• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מומלץ בוואדי נחל ראש פינה בגליל העליון

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בוואדי נחל ראש פינה בגליל העליון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

קרדיט תמונה ראשית: Shomry, רישיון CC BY-SA 3.0 דרך Wikimedia Commons.

כללי: המסלול בעיקרו נוח להליכה ומתאים למשפחות, אם כי ישנם חלקים מאתגרים יותר, המאופיינים בירידות חדות ותלולות. נחל ראש פינה הוא נחל אכזב מתפתל בין מורדותיו המזרחיים של הר כנען וזורם עד לנהר הירדן. ההליכה לאורך אפיקו נעימה וכוללת תצפית מרהיבה אל הגולן, החרמון, עמק החולה וים הכנרת. מטיילים רבים פוקדים אותו בעונת פריחת החלמוניות המשתנה מעת לעת אך בד”כ במהלך חודש נובמבר ובעונת פריחת עצי השקד בסביבות ט”ו בשבט.

אם לא תהיו עייפים בתום המסלול, מומלץ בחום לסייר בראש פינה ולשלב ביקור באתר השחזור של המושבה.

חבל ארץ: הגליל העליון.

נקודת התחלה: ברחוב החלמוניות בשכונת שרה, ראש פינה הישנה.

נקודת סיום: רחוב החלמוניות בשכונת שרה, ראש פינה הישנה.

מפת סימון שבילים: שחור (2270).

נקודות ציון: (2010, 12637) / (35.541, 32.9676)

שילוט והכוונה במסלול: יש – סימון שחור.

עונות מומלצות: כל השנה. מומלץ להימנע מהמסלול בימים גשומים או תחת תנאי שרב.

משך המסלול: כ-3 שעות להלוך ושוב. או שעה וחצי לכיוון אחד

מאפייני המסלול: המסלול ברובו נוח, אם כי יש לקחת בחשבון שישנה ירידה תלולה בשיפוע חד, כך שלילדים ומבוגרים המסלול מאתגר יותר.

רמת קושי: בינוני.

אורך המסלול בק”מ: 3.5 קילומטרים להלוך ושוב או כמחצית לכיוון אחד.

כניסה: חינם.

שעות כניסה: יש להגיע לכל המאוחר 4 שעות טרם החשיכה.

איך להגיע: מראש פינה עולים בכביש 8900, לצפת. נכנסים בכניסה לשכונת נווה אורנים (רח’ בת הרים) ופונים שמאלה לכביש העולה בגובה. ממשיכים עם הכביש עד ההגעה לאנטנה גדולה ומעבר לגדר מתחיל המסלול.

חניה: ניתן לחנות בסמוך למגדל המים ולאנטנה הגדולה, שלצידם מתחיל המסלול.  

קליטה בקשר: תקין לכל אורך המסלול.

נקודת מילוי מים: אין, מומלץ להגיע מצוידים מראש.

אזהרות למפגעים במסלול: הירידה בחלקים רבים במסלול חדה מאוד, לכן יש לנקוט במשנה זהירות ולהימנע מנפילה.

מקומות להפסקה במסלול: על יד המעיינות, בנקודת התצפית ובסוף המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: צמחיה עשירה ומגוונת מקשטת את המסלול – שיחי פטל, עצי זית ועצי תאנה. למגיעים בסתיו מצפה פריחתה של החלמונית. 

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל

מידע כללי על האזור:

ב-1878 החליטה קבוצת יהודים מאמינים לעזוב את צפת ולהקים יישוב חקלאי. החלוצים הונהגו על ידי ר’ אליעזר רוקח, אך לאחר שלוש שנות בצורת החליטו 18 החלוצים לחזור לצפת.

ב-1882 חודש המקום על ידי קבוצת חובבי ציון רומנים, אשר שינו את שמו של היישוב מגיא אוני לראש פינה, לפי הפסוק “אבן מאסו הבונים והייתה לראש פינה” (תהילים קי”ח, כ”ב). מאחר שהחלוצים לא היו עובדי אדמה, הם נתקלו בקשיים לא מועטים עד להגעתו של הברון רוטשילד לביקור בשנת 1883. הברון לקח את המושבה תחת חסותו והקים בית כנסת, בית רופאים, בית פקידות ואף גן מפואר להנאת התושבים. עם זאת, היחסים בין התושבים לבין פקידיו של הברון רוטשילד לא היו פשוטים ובתחילת המאה ה-20 הפסיקה תמיכתו במושבה.

עם הקמת המדינה מנתה ראש פינה 350 נפש, אך קלטה בשנה שלאחר מכן 150 בני אדם נוספים ובשנות החמישים נקלטה כמות זהה של עולים חדשים. במהלך השנים בוצעו עבודות שיפוץ בחלק ניכר מהבתים, כולל בית הרופא, וכן נפתח מוזיאון תולדות היישוב. מבנים ישנים רבים הוסבו לצימרים שבהם ניתן להתארח בעת ביקורכם במושבה ובסביבתה. 

המסלול (לפי כיוון אחד)

נצא לדרך ליד מגדל המים בשכונה נווה אורנים, שנמצא מאחורי אנטנה ענקית. בראשיתו, המסלול אינו מסומן, אך הסימון השחור יופיע כ-80 מטרים לאחר תחילת הצעידה על דרך העפר בין הבתים. נמשיך עם הסימון השחור כ-500 מטרים נוספים ונגיע לאפיק נחל ראש פינה, שהוא נחל אכזב. כאן נעצור לתצפית על המושבה ראש פינה ועל האזור שסביבה.

נמשיך ללכת כקילומטר נוסף, עד שנגיע למעיין גיא אוני. מעיין זה הוא העליון מבין שלושה – עין גיא אוני, עין פינה ועין כדן. נמשיך לצעוד למעיינו הנוספים, אם כי מי הנחלים נתפסים בצינור שלא ניתן להגיע אליו ולכן לא נראה מים רבים. עם זאת, בחודשי החורף הנחל שופע יותר.

לאחר צעידה נוספת – כחצי קילומטר – נגיע לראש דרך החלמונית, בו נמצא הרכב.

 אטרקציות בסביבה: מומלץ לסייר במושבה ראש פינה, שם תמצאו את גני הברון, בית פרופסור מר, בית הפקידות, מערת שלמה בן יוסף, בית המורה, בית הקברות העתיק וגם נקודת תצפית מרהיבה לכיוון החרמון, הגולן ועמק החולה.

קריאה מומלצת: הספר “גיא אוני” של שולמית לפיד, מתאר את קשייהם של ראשוני המתיישבים בראש פינה.

סיור בראש פינה

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל

מלונות מומלצים בעבורכם בראש פינה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם