• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מים, בריכות ומעיינות בגולן על שביל החקלאים – טיול לימים החמים!

דף הבית » טיול מים, בריכות ומעיינות בגולן על שביל החקלאים – טיול לימים החמים!

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 11 דקות

כתב: עידו ענבר

במסגרת פרויקט: הסל והסנדל- פארמר, בשביל החקלאים!

הכדור הצהוב והגדול מרצד בשמיים, ובישראל זה מורגש בצורת חום שלעיתים גובר גם על שועלי החופים הוותיקים שבינינו, שנמלטים לבתי הקפה או הביתה, להינצל בצילו של מערך הקירור החשמלי. טרטור המזגנים העירוני לא מפחיד את השמש הצולה בעצלתיים את האספלט הכהה, שמרוח בכבדות נוזלית לאורכה ולרוחבה של הארץ הקדושה.

הגיע הזמן לצאת מהבטון. להניע את הרכב. להפעיל את המיזוג. ולצאת אל הגולן. לצאת אל המרחבים, אל בורות המים המוצלים, בריכות הקצינים המפוזרות ביד-מכוונת, ולנחלים הקרירים. על בגד ים, כובע טמבל, כפכפים ומימייה, לפניכם מסע צונן ומרענן, שיעביר כל זיכרון של העקה החמה של הקיץ הישראלי המתמשך, שנדמה שלוכד אותנו בתדהמה שנה אחרי שנה.

המסלול המוצע כאן ניתן לפירוק והרכבה, שינוי, התאמה, ומהווה רק המלצה. הוא מותווה משילוב של מקומות מאוד מיוחדים – מקורות מים טובים בחבל ארץ שופע זה, הלא הוא הגולן, לצד השפע הנוסף המאפיין את האזור – חקלאות מקומית ענפה, משקים ביתיים, חוות אורגניות ויקבים מבטיחים, כך תמצאו כאן מענה גם לארוחות, גם לנקודות עניין, גם למוצרים ייחודיים ומקומיים, וגם, כמובן – שפע של מים מתוקים ומרעננים.

יש מספיק אטרקציות טבעיות ומקורות מים לטיול של יומיים לפחות, ותצטרכו לבחור בקפידה, או להיענות להזמנה לבלות לפחות לילה אחד בלינת שטח או באחד מפתרונות הלינה שמציעים במשקים השונים ובחוות שבהם נבקר במהלך הטיול. אפשר לרכוש סלסילה אורגנית מפנקת (מהגיא האורגני) ולאכול בפינות החמד והפיקניק שלצד הבריכות והנחלים, או להתארח כיד המלך בארוחות גורמה (כפר היין קדם).

נפגוש כמה מקורות מים חבויים תחת מבנים עתיקים ומרתקים (כמו עין פית), ואולי עוד כמה בריכות קצינים נידחות (בריכת אורחה), לאן שלא תיקחו את המסע הזה, תצאו רטובים, שבעים, שמחים ועם טעם של עוד.

שימו לב – רק למכורי המעיינות: עין פית

בואו נשים את האתגר הזה מאחורינו – להתחלה מעניינת, לא לכולם: בתוך מבנה קשתי ועתיק, נביעה צלולה וקרירה, בבריכה שמגיעה עד לעומק של כמטר אחד. באמצע “שום מקום”, פינת החמד הזו מתאימה למכורים בלבד. בשיא הקיץ עלול להיות שם חם, אך אם אתם באזור, שווה לקפוץ לבקר.

כיאה וכנאה לגולן, הרי שיש כאן מורשת קרב. עין פית נמצא בין שרידיו של כפר עלווי, פלג אסלאמי המקושר בעיקר לסוריה. הכפר נכבש בששת הימים, רגע לפני או אחרי שהטנק של קיבוץ דן מצא את דרכו אל הבניאס, והרבה לפני שאנחנו נמצא את דרכנו אל הטנק (הפרטים על כך – בהמשך!).

הנוף מעין פית – זה עוד לפני שנכנסים למים!

בעוד שההיסטוריה במקום עכורה, הרי שהמים צלולים בצורה מפתיעה, ולרוב קרירים ונעימים (יש שמועות שבשיא הקיץ הם מתחממים, אך בינתיים זה רק שמועות). בונוס: מי שהשקיע והגיע עד כאן, בעונה הנכונה כמובן, יזכה לקטוף את פירות התאנה המתוקים, שאריות איתן של הכפר החקלאי והפינוק הטבעי שהופך את הקיץ בישראל למתקתק במיוחד. בכפר אמנם גידלו גם טבק, אך ממנו לא נותר זכר, אלא, אולי, בצורת בדלי סיגריות שהשאירו אחריהם מבקרים לא אחראים, ואבקש מכם להיות אחראים מהם. תודה!

הוראות משמורת טבע נחל חרמון – התחברו לכביש 99 דרומה (לכיוון שמורת יער אודם \ עין קיניא). אחרי 2.6 ק”מ על 99 קחו ימינה לכביש אספלט ישן. בערך קילומטר פנימה תמצאו חורשת האקליפטוס שמשמאלה תזהו את המבנה שבתוכו חבויה הנביעה.

שימו לב – הדרך מלאה בורות. קחו בחשבון שאם אתם עם רכב נמוך אומנם אפשר לעבור, אבל זה לא קל, ואולי עדיף לחנות שם וללכת ברגל. כבר אמרתי שזה למכורים בלבד?

 

יש מים למרגלות החרמון – הבניאס – נתחיל הכי גבוה, ולאט לאט נעלה

ביום השני של מלחמת ששת הימים תקפו שישה טנקים סורים את קיבוץ דן. חברי הקיבוץ הדפו את המתקפה, וטנק סורי אחד נפל והתהפך לערוץ הנחל. הקיבוצניקים ניצחו. אך יש אומרים כי הטנקים הוכרעו ע”י צה”ל וללא עזרת הקיבוץ, ורק אז נפל הטנק למי הבניאס. אבל בחום של יולי-אוגוסטלמי בכלל אכפת?

כל מה שאני מבין מהסיפור הזה הוא שהפרט היחידי שכולם מסכימים עליו הוא שטנק נפל לנחל, מה שאומר בוודאות של 100% שיש שם נחל. וזה כל מה שמעניין אותי כרגע.

הבניאס – “מה לשים בביתה?”

הבניאס שלנו, שפעם היה הבניאס “שלהם”, קיבל את שמו המקורי מאל אל הרועים, המוזיקה והשעשועים היווני הלא הוא האל פאן. כל מי שהזמין אי פעם “ביתה עם בלאפל” יכול לנחש כיצד התגלגל לשפתינו דווקא השם בניאס, שאיבד את הפ’, אך כיאה לאל השעשועים הוא זכה להנצחה גם תחת השלטון המונותיאיסטי של ימינו.

האל פאן הנ”ל זכה גם למקדש משלו בשמורת הטבע של הבניאס, ואפשר לבקר בה, אבל מדובר בשמורת טבע מבוקשת ומלאת מבקרים, ומי שמחפש את השקט, או ה”רעש” השקט של פכפוך המים יבחר בוודאי לדלג על השביל התלוי והמפל הגבוה שנכנסים תחת שמורת הטבע הרשמית ויכתת את רגליו אל המים הקפואים של הטנק ההפוך.

עוד לא הייתם בבניאס?? אם לא הייתם בבניאס עד היום, עכשיו זה הזמן. ממש הרגע. ארה”ב ענקית. באמת. רוב האמריקאים לא היו במנהטן. רובם גם לא היו בלוס אנג’לס. ישראל לעומת זאת, קטנטונת (בעיר ניו יורק לבדה יש קרוב ל 10 מיליון תושבים!), ועדיין – יש הרבה ישראלים שלא ביקרו בבניאס. קשה לי להבין את זה…

זה לא משנה אם אתם יושבים כרגע במצפה רמון, או בכלל גרים באילת, נחל חרמון והבניאס הם יעד חובה בישראל, ואני מציע לעזוב הכול ולצאת לשם עכשיו!

ועכשיו שהוצאתי את זה מהמערכת, אפשר לגשת לעניין.

סיפור על טנק ונחל. קצת סוריאליזם בטבע לפתיחת המסע

השביל המוביל לפינת חמד ירוקה וקוצפת זו נמצא הרחק מחוץ לנתיבי הטיול המוכרים ולשמורת הטבע של החרמון. כדי להגיע – סעו לכיוון קיבוץ שניר (כביש 99. היחיד באזור, אז אי אפשר לטעות). בדרככם, לפני הקיבוץ, זהו את השלט המפנה לעבר בית העלמין של הקיבוץ. משם ממשיכים ברגל דרך שביל נוח (שביל ירוק) שמסומן בשלט עם הכתובת המפתיעה: “הטנק הסורי”. ההליכה לוקחת בערך עשר דקות עד רבע שעה, קצת יותר לאט ממה שלקחת לטנק להתדרדר למקום מושבו היפה.

בעוד שהטנק הרוסי-סורי המפלצתי שוכב על גבו כשלד של חרק פרה-היסטורי שנשכח בנוף בתולי, הצליל הסוחף הבלתי פוסק של המים מרגיע ומהפנט, ממש כמו מנטרה מהמזרח. מהר מאוד תחושו את החיבוק האוהב של הקרירות הטבעית לצד הנחל – פשוט כיף לחיות פה.

אגב, המילה פאניקה? אז היא נגזרת משמו של האל פאן, והיא מיוחסת לאותה בהלה אשר מתעוררת בבני-האדם כשאוזניהם תרות ופוגשות את קולות הלילה המסתוריים והמפחידים שבטבע, או לאלו הפוגשים לפתע באל פאן המשוטט באזור. אם יש לכם נטייה להיכנס לפאניקה – אז הפעם יש לכם סיבה טובה מאוד: חל איסור להיכנס למים! כן, אני לא צוחק בכלל, ואפילו יש שלט שמורה על כך מפורשות, אולי בגלל הזרם החזק והמסוכן. לטעמי, ומבלי לחלל את כבוד המחוקק, כדאי גם כדאי להרטיב את הרגליים במים הקרירים. ראו הוזהרתם.

לאיזו מכונה מכניסים מים ועשב כדי לייצר חלב?

אחרי שנרטבתם ונהניתם כהוגן, ובמידה ולא שבעתם מתאנים טריות ומתוקות, בטח גיליתם שאתם רעבים. תשמחו בוודאי לגלות שאתם במרחק 15 דקות נסיעה מאחד המשקים המוכרים והמזמינים בשכונה – משק קורלנדר.

המשק, ששוכן בבית הלל כבר משנות החמישים, כולל שילוב מנצח של רפת עם 500 פרות, לצד חקלאות אורגנית ענפה של גידול רימונים, הדרים ועצי זית מובחרים, שמפיקים שמן זית אורגני איכותי. את התוצרת המופלאה של המשק תמצאו בחנות הצמודה, לצד יינות מקומיים מיקבי הגליל (שחלקם נכיר בהמשך הדרך), דבש דבורים שהגיע מקיבוץ דן השכן, מוצרי תמרוקיה טבעיים ומיוחדים במותג של מיכל, עליו בוודאי כבר שמעתם, קונפיטורות מתוקות, ממרחים מלוחים, וכמובן – גבינות רבותי, גבינות טריות ואיכותיות מהחלב המקומי.

השקיטו את הרעב עם פלטת גבינות קממבר, לאבאנה, חלומי, צפתית, אדם… והוסיפו לכך ירקות טריים מהגינה האורגנית, קפה מהביל וריחני, שוקו מחלב טרי לילדים, לחם טרי שנאפה היום עם מגוון ממרחים טריים וטובים, והכול משוח שמן זית אורגני מקומי מהעצים שמקיפים את השטח. חלום…

משק קורלנדר – החוויה המלאה – לגעת, להריח, ללמוד, לטעום… תחנה מעולה לבקר בה!

אני ממליץ לאכול מספיק כדי לשבוע, אך לא יותר מדי כדי לגמור את היום, כי יש עוד סיור לפנינו! משק קורלנדר מציע סיורים לכל המשפחה, עם הפעלות לילדים (מתי לאחרונה הילד שלכם הגמיע עגל קטן וחמוד?), התנסות בחליבה ידנית, ואפילו סדנא – מהחליבה לגבינה, בשעה אחת! קבלו הסברים מפורטים ומרתקים על ההיסטוריה של המשק, הכרות עם הטכנולוגיה הישראלית זוכת הפרסים שהגיעה לכל העולם, והפיכת מדינת ישראל למעצמה של תפוקת חלב, ובקיצור, בואו לראות, להתרשם ולאכול טוב.

הקורלנדרים מציעים לאורחים גם פתרונות לינה במיקום המושלם כדי לצאת לטיולי כוכב באזור היפה בישראל. למשק דירות אירוח במושב שאר ישוב הסמוך לקיבוץ דפנה, במרחק 7 דקות נסיעה מהמחלבה, והיחידות המשפחתיות ממוזגות, יש בסמוך גן משחקים לילדים, ובקיץ – בריכת שחיה עם נחל זורם במים מתוקים וטובים!

משק קולנדר ועוד למעלה מ-500 משקים חקלאים קטנים ברחבי הארץ, המוכרים תוצרת חקלאית טרייה ישירות לצרכנים, ניתן למצוא באפליקציית FARMER . כשתתחברו, תראו על מפה נוחה את המשקים הקרובים אליכם, ואלה מציגים את התוצרת שלהם, ימים ושעות פתיחה, כתובת, טלפון וגם אפשרות לנווט ישירות למשק.

לפרטים הטכניים על משק קורלדנר (כולל מפת הגעה) – לחצו כאן לאפליקציה.

ענבים בטעם מנגו? קטיף עצמי במשק לוי

טיילתם, שחיתם, נחתם, עשיתם, ולא בא לכם לאכול גבינה אצל הקולנדרים? עלו על הרכב והמשיכו 25 דקות לכיוון משק לוי, לחוויה קצת אחרת. המילה “משק” קטנה על משפחת לוי, שממקומה במושב שעל מציעה למבקרים קטיף עצמי של פירות אקזוטיים, לצד קמפינג מפנק וטיולי ג’יפים בכל רמת הגולן. (מי שמוותר על הטנק ההפוך יכול להמשיך ישירות מעין פית למשק לוי דרך מסעדה. באזור 30 דקות נסיעה).

ולמה אני מספר לכם על טיול הג’יפים כשאתם בכלל רעבים ומחפשים עוד מים לרבוץ בהם? מהסיבה הפשוטה – שמבין המסלולים של ג’יפוייקה (כן הבנתם נכון – מדובר בסיר בישול השטח המפורסם…) תמצאו טיול מעיינות עם גישה למקומות שרכב פרטי לא יכול להגיע אליהם.

מי שחוזר מסיור לעת ערב ייהנה מארוחת מלכים נדיבה ועשירה שבושלה בסירי הפוייקה של משק לוי, ומי שמעדיף לאכול קודם ולבלות אחר כך – תוכלו לצאת לסיור ג’יפים לילי כדי לעבור חוויה יוצאת דופן: מפגש פנים מול פנים עם חיי הלילה של הגולן, ואני לא מתכוון לסצנת הבארים והמועדונים. בג’יפ פתוח סטייל ספארי באפריקה, חמושים בזרקורים רבי-עוצמה, יוצאים באישון ליל כדי לפגוש צבאים, חזירי בר, זאבים, תנים, נחשים, צבועים, דורסים ליליים ועוד חיות רבות שאין הרבה סיכוי לפגוש בכל צורה אחרת, בטח לא בסביבתם הטבעית.

קוריאני, ברזילאית וסיני נפגשים בגולן…

התרגשות יכולה להגיע בכל מיני צורות, לא רק ממפגש פנים מול פנים עם צבוע או ארנבת נמלטת, ואחת מהן היא פירות – הדרך של העצים להגיד לנו שהם אוהבים אותנו. אמרתי פירות? התכוונתי לפירות הטרופיים והייחודיים שבמשק לוי, שחלק מהם אתם עוד לא יודעים שאתם אוהבים.

כמה קל להתאהב כשבידינו סלסילה ומסביבנו עצים ושיחים עמוסי פרי טרופי ואקזוטי, שרק ממתינים לקטיף. איזה פירות? טוב ששאלתם! ענבי מנגו, דובדבנים קוריאנים, תותי יער, אוכמניות כחולות, שיזף סיני, תאנים ברזילאיות, פאפאיה פאו פאו, ועוד… הצבעים העשירים של עצי הפרי והשיחים הרבים מעוררים התפעלות, והטעם? מעורר את כל החושים.

לתיאום מראש ולשאר הפרטים הטכניים על משק לוי קטיף עצמי לחצו כאן

 

עין דבשה – מסלול רטוב המתאים לכל המשפחה

עוד נקודה מעולה ורטובה כמה דקות דרומה היא עין דבשה, מעיין שזורם גם הוא דרך טחנת קמח עתיקה, ששרידיה עומדים איתן ומזכירים לנו שאפשר לחיות בהרמוניה – טבע ובני האדם, מבלי להסב נזק. אם אתם מגיעים מאזור הגושרים (או ממפל התנור) כוונו את הרכב לכיוון להבות הבשן או גונן. כשעברתם את שניהם על כביש 918, עלו על כביש 90 לכיוון רמת הגולן.

אם הגעתם לשלט שמאלה לעין תינה, פספסתם את הפניה. אז סעו לאט, כדי לא לפספס את שביל העפר הפונה שמאלה מהכביש. מאה מטרים על השביל תגיעו למעבר בקר, ובהמשך – שער של טחנת הקמח הישנה. הגענו!

את טחנת הקמח ששם כבר מהתקופה העות’מנית תחקרו בעצמכם – מבחינתי, יש שם מים קרים וזורמים, ומעבר לזה, הכול בונוס. בשבתות וחגים יכול להיות שם מלא, בעיקר בעונת הרחצה כמובן, אז קחו בחשבון.

היתרון, כאמור, הוא שהמסלול הקצר לכאן מתאים לגמרי למשפחות עם ילדים, ובעונה תמצאו שם תאנים טובות, בונוס לצועד המתמיד בשבילים הרטובים של ישראל.

יש ילדים? יש סנדלים? צאו לדרך לעין דבשה!

 

הגיע הזמן להרטיב גם את הגרון: יקב אסף וכפר היין קדם

הכפר הזה שבפאתי קדמת צבי הוא מקום העבודה, שלא לומר עבודת הקודש, של משפחה שלמה ומאושרת. אח ואחות, הורים (שמייצרים יינות משנת 1997), חתנים וכלות, הכול נשאר במשפחה, ואנחנו? רק נהנים. האווירה נעימה ומזמינה, ובעיקר מקצועית – כי החיוך והנינוחות המשפחתיים של הצוות רק משביח את המקצועיות חסרת הפשרות בה הכול נעשה, מהיין ועד ללחמים, דרך האירוח המוקפד והיופי של המקום.

היקב עצמו הוא הלב הפועם של הכפר, עם מגוון עשיר של לבנים, אדומים, והרוזה שיושב ביניהם. סוביניון בלאן, שנין בלאן, לצד קברנה סוביניון ופינוטאז’, אין ספק שתמצאו מה לשתות. אם אתם רעבים – קפה AdiKa שבמרכז המבקרים מציע ארוחות גורמה לצד מאפים טריים וריחניים, גבינות עיזים איכותיות, וכמובן – קפה טרי וטוב לרענן את הראש מאדי האלכוהול.

הנהנתנים שבינינו מוזמנים ליהנות מארוחת גורמה (בהזמנה מראש) בליווי יינות בהתאמה לכל מנה ומנה, מהקליל לכבד, בשביל חווית האירוח המלאה.

תרבות ויין, סדנאות, בית קפה, ואירוח. בקיצור – כדאי לעבור לגור שם

כשאין ארוחת גורמה, אפשר לעיתים, לעת ערב, למצוא את עצמכם מול סיר פוייקה מפוחם, מדורה מלחשת, מוסיקה חיה, הרבה חיוכים ולחיים מדושנות מעונג ואדומות מיין איכותי שפותח את הלב ואת כלי-הדם כאחד. אין ספק שיקב אסף הוא הרבה יותר ממקום שעושים בו יין.

מי ששתה יותר מדי, או פשוט רוצה להמשיך לזרום לתוך הלילה, שלושת בקתות האירוח של היקב הן המקום האידיאלי לסיים בו את הערב. הבקתות מעוצבות בטעם טוב, מפגש בין הגוונים החומים של הכפר לבין הסגנון הנקי והקפדני הנכון לזמננו, ומתאימות לאירוח זוגי, וכוללות ארוחת ערב קלה, ארוחת בוקר בקפה AdiKa, סיור ביקב, יין עד-לא-ידע, ועוד שלל פינוקים שהופכים את העסק למענג במיוחד. ראו הוזהרתם!

לשעות הפתיחה, לתיאום ופרטים על יקב אסף כפר היין קדם – לחצו כאן!

שווה לסטות מעט מהמסלול לבריכת אורחה: למי שמעדיף פיקניק לצד המים

לא רחוק מיקב אסף תמצאו את גבעת אורחה, ולצידה את בריכת אורחה הנעימה והמוצלת. איקליפטוסים גבוהים עוצרים את השמש הקופחת של שלהי הקיץ, והמים בבריכת הקצינים המסודרת והנוחה קרירים וצלולים, בעיקר לאחר השיפוץ שעשו חבריו של רזיאל נגר ז”ל, ששמו חקוק על אבן הזיכרון בסמוך לבריכה.

ככל הנראה פעם רחצו בה קצינים, או יותר נכון קצינים סורים, אך מזה שנים רבות שטיילים ישראלים (שאולי חלקם קצינים גם הם) נהנים ממים טובים בבריכה שנושקת לבוסתן שמציע את מיטב התאנים באזור, שנהנות גם הן מעודפי המים.

יש ספסלים ושולחן פיקניק שנעים לשבת עליו, ולחסל בתאוותנות הראויה את השלל שאספתם אצל הקורלנדרים, ביקב אסף, ובכלל.

בעוד שאתם צוללים למעמקי הבריכה, גבעת אורחה שלצידכם מתנשאת מעלה בשמש לגובה של 646 מ’ וכוללת שרידי חאן עתיק עם ממצאים ארכיאולוגיים, אך בינינו? מבחינתי כל זה בטל בשישים ביום חם עם בריכה מוצלת ומים קרים.

30 דקות מיקב אסף – צאו דרום מערבה על כביש 91 ומיד שמאלה לכביש 9088 דרך קצרין עד לצומת T בואכם האנדרטה חטיבה 7, שם תיקחו שמאלה לתוך כביש 87. בצומת ה T הבאה בואכם האנדרטה לעוצבת ברק, פנו ימינה לכביש 98 עד שהוא מתעקל ימינה חזק ומשמאלכם – גבעת אורחה (יש שילוט). עוד כמה עשרות מטרים תגיעו לצומת של אנדרטת גדוד 53 סופה – כנסו לשביל העפר מזרחה עד לחניה שלצידה הבריכה (200 מ’).

רוג’ום אל הירי. מתי בפעם האחרונה ראיתם… גלגל רפאים?

תצלומי-האוויר מגלים טפח ומכסים טפחיים, שכן פרט להשערות שמגיעות עד כדי תיאוריות קונספירציה שונות, אין הרבה מה לומר על תמונה מסתורית זו: מעגל אבנים עצום, נראה כמו מבוך לא ברור, שמעורר סימני שאלה רבים.

צר לי, אני יודע שאין שם מים, אבל אם הגעתם עד כאן, ואם יש מקום ששווה לעצור ולבקר בו, זה רוג’ום אל הירי. תעצרו, תתבוננו, נסו לשער מה אתם רואים ולמה, וכשתבינו שאין לכם דרך להבין, המשיכו הלאה למעיין הבא…

הגעתם ביום הארוך בשנה? פתחו של הקבר במרכז יהיה מואר בשבילכם…

לא שותים יין? גיא יעזור לכם. בחוות הגיא האורגני

אפילו אחרי מפגש עם הלא נודע בגילגל הרפאים של הגולן – לא כולם שותים יין. לא כולם יכולים לשרוד סיור ביקב עם שלושה ילדים קטנים שרוצים דברים, ואולי כבר גמורים מעייפות אחרי הרבה מים ושמש, מעיינות, בורות טבילה ואפילו קצת הליכה. חוות הגיא האורגני שבשדה אליעזר היא מקום לנוח בו, לשבת לרגע בפינה מוצלת, ולנשנש תוצר אורגני משובח.

גיא פרלמן, המקים הגאה והחביב של החווה, עובד ומטפח את האדמה המקומית כבר קרוב לעשור, מציע את מרכולתו הטריה שנקטפה ממש עכשיו בחנות קטנה וביתית, כל-כך ביתית שהיא אכן הייתה פעם הבית שלו. התוצר בחנות לפני העונה וגדל בצורה אורגנית אמיתית – ללא ריסוס כלל.

הרבה יותר מחווה, הגידול האורגני הוא דרך חיים, ותוכלו לקבל סיור מודרך עשיר ומלא השראה על החווה, הגידולים, הרעיון, למה, איך וכמה מגדלים, מאנשים שעושים את זה מתשוקה אמיתית.

כדי להשלים את הסל שיהיה מלא ושלם גיא מציע סחורה אורגנית גם מהחוות השכנות, ומוצרי בריאות טבעיים שונים, מאלו שכיף לגלות.

לכל הפרטים הטכניים החיוניים על חוות הגיא האורגני (שעות פעילות, החנות, תיאום ביקור) לחצו כאן לעמוד של הגיא האורגני באפליקציית פארמר.

המלצה: אספו סלסילת ירקות ופירות אורגניים מהגיא האורגני, אספו לחם טרי, גבינת עיזים משובחת ובקבוק יין איכותי מיקב אסף, וקחו את כל הטוב הזה לפיקניק בעין דבשה או בבריכת אורחה, ואפילו בעין ידידיה (פרטים בהמשך..)

 

יקב טרה נובה – “יהלומים מן הטבע”

אתם כל כך קרובים למושב כנף, שחובה להגיע לביקור ב- TERRANOVA – אדמה חדשה, והרבה ממנה. 12 דונם של ענבים. 6 דונם של פירות יער. חמישים דונם של זיתים לשמן זית איכותי. 10,000 בקבוקים בשנה. כל החדש הזה קורה כבר משנת 2006, ומארח אתכם עם סיור מודרך וטעימות של קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, ובלנדים מקומיים של גיל אותו תפגשו כבר עכשיו בסרטון פה בהמשך המאמר, והכול צומח וגדל על אדמה איכותית שמניבה ענבים שמחים וקשוחים, כיאה.

בעוד הכרמים שוקדים על הענבים, מטעי הזיתים מספקים שמן מארבקינה וקורנייקי, כל אחד בנפרד ומשניהם גם יחד בתערובת חרפרפה-מרירה. מי שמעדיף את המתוק-מתוק יבחר דווקא בפירות היער הטבעי, ע”ע יהלומים מן הטבע, הכוללים פטל שחור, אדום, צהוב, כתום וסגול, אוכמניות, תות-עץ אפגני, והכול אורגני לגמרי, ומתוק עד מאוד.

אבל רגע, לא סיימנו! במקום שיש יין ויש פירות מתוקים, יש שמחה גדולה ושמה ליקר. יקב טרה נובה הוא גם בית הייצור של ליקרים משובחים – למונצ’לו (מקליפות הלימון), ליקר פסיפלורה ו”אורצ’לו” שייקחו אתכם למסע טעמים מתקתק וחריף של 23% אלכוהול.

איפה משיגים את כל הטוב הזה? דרכי יצירת קשר והגעה ליקב טרה נובה בקישור זה.

גיל מסביר על תהליך יצור הין מהענבים ועד הבקבוק. שם גם תריחו ותטעמו…

 

עין ידידיה, של מושב יונתן

עוד נקודה נעימה לפיקניק – אם אתם מעדיפים להישאר באווירה הירוקה של האזור, עם הצמחייה, השבילים והציפורים ברקע, 20 דקות צפון מזרח לטרה נובה תמצאו את הבריכה המלאכותית עין ידידיה, שמקבלת את המים הטובים שלה מנחל גמלא, ואת שמה מצעיר בן מצפה נטופה אשר נהרג בתאונה בגיל 18, והאתר הוקם לזכרו.

הדרך לשם מתחילה כאשר אתם נוסעים לעבר המושב יונתן. כשיורדים מכביש 808 לכיוון המושב, נוסעים עוד 2.5 ק”מ עד לדרך אפר שמשמאלכם, עם השילוט “עין ידידיה”, וממשיכים בזהירות עד ממש סמוך למעיין. אם הרכב נמוך מאוד, עדיף לצעוד כמה דקות ולהגיע בלי לסכן את הרכב.

המקום מעולה גם לפיקניקים, יש בו שולחן נוח ומוצל ואווירה נעימה ורגועה.

 

משק נעמי במושב נטור. חילונים, דתיים, ועיזים.

גם כאן יש פיתרון למי שלא חשקה נפשו באלכוהול ויין, או למי שמטייל עם ילדים קטנים שלא יהיו בעניין היינות. משק נעמי, משק על טהרת העיזים המציע מגוון רחב של גבינות בוטיק מחלב טרי ואורגני, וטעמים שקשה לשכוח.

אתר האינטרנט הצנוע של המקום מצביע, אולי, על אופיים של האנשים, שעסוקים בעיקר בעיזים ובגיבון ופחות בשיווק. הדבר מורגש במקום, ובעיקר בטעמים – כל גבינה עם סיפור משלה. גבינת סנט מור הצרפתית הרכה והשמנמנה, עטופת עובש ומפתיעה במרקמה הרך והעשיר, לצד גאודה הולנדית חצופה חצי-קשה עם פלפל, צ’ילי וזרעי כוסברה, החולקות מדף עם גבינת תום ביין מהאלפים הצרפתים-שוויצרים המבשילה בין 3 חודשים לחצי שנה, אז היא מושרית ביין אדום שמוסיף צבע וטעם למרקם חמאתי ונעים לחך, וכל אלו מחלב עזים טהור.

נא לתאם הגעה מראש (דרך קישור זה בפארמר\FARMER)

 

אז מה היה לנו?

הרבה מאוד מים, הרבה מאוד אוכל אורגני טרי, יינות וליקרים, נופים פראיים ומפתיעים, ארוחות גורמה, טיולי ג’יפים, גבינות מפתות, והרבה, אבל הרבה מאוד מים.

את המסע הזה אפשר לעשות ביומיים שלושה, או לסנן חלקים, כפי שהצעתי, לפי הטעם והריח. אפשר להתחיל אותו מלמעלה הרחק בצפון (כפי שאני מעדיף), או להתחילו מטבילה בכינרת (קצת חם לי מדי שם…), אך כך או כך, כדאי לעשות אותו, ויפה שעה אחת קודם, כי אם יש משהו שמאפשר לנו ליהנות מהחום הארצישראלי הקודח, אלו אותם מקווי מים טהורים וקרירים שמחיים לבב אנוש.

את כל החוות, החוואים, המשקים והיקבים המופלאים שפגשתם תוכלו לבקר דרך אפליקציית FARMER לנייד, שם תמצאו את הפרטים, המחירים, שעות הפעילות, מספרי הטלפון, ובקיצור – כל מה שצריך כדי להיכנס לאוטו ולצאת למסע בשביל החקלאים.

לחצו > להורדת אפליקציית FARMER באפסטור ובגוגל פליי

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם