• תַפרִיט
  • תַפרִיט
עכו 1

טיול מהעיר עכו ועד למעלות , ומה שביניהן, הגליל המערבי

דף הבית » טיול מהעיר עכו ועד למעלות , ומה שביניהן, הגליל המערבי

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

הרבה אתרים מעניינים בגליל המערבי ועולה על כולם העיר עכו. העיר יושבת בצפונה של ישראל על מפרץ טבעי שאיפשר את הקמת הנמל העיקרי לארץ ולכן ההיסטוריה המקומית מונצחת בין אבניה וחורבותיה. על פני השטח ניתן לראות את חומות העיר, המצודות, המסגדים, כנסיות ואף בתי כנסת. ניתן למצוא שרידים ועקבות של כל מי שהילך בחצרותיה מהכנענים יורדי הים, הרומאים, הממלוכים, צלבנים וכן שרידי המנדט הבריטי וההתיישבות היהודית. ב

זמן קריאה משוער: 4 דקות

כתב וצילם יגאל שלהבת – טייל מתמיד וצלם טבע ונוף Shalhevet1@013.ne

הרבה אתרים מעניינים בגליל המערבי ועולה על כולם העיר עכו. העיר יושבת בצפונה של ישראל על מפרץ טבעי שאיפשר את הקמת הנמל העיקרי לארץ ולכן ההיסטוריה המקומית מונצחת בין אבניה וחורבותיה. על פני השטח ניתן לראות את חומות העיר, המצודות, המסגדים, כנסיות ואף בתי כנסת. ניתן למצוא שרידים ועקבות של כל מי שהילך בחצרותיה מהכנענים יורדי הים, הרומאים, הממלוכים, צלבנים וכן שרידי המנדט הבריטי וההתיישבות היהודית. בעיר מתקיימים פסטיבלים ססגוניים. ניתן לבקר במוזיאונים, שוק סואן וכמובן הים שמקיף את החומות מכל עבר, מסעדות שוקקות לכל כיס ונמל הדייגים ששואב אליו את כולם. מי רוצה סיבוב שייט מסביב לחומות ? רק היום במחיר מבצע ! …וכל זה מעל האדמה. למעשה רוב העיר נמצאת מתחת לאדמה והממצאים מתגלים כל הזמן. מתחת לאדמה, עכו מסתירה את שכבות ההיסטוריה שחלקן נחשף לציבור. ולפני שיורדים לאולמות האבירים, מנהרת הטמפלרים כדאי לרכוש כרטיס משולב שמתאים גם לנקרות בראש הנקרה ולאתרים נוספים בעכו. מומלצים גם מוזיאון עוקשי ומוזיאון האוצרות, החמאם והחאנים. אנחנו אוהבים לטייל בשוק, להריח את הריחות ולשמוע את הקולות, להגיע למגדלור דרך המנהרה ואולי לקנות כנאפה מתוקה ולאכול חומוס או מסבאחה בטעם משגע. הבעיה שאצל סעיד המפורסם יש תור קבוע, בעיקר בשעות שאנחנו רעבים ולכן פונים לחלופות שהן לא פחות טובות. הבטחתי בכתבה הקודמת שאגלה לכם איפה כדאי לאכול, ובכן, בעכו ישנן מסעדות רבות וטובות ואני אומר מתוך ניסיון ואני מתכוון גם לרובע הצפוני יותר, זה היהודי. בפעם האחרונה אכלנו במסעדת המרינה אצל חמודי ונהנינו מהתפריט המגוון, מהשרות ומהמחיר. ולא פחות חשוב זה הנוף של הנמל עם ריח הים, לסיים עם בקלאווה וקפה מריר שנוגדים זה את זה בדיוק כמו המציאות של עכו. ולפני שנכנסים לדיונים בנושאים האלה עדיף להיכנס לרכב ולזוז כי יש עוד הרבה מה לראות והשעון נגדנו. בדרכנו החוצה כדאי לעצור בבית הכנסת הטוניסאי שמכיל מאות יצירות מוזאיקה וויטרז’ים שמספרות את סיפורו של עם ישראל וכן פרויקט “שבעת ההיכלות” שיצירתו נמשכת כבר 40 שנה. הרבה אתרים וספרים יש על העיר וכדאי לעיין במקורות לפני הביקור. אבל אנחנו ממשיכים בדרכנו מזרחה לכיוון כרמיאל וצפונה עד לכפר ג’וליס ושם ל”גן אל מונא”. זהו גן זיכרון משפחתי שבמרכזו בוסתן מלבלב ומטופח המחורץ בתעלות מים, ספסלי ישיבה מסביב, אוסף של כלים חקלאיים מהעבר, פסלי אבן ועץ, מפלוני מים ופינות נסתרות. כל אלה הם מגנט לתיירים ולזוגות שמתחתנים. תוכלו לראות כלות בערב חתונתן עם שמלות כחולות וירוקות ושאר גוונים שלא נראים במקומותינו אבל בעצם למה לא?

לפני שממשיכים הלאה אפשר לראות את השינוי שחל בעסקי הסביבה וניתן לרכוש מכל הבא ליד במרכזי הקניות שבמקום וראוי לציון עולם התינוק הענק ליד ירכא יחד עם “קניון ביג פאשן אאוטלט” שמקצרים את הדרך שבין הארנק ליד. אחרי ירכא מגיעים לחורבת מבצר תפן.  זהו מבצר מרשים שחולש על הסביבה ומכאן חשיבותו האסטרטגית שנוסד לפני הספירה. מראש הגבעה נראה את ערוצו של נחל בית העמק, וממזרח נראה את גן התעשייה תפן שאליו נגיע בהמשך. המבצר עצמו בנוי מאבנים גדולות ומסותתות שהצליחו להחזיק מעמד. נכנסים למבצר דרך שרידי השער. רוב המבצר חרב, אך שרידי החומות והמגדלים ממחישים את איומו על הסביבה. בחזרה לרכב נרד במורד הדרך ונעבור בין עצי זית ותיקים ובין צמחיה גלילית שמרחיבה את הנשימה. ליד מושב לפידות כדאי להתעכב על אחד מהנופים היפים ביותר בארץ וכוונתי לתצפית מערבה לכיוון המושב. זהו נוף של הר וים וגגות רעפים אדומים ביניהם. כקילומטר צפונה נמצא חניון הרמלין שהוא מקום מצוין למנוחה, פיקניק ובסיס לסיורים בסביבה. במרחק קצר מגיעים למערת תפן שהיא למעשה מערה מעניינת ובה ניתן לצפות בקירות ענק, נטיפים וזקיפים. ניתן להגיע בעונה המתאימה לתצפית על פריחת האירוס הנצרתי שנמצא בין לפידות וכישור וכן מסלול הליכה בתוך ערוץ נחל בית העמק שעליו השקפנו מלמעלה.

לפני שנעבור למסלול הבא מומלץ לבקר ביישוב כישורית ולהיכנס לנגרית צעצוי עץ שבה מוצגים ונמכרים צעצועים של פעם בצבעים נעימים שנבנו ע”י תושבי היישוב שהם בעלי מוגבלויות שונות ומפעל הצעצועים שבו מייצרים צעצועים מסייע בשיקום ואחזקת התושבים.

משם נכוון את הווייז לצפון הכפר כיסרא לפארק הסלעים. שלוש כניסות לפארק ולכל אחת את הייחוד שלה. זהו פארק קסום שלוקח אתכם בשביל בין עצי אלון גליליים וסלעים בצורות שונות ומשונות ומציג הפתעות מאחורי כל עיקול. אורכו כ 700 מטרים ו45 דקות של הליכה קלה. הולכים לאורך מסלול מסומן בשחור וקוראים את השלטים המסבירים על העצים והסלעים, ובקיצור, מתאים לכל המשפחה. נחזור לרכב וניסע לכיוון כפר הוורדים וקצת דרומית לו נגיע ל”שביל נורמן”. זהו שביל שיזם תושב כפר הוורדים ואורכו 800 מטרים ומשך הטיול בו כשעה וחצי. הולכים לאורך שביל המסומן בכחול ונעזרים בחיצים כדי להגיע לבית שלגייה ומיץ פטל. אלו אינן בתים אמתיים אלא סלעים שעם מעט דמיון נראים כך. המסלול מוליך לכיוון תצפית על הסביבה. בהמשך השביל מגיעים ל”מצפה אמיר” שמותאם לישיבת ילדים ולקפה שימזג מהתרמוס המשפחתי (אפשר גם עם מרק). קרוב לשם, בגן התעשיה של תפן נמצאים ארבעה מוזיאונים. אוסף המכוניות העתיקות ימשוך את המתעניינים בנושא ואילו בגן הפסלים נמצא כמאה פסלים של אמני הסביבה, ויחד עם הנוף המרהיב הנשקף מהסביבה הם מרחיבים את האופקים, תרתי משמע.

מוזיאון נוסף הוא מוזיאון התעשיה שמציג את אבני הדרך בהתפתחות הכלים ומכונות החיתוך, למן האדם הקדמון ועד המילה האחרונה בחריטה ובעיבוד שבבי. במקום תצוגה של מחרטות, מכונות קידוח וציוד לחיתוך מתכת.

בגן תעשיה תפן ,נמצאת גם גלריה לאמנות וכן מרכז למורשת הייקים הממחיש את חייהם ותרומתם של יהדות עולי גרמניה להתפתחות המדינה. נמשיך צפונה ונגיע למעלות, מעבר למיקומה הנטוע בצפון הגליל היא עיר משופעת בפסלים אמנותיים כתוצר של “פסטיבל פיסול באבן” שנערך במקום מידי שנה על שפת אגם מונפורט שהוא אגם מלאכותי. פסלים מהארץ ומהעולם יוצרים דמויות מתוך גושי סלע. חלק מהיצירות נמצאות על הטיילת המזרחית של העיר ומשם ניתן להשקיף גם על אגם מונפורט. באגם ישנן סירות פדלים, קייקים, מסלול קרטינג, אזורי פיקניק ופארק שעשועים לילדים. ואם אתם בסביבה אז כדאי לקפוץ לתרשיחא הסמוכה ולבקר בשוק הססגוני במקום. במעלות, תרשיחא וחוסן שליד, ישנן כמה מסעדות רומניות לחובבי הז’אנר. ועוד קצת מזרחה, בחורפיש, הכפר הדרוזי הכי צפוני בגליל, מציעים כמה אטרקציות: בית המוכתר, בית רוקמות התחרה ובית הקשתות. התצפית מהכפר מרהיבה. צפונה – נופי דרום לבנון, דרומה – הכרמל, ומערבה – הים התיכון. בין כה וכה צריך לחשוב לחזור הביתה. אם ניסע דרך צומת כברי לנהריה נמצא את עצמנו בין מרכזי הקניות של נהריה ונוכל להשלים את כל מחסורנו. אחרי נסיעה קצרה דרומה, מגיעים לקיבוץ מורדי הגטאות שבו מוזיאון מרשים להנצחת השואה. מי שירצה יוכל ללון בסביבה,  שמציעה מקומות לינה לכל כיס ולכל רמה, עם “הכל כלול” או רק לינה. אתם מחליטים, מה עדיף לכם. השוואת מחירי לינה למטיילים בעכו

Akko147-IMG_6506a Akko147-IMG_6446aAkko146-IMG_6526DSCF6844a DSCF6953a IMG_1901a IMG_9811a IMG_9830a IMG_9852a IMG_9833 IMG_9812aw IMG_9817IMG_20151225_135646b6k

הערות והארות לכותב,

יגאל שלהבת

Shalhevet1@013.net


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם