חופשה עם הילדים. עקרונות וטיפים בתכנון מסלול הטיול

מבט חטוף במפת ארצנו מספיק כדי לגלות שאין צורך לנסוע עד הקצה השני של העולם כדי לזכות בחופשה משפחתית מהנה. החל מנחלים וירוק בצפון, ועד לשקט המדבר- יש כאן שפע של מסלולי טיולים, שמורות טבע, גנים לאומיים, חופי ים, חוות אקולוגיות, מקומות היסטוריים, מוזאונים ואטרקציות לילדים.

חופשה עם הילדים יכולה להיות חוויה בלתי נשכחת, אך גם עלולה להיות מעמסה מתישה, אם לא מתכננים נכון את הטיול. לחופשה מוצלחת, מומלץ להקדיש מחשבה מראש לתכנון.

 

עקרונות מנחים בתכנון

הנה כמה עקרונות אשר יעזרו לכם בתכנון החופשה:

–        חופשה מותאמת לגיל הילדים: כאשר אתם מתכננים את החופשה המשפחתית, קחו בחשבון את גיל הילדים, את טווח הסבלנות שלהם ואת תחומי העניין שלהם. עם ילדים קטנים מומלץ לשמור על סדר יום קבוע, לא להרבות באטרקציות, לעומת זאת כן לשלב בחופשה הרבה טבע ומרחבים פתוחים בהם יוכלו להשתולל בחופשיות. עם ילדים קטנים זכרו להאט את הקצב ולא למהר לקחת אתגרים כגון מסלול למטיבי לכת. כאשר הילדים גדולים יותר, נפתחות אפשרויות נוספות – מוזאונים, אטרקציות או טיולים מאתגרים. התכנון מורכב אף יותר כאשר יש ילדים בגילאים שונים, ויש צורך לתמרן בין  יכולות, רצונות וצרכים שונים. בגיל ההתבגרות ילדים לרוב מחפשים יותר עצמאות ומפתחים תחומי עניין משלהם. תוכלו לתכנן את הטיול כך שבזמנים מסוימים לילדים הגדולים יש את החופש לעשות משהו אחר בנפרד מההורים והילדים הקטנים. ילדים גדולים יכולים גם לקבל תפקיד של שמירה על האחים הקטנים, ובכך לאפשר גם להורים מעט חופש.

–        שיתוף בהחלטות: מומלץ לפני החופשה לערוך שיחה משפחתית, לשתף בתכניות שלכם לגבי הטיול ולשמוע רעיונות ובקשות מצד הילדים. לכם כהורים יש את הזכות "לומר את המילה האחרונה", אך ככל שתשלבו יותר את רצונות הילדים, תקטינו את הסיכון לטייל עם ילדים משועממים ומתוסכלים. יכול להיות למשל שהילד הגדול מעדיף ללכת לסאמר סקול ולהצטרף לטיול המשפחתי רק כשתגיעו לאילת.

–        לעמוד בתקציב: מומלץ להחליט מראש, מה פחות או יותר התקציב שעומד לרשותכם, וכיצד לתכנן את החופשה כך שלא תחרגו ממנו. גודל התקציב ישפיע על החלטות שונות- האם יוצאים לטיול קמפינג או שוכרים חדר במלון, האם אורזים סיר וגזיה או אוכלים במסעדות. בתכנון התקציב קחו בחשבון את מגוון ההוצאות- נסיעות, לינה, ארוחות, כניסה לאטרקציות ועוד הוצאות שלא צפויות מראש.

–        גמישות: כל תכנית היא בסיס לשינויים, ובעיקר כאשר אתם מטיילים עם ילדים קטנים. טוב לתכנן מראש את הטיול, אך גם טוב להשאיר מקום לגמישות. אל תיצמדו בכל מחיר למה שהוחלט מראש, ואל תתאכזבו אם לא הכל קורה לפי התכנית. חשוב להיות קשובים לצרכים שמתעוררים במהלך החופשה.

 

טיפים לדרך

הנה עוד כמה טיפים לטיול מוצלח:

–        לארוז נכון: לפעמים הנטייה הראשונית שלנו היא להתחיל לארוז את כל הבית. כיצד אפשר להימנע מכך, ובכל זאת שלא יהיה חסר שום דבר חשוב? ערכו מראש רשימה כדי לא לשכוח משהו חשוב, ובמידת הצורך תוכלו לצמצם את הרשימה. אל תיקחו יותר ממה שאתם יכולים לסחוב או ממה שהאוטו שלכם יכול לסחוב. דברים מסוימים כגון חיתולים תוכלו לקנות עוד בהמשך אם נגמר ובגדים תוכלו לכבס. ארזו תיק שיהיה תמיד בהישג יד, גם בזמן הנסיעות, ובו מים, מגבונים או נייר טואלט, כמה צעצועים שיעזרו להעביר את הזמן בנסיעה , בגדים להחלפה עבור הקטנים ונישנושים לדרך (פרות, סנדוויצ'ים). מנשא נוח הוא פריט חשוב בחופשה, כשמטיילים עם ילדים מתחת לגיל שנתיים. אפשר גם לתת לכל ילד לבחור כמה צעצועים אהובים, ואם יש לילד צעצוע שמשמש כחפץ מעבר- אל תשכחו אותו בבית.

–        מועד הטיול: אם הילדים כבר הולכים לגן או לבית-ספר, הכי נוח להתאים את הטיול לזמני החופשות במערכת החינוך. אם הילד שלכם לומד לבחינות בגרות כדאי לתכנן את הטיול למייד אחרי המבחנים ולחגוג את הצלחתו. קחו בחשבון שלחופשה בחגים או בחופש הגדול יש גם חסרונות- כל מקום שתלכו אליו יהיה עמוס במבקרים, יותר תורים, פחות שקט ולפעמים גם מחירים גבוהים יותר. 

–        רוח טובה: אל תשכחו שאתם בחופשה, ובאתם ליהנות ולנוח. קחו הכל בקלילות, בהומור וברוח טובה.

 

טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר חופשה בארץ עם הילדים, עקרונות, תכנון הטיול

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות