• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מים לכל המשפחה – שמורות טבע בצפון, טבע ונחלים בגליל ובגולן

דף הבית » טיול מים לכל המשפחה – שמורות טבע בצפון, טבע ונחלים בגליל ובגולן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 10 דקות

כתב וערך: עידו עינבר

נחל שניר – החצבאני. צלם: ראמי חלאילה. סוג הרישיון: נחלת הכלל (Public domain) נחלת הכלל (Public domain)
0

הצפון של ישראל, הגליל, הגולן, עמק החולה, אזורים פשוט יפהפיים שמציעים לא מעט אטרקציות ונקודות עניין. אט-אט כוסה הצפון במוקדי תיירות פנים, משמורות טבע בתוליות ומתוחזקות היטב דרך אטרקציות מים מפנקות ועד לדירות אירוח וצימרים ברמה שלא תבייש סלבריטאים.

ישראל מדינה של משפחות, וככזו אין זה מפתיע שככמות האטרקציות למבוגרים תמצאו גם אטרקציות לכל המשפחה. הטיול הבא הוא המלצות במסלול גמיש – בטיול כוכב או בנסיעה מוקדמת בבוקר וחזרה בערב, תלוי כמה תרצו לספוג וכמה זמן פנוי יש לכם בידיים. מה שבטוח, כל אחד ואחד מהמקומות הללו הוא אטרקציה ששווה ביקור, ומומלץ לפנות יותר מיום אחד כדי להכיר את צפון הארץ, על המים הזורמים והטובים בו.

הצפון שלנו מלא לגמרי במקורות מים. בריכות קצינים, אתרי הנצחה עם בריכות, שמורות טבע עם נחלים, נהרות ואגמים, וכל זה במדינה בה הקיץ הוא ללא ספק העונה הארוכה ביותר. ארזו את הילדים, קחו כמה סנדביצ’ים לנסיעה (כי לא חסר מה לאכול שם במעלה המפה), וצאו לדרך לטיול רטוב ומעניין במיוחד.

שמורת טבע נחל חרמון – מתחילים גבוה במפה

לא, לא נגיע עד לחרמון, למרות שלא חסר מה לראות שם, אבל כן נגיע לשמורת הטבע אשר למרגלותיו, וכמובן – לבניאס נגיע בהחלט, ויפה שעה אחת קודם.

סרטון פשוט של רשות הטבע והגנים. שום דבר יוצא דופן, רק המפל הגדול בישראל

באמת שזו רק טעימה מהנחל, שנהיה מתוק יותר ככל שמתקרבים

מה מחכה בשמורה? חובבי טיולים יכולים לצעוד את המסלול המעגלי הנוח יחסית, בשביל התלוי, כלומר שביל שנבנה מעל הנחל וחוצה אותו בתוך העצים והטבע השוצף והקוצף, במשך שעה וחצי פחות או יותר. השביל מסודר, נוח, פשוט להליכה והתנהלות, והצליל הבלתי פוסק של המים מרגיע ומהפנט, כמו מנטרה מהמזרח, לצד הקרירות הטבעית בשמורה – פשוט כיף לחיות פה. השביל מוביל למפל, אך ניתן גם לקצר ולפנות ישירות למפל בדרך הקצרה.

אם האל היווני פאן, שעל שמו נקרא הנחל, צועד לצידכם, אולי המזל יאיר לכם פנים ותזכור לפגוש חלק מהחיות הדרות בשמורה, לוטרות זריזות, שפני סלע משתזפים, יוני סלע מקננות, ובזים משייטים במרומים, עינם פקוחה מטה.

הבניאס הוא גם אתר ארכיאולוגי, וחלק מההיסטוריה של המקום היא השם שלו – הבניאס, או יותר נכון הפניאס. למה פאן? הסיפור הוא שהיה, ואולי עודנו, אל יווני בשם פאן, שנבג להסתובב באזור זה, ויצא שקיבל מקדש משלו בשמורת הטבע. האל המדובר נראה כמו שד בעל רגלי תיש, קרניים גדולות ומפחידות, ומבט חודר וקשוח. המילה פאניקה מקורה באותו האל, שכן מסופר כי הוא היה מסתובב לו בין העצים, מטיל אימה על אנשים, ורחשי הלילה המעוררים ברובינו צמרמורת מקורם בפאן הקוצף והכועס.

העמוד של שמורת טבע נחל חרמון – בניאס באתר רשות הטבע והגנים
שם תמצאו מידע על שעות פעילות עונתיות, מחירון, מפת האתר ועוד.

התחילו את המסע בבניאס בשעות הבוקר, כך גם תספיקו להגיע בשעה נוחה ונינוחה ליהנות מחוויה גולן ישראלית קלאסית – קיאקים בקיבוץ הגושרים הסמוך.

רגע לפני הגושרים: שמורת הטבע תל דן – וואו!

יש מים בישראל, והם קרים ומגיעים ישירות מהחרמון. מי השלגים המתנקזים אל הדן הופכים את שמורת הטבע תל דן שבעמק החולה לאחד המקומות הפראיים, היפים והאטרקטיביים באזור, וסיבה טובה לבוא לראות על מה כל הרעש.

הדן הוא המקור הגדול ביותר ממקורות הירדן, והמעין השופע ביותר במזרח התיכון כולו, וכמו שהוא שופע במים, כך הוא שופע באטרקציות. לקטנטנים, הליכה לא ארוכה ומפגש עם מילה סורית עתיקה שזכה לשם “עץ פו הדוב”, גזע חלול שאפשר לדמיין בו משחקים, וכמובן – בריכות שכשכוך נעימות במים טובים לצד הדרך. (למי הנהר אסור להיכנס – גם מחמת הבטיחות, וגם עקב הרצון לשמור על המים נקיים לטובת הצמחייה, הטבע, החיות והחקלאות, שכן הישובים בסביבה מקבלים את המים לחקלאות לאחר שאלו יצאו משטח השמורה).

אם ככה זה נראה מלמעלה, תארו לעצמכם מה קורה בגובה העיניים…

אם אתם מטיילים עם עגלת ילדים, בכניסה לאתר תמצאו הכוונה לשביל מונגש, הכולל מפגש עם “השער הישראלי” “והשער הכנעני”, שתי נקודות עניין היסטוריות שפחות יעניינו את הילדודס, שבוודאי ישמחו להגיע לסוף המסלול שם מחכה להם בריכת שכשכוך קרירה ומזמינה. ניתן לעלות גם בשביל נוסף, קצר יותר, ללא בריכה, המוביל לתצפית.

חובבי הארכיאולוגיה ישמחו לחקור ולגלות את תל דן, שעד לפני 5,000 שנים הייתה עיר גדולה ומשגשגת, ששמה נזכר כבר בתנ”ך שם מסופר כיצד העיר ליש (לשם) נכבשה בידי שבט דן ששינה את שמה המקורי. האתר עבר עוד כמה קרבות, דווקא לא כל-כך עתיקים, וניתן לטייל בין שרידי החפירות של המוצב הצבאי שהוקם באזור לאחר מלחמת העצמאות.

נקודות עניין נוספות שיתאימו אולי לילדים גדולים יותר, עם ההדרכה הנכונה, הם השער הכנעני, שמתנשא לגובה 7 מטרים, אתר פולחן עתיק שניתן לשער מה נערך בו ולדמיין ימים אחרים, וטחנות הקמח שמינפו את מי הנהר השופעים (זו הנגישה למבקרים עברה שיפוץ, והיא עוד עבדה בשנות ה-90 של המאה הקודמת).

עמוד שמורת נחל תל דן באתר רשות הטבע והגנים – לשעות פעילות, עלונים, מפות, טלפונים וכיו”ב

המסלול ה”מסורתי” לכל המשפחה – נמשיך לקיבוץ הגושרים:

קיבוץ הגושרים נמצא ממש 10 דקות משמורת החרמון ו-8 דקות משמורת תל דן, מה שאומר שלא תספיקו אפילו להתייבש, והופ! אתם שוב במים, והפעם בקיאק. השייט מתחלק למסלולים, כאשר “המסלול הרגיל” אורך כשעה וחצי ומתאים לכל המשפחה – לילדים מגיל 5 (בליווי מבוגר כמובן).

אם גיליתם שאתם נוטים לפאניקה שם בבאניאס, אולי תבחרו את המסלול השקט, אחרת? לכו על המסלול הקוצף והגועש לחוויה מסחררת – בהתאמה לגיל המשתתפים כמובן.

נכון, אנחנו בטיול שעיקרו הוא מים, אבל בכל זאת אזרוק פה כמה מילים, לטובת ההרפתקנים שביניכם, קבוצות או משפחות עם ילדים גדולים – פיינטבול. רק אניח את זה כאן, ואוסיף שמאיזו שהיא סיבה עלומה, פיינטבול, בטבע, עם קבוצות, זה פשוט כיף אדיר. שוב – לא לנוטים לפאניקה.

אומנם נסעתם רק 10 דקות, וגם כאן המים רטובים וקרים, אבל הנהר? אחר לגמרי. אתם משייטים כעת על החצבאני, עם מים ברמת מי שתייה, ואינספור ציפורים ופרפרים שמקשטים את נתיבי המים לבושי הירוק הצפוף.

המסלול ה”רגיל” בקייקי הגושרים: לא יודע מה איתכם, אבל כך לא נראה יום רגיל אצלי…

אתר האינטרנט של קייקי הגושרים – כדאי להזמין מראש, בעיקר בעונה החמה.

“ומה אם לא בא לי קיאקים?!” – המשיכו לעמק הנהר הנעלם!

נכון, לא כולם רוצים קיאקים, אבל כולם רוצים לגלות פינות חמד נסתרות וירוקות בזמן שהרגליים משתכשכות במי נחל הקורן. המסלול המקסים והמרגש מתאים מאוד לילדים אבל לא מקפח את ההורים. כבר אמרתי שזה מסלול מושלם?

הכניסה אל המסלול היא דרך מלון הגושרים, אשר תמך בהקמת המסלול, והכניסה למסלול עודנה חינם לאורחי המלון, אחרת יש לתאם מראש עם מדריך מקומי שיכנס איתכם, בתשלום. המסלול לא ארוך, ולוקח בערך שעה, לעיתים קצת יותר, וההליכה נינוחה בסבך ירוק ודחוס עם נביעות מים מפתיעות ורחש חיים שקט ונעים מסביב לאורך כל הדרך.

הצמחייה העבותה כוללת שבטבטים יפהפיים, עצי צפצפה מרשימים ועתיקים המצלים על המסלול והנחל, ותאנים מפנקות שבעונתם יעניקו לבעלי זכות הראשונים טעימה מהמתוק של הטבע. ולמה הנהר נעלם? נהר שהיה באזור זה פשוט נעלם כלא היה, וכיום נותר נחל קורן, ערוץ נחל קטן שזורם לצד טחנות קמח עתיקות, ולנו נותר לצעוד על שביל יפהפה ופסטורלי עם גשרוני עץ שחוצים את הנחל, ודרך מנהרות צפופות של קנים הגדלים לאורך הדרך הקסומה.

אתר הבית של עמק הנהר הנעלם, כולל פרטים על הדרכה, וסרטון על הנחל והאתר.

שימו לב! משפחות רבות בוחרות להתארח במלון הגושרים – ובצדק, מלון שזכה לביקורות משובחות מאורחים ישראלים ומכל העולם. המחירים משתנים בהתאם לעונה ולסוג החדר, ולרוב גם בתקופות החגים הם מתחילים מאזור האלף + ללילה למשפחה, וכמעט תמיד תמצאו דילים מפנקים. לחצו כאן לבדוק מה הדילים הטובים ביותר בקיבוץ הגושרים בתאריכי הטיול שלכם.

מלון הגושרים מוקף בטבע ירוק, והופך אותו למה שהוא – מלון מרגיע ונינוח לגמרי, מה גם שהעובדים מחויבים לתקנים ירוקים, מחזור פסולת, והמלון כולו מצויד בברזי מים “חסכמים” וההשקיה מדויקת וממוחשבת לגמרי, לשמירה על המים.

המלון, אשר הוקם על שרידיו של לא פחות מארמון, מציע מפגש נטול אמצעים עם הטבע – פלגי מים רבים, צמחיה עשירה, ובאזור ה”מתורבת” יותר, מדשאות מטופחות. תמצאו בו ספא מפנק בשם פיורינה, מרכז כושר, וגישה לשירותי תיירות כמו טיולי ג’יפים או טרקטורונים, סדנאות שונות, טיולי אופנים מאורגנים ועוד.

בין חדרי הטיפול והחמאם הטורקי לבין אולם הסקווטש ובריכות השחייה הפתוחה והמקורה שעובדות עם חימום לאלו שרוצים לשחות גם בחודשים הקרים, יכול להיות שתשכחו שיצאנו לטיול מים בטבע – אז קדימה, בחזרה לרכב ונמשיך לנחל שניר!

אגב, לחילופין, אפשר לישון מעט דרומה יותר, תלוי בשעה בה תתחילו את יומכם, באזור רמות נפתלי, והפרטים בהמשך.

מסלול ייחודי לכל המשפחה בשמורת הטבע של נחל שניר

לפעמים, כל מה שמתחשק לנו זה לרבוץ. למזלנו, החצבאני היפהפה לא מתחיל ונגמר בגושרים. נחל שניר זורם בשמורת טבע שהוכרזה כבר בשנות השבעים, והטבע בשמורה שוקק חיים, ירוק ומזמין. החלק הצפוני של השמורה סגור למטיילים, ונשמר בקפידה כפיסת גן עדן לבעלי החיים. ניתן לתצפת עליו ממצפור נחל שניר, כמו גם על הר החרמון ורכסי הלבנון, ובמערב – הרי נפתלי. מסלולי ההליכה נוח ומזמין, ובשמורה גם מסלול נגיש (של שעה בערך).

בשמורה זו תמצאו מסלול מיוחד שמהווה גשר בינינו לבין הטבע הפראי במקום. ארבעה מקטעים דרך עיני בעלי-החיים שבשמורה, תוך שילוב של חידות, משחקים, הפעלות, והתמקדות בחוויה חושית – את המסלול המעגלי הנ”ל עושים יחפים! מסלול מעולה לילדים.

שמורת הטבע נחל שניר – חצבאני – כמה טוב שיש דברים כאלה…

נכון, זה טיול רטוב. אתם לגמרי צודקים, ואני לא שכחתי! בשמורה תמצאו בריכת שכשוך (מלאכותית), כך שתוכלו לספוג את כל היופי הזה בזמן שהגוף סופג קצת קרירות מהמים הטובים של הנחל.

לפני או אחרי: מפל התנור – וזה לא כי יהיה לכם חם

איך באזור כה קטן נכנסו כל-כך הרבה שמורות טבע? ובכן – תבקרו בהן ותבינו שיש על מה לשמור. שמורת הטבע נחל עיון היא ביתם של לא מעט בעלי חיים (כולל כמה בסכנת הכחדה), צמחייה עשירה ולעיתים סבוכה, וגם של כמה וכמה מפלים, כולל מפל הנופל מגובה 21 מטרים (מפל הטחנה), ובהמשך – מפל התנור, 30 מטרים של תענוג צרוף.

גם בשמורה זו יש מסלולי טיול רגלי (ארוך וקצר, לא מעגלי, ועם שביל נגיש), לצד 3 בריכות שכשוך מזמינות בחניון הדרומי. בשמורה תצפיות שונות, כולל תצפית לעבר מבצר בופור, המצודה הצלבנית העתיקה שמצאה את דרכה להיסטוריה הישראלית במלחמת לבנון, ואף נשאה את דגל ישראל עד שנמסרה בחזרה עם הנסיגה מלבנון.

השמורה כוללת צמח נדיר הצומח אך ורק באזור זה – ארנין ההרים, ופיסות היסטוריה מעניינות כמו טחנת הקמח שמינפה את מימי המפל, uבזמנו הייתה התחנה היחידה בבעלות יהודית.

טקסט סרטון: מה כבר יש לומר? פשוט להגיע ולהתמסר לכל היופי הזה.

שמורת החולה – כי ייבשו את הביצות, אבל לא את כולן!

מעודד מאוד לגלות כי כבר בשנות החמישים הייתה לאנשים מודעות סביבתית, והיו פה מלחמות על שימור הטבע מול תנופות הפיתוח והיזמות. לטוב או לרע, המלחמה הזו הסתיימה בביצות אשר נעלמו לטובת מפעל ההתיישבות הציונית. עוד דבר שנולד מהמאבק על שמירת האגם והביצות הוא החברה להגנת הטבע בתחילת שנות החמישים, וללידתה המבורכת של שמורת הטבע הראשונה בישראל.

בונוס נוסף למאבק – ביצת החולה שרדה, ועימה אינספור עופות נודדים שמגיעים לאגם בדרכם מפה לשם, ומשם לכאן, כפי שעשו מזה עידן ועידנים, לפי מצפן פנימי בלתי ידוע, הרבה לפני חזון המדינה וייבוש הביצות, לפני המלריה והבריטים.

אגם החולה המקורי היה ענק, ומה שתפגשו הוא שיחזור מצומצם אך מזמין, גם אותנו, וגם את העופות הנ”ל. מסלול ההליכה יפגיש אתכם עם מגדל תצפית שהילדים ייהנו לטפס אליו – 3 קומות שמסתיימות בתצפית לאגם ולביצה.

לא רק שקנאים ועופות מים, השמורה היא ביתם של עדר תאואים מרשים, הגדול בישראל, הרועים במרחבים הפתוחים, לצד עדר יחמורים קטן שחי באזור מגודר. הילדים ייהנו לראות את העדרים המרשימים, וכנראה שגם אתם, ומשם תוכלו להמשיך למרכז המבקרים עם המיצג האינטראקטיבי המספר על המקום ועל הציפורים הנודדות, וחשיבות האגמון ושימור הביצה.

כן כן, כל הטבע החי הזה כאן בארץ, בשמורת החולה. צאו לדרך!

המיצג שזכה לשם “עופוריה”, שם שאני לא יודע איך אני מרגיש לגביו, מציע סיור חוויתי לא קצר (באזור ארבעים דקות), עם שש תחנות עיקריות – האגם עצמו, אודות הציפורים, אודות בעלי החיים בשמורה, חידון, מפגש עם מפת הנדידה שמראה את מסלולי התעופה והקינון של העופות העוברים ומבקרים בחולה, ולסיום – מיצג “עופוריה” עם סרט תלת-מימד.

מעבר לכך תוכלו לבקר בגשר הצף שנועד בעיקר לחובבי הצפרות, ולהכיר צמחים נדירים על סף הכחדה בגן המקלט לצמחי מים נדירים, בית לצמחים שחיו שם לפני הייבוש, וכיום מנסים לעזור להם להתאקלם ולחזור ולשגשג. חורשת המייסדים בסמוך לכניסה לשמורה היא חורשה עתיקה של איקליפטוסים, ולצידה חורשה דלילה יותר שנועדה לפיקניקים ומנגלים, ובה פחות עצים בכדי לשמור על בטיחות המבקרים ועל עצי השמורה מפני שריפה.

אתר הבית של שמורת טבע החולה לפרטים נוספים – פעילויות, מחירון מפת הפארק וכיו”ב.

ישנים בסטייל רבע שעה מהחולה – אחוזת נפתלי שברמות נפתלי

נכון, אני מאוהבי הקמפינג, אבל משפחות רבות יעדיפו לינת צימר מפנקת כדי לאגור כוחות ולהתחדש לקראת היום הבא, כי בואו ונודה על העובדות – טיול מים זה כיף, אבל מעייף, ולפעמים רוצים לחגוג את הלאות הנעימה עם כוס יין על ספה נוחה או מרפסת עץ מאובזרת ולא על מזרן מתנפח באוהל על מדשאה.

בשביל זה אלוהים המציא את הצימר, וככל הנראה הוא התכוון ספציפית לאחוזת נפתלי שברמות נפתלי. עוד מבחוץ מצפה לכם הפתעה. מבנה העץ המרשים יוצר רושם ראשוני שממשיך ותואם את מה שמתרחש כשנכנסים פנימה.

דמיינו את הצימר, או יותר נכון את הלודג’, עם המתכנים הכי טובים שיש, חדר אמבטיה מפנק ונוח בצורה שתגרום לכם להרהר על שיפוץ חדר האמבטיה שלכם בבית, חדרים גדולים ומרווחים מאוד שיגרמו לכם לרצות להישאר לגור שם באופן קבוע, עם כל הבונוסים שאתם מחפשים בצימר, והכול ספון עץ. מרשים בהחלט.

בקישור זה תוכלו לראות את המחירים והזמינות ברמות נפתלי בתאריכי הטיול שלכם, ולבדוק ולהשוות למקומות אחרים.

שמורת הטבע בריכת המשושים

בואו נסגור את הפינה הזו כבר עכשיו: לציפור קוראים ציפור כי היא עושה “ציפ ציפ” כשעולה האור. פשוט, נכון? אז כך גם ערוץ נחל משושים (הנחל הארוך בגולן!) קיבל את שמו בזכות עמודים בצורת משושה שמעטרים את סלעי גדות הנחל, וניתן לזהותם בצורה ברורה לגמרי בבריכה שלנו, הלו היא בריכת ה…משושים!

מרשימה ככל שתהיה בריכה זו (20X30 מטרים – גם יפה וגם גדולה!), והיא אכן יפה ומיוחדת, הרי שהנוף שמסביב גם יפהפה, ותורם לאווירה ששואבת את המבקרים הרבים שמגיעים לכאן לאורך הקיץ, ונהנים ממים קפואים ומרעננים במיוחד.

שוויץ או ישראל? הטבע סביב בריכת המשושים. ת-ע-נ-ו-ג, ובסוף? מים….

הבריכה נמצאת בערך 20 דקות הליכה בשביל נוח המשתפל מטה דרך חורש אלונים. אחת הפניות תוביל אתכם לגשר קטן עם תצפית יפה על המים הזורמים, להיכנס לאווירה לפני הטבילה הקרירה והמרגשת. יש איזה דיסוננס בין הבזלת עתיקה שניצבת שם מזרימת לבה קדומה שהתקררה, לבין המהירות בה אנו מגיעים אליה, כאילו זה מובן מאליו, ומנגד קל מאוד להבין איך הלבה התקררה, כך גם קורה לרוב מי שמגיע לבריכה – שיא הקיץ, חם אימים, אבל המים כה קרים, שאנשים מתחילים להתאבן. אל תהססו – זה שווה את זה. תמיד.

רוצים למשוך זמן לפני הכניסה למים (“לא לא, לא קר, אני עוד רגע נכנס, באמת…”)? יש מסלול מעגלי המתאים גם לכיסאות גלגלים, ולוקח בערך 20 דקות נינוחות מאוד, עם נוף פתוח ומרגש ששולח אותנו לחו”ל כאן בארץ, וכולל את החרמון, הגולן, ובעונת האביב – מרבדי פרחים שיגרמו גם לאדיש ביותר להזיל דמעה של התרגשות – החיים יפים! שבילים נוספים המתאימים לדרגות קושי שונות זמינים למי שמחפש הליכה, אבל לא אתאר אותם, כי שוב – אנחנו פה בשביל המים, וזה השביל שלנו!

עמוד שמורת הטבע בריכת המשושים באתר רשות הטבע והגנים
שעות פעילות האתר משתנה בהתאם לעונה, וכדאי לברר פרטים נוספים (למשל – אסור להיכנס עם כלבים…) באתר הנ”ל.
איך להגיע: WAZE – שמורת טבע נחל המשושים

חשוב! שמורת טבע בריכת המשושים היא מקום מאוד פופולארי ותיירותי. מוטב להגיע אליו מוקדם בבוקר בכדי להקדים את המסות וליהנות משקט יחסי בבריכה, שלמרות שנועדה להכיל רבים, נחמד לפגוש אותה גם כשהיא כמעט ריקה מאדם.

7 דקות מהמשושים – פארק הירדן – פינת גן עדן

רגע מהכנרת, אחד הפארקים האהובים עלי, חובב קמפינג שכמותי, פארק המציע שילוב בין טבע פראי לטבע מעודן, חניה נוחה, חיבורי חשמל לבאים עם קרוואנים, ונהר אחד מרשים, נעים ומזמין, הכולל כמה איים קטנטנים ושילוב בין עצים לקנים, עם שבילים מסתוריים ומוצלים ופינות חמד חבויות ורבות.

מעבר למים הרבים והמלטפים תוכלו למצוא קמפינג נוח ורחב ידיים הפרוש לאורכו ולרוחבו של חלק נכבד מהפארק הגדול אשר משתרע על לא פחות מאלף דונם. המקלחות פעילות לאורך רוב שעות היום, ואבוקייק, מפעיל פרטי שאחראי על הגשת מזון ומשקאות וכמובן – שייט קיאקים, יציע לכם לצאת לשיט נעים שבטוח ירגש את הילדים, וייתן לכם לפגוש את הפרספקטיבה הזו של ציפה נינוחה בנהר מוקפים בצמחיה עשירה, משהו באמת נעים שקל להתמסר אליו.

פארק הירדן – פשוט אחלה מקום לבילוי משפחתי

מי שחובב טיולים ורוצה עניין נוסף (מעבר למים כמובן), מוזמן לאסוף בכניסה מפה שתדריך אתכם לעבר 5 מסלולים שונים במקום, ומי שממש רוצה יוכל לגשת לאזורי הדיג ולשבת עם חכתו ולדוג דגים. בנוסף תמצאו 2 מתחמי משחקים לילדים (גילאים 6-12), ובין הטבע, המרחבים והמים הזורמים – אין ספק שכל המשפחה עומדת ליהנות.

כיאה לאזור עתיר במים טובים, המקום היה מיושב כבר בעולם העתיק, ותוכלו לבקר בריכוז גדול במיוחד של תחנות קמח שהיו בשימוש עד אמצע שנות השישים של המאה הקודמת, כך שהמקומיים היו לא רק רבים ושמחים ממים טובים, אלא גם מאוד מכורים לגלוטן.

מי שמגיע בעונה הנכונה ייהנה גם משרידי המטעים של הישוב, עם תאנים, רימונים וגפנים עמידות שעדיין מציעות את מרכולתן בעונה.

אתר הבית של פארק ירדן – כולל מחירים, מפות, מידע כללי וכיו”ב

לסיכום: יש שם בצפון כמה מקומות שחובה לבקר בהם!

כמו שכתבתי, בטיול הזה אתם הולכים לפגוש לכם הרבה מאוד מים, המון נופים, אתרים מקסימים, פעילויות לילדים ולכל המשפחה, ובעיקר, טעימה מתוקה מהנוף המהמם והרטוב של צפון הארץ.

למי שמחפש להגשים את כל היעדים במסלול, מוטב שיצא לטיולי כוכב מאזור הגושרים או מפארק הירדן כדי לבקר בנינוחות ביומיים שלושה בכל האתרים, בלי לחץ, ועם שפע של אקשן. מי שלא מחפש לעשות קמפינג ומנגל, לא חסרים מקומות מעולים לאכול בחוץ, עם אוכל שנע בין ביתי לגורמה, ותמצאו על הדרך גם שילוט וגם המלצות ממקומיים, טיילים ומבקרים כמוכם.

למי שמחפש להעמיק ולהעשיר את הטיול למקורות מים חבויים יותר, מוזמנים לטבל את הדרך במעיינות ומקורות המים  הכולל לא מעט בריכות נסתרות מעין. הקישור הוא מפרויקט הסל והסנדל.


שינוי גודל גופנים
ניגודיות