (Rembrandt), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע מונטפליין (MUNTPLEIN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע דה פייפ (De Pijp) אמסטרדם. כשהבוהמה ומעמד הפועלים נפגשו

רובע האורות האדומים באמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע DAM SQUARE מרכז העיר אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע ניו מרקט Nieuwmarkt באמסטרדם. קניות, בילויים וסיור

רובע ווטרלו Waterlooplein אמסטרדם. שוק, כנסיות, מוזיאונים ובתי כנסת

רובע דאם סקואר (DAM SQUARE), מרכז העיר אמסטרדם

רובע Leidseplein באמסטרדם. אמנות, בילויים ואווירה משוחררת

רובע CHINA TOWN באמסטרדם. טעימה מאסיה בלב אירופה

רובע Museumplein, כיכר המוזיאונים המרתקת באמסטרדם

 

יהודים באמסטרדם

 

סמים באמסטרדם. לשאוף ולבלות –  זוהי כתבה על עובדות ואין לראות בה כהמלצה