• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בקופנהגן, דנמרק

דף הבית » מסלול טיול בקופנהגן, דנמרק

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

כתב:דודו בן צור – מדריך ומארגן טיולים

כשמסתכלים במפת דנמרק קצת מפתיע לגלות שבירת המדינה נמצאת בפינה בצפון מזרחית של אי בשם שילנד (ZEALAND) קרובה מאד לשבדיה מאשר לרוב חלקי דנמרק. הסיבה היא פשוטה – קופנהגן לאורך ההיסטוריה היתה בירה לא רק של דנמרק אלא גם של נורבגיה, צפון שבדיה ושל טריטוריות בלטיות. העיר התחילה למעשה ככפר דייגים קטן בימי הביניים. להקות דגי הרינג גדולות באזור זה של הים הבלטי משכו למקום דייגים מקומיים. בשנת 1157 לספירה קיבלה העיר מעמד של HAVN כלומר נמל והופקדה בידיו של הבישוף אבסלון הנחשב מאז למייסד העיר. יותר מאוחר השתנה השם ל- KOBENHAVN – “נמל הסוחרים”. ואכן נכון להתחיל סיור בעיר ב- CHRISTIANNSBORG. במקום ישנו ארמון נפלא ומושב הפרלמנט הדני אולם מתחתיו למעשה נמצאים שרידי הטירה של הבישוף אבסלון. את הקו הרקיע של קופנהגן מעטרים מגדלים יפים ומוזרים המהווים דוגמא נהדרת לסגנון בנייה רנייסנסי, ברוק ורוקוקו. חלקם מפותלים, מסולסלים ומעוטרים בהתאם לרוח התקופה.

הכניסה לעיר העתיקה נמצאת סמוך לכיכר בית העירייה – RADHAUSPLADSEN. זהו הקצה המערבי של העיר העתיקה וגם מרכז העיר וציר תחבורה חשוב של שדרות הנס כריסטיאן אנדרסן. פסל צנוע ונחבא של הסופר נמצא בפינת הארמון סמוך למדרכה, משקיף ל גני טיבולי. מבנה בית העירייה נבנה בסביבות 1900 וזהו בניין לבנים מרשים בגודלו המשלב כמה סגנונות בנייה. מכאן ומזרחה מתחיל מתחם העיר העתיקה שכניסת כלי רכב אסורה אליו מה שהופך אותו למדרחוב הארוך ביותר באירופה או כפי שהוא ידוע בשם הדני – STROGET. הקצה המזרחי של העיר העתיקה הוא כיכר KONGNES NYTROV ולא הרחק ממנו נמצא הרחוב-נמל המקסים של העיר ה- NYHAVN. כדאי להרים עיניים למעלה ולהתרשם מסגנונות הבנייה השונים של בנייני העיר העתיקה. תוכלו לזהות כאן ברוק, רוקוקו וניאו קלאסי. שריפות גדולות שפרצו בעיר במהלך המאה השמונה עשרה והמאה התשע עשרה כילו חלקים גדולים של העיר וכך נבנו חלקים שונים בסגנון שונה. אחד המבנים המעניינים בעיר והמשויך לתקופתו של המלך כריסטיאן הרביעי הוא ה- RUNDETARN כלומר “המגדל העגול” שבנייתו החלה ב- 1637. זהו למעשה מבנה המשלב כנסיה יחד עם מגדל תצפית אסטרונומי וספריה. המגדל המלכותי משך אליו גם את הצאר פטר הגדול ואשתו כשביקרו בדנמרק בשנת 1721 וכרכרה רתומה לששה סוסים נאלצה לסחוב לכאן את הצארינה המכובדת. בימיו של המלך פרדריק הרביעי נפתח המגדל לציבור שיכלו לטפס אל ראש המגדל ולחזות בגגותיה וצריחיה של העיר. מעניין לציין גם שהמגדל שימש כנקודה מצוינת למתאבדים שחיכו להקמת מגדל דרמטי שכזה. ב- 1861 נסגר המגדל לתצפיות אסטרנומיות בגלל רעש ותזוזות של ההמון השועט למעלה. כדאי מאד לבקר בכנסיה המיוחדת הצמודה למגדל ובספריה המשמשת כאולם לתערוכות.

העיר בנויה למעשה על כמה איים כמו הרבה ערים גדולות בים הבלטי, הלסינקי ושטוקהולם לדוגמא. תעלות הן חלק בלתי נפרד ממנה. ה- NYHAVN היא למעשה תעלה שנכרתה במאה השבע עשרה ותפקידה היה למשוך תנועה ומסחר אל לב העיר. תנועת המסחר משכה גם את הסוחרים לבנות את בתיהם בצמוד למחסנים בשני רחובות הנמתחים משני צידי התעלה. רוב הבתים שתראו נבנו לפני כשלוש מאות שנה ושופצו במהלך המאה התשע עשרה. ובית מס 9 או מס 11 הם דוגמא נהדרת לסגנון התקופה. הרבה מדמויות העיר המפורסמות של המאה התשע עשרה התגוררו בבית מס 11 ביניהן הנס כריסטיאן אנדרסן, שהחליף לא פחות משלוש דירות ברחוב, ואהובתו הזמרת השבדית ג’ני לינד.

לאחר שאכלתם POLSA, נקניקיה דנית מסורתית וקינחתם בגלידת הוניל המצוינת המשיכו מזרחה ופנו צפונה ברחוב TOLDBODGADE שיוביל אתכם לאורך קו המזח עד למזרקה גדולה ויפה משם תפנו שמאלה אל מתחם ארמון AMALIENBORG, בית המלכה הדנית. אזור זה נקרא גם “העיר החדשה” היות והיה תוספת לעיר העתיקה ונבנה בשנים 1749-1754. החיילים האדומים והמצועצעים משהו של משמר המלכה מושכים לכאן הרבה תיירים במיוחד בטקס חילופי המשמרות הנערך בשתים עשרה בצהרים (בתנאי שהמשפחה המלכותית נמצאת בארמון).

כדאי להמשיך מכאן לאורך רחוב AMALIEGADE עד לפארק צ’רצ’יל. בהמשך תמצאו את מזרקת GEFION בה פוסלה האלה GEFION חורשת את הים בעזרת ארבע שוורים חסונים (שהם למעשה בניה) וכך יצרה את האי זילנד עליו יושבת קופנהגן. מהמזרקה אפשר להלך לאורך טיילת נהדרת שבסופה תמצאו את מה שהרבה מחפשים בקופנהגן. בתולה. בתולת הים הקטנה שנלקחה מסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן והפכה לסמלה של העיר ושל דנמרק כולה. אני לא בטוח שהדניות יסכימו עם התדמית הביישנית סגפנית. פסל הברונזה הקטן נוצר על ידי הפסל אדווארד אריקסן וניתן לעיריית קופנהגן ב- 1913 על ידי קרלסברג קרל יקובסן, בעליה של מבשלת השיכר קרלסברג. אין כמעט תייר בקופנהגן שאינו מגיע לכאן על מנת לצלם את פסל הנערה עם זנב הדג יושבת על גבי סלע וגלי הים הבלטי מלחכים את גופה. רובם אינם מכירים כלל את הסיפור שרקח הסופר הדני ב- 1837. בתולת הים חיה לה באושר בקרקעית הים עד לשנתה החמש עשרה אז קיבלה רשות לחזות בעולם בני האנוש שמעל למים אז עלתה למעלה והתאהבה בנסיך אותו הצילה יותר מאוחר מטביעה כשספינתו התנפצה וצללה למצולות. הנסיך נמצא על החוף בידי אישה רגילה ובתולת הים על מנת לחיות בקרבתו של הנסיך ביקשה ממכשפה להפכה לאישה צעירה על מנת להתחרות על לבו של הנסיך. בתמורה לרגליים רגילות היא מוותרת על קולה שהיה היפה ביותר בים ועל פני האדמה. היא תוכל לזכות בחיי נצח רק אם יתאהב בה בן אנוש אהבה ללא סייג. היא הופכת לבחורה יפה המהלכת באצילות אך בשקט בחצר ארמונו של הנסיך אך הוא אינו מזהה אותה כזאת שהצילה אותו אלא מתאהב דווקא באישה הצעירה שמצאה אותו על החוף ומתחתן איתה. המכשפה מציעה לבתולת הים לחזור לים ולחייה הקודמים רק אם תרצח את הנסיך ואם לא תהפוך אם עלות השמש לקצף שעל פני הים. היא בוחרת באפשרות השניה של הקרבה עצמית. מסקנה גברים זה עם שלא משתנה ונשים ששותקות יותר מדי לא בהכרח גם מעניינות מישהו.

אם תקראו הפוך את המילה TIVOLI תקבלו I LOV IT. גני השעשועים פתחו שעריהם ב- 1843 והיום גני טיבולי מושכים אליהם מאות אלפי מבקרים דנים ולא דנים כאחד מה שהופך את המקום לקוסמופוליטי. המקום משלב מתקני שעשועים יחד עם מופעי תרבות משובחים של בלט, מוסיקה קלאסית, ג’אז, תיאטרון, פנטומימה ועוד. כדאי לבקר במקום במיוחד בשעות הלילה כשלמעלה ממאה אלף נורות מאירות את המקום ומתקניו. שלוש פעמים בשבוע, בדיוק בחצות, מאירה את שמי קופנהגן תצוגה נהדרת של זיקוקי דינור בשלל צבעים וצורות. הגנים פתוחים בדרך כלל מסוף אפריל עד לאמצע ספטמבר, שבעה ימים בשבוע מעשר בבוקר ועד לחצות.

מבנה אחר מאד מעניין הוא זה של VOR FRELSERS KIRKE מהמאה השבע עשרה. כדאי לטפס אל ראש המגדל לתצפית פנורמית על העיר. במגדל 400 מדרגות לולייניות כש- 165 האחרונות למעשה צמודות לקיר המגדל מבחוץ והחלט יכולות להוות מבחן אומץ. הכנסיה נבנתה ב- CHRISTIANHAVN, אזור חיץ צבאי שנבנה על ידי כריסטיאן הרביעי והיום אפשר לקרוא לו מדינת כריסטיאנה. בשנות השבעים התנחלה בשכונה קבוצת אוואנגרדים שנחשבו אז למהפכנים ועושי צרות שרק מעשנים סמים כל היום וגם בלילה. היום זהו מרכז של אמנות פרינג’, מוזיקה וגם מרכז סחר בסמים קלים. המקום בהחלט נראה יותר כמו אמסטרדם מאשר קופנהגן. בדרך כלל ממליצים לבקר במקום רק באור יום אולם בלילה ישנה שם אווירה המזכירה את מאורות האופיום של סין במאה התשע עשרה. ברים חשוכים בהם צעירים רבים באים לעשן, דוכנים בהם מוכרים בגלוי תערובות שונות, חפצי אמנות מוזרים ועוד. השתדלו רק לא לצלם ללא רשות ואל תשאלו שאלות שאף אחד לא רוצה לענות עליהן


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם