• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מומלץ לאורך חופי הצפון – מנהריה לעכו

דף הבית » טיול מומלץ לאורך חופי הצפון – מנהריה לעכו

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב ירון יובל. מדריך טיולים

צילום אדיר-מתן אוזן, מתוך אתר פיקיויקי

רצועת החוף שבין נהריה בצפון ועכו בדרום היא מהיפות בארץ. את המסלול מתחילים בצפון העיר נהריה, ניתן להבחין בהשתקמות החוף שבעבר היה מזבלה לפסולת בנין. כאשר מגיעים לחוף שבי ציון ועוקפים את החוף המוסדר מוצאים 3 נקודות ענין ראשונות. האחת היא כנסיה ביזאנטית חרבה. המקום מוקף חומה נמוכה, ומה שנשאר מהכנסייה הוא פסיפס של דגמים גיאומטריים וכמה חלקי עמודים. איפה הכותרות? כנראה בחצרות בתי המושב.

על החוף מוצאים את האנדרטה לזכר קצין חיל הים דני עזרי שנפצע בתאונה מבצעית ונפטר, כאשר הוא משותק מצווארו ומטה, בבית החולים. דני עזרי היה בן לאם ישראלית שנישאה לשוויצרי וגרה אתו בשוויץ. הוא בחר לעלות ארצה ולהתגייס, בהתחלה לשייטת 13 אבל מאחר שנפסל על בעיית ראיה המשיך בקורס חובלים. בלילה סוער בחזרה מפעילות מבצעית בלבנון פגע בו גל על הסיפון ועמוד השדרה שלו נשבר. לאחר 3 חדשים נפטר. האנדרטה מורכבת מספסלי אבן המקיפים סלע שעליו כתוב “כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים”. למרבה הצער, מדי פעם הספסלים נשברים על ידי ונדליסטים.

האנדרטה הבאה על החוף היא לזכר חללי השייטת מאסון אנצריה, 11 חיילי השייטת וד”ר מאהר דגש שהצטרף אליהם. פרטי המבצע שנכשל סודיים עד היום. האנדרטה שעל החוף הינה רק חלק מהאנדרטה. חלקה השני נמצא בעומק הים, שם הוטבעה ספינת טילים כשעל סיפונה 12 כסאות והיא משמשת היום כאתר צלילה והנצחה.

לתוך חללים מתחת לסלע מתפרצים הגלים ודוחסים אליהם אויר ומים. האויר הדחוס נמלט דרך חורים בתקרת אותם חללים, ומעלה מעליו ענן של רסס. על החוף ניתן למצוא קונכיות ממינים רבים ומגוונים, צדפים ואף אלמוגים ים תיכוניים. חופי הצפון עשירים במיוחד במיני בעלי חיים כאלה. בתמונה: סגולית דו גונית, חלזון פלנקטוני טורף המשתמש בקצף שהוא מפריש כמצוף, אצה גירנית (ה”שיח” הלבן בעל הענפים הדקיקים) ואלמוג ים תיכוני.

בגומות ההמסה מוצאים אצות. כאשר מתקרבים לעכו מגלים סימני חציבה. בוני העיר העדיפו לחצוב מחוף הים את הסלע החופי במקום את הכורכר המושכב והמתפורר. לפני הכניסה לעיר נראים צינורות- ביוב או ניקוז- אשר אינם פעילים עוד היום. אפשר ללכת עליהם כדי להגיע אל טבלאות הגידוד היוצרות שוניות בים, ודייגים עומדים עליהם עם חכותיהם בידיהם.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם