חמשת המדינות לטיול, שדורשות הכנה נרחבת ומראש

טיולים

פנינים, כך אומרים, לא נמצאות בכל צדפה שפותחים. צריך לעבוד קשה כדי לפותחן ולרוב נתאכזב, אך כשמוצאים לבסוף פנינה – היא שווה את כל העבודה הקשה שהושקעה בה. כמו פנינים, יש גם מדינות שדורשות עבודת הכנה רבה לפני הטיול בהן, אבל הטיול שווה כל דקה של השקעה.

למדינות הללו כנראה שלא תמצאו כרטיסים של הדקה האחרונה, ובכל מקרה יש צורך להשקיע וללמוד – ורק אז לנסוע. מדינות בהן התרבות או האקלים שונים מאוד מהמוכר לנו ודורשות התארגנות מיוחדת לקראת הנסיעה אבל לא כדאי לוותר, כי מי יודע עד מתי הן יישארו כפי שהן: על האתגרים, התרבות והחוויות הייחודיות שהן מזמנות.

אתיופיה

כשחושבים על אפריקה חושבים על מדבר, או על ספארי, אבל אתיופיה מציעה חוויה שונה של נוף ותרבות ייחודיים. מדובר במדינה רחבת ידיים ומגוונת מאד: חלק גדול מהמדינה ממוקם על רמה גבוהה. באיזורים הללו האקלים אינו האקלים הטיפוסי האפריקאי, אלא אקלים יבש וקריר הכולל מספר חודשים גשומים במיוחד ונופים ירוקים המשובצים בנחלים, רכסי הרים וגבעות. בצפון מזרח המדינה נמצא שקע הדנקיל (Danakil), שם האקלים הופך להיות מדברי וחם מאד.

השפה המדוברת על ידי התושבים היא אמהרית, אולם באתיופיה קיימות עוד 83 שפות מקומיות נוספות ונגיעות איטלקיות. כמעט ולא תמצאו דוברי אנגלית באתיופיה לכן חשוב ללמוד כמה משפטי מפתח באמהרית לקראת הנסיעה.

התושבים המקומיים הם נינוחים ומסבירי פנים, אולם הם גם מזהים את הזרים, ה"פראנג'ים", בתור אלו שניתן, וכדאי, לעבוד עליהם ולתמחר עבורם מוצרים ושירותים במחירים הגבוהים לפעמים גם פי עשר מהמחיר למקומיים. למרות שמרבית המקומיים אינם מתמקחים על המחיר – כדאי לנסות ולהוריד מהמחירים שתדרשו לשלם כזרים, אפילו בתחבורה הציבורית.

התרבות האתיופית, על כל השמחה שבה, היא שמרנית למדי. נשים יתפסו כטרף קל במידה ויסתובבו ללא גבר, או בחבורה. קיים גם חוק כנגד להט"ב ובמקומות רבים לא יסכימו להשכיר חדר אחד לשני אנשים מאותו המין וישנם מנזרים אשר כניסת נשים לשטחם אסורה. בנוסף, קיימים מספר מנהגים אותם כדאי לשנן לפני הנסיעה על מנת לא לפגוע ברגשות המקומיים כגון הדרך הנכונה ללחוץ יד או לשלם ותרבות האכילה הכוללת ניגוב ואכילה באמצעות הידיים, אך בשום פנים אינה כוללת ליקוק אצבעות או שימת רגל על כסא או שולחן. נושא נוסף אליו כדאי להתוודע לפני הנסיעה הוא הזמן והתאריכים המקומיים השונים מקריאת הזמן והתאריך המערביים.

אתיופיה היא מדינת עולם שלישי ולקראת הנסיעה יש להתכונן בהתאם: לקחת סוללות חלופיות ונטענות למקרה בו לא תמצאו שקע להטענה או שתתקלו בהפסקת חשמל, להתחסן מבעוד מועד בהתאם להמלצות משרד הבריאות, להצטייד בתחבושות היגייניות ומשככי כאבים שאותם לא תמצאו שם, ובכדורי הכלרה לטיהור המים למקומות בהם לא תשיגו מים מינרליים בבקבוק סגור, בכילה ותרסיס כנגד חרקים, חובה לבדוק כל מיטה לפני שנכנסים אליה שאין בה פרעושים ולהביא סדין מהבית.

האלכוהול נגיש ונפוץ, ולעת ערב השילוב בין תאורת רחוב מועטה, אלכוהול וחושך הופך את השיטוט למסוכן. גם ביום הקפידו להסתובב רק עם כמות הבירים (המטבע המקומי – ביר) שלה תזדקקו במהלך אותו היום. את כרטיס האשראי ואת יתרת הכסף כדאי לשמור בכספת או לוקר במלון ולהחביא קצת בכל מקום כאשר מסתובבים עימו.

בגלל גודלה, חשוב לתכנן את הטיול מראש. כדאי להגיע באמצעות מטוס, ולהשתמש בטיסות פנימיות. מעבר בין מקומות נעשה או בטיסה (בעיקר בצפון המדינה), עם תחבורה ציבורית עמוסה וצבעונית או על ידי שכירת רכב ונהג. אם תבחרו לנסוע באוטובוס, רצוי להגיע לאוטובוסים מוקדם ולנסות למצוא מקום ליד החלון. עם הלכתם על לשכור רכב – רצוי לשכור מחברה אמינה שמחזיקה רכבים מטופלים ולא לנסות לנסוע לבד אלא לשכור נהג מקומי או מדריך כיוון שמרבית הכבישים אינם כבישים מסודרים. אופציה זו רלוונטית במיוחד עבור דרום המדינה, בה הכבישים משובשים במיוחד והטיסות נגישות פחות.

אתיופיה

אתיופיה- טיולים ( shutterstock )

דרום אפריקה

בדרום אפריקה מסתתרת חוויה נפלאה המשלבת אורבניות וטבע – כל אחד לעצמו ושניהם ביחד, על פי טעמם של המטיילים. ביוהנסבורג (Johannesburg) ובקייפטאון (Cape Town) אפשר לעבור מסלולים עירוניים המשופעים במרכזים מסחריים, מסעדות משובחות, מוזיאונים, אומנות וכנסיות. חובבי הטבע ימצאו בדרום אפריקה גן עדן של שמורות ובעלי חיים: ספארי, שמורות חוף, גנים ונופים ירוקים שופעי מצוקים, נהרות ומפלים מרהיבים.

המטיילים לאיזור יחוו מפגש רב תרבותי – האפריקנים לצד בני הסאן (שנקראו בעבר בושמנים אך היום הכינוי נחשב פוגעני), הפורטוגלים והאנגלים לצד בני הזולו, הסוטו והקוזה וגם את ה"צבעוניים", שהובאו בעבר כעבדים ממלזיה. כל אחד ממרכיבי התרבות שומר על צביון ייחודי באורחות החיים, בדת, בקולינריה ובמנהגים הייחודים להם – והשונים מאד מאלו הישראליים. בגלל הנושא הרגיש, רצוי להימנע מדיונים בנושאים פוליטיים שעלולים להידרדר במהירות לעלבון וגם לפגיעה. דוגמה נוספת לשוני תרבותי הוא המענה ה"תקין" לשאלה שלמשיב אין תשובה אליה, למשל "איפה יש….?" הלכות הנימוסים יזכו אתכם בתשובה, כל תשובה שהיא לאו דווקא נכונה, אז יש להיזהר כשהשאלה תופנה לאחד מהמגזרים הלא לבנים.

המלונות והשירותים הניתנים לתיירים בדרום אפריקה הם ברמה גבוהה ולרוב נקיים, אך עדיין קיימות במדינה מחלות שיש להתחסן כנגדן מראש ולתכנן מספיק זמן מראש עבור החיסונים. המלריה עדיין קיימת בחלקים גדולים במדינה ורצוי גם להתחסן כנגד קדחת צהובה ולהצטייד באמצעי הגנה מפני היתושים. חשוב גם לזכור כי כרבע מהאוכלוסייה בדרום אפריקה הם נשאי איידס ולהתנהל בהתאם.

הבעיה העיקרית בדרום אפריקה היא נושא הביטחון האישי. ישנם איזורים בהם לא כדאי להסתובב כלל. כדי לוודא היכן אפשר להסתובב ומאילו מקומות כדאי להימנע, חשוב לשאול בבתי המלון את אנשי הצוות שישמחו לעזור. אין להסתובב לאחר שעות החשכה ואין לשאת עליכם חפצים יקרי ערך. נקודה רגישה נוספת היא חטיפת רכבים. ההנחיה היא לנעול את הרכבים מבפנים גם בעת הנהיגה. ההנחיות הללו ניתנות לא רק לתיירים אלא גם למקומיים.

דרום אפריקה היא ארץ מרהיבה המציעה אוכל משובח, תרבות עשירה, מגוונת ומעניינת וטבע שופע. לפני הנסיעה כדאי להתעדכן בסלנג המקומי (רובוט, למשל זה רמזור), לדאוג לחיסונים המתאימים ובזמן הביקור לשמור על הביטחון האישי והרפואי.

דרום אפריקה

דרום אפריקה (shutterstock)

לפלנד

טיול ללפלנד הוא מסע לארץ קסומה שכאילו נלקחה ישירות מהאגדות: הזוהר הצפוני, שמש בחצות, מזחלות רתומות לכלבי האסקי או איילים, ביקור בכפר של סנטה קלאוס, מפלים קפואים, אופנועי שלג, ספינת ביקוע קרח, טבילה ימית לצד קרחונים וטרקים בגבעות מנוקדות ירוק ולבן. לפלנד היא חבל ארץ המחבר בין ארבע ארצות שונות: פינלנד, שוודיה, נורבגיה ורוסיה.

הקרבה לקוטב הצפוני עושה את שלה והקור השורר במקום הוא רב כל ימות השנה. אם בעבר הטיולים לאיזור היו בעיקר בקיץ הקצר, היום מקובל גם להגיע לאיזור בחורפים ואז המעלות יכולות להגיע גם למינוס של כמה עשרות מעלות, בתוספת נאה של שלגים ורוחות.

בגדי חורף וציוד המותאמים לפעילויות באיזור ניתן להשכיר במקום, אולם כיוון והמקום מאד תיירותי יש להתארגן ולהזמין מקומות לינה, פעילויות ואפילו ארוחות זמן רב מראש. חלק ניכר מהפעילויות המוצעות לתיירים בלפלנד כלולות בפעילויות שעבורן יש לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל כיסוי לפעילות אתגרית. ישראלים, שאינם מורגלים בתנאי מזג אויר קרים כל כך והתניידות על שלג וקרח, רגישים לפציעות ולכן כל כך חשוב להקפיד על ביטוח נסיעות מתאים לנסיעה בחבל ארץ זה.

טיול ללפלנד לא ישאיר אף אחד אדיש לנופיה המרהיבים ואווירת הקסם השורה על האיזור, אולם הכנה רבה נדרשת על מנת להפיק את המירב מטיול כזה, בבטחה.

לפלנד

לפלנד (shutterstock)

סין

המגיעים לסין זוכים בטיול מרתק לארץ ענקית עם תרבות עשירה ומאוד שונה מזו המוכרת לנו במערב. שווקים אקזוטיים, מקדשים עתיקים, אוכל, תרבות ומנהגים מקומיים והמוני אטרקציות, אך גם צפיפות, נהיגה פרועה וזיהום.

טיול לסין מתחיל בתכנון מוקפד. ללא תכנון כזה הסיכוי לראות את כל הדברים שחשוב לכם לראות במדינה הוא קלוש, כי כאשר תגיעו הקשב כבר ילך לכל האטרקציות הלא מתוכננות סביבכם. אחת הבעיות הקשות בסין היא היכולת לנוע בין מקום למקום. הסינים נחמדים וששים לעזור, אך הם ברובם אינם יודעים ולו רבע מילה באנגלית. בקשיי תקשורת תתקלו לא רק עם האדם הממוצע ברחוב, אלא אפילו עם נהגי מוניות או במקרים בהם אתם שוכרים רכב – כל השילוט כתוב רק בשפה הסינית. לפני הטיול כדאי מאד ללמוד ביטויי מפתח בסינית שיעזרו לכם להתנייד ואולי גם להצטייד באפליקציה או שתיים שיעזרו לכם לתרגם את עצמכם, את הדוברים ואת השלטים לשפה שאותה תבינו.

בעיות השפה אינן רלוונטיות רק להתניידות אלא גם לכל מה שקשור בהזמנה ממסעדות. מרבית התפריטים יהיו בסינית בלבד, וכדאי לזכור כי האוכל הסיני המסורתי אינו דומה לאוכל הסיני המוכר במערב. אחד הביטויים אותם למשל חשוב ללמוד מראש אם אתם רגישים לאוכל חריף הוא "בו לה" כלומר "לא חריף". השפה הסינית אינה בנויה מתנועות ועיצורים בלבד כמו השפות המערביות אלא גם מאינטונציה – מנגינת השפה. אותה מילה בניגון שונה יכולה לקבל משמעות שונה מאד. כדאי להצטייד בכרטיסים בהם הביטויים שאתם מעוניינים כתובים בסינית כדי למנוע אי הבנות.

הסינים מאד אוהבים תיירים, ומאד אוהבים להרוויח מהם כמה שיותר. המחירים בשווקים שתשמעו הם מחירים לתיירים שגבוהים בהרבה מערך המוצרים הנמכרים. הקפידו לעמוד על המקח ולהוריד את המחירים לפחות לשליש מהמחיר הראשוני. עשו זאת בחביבות ובנימוס, אך אל תתפתו לעסקאות מפוקפקות. מוניות הן מקור צרות ידוע לתיירים, מלבד קשיי השפה. הקפידו לסכם עם הנהג על תמחור על פי המונה והיכנסו רק למוניות חוקיות ולעולם אל תחתמו על המחיר מראש. רבים יציעו לכם שירותי הסעה במחירים מופרזים, אם רק תאפשרו להם. גם במסעדות, הקפידו להזמין מראש הכל, כולל שתייה, ורק לאחר שווידאתם מה מחיר כל דבר שהוזמן. במקומות רבים יציעו לכם שתייה לאחר הזמנת הסעודה, ורק עם קבלת החשבון תגלו עד כמה מחיר השתייה מופרז ביחס למחירי המנות. ספין נוסף שהסינים מאד אוהבים הוא שימוש בצעירים וצעירות דוברי אנגלית שינסו לפתות אתכם להצטרף אליהם כשהם אומרים שהם סטודנטים שמעוניינים לשפר את האנגלית שלהם או תירוץ דומה. הם ינסו לקחת אתכם לבתי תה, מופעים וארוחות יקרות – כמובן על חשבונכם. לעתים הם יגידו שהם איבדו את הארנק או שנגמר להם הכסף, ובמרבית המקרים הם משתפים פעולה עם המסעדות ותזכו גם בסעודה יקרה במיוחד. אם צעירים פונים אליכם באנגלית – פשוט תתעלמו.

הכנה נוספת מראש היא בכל הקשור לזיהום האוויר: אם אתם סובלים מאסתמה או אלרגיות דאגו לקחת אתכם משאפים ותרופות מתאימות. רצוי להצטייד גם במסכות פה ואף כדי להימנע מזיהום האוויר, גם עבור אנשים בריאים, ולברר מתי הזיהום מגיע לרמות מסוכנות. דבר נוסף שכדאי להצטייד בו מראש הוא נייר טואלט שאינו בנמצא במקומות רבים.

סין

סין (shutterstock)

ג'מייקה

ג'מייקה, מולדת הרגאי, ארץ העץ והמים מציעה למבקרים בה חוויה המשלבת חופים ושקיעות לצד ג'ונגלים והרים, אטרקציות תיירותיות לצד תרבות עוני מקומית, מלונות נופש יקרים לצד בתי הארחה בעלי תשתיות רעועות. הכנה נכונה יכולה למנוע לא מעט מפח נפש במהלך הטיול ואפשרות להתרשם מכל הטוב שיש לארץ להציע.

רום וקני סוכר, קולוניאליזם ועבדים, פירות טרופיים ואסונות טבע ומהפכים פוליטיים וכלכליים. ג'מייקה היא ארץ של ניגודים המשלבת עבור המטייל חוויה ואתגר. חלק ניכר מהאטרקציות הקרובות לנמלים כוללות מסלולים אתגריים בין צמחים ומפלים, נהרות ועצים, אומגות וקרוניות מהירות הצונחות מגבהים, רפטינג, שייט וצלילה חופשית עם או בלי דולפינים או כרישים. גם כאן חשוב להצטייד בביטוח מתאים הכולל כיסוי לפעילות אתגרית אם אתם מתכננים להשתתף באחת מהפעילויות האתגריות הרבות שמציעה פנינת החמד הזו בעולם, וגם במדריך מיומן שידאג שתעברו את החוויה ללא פגע.

בארץ השופעת הזו עדיין קיימת קדחת הדנגה. במידה שמופיעים הסימפטומים שלה (חום, כאבי ראש, בחילה וכאבי שרירים או מפרקים), יש לגשת לקבלת טיפול רפואי מיידי. בנוסף, רצוי להתחסן לפני הנסיעה כנגד צהבת A וצהבת B, לדאוג לחיסון טטנוס וטיפוס הבטן ולהסתובב עם נעליים בחופי הים. סכנה נוספת שרצוי להמנע ממנה היא נסיעה בשיא עונת ההוריקנים – בין יוני לספטמבר.

בערים הגדולות קיימת פשיעה שברובה אינה מופנית לתיירים, אולם רצוי להימנע מביקורים ליליים בחופי הרחצה או במרכז העיר הראשית, קינגסטון.

חוויה ג'מייקנית היא חוויה ייחודית שהכנה מראש אליה יכולה לא רק למנוע צרות אלא גם לאפשר לחוות את הג'מייקה במלואה, על כל הטוב שיש בה להציע לתייר.

ג'מייקה

ג'מייקה (shutterstock)

לא מעט מקומות בעולם מציעים עבור התיירים חוויות ייחודיות. הכנה מראש יכולה להעצים את החוויה ולעזור לתייר להימנע ממכשולים שעלולים לצוץ בדרכו. ככל שהמרחק התרבותי, האקלים וההיצע רחוקים משגרת היום, כך הערכות מראש חשובה יותר לטיול מוצלח.

אתיופיה דרום אפריקה חדשות טכנולוגיה בתיירות לפלנד סין אתיופיה, ג'מייקה, דרום אפריקה, לפלנד, סין

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות