• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טבריה במיטבה: האתרים שאסור לפספס

דף הבית » טבריה במיטבה: האתרים שאסור לפספס

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

צילם:אורן פלס, פיקיוויקי

כתבה פ.ו

העיר טבריה נתפסת כאחת הקלאסיקות היותר מזוהות עם התיירות הישראלית. אבל גם אם חרשתם את טבריה לאורכה ולרוחבה, תמיד תוכלו לשוב אליה ולהיסחף מחדש עם הקסם הנצחי של העיר הממזגת היסטוריה עתיקה, ימה תכולה ואין ספור פניניות חמד קסומות לטיול טוב שאין לו תחליף.

נקודות טברייניות שאסור להחמיץ:

מוקדי העניין הטברייניים הבולטים מורכבים מפסיפס ייחודי של נוף וטבע לצד דת, היסטוריה ומורשת, כאשר הכינרת בשלוותה הנצחית חופפת על העיר מכל פינה. טיול ממצה בעיר טבריה הוא כזה שבו תטעמו, גם אם על קצה המזלג, מדגם מייצג של נוף והיסטוריה – קוקטייל הפלאים המעניק לעיר את סוד קסמה. –

אתרי נוף וטבע מומלצים בעיר טבריה:

בטבריה, העיר והכינרת, כל מרצפת רחוב וכל סמטה אקראית משמשות כנקודות תצפית מופלאות אל הימה התכולה המרגשת את רואיה בכל פעם מחדש. אבל אם תרצו נקודות נוף מוגדרות על המפה הטבריינית, שתי האופציות הבאות יספקו לכם את הריגוש הדרוש, ובגדול. –

– יער שוויץ

אתרי הנוף בעיר טבריה סובבים כולם סביב הלב הטברייני הפועם תמיד – הכינרת, כאשר מבחר המצפורים שהוקמו סביב לכינרת מספקים נקודות תצפית מדהימות ועוצרות נשימה על גלוית הנוף משכרת החושים. יער שוויץ, אחד המצפורים היותר ידועים בסביבת העיר, הוקם על ידי קק”ל בעזרת אוהדי ישראל בשוויץ. המדרון המרשים המשתפל אל העיר מתאפיין בקרקע פריכה שהיוותה בעבר מקור למפולות קשות, אותן הוחלט לבלום באמצעות נטיעת עצים ויצירת מדרגים. יצוין, כי תחילתו של הפרויקט היומרני מתוארכת לימי המנדט, אולם קק”ל השלימה את המלאכה לאחר מכן.

כיום, יער שוויץ מציע חוויית טבע מושלמת הממזגת חורשת אקליפטוסים מרשימה, שבילי טיול ציוריים, ספסלים ומתקנים ובעיקר – שביל מצפורים החוצה את ההר בשלושים דקות בלבד ומספק תצפיות מדהימות על הכינרת, על הרי הגולן, על החרמון ועל הגליל.

– טיילת יגאל אלון

נחשבת למוקד התיירות החם ביותר בטבריה. הטיילת ממוקמת לאורכו של חוף הכינרת והוקמה במקור על ידי הבריטים. נכון להיום, הטיילת מציעה תצפית על הכינרת במרחק נגיעה מהמים ובריזה חלומית וממכרת. מעבר לכך, אזור הטיילת הומה מסעדות, דוכנים, חנויות, מוקדי בילוי, מבחר אטרקציות ימיות ואטרקציה מרתקת וחדשה יחסית בשם “טיבריום” הכוללת מופעים אור קוליים המשלבים אש, מים, לייזר ושאר פעלולים ומחכימה את הצופים בתוכן חינוכי על העיר וסביבותיה.

אתרי דת, היסטוריה ומורשת מומלצים בעיר טבריה:

– הפארק הארכיאולוגי בטבריה (ע”ש עוז ברקוביץ’)

הפארק הארכיאולוגי, הממוקם בכניסה הדרומית לטבריה, משתרע על פני שטח נרחב של כמאה ועשרים דונמים ומציג את שרידי העיר העתיקה ששרדו את תהפוכות הימים.

בפארק שטחים ירוקים רחבי ידיים, שבילים נוחים וממצאים ארכיאולוגיים מרתקים כמו שער רומי עתיק יומין, מערכת ניקוז עתיקה ותיאטרון רומאי מרשים אשר מנה בין 5000 ל – 6000 מקומות ישיבה ומוקם בנקודה אסטרטגית במיוחד – על צלע הר ברניקי הצופה אל העיר, אל הכינרת ואל החרמון.

– גן לאומי חמת טבריה

ביציאה הדרומית מהעיר טבריה ממוקם הגן הלאומי “חמת טבריה” שבו נמצאו שרידי העיר העתיקה חמת – עיר כנענית עתיקה שניתנה לבני שבט נפתלי עם כיבוש הארץ. העיר חמת שרדה גם בתקופה הרומית, בתקופה הביזנטית ובתקופה האומיית ובמשך השנים התאחדה עם העיר טבריה. כיום ניתן להתרשם במקום משרידים אותנטיים של חורבות בתי כנסת ששוחזרו באופן חלקי, ממעיינות חמים, ממעיינות מרפא ומחמאם מפואר. בשנות ה- 20 לספירה הייתה ידועה העיר חמת כעיר נופש פופולארית והרומאים הציפו אותה במרחצאות מתקדמים שהיוו אטרקציה לנופשים מכל רחבי האימפריה. מעיינותיה של העיר העתיקה נובעים משבעה עשר מעיינות ומבטן האדמה, מעומק של עשרות מטרים מתחת לפני הקרקע. המעיינות היו ידועים כבעלי יכולת מרפא סגולית עוד מימי קדם וזכו לחשיבות מרובה במהלך ההיסטוריה.

– בית הכנסת של סרווס

בית כנסת עתיק זה ממוקם בשדרות קפלן, ביציאה הדרומית מהעיר ומתוארך לשנים 337 – 286 לפני הספירה, החופפות לתקופת פעילות הסנהדרין בעיר טבריה. בית הכנסת מעוטר ברצפת פסיפס מרשימה הנחשבת לרצפת הפסיפס העתיקה ביותר שנתגלתה עד כה בבתי כנסיות ברחבי הארץ. לבית הכנסת צמודים שרידי בית מדרש, שדרת חנויות ובית אורחים. במקום שביל הליכה מסודר המאפשר להתרשם מבית הכנסת מקרוב ושביל גישה המוביל לשרידי המרחצאות הדרומיים ולבית מרחץ תורכי אותנטי שעבר הליך שחזור. בכניסה לאתר מוזיאון על שם ד”ר ארנסט ליהמן המוקדש לתולדותיהם של חמי טבריה.

– מוזיאון דונה גרציה

דמותה של דונה גרציה האגדית, אשת הברזל העשירה והמתוחכמת שקורות חייה שזורים בקורותיה של העיר טבריה, כמו קמה לתחיה במוזיאון המנציח את תולדותיה. זהו המקום שבו תוכלו להיסחף הרחק במנהרת הזמן ולחוות את העיר טבריה מנקודת מבט אחרת.

לפרטים: http://www.donagracia.com

– חומות העיר

זווית עתיקה נוספת של העיר טבריה היא חומות העיר העתיקות אשר נבנו בסביבות המאה ה- 18 בידי השייח דאהר אל עומר – שליט הגליל הבדואי באותם ימים. החומה נהרסה ברעידת האדמה הקטלנית שהתחוללה באזור בשנת 1837 ובמהלך השנים שוחזרה באופן חלקי בלבד. –

– חצר היהודים

בסמוך ל “גן הבנים” ובליבו של המדרחוב, ממוקם מתחם “חצר היהודים” בו ממוקמים בתי כנסת עתיקים שחלקם פעילים גם כיום. בית כנסת עתיק המתוארך לשנת 1836 פועל כיום כבית חב”ד המקומי. כמו כן, במקום פעיל בית הכנסת המזוהה עם חסידות קרלין. במתחם אנדרטה המוקדשת לזכרם של חללי מערכות ישראל יוצאי טבריה. –

– קברי צדיקים:

טבריה, הנחשבת לאחת מארבע הערים הקדושות בארץ ישראל, מזוהה יותר מכל עם דמויות נוראות הוד שפעלו בה במהלך ההיסטוריה ונקברו בה.

בעיר ממוקם קבר הרמב”ם המוקף חומה ולצדו קברי צדיקים נוספים כמו השל”ה הקדוש, רבי אסי, רבי אמי, רבי אליעזר בן הורקנוס ורבן יוחנן בן זכאי.

בדרום העיר, לחוף הכינרת, ממוקם קבר רבי מאיר בעל הנס ותלמידיו – רבי שמעון בן אלעזר וסומכוס. הקבר מחולק למתחם ספרדי ולמתחם אשכנזי והוא ידוע בגולה היהודית בזכות קופות הצדקה המפורסמות – “קופות רבי מאיר בעל הנס”.

קבר נוסף הממוקם, על פי המסורת, בעיר טבריה, הוא קבר רבי עקיבא שלצדו ממוקם קבר הרמח”ל. קברים ידועים אחרים הממוקמים ברחוב יהודה הלוי בעיר הם קברי רבי חיא ובניו ורב הונא ריש גלותא. ברחוב העמקים ממוקמים קברי האמוראים תלמידיו של רב – רב חננאל, רב ברונא ורב יוחנן ואילו בסופו של רחוב השומר בעיר ממוקמים, על פי המסורת, קברי האימהות הקדושות ציפורה, זלפה, בלהה, יוכבד, אלישבע ואביגיל. בדרום העיר, במתחם בית הקברות המוסלמי, מבנה רחב ידיים אשר בו נטמנה, על פי המסורת היהודית, רחל אשת רבי עקיבא.

בבית הקברות הטברייני שנוסד במאה ה – 18, עם חידוש התיישבות היהודים בטבריה, טמונות דמויות מפורסמות שהיוו חלק ממרקם החיים בעיר. בין הקברים הידועים במתחם ניתן לציין את קבר רבי חיים אבולעפיה שהלך לעולמו בשנת 1744, רבי מנחם מנדל מוויטבסק, רבי נחמן מהורדנקא וגדולי עולם אחרים.

אטרקציות מומלצות בסביבת העיר טבריה:

אם אתם יוצאים לטבריה עם הילדים או אם סתם כך בא לכם להקדיש זמן לבילוי בעל אופי ספורטיבי במהלך הטיול, נסו את אחת האופציות הבאות: –

– פארק ברקו

פארק אטרקציות ססגוני הנחשב לגדול ביותר בכל אזור הצפון. בשטח הפארק תמצאו את הפארק הארכיאולוגי לצד מרכז בילוי אטרקטיבי לכל המשפחה שבו מתקנים מתנפחים, פארק חבלים גדול, אומגה, סנפלינג, קיר טיפוס, טיפוס צוקים, אופציה לטיולי אופניים וג’יפים, משטח החלקה, שולחנות פיקניק, בית קפה ועוד אטרקציות טובות שיספקו לכם בילוי מענג במיטבו.

כתובת: שדרות קפלן, טבריה

טלפון: 04-6712950

דוא”ל:  info@parkberko.co.il

– חוף גיא

פארק המים חוף גיא מציע בריכת שחייה, מבחר מגלשות מים, בריכת גלים, שטחים ירוקים המצוידים בכיסאות שיזוף ובשמשיות, חנות ומסעדה.

ועוד אטרקציה חינוכית במיוחד:

מדיד מפלס הכינרת – אטרקציה חינוכית ומרתקת שתאפשר לכם להפנים וגם להמחיש לילדיכם את מצב מפלס המים בכינרת. המדיד ממוקם בדרום טיילת “יגאל אלון”, על שפת הכינרת, ומתנשא לגובה מרשים של חמישה מטרים. המדיד, אגב, משמש גם כמזרקת מים מרשימה.

אופציות לינה מומלצות בעיר טבריה:

כאחת מערי התיירות הבולטות על מפת ישראל, העיר טבריה מציעה אין ספור אופציות של מלונות בטבריה. אתם מוזמנים!


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם