טיולים מופלאים וחסכוניים ברכבות

טיולים ברכבות למרחקים גדולים זכו לכינוי 'שייט יבשתי', ומסיבה טובה. הצורה הייחודית של התחבורה לא נועדה רק כדי להגיע ליעד, אלא ההתמקדות היא יותר בנסיעה עצמה, כאילו ומדובר בשייט בים. בדרך כלל, "מסע שייט" ברכבת, כולל גם שהייה של שני לילות לפחות ברכבת עם תא פרטי.

האפשרויות הקיימות בתחום טיולי הרכבות הן רבות ומגוונות. אפשר לצאת לסיורים כאלה באמצעות מפעילי רכבת פרטיים, ואז אפשר להשתכן בקרונות בדרגות לוקסוס, המצויידים באופן מלא וייעודיים למטרה, שרבים מהם מגיעים עם מקלחות פרטיות, עם טרקלין משוכלל וארוחות. טיולים כאלה יכולים להימשך שבועיים, אך הם גם יקרים מאד.

טיולי רכבת חסכוניים

כמה טיולי רכבת למרחקים ארוכים, והמופעלים על ידי חברות הרכבות, מספקים אופצייה של "קרוז יבשתי", ובמחירים הדומים לשייט על הים. להלן חלק מאותם טיולים שנחשבים לטובים ביותר, והכוללים שהייה של לפחות שני לילות בתא שינה לשני אנשים.

קנדה: דרך הרכבת, המסע הקנדי – Canada: VIA Rail, The Canadian

הטיול היבשתי ברכבת  של צפון אמריקה, VIA Rail’s The Canadian, פועל פעמיים בשבוע, החל מה-14 לאוקטובר ועד לראשון במאי, ובמהלך הקיץ, 3 פעמים בשבוע. הנסיעה נערכת במשך שלושה לילות, ובנסיעה דרך נופי הרי הרוקי הקנדיים, כששעות אור היום הן מהצד המזרחי, יותר מאשר על החלק המערבי.

הטיול כולל השתכנות בתאים המיועדים לשני אנשים ב-VIA Rail, הגדולים יותר מאשר התאים ב-Amtrak, ועם מיטות קומותיים וחדרי שירותים. קיימים גם תאים לאנשים בודדים. אפשר להשיג גם כרטיסים בהנחה בדילים של הרגע האחרון.

הקנדים מציעים גם כמה תאים "יוקרתיים" הכוללים מיטה כפולה בגודל מלא, חדר רחצה פרטי עם מקלחת ועוד כמה יתרונות אחרים, אין הנחות אף פעם במחירים

ארה"ב – אמטראק, קליפורניה טיול רכב זפיר – USA: Amtrak, California Zephyr Train Journey

אמטראק מפעילה 4 טיולי רכבת לשני לילות: את זפיר, קליפורניה, The California Zephyr , שזוהי נסיעה בין שיקגו לאמריוויל (Emeryville), שנמצאת בסמוך לסן פרנציסקו, את ה-Empire Builder שבין שיקגו ופורטלנד, או סיאטל ואת הטיול המרכזי לדרום מערב, שזה בין שיקגו ללוס אנג'לס ואת Sunset Limited שנוסעת בין ניו אורלינס ולוס אנג'לס.

בין ארבעת הטיולים הללו, יש הסכמה על כך שקליפורניה זפיר מספקת את האופציה הטובה ביותר, כשהנסיעה היא בעיקר בשעות היום דרך הרי הרוקי בקולורדו (Colorado Rockies) והרי הסיירה של קליפורניה (California Sierras) לשני הכיוונים. הנסיעות הן על בסיס יומי, ואורכן כ-52 שעות.

התעריפים של אמטראק הם על בסיס קיבולת, כלומר, המושבים הזולים נמכרים מוקדם. תא ברכבת מכיל שתי מיטות קומותיים, עליונה ותחתונה. בחדר יש כיור רחצה ויש מקלחת בקצה הקרון. המחיר כולל ארוחות. אמטראק מציעה הנחות שונות, אך הן אינן חלות על מקומות הלינה.

אירופה – רכבת האקספרס פריס – מוסקבה: Europe: The Paris-Moscow Express

טיול רכבת של שני לילות באירופה, נמשך 39 שעות באקספרס פריס-מוסקבה – Paris-Moscow Express ופועל פעם בשבוע. הזמנה מוקדמת אפשר לעשות כבר בתחילת האביב, של תא דה-לוקס VIP ועם מקלחת פרטית. ישנה אפשרות גם להזמין תא המיועד לארבעה אנשים, שבדרך כלל אפשר להגבילו לזוג, ובתוספת תשלום. הרכבת עוזבת את פריס ומוסקבה בימי שלישי. רכבת דומה פועלת על בסיס שבועי בין ניס ומוסקבה.

אם מחפשים טיול ברכבת עם נוף הררי, עמקי נהרות או קו חוף מרהיב, זה אינו הטיול עבורכם. הנסיעה בדרך כלל עוברת דרך נוף של מישורים וגבעות, דרך צרפת גרמניה, פולין, בלארוס ורוסיה (לבלארוס ורוסיה צריך לדאוג לויזות מתאימות) והיא מופעלת על ידי רכבות רוסיות.

רוסיה: נסיעה ברכבת רוסית – Russia: A Rossiya Train Journey

אין ספק שאפשר להרעיף שבחים על הנסיעה הזאת ברכבת הטרנס סיבירית, לכך שזהו אחד מהטיולים ברכבת הארוך והמגוון בעולם. המסע חוצה כמעט את כל רוסיה, והוא עובר דרך הרים, נהרות, את האגם העמוק ביותר בעולם  וכל סוג אחר של נוף שאתם יכולים לדמיין.

אם רוצים להפוך את הטיול למסע מותרות, אפשר לעשות זאת באמצעות ה- Golden Eagle (נשר הזהב), שזוהי נסיעה של 15 ימים, שפעלה 4 פעמים בשנת 2018, ועם חדרים פרטיים מפוארים, ארוחות יוקרתיות ועצירות רבות וטיולים לאורך הדרך.

לנסיעה יותר תיירותית, אפשר לקחת טיול באמצעות רכבת ה-  Russian Railway Rossiya, לשישה לילות, עם כמה עצירות קצרות למנוחה. התאים הם לשני אנשים עם מיטות קומותיים.

אוסטרליה: טיול ברכבות האוקינוס השקט – Australia: The Indian Pacific Train Journey

מערכת הרכבות לנסיעה למרחקים ארוכים מופעלת על ידי חברה פרטית, Great Southern Rail, שהיא היחידה שמעניקה את השרות לנוסעים בשלושה מסלולים ארוכים, כולל את השניים הארוכים ביותר. ה- Indian Pacific   שפועלת על בסיס שבועי בנסיעה של שלושה לילות בין סידני לפרת' (Sydney and Perth) וה-Ghan , הפועלת פעמיים בשבוע בנסיעה של שני לילות בכל מסלול שבין Adelaide לבין Darwin. הנסיעה השלישית היא של Overland, שזוהי נסיעה בת יום אחד בין Adelaide ו- מלבורן (Melbourne).

רכבת האוקיאנוס השקט ההודי חוצה הרים ומדבריות, עם כמה עצירות לטיול מחוץ לרכבת לאורך הדרך: ב-Broken Hill Broken, בעיר Adelaide   וב-Nullarbor. זהו טיול הרכבת היחיד למרחקים ארוכים שחוצה יבשת שלמה לחלוטין, מחוף לחוף. כמו כן, הרכבת חוצה את הנתיב הארוך ביותר בעולם שעובר בקו ישר לחלוטין של רכבת שאורכה כ-478 קילומטרים על פני מישור  Nullarbor  ("ללא עצים").

לסיכום, אין ספק שכשיוצאים למסע ברכבת, ההעדפה היא לנסוע תחת שירות הפלטינה, הכולל תאים גדולים המצויידים הן במיטה זוגית או בשתי מיטות (לא דרגשים), עם חדרי שירותים פרטיים ומקלחות, לסעוד את ארוחת הבוקר בתא הנוסעים, כשברכבת יש קרון הסעדה אקסקלוסיבי ושירותים מיוחדים נוספים.

קיימים גם קרונות עם תאים פחות מפוארים, המספקים מיטות קומותיים ומקלחת פרטית ושרותים (במרחב קטן יותר מאשר בשירות הפלטינה) ועם קרון הסעדה.

רכבת ה-Ghan מציעה שירות דומה עם עצירות נרחבות ב-Alice Springs.

סין: מסע ברכבת מבייג'ין ללהסה – China: Beijing to Lhasa Train Journey

למרות שסין כמו אירופה ויפן מתמקדת בפיתוח מואץ של רשתות רכבת במהירות גבוהה, היא עדיין מספיק גדולה כדי לספק טיולים ליליים במסלולים רבים. בין אותם מסלולים, נכללת נסיעה בת 40 שעות מבייג'ין ללהסה, טיבט, שזהו טיול נפלא וזמין דרך China Highlights.

הנסיעה היא ברכבת הגבוהה ביותר בעולם, המגיעה לגובה של 5000 מטר, ומסתיימת בגובה של 3650 מטר בלהסה. למותר לציין שהרכבת עוברת דרך נופים ייחודיים. הרכבת מצויידת בחמצן כדי לספק לנוסעים שאולי יהיו זקוקים לכך בגבהים הללו. לכן, אם סובלים מבעייה כלשהי מבחינת הגבהים הללו, זה אינו הטיול עבורכם.

הנסיעה בת שני הלילות פועלת על בסיס יומי מבייג'ין, ובתדירות פחותה מערים סיניות מרכזיות ללהסה. הסדרי הלינה הטובים ביותר המומלצים, הן בהשתכנות בתא של ארבעה אנשים. המחירים אינם כוללים ארוחות, אך ברכבת יש קרון שבו ניתן לסעוד. זוהי נסיעה שרחוקה מלהיות "יוקרתית" אפילו על פי הסטנדרטים הרגילים של הרכבות, אך המסלול הייחודי שהיא מציעה, שווה את המאמץ.

 

מסלולי טיול חוויתי טיולי רכבות

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים