• תַפרִיט
  • תַפרִיט

“חוט ומחט” – המלצה לביקור אצל כח הנשים הדרוזי מפקיעין

דף הבית » “חוט ומחט” – המלצה לביקור אצל כח הנשים הדרוזי מפקיעין

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: < 1 דקה

צילום תמונה ראשית: ג’מאל עלי

רשמה: שרה פלד

ביום האישה הבינלאומי עוסקים כולם בשוויון בין המינים, בהישגיהן של הנשים ובעיקר בהעצמת אלו שעדיין לא חושבות על הישגים. השנה אני רוצה לתת במה לנשים הדרוזיות הפעלתניות ובמיוחד לאלו שמשמרות את המסורת. הנשים הדרוזיות של המאה ה-21 הן משכילות ועצמאיות. הידעתם כי מקרב בעלי תואר אקדמאי באוכלוסייה הדרוזית בישראל, קרוב ל-70% הן נשים? מסתבר שהן עוקפות את הגברים במהירות. השינוי החברתי הזה מבורך, אך יחד עם זאת, החברה הדרוזית איננה מעוניינת לאבד את המורשת הייחודית שלה ופועלת לשימורה. המורשת התרבותית שהיוותה את מרכז החיים של האישה הדרוזית, הייתה העיסוק במלאכות המסורתיות. על מנת לשמר את המורשת ולהעביר אותה לדורות הבאים, הוקם מיזם “חוט ומחט” של נשות פקיעין הדרוזיות בניהולה של נאדיה עאמר.

מיזם הנשים לעבודות יד בפקיעין שוכן בלב הכפר העתיק, במסלול הדתות, בסמטה ציורית אשר מסמלת יותר מכל, את ההרמוניה השוררת במקום. המיזם מתקיים בבית של משפחה דרוזית, בית בן 100 שנים. המיזם הוא פרי יוזמתן של קבוצת נשים מהמרקם העדתי המרכיב את עדות הכפר. “אלו חברו יחדיו במטרה לשמר ולהנחיל את המסורת והמורשת של קודמותיהן, לדורות הבאים, ע”י טיפוח מוצר תיירותי וחברתי שמטרתו מעמד האישה ופרנסתה”, מסביר גאלב חיר, מנהל מחלקת התיירות.

המיזם מקיים סדנאות לעבודות יד, רקמה, סריגה, קליעה בקש צבעוני, חרוזים ועוד. בעבודת המלאכה עוסקות כ-20 מנשות הכפר. המיזם מקיים בהצלחה רבה, סדנאות לתיירים המגיעים לפסטיבלים “כפר ביקרתם” ועוד, שיוזמת מחלקת התיירות במועצה בראשות גאלב חיר ובשיתוף משרד התיירות ורשות פיתוח הגליל. זהו סיפור הצלחה שזוכה לפירגון גורף בכפר המברך על היוזמה והתעסוקה.

איפה: פקיעין, ליד בית הכנסת העתיק. המקום פתוח כל יום משעות הצהריים ועד הערב ובימי שלישי מהבוקר. טל. נדיה עאמר 050-5746738


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם