טיולי זרימות, 5 מסלולים שאסור להחמיץ בגליל וברמת הגולן בזמן האביב

החורף הגשום והאביב שהגיע צבעו את נופי הארץ בירוק עז, כסו את השטחים הפתוחים במרבדי פרחים בשלל צבעים וגם מלאו את הנחלים במים זורמים ושוצפים. החגים העומדים כבר בפתח הם הזדמנות נהדרת לצאת לטיול בעקבות זרימת הנחלים. טיול בתקופה זו מתאים מאוד למשפחות עם ילדים, לקבוצות חברים, וכמובן לכל חובבי הטבע המושבעים. אם אתם זג טרי שנפגש לא מזמן במסגרת הכרויות לאקדמאים, יום טיול בטבע לצד מים שוצפים יכול לעשות לכם רק טוב!

מומלץ לנצל את מזג האוויר הנעים ואת יפי הטבע, לברר על דילים לשבועות, להזמין מלון מבוקש או צימר איכותי ברמת הגולן, באחד המקומות היפים ולצאת לטיול זרימות בלתי נשכח. לפניכם מספר אתרים שכדאי לטייל בהם:

 

נחל זוויתן

נחל זוויתן זורם לאורכם של 15 קילומטרים ברמת הגולן. מראשיתו ועד סופו חולף הנחל בסמוך למעיינות, בריכות מים ומפלים. נחל זויתן עליון הוא חלקו של הנחל הזורם על פני השטח ולאורכו בריכות מים נפלאות. זהו מסלול קל וכיפי במיוחד. קטע זה של הנחל מסתיים במפל הזויתן הנופל מגובה של כ 25 מטרים. בתחתית המפל תמצאו בריכת מים גדולה, ומשם זורם הנחל בתוך קניון עמוק, חלקו צר מאד.

 

שמורת תל דן

שמורה זו, השוכנת בצפון בסמוך לקיבוץ דן, נחשבת לאחת מהשמורות היפות ביותר בישראל. הקיבוץ וגם השמורה והנחל הזורם בתחומה קרויים על שם שבט דן המקראי שהאזור היה בתחום נחלתו בעבר הרחוק. נחל דן מזרים הרבה מים כל השנה אל הירדן וסביבו עצים מפוארים, צמחיה צפופה וירוקה וגם במגוון בעלי חיים. השביל הארוך החולף ליד גדות הנחל, שמימיו שוצפים וקוצפים גם בעונות החמות ביותר, כולל מעבר מעל גשרי עץ, ומתפצל לכמה כיוונים בסמוך לעץ המילה המפורסם עם גזעו העבה מאוד. משם ממשיך השביל עד המעיין שנחשב לגדול ביותר בישראל; מעיין זה מורכב ממאות מעיינות קטנים הנובעים מהאדמה. בהמשך מגיע השביל אל מעיין גדול נוסף, המצוי לרגלי תל דן בסמוך לעתיקות. מימי המעיין זורמים בכעין משפך דרך החומה אל החלל החיצוני.

 

מפל עיט

מפל עיט הוא מפל מרשים נוסף ברמת הגולן, הזורם בעיקר בעונות הקיץ ואביב. מפל זה נשפך אל לבו של קניון בזלתי ומשם ממשיך אל נחל יהודיה. בפסגת המפל ישנה מרפסת תצפית ממנה נשקפים נופי הקניון עוצרי הנשימה ועמודי הבזלת לאורכו של מצוק הנחל. בעונת האביב מתכסה סביבת המצוק בצמחיה ובמרבדי פרחים בשלל צבעים, כדוגמת: עירית גדולה, שקד, חלבלוב מגובשש, נורית אסיה וצמחים נוספים. שלא כמו הגישה למפלים האחרים בציר המפלים, הגישה למפל העיט היא קלה ונוחה; מאזור החנייה המסודרת יוצא שביל לכיוון מרפסת התצפית. קצת לאחר תחילתו של השביל ישנו פיצול ממנו מובילה הפנייה שמאלה דרך גשר עץ החולף בלב צמחייה מלבלבת אל תצפית עמודי הבזלת. הפנייה ימינה בפיצול השבילים מובילה לתצפית אל עבר שני הנחלים היוצאים מהמפל. ההליכה אל כל אחת מהתצפיות נמשכת כעשר דקות ולאחר מכן ניתן לשוב אל החנייה במסלול מעגלי קצר.

 

נחל אל על

נחל אל על הוא נחל איתן הזורם בחלקה הדרומי ביותר של רמת הגולן בסמוך למושבים אבני איתן ואליעד. בשמורת נחל זו, הקרויה 'אלי על', נשפכים בעוצמה שני מפלים מפורסמים – 'המפל השחור' ו'המפל הלבן'. צבעו של המפל הראשון הוא כצבע הרמה הבזלתית –  שחור ומרשים. במפל השני זורמים המים בשצף, ובשל עוצמתם הרבה, הם חודרים אל הסלעים וחושפים את שכבת הגיר הלבן שבתוכם; הצבע הלבן הוא כינויו של המפל השני. בימים חמים ניתן לטבול בשתי הבריכות הסמוכות לכל אחד מהמפלים. דרגת הקושי של המסלול לשני המפלים היא בנונית, אורכו הוא כחמישה קילומטרים והוא נמשך כשלוש שעות. ניתן גם להסתפק במסלול קצר יותר.

 

נחל חרמון

נחל חרמון (הבניאס) הוא אחד ממקורותיו של הירדן. מי הנחל מקורם בשלגים המפשירים המחלחלים אל החללים במבנה ההר ונובעים בעין פמיאס המרשים. בהתאם לכך, מימי מעיין פמיאס הם קרים מאוד וצלולים. בתחילת המסלול, ליד המעיין במתחם המקודש, ניצבים עדיין שרידי המקדש לאל פן וגם קבר השייח הדרוזי. בעבר קיבל הורדוס את העיר פניאס כשי מאוגוסטוס הקיסר והחליט כמחווה של תודה להקים בה מקדש לכבוד הקיסר. העיר שנבנתה במקום שגשגה בתקופה הרומית ועד היום ניצבים בתחומה שרידים של כנסיה מהקדומים ביותר בעולם. המים בנחל חרמון זורמים לאורך כל ימות השנה ונשפכים למפלי מים ולבריכות עמוקות שבסמוך אליהן ניצבות טחנות קמח עתיקות. במדרונות נחל חרמון משגשת צמחיה ים תיכונית מגוונת מאוד ועשירה.

אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים מסלול טיול ליום שלם מסלולי טבע נוף ועיר מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים למגזר הדתי מסלולי טיול מומלצים למגזר התרמילאים מעיינות, נחלים ונהרות בישראל מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל מפל עייט, נחל אל-על, נחל זוויתן, נחל חרמון, שמורת תל דן

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות