חברות התעופה שעשויות לשרוד את משבר ה- COVID-19

לרוב חברות תעופה היה צפי בשנת 2019 לעליה של 5%-6% במכירות של 2020, לפני משבר הקורונה. לפי הודעת יאט"א ( ארגון חברות התעופה ), בחודש אפריל 2020 ירדו כמות הטיסות הבינלאומיות ב96% -99% (למעט טיסות הפנים ששם יש ירידה של 60%) וכתוצאה הם נמצאות בבעיות כספיות. מי שינותק מסיוע ממשלתי או מגיוס הון, הם ילכו על חבל דק וככל הנראה הם יהיו קורבן למשבר הקורונה והם יעלמוכל הרשום במאמר, הוא בגדר ניסיון להבין מה יקרה בעתיד התעופה. אבל, יהיה מעניין לראות איך כל זה מסתדר בעתיד. 

איחוד ומיזוגים בין חברות תעופה

על-מנת שיהיו מחירי טיסות זולות, אני מקווה שרוב חברות התעופה ישרדו את המשבר. אם יש יותר חברות תעופה, זה אומר יותר תחרות, שפירושה מחירים נמוכים יותר כמו שראינו פעם אחר פעם צצו חברות תעופה חדשות. עם זאת, מעולם לא ראינו משהו שדומה לירידה בביקוש הנוסעים שווירוס הקורונה (COVID-19) הביא לתעשייה. מטיסות מלאות לטיסות ריקות או עד תפוסה של 5% ( ולא מדובר בטיסות הצלה להחזרת נוסעים ) .

בשנים האחרונות ראינו גם חברות תעופה רבות שבאו והלכו או מספר מיזוגים של חברות תעופה בעקבות המיתון שהיה בשנת 2008. אם ההיסטוריה תגלה לנו משהו, סביר מאוד שנראה שוב איחודים ומיזוגים בעקבות ההאטה הכלכלית לאחר מגיפת הקורונה.

למרות שזה עשוי להיות הגיוני שבריתות התעופה הגדולות פשוט יתחילו למתג כמו Oneworld Airlines, SkyTeam Airlines , Star Alliance Airlines .  כרגע, בגלל בעיות אגו, כל הנראה לא יאפשרו לזה לקרות בזמן הקרוב. אך מאוחר יותר אני חושב שאנחנו נראה מיזוגים של חברות תעופה בין מדינות או בתוך איחוד כלכלי כמו באיחוד האירופי. 

חברות תעופה אמריקאיות   

חברות התעופה הגדולות בארה”ב (אמריקן איירליינסדלתאספיריט איירליינסיונייטד איירליינס( Southwest Airlines,  צריכות להיות מסוגלות לשרוד את המשבר הזה ולהמשיך לטוס, גם אם בהיקף שונה בהרבה. החוק האחרון שנעשה לאחרונה בסנאט האמריקאי בנושא סיוע, הקלה וביטחון כלכלי, מבהיר כי ממשלת ארה”ב לא תיתן לרשת התחבורה האווירית להיכשל. הסיוע הממשלתי נראה מיועד יותר לשמור על חברות התעופה הגדולות יותר, אך חלק מההוראות נועדו לשמור על סביבה תחרותית. לדעתי התניית המענקים שמשולמים מכספי משלמי המיסים ילוו בדרישות רגולטוריות לטובת הטסים.

חברות תעופה אמריקאיות הקטנות והטובות, כדוגמת פרונטייר איירליינס, ג’ט בלו, אלסקה איירליינס עשויות להתאחד עם חברות התעופה הגדולות.

––

חברת התעופה הבינלאומית

כפי שקורה בארה”ב, אני גם מצפה שרוב חברות התעופה הגדולים ברחבי העולם יישארו בעסקים. חברות תעופה מסוימות, כמו קטאר ואמיריות, שהן בבעלות המדינה. ולכן הממשלות יעשו ככל יכולתן כדי להשאיר את חברות התעופה. חשוב גם שהמותג ימלא תפקיד בהישרדותה של כל חברת תעופה לאחר שתחלוף המגפה. אני מאמין שעדיין נצליח לטוס בחברות תעופה ידועות ממדינות אמריקה ואסיה: אייר קנדה, אירומקסיקו, ANA, Avianca, LATAM , סינגפור איירליינס, צ'יינה איירליינס, צ'יינה איסטרן איירליינס צ'יינה סאות'רן איירליינס , קתאי פסיפיק וקנטאס. באירופה אני מאמין שעדיין נראה את המותגים כמו  בריטיש איירווייס, אייר פראנס, לופטהנזה, ריאנאייר וטורקיש איירליינס.  גם חברות תעופה אירופיות כדוגמת אוסטריאן איירליינס, בריסל איירליינס וסוויס איירליינס יהיו לחלק רשמי מקבוצת חברות העופה גדולה יותר .

מחירי הטיסות 

מחירי הטיסות במיוחד הטראנס אטלנטיות היו זולות להפליא בשנים האחרונות, אבל אני חושב ( בניגוד לדעה הרווחת בשוק ) שימי הטיסות הלוך ושוב במחירים מגוחכים מעבר לאוקיינוס ​​עשויים להיפסק זמן מה לאחר גמר משבר הקורונה, בגלל שיהיו פחות חברות תעופה ולכן יהיה פחות תחרות.

 הפרוטוקולים הצפויים שיגרמו ליקור העליות במחירים

הגדלת מרווחי מושבים בין אנשים שלא מאותה משפחה גרעינית. מושבים אמצעיים חסומים  או תכנוני הושבה חדשים ( משמע שרק 1/2-1/3 מהמושבים יוותרו ריקים ).  ואז, והחברות יצטרכו להעלות את המחירים, לפחות ב 50%  כפצוי על אובדן מקומות הישיבה, אחרת הם יפשטו את הרגל. ולכן, אני צופה סוף עידן המחירים הזולים .

השקעה רבה בתחום פרוטוקולי הבריאות לטסים ולצוות המטוס באמצעות עיקור (סטריליזציה) של מיקרואורגניזמים של המטוסים בכל פנים המטוס, לפני ואחרי טיסות. 

הערה : הכתבה מבוססת על הצהרות חברות התעופה בתשובתם לבורסות, אירגוני תעופה וצפי של ארגון התיירות המסונף לאומות המאוחדות.

 

כתבות ורשמים חברות תעופה, קורונה, שורדים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות