חרבת ירדה בעמק החולה

 

חרבת ירדה היא אתר ארכיאולוגי (נמצאו כאן ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הרומית המאוחרת בארץ ישראל ועד התקופה הממלוכית). ירדה ממוקמת סמוך למושב משמר הירדן.

קצת היסטוריה

המקום מוזכר גם בתיאורי מסעותיו של נפוליון בארץ ישראל. ירדה שימשה כבית אחוזה (חאן) ערבי טיפוסי וחד קומתי שנבנה בסוף המאה ה-19 מהתקופה העות`מאנית,  הוא בנוי כריבוע המקיף חצר פנימית בעלת כניסה בודדת, שבמרכזה באר מים מקורה ומסביב תעלות קשר מתקופת מלחמת העצמאות. המבנה השתמר כמעט בשלמותו. האחוזה ואדמותיה נרכשו על ידי קק"ל בשנת 1936.

מאז הכרזת מועצת הביטחון באו"ם על חלוקת ארץ ישראל בנובמבר 1947, המקום היה נתון להתקפות צבא ההצלה של קאוקג’י.

במלחמת העצמאות הייתה ירדה אחד המשלטים מול ראש הגשר הסורי באזור משמר הירדן שהוחזק בידי כוחות של חטיבות עודד וגבעתי. במקום התנהלו קרבות קשים ותפקידם של הלוחמים בירדה היה לבלום את הסורים בניסיונם לנתק את אצבע הגליל. זו הנקודה המערבית ביותר אליה הצליח לגיע הצבא הסוריה שפלש לעמק החולה ביוני 1948. חורבת ירדה עברה מיד ליד, ולאחר מספר קרבות היא נכבשה באופן סופי בידי חטיבת כרמלי ב-18 ביולי 1948. כיבוש הגבעה והאחיזה בה הם אלו שעצרו את הסורים מלפרוץ לגליל ובכך נקבעו גבולות המדינה ולא נפרץ קו ההגנה על יישובי הגליל.

מול ירדה, על כביש מחניים-משמר הירדן, החלו שיחות הסכם שביתת הנשק בין ישראל לסוריה. ההסכם נחתם ביולי 1949.

עבודות שימור חורבת ירדה החלו באמצע שנות ה-90. האתר שוקם והוקמה בו אנדרטה לזכר 78 הנופלים בקרבות. האנדרטה צופה לכיוון מזרח, על הרי גולן ומושב משמר הירדן הסמוך.

בחרבת ירדה הוקמה אנדרטה לזכר הנופלים בקרבות לבלימת הצבא הסורי בגזרת משמר הירדן.

מאתר הזיכרון יש תצפית נוף לעמק החולה וההרים המקיפים אותו. לרגלי השלוחה באפיק נחל מחניים נובע המעיין עין ירדה, מי המעיין צלולים ושקופים. המעיין נובע מאפיק נחל מחניים, מימיו זורמים מתוך סבך של קנים ותאנים. חלק ממי המעיין זורם באפיק, כדי שלא יגלוש אל האדמות מסביב, וחלק אחר נקווה בבריכות.

מעט פרטים על המושבה משמר הירדן – שמה של המושבה ניתן לה על שם הישוב משמר הירדן הישנה. נוסדה על ידי חיילים משוחררים שנלחמו בקרבות חרבת ירדה הסמוכה והחליטו לבנות את ביתם במקום. חלקם היו בני צפת וכך גם נקרא המקום על ידם. הגרעין המייסד לא החזיק מעמד ובשנת 1956 יושב המקום בידי עולים חדשים, בעיקר מצפון אפריקה ושינה את שמו למשמר הירדן, על שם המושבה שנפלה.

כיצד מגיעים

בכביש עמיעד קריית שמונה על כביש מס` 90, בצומת מחניים לפנות ימינה לכביש מס` 91 לכיוון רמת הגולן. לאחר נסיעה קצרה מצד שמאל של הכביש נראה שלט המכוון לדרך עפר המוליכה לחורבת יארדה.

(הכניסה לאתר חינם ללא תשלום).

חירבת ירדה נ"צ – 1268269/205809

משם מומלץ להמשיך על כביש 91 לעבור את צומת גדות אל אתר ההנצחה למשמר הירדן הישנה.

מה האזור

משמר הירדן הישנה

גשר הפקק

גשר בנות יעקוב

הירדן ההררי ומצד עתרת

מצפה גדות

בית המכס העליון

בריכת הקצינים – עין עלמין

בית הכנסת העתיק בעין נשוט

מעיינות עדן – פארק סלוקיה

כתב וצילם אלי מערבי

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות נגישות ארכיאולוגיה בישראל אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות בעלי ענין בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות נגישות, ארכיאולוגיה בישראל, חרבת ירדה, עמק החולה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים