• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול רטוב ואתגרי בנחל יהודייה עליון

דף הבית » טיול רטוב ואתגרי בנחל יהודייה עליון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

כללי: נחל יהודייה שנקרא על שם היישוב היהודי יהודייה.מתחיל מאזור רמת’ניה, עובר דרך בקעת בטיחה, מתחבר לנחל הזוויתן ונשפך לכנרת. הנחל עובר דרכם של סלעי בזלת, ולכן תרם להיווצרותם של קניונים שמתוכם נשפכים מפלים שונים.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

כללי: נחל יהודייה שנקרא על שם היישוב היהודי יהודייה. מתחיל מאזור רמת’ניה, עובר דרך בקעת בטיחה, מתחבר לנחל הזוויתן ונשפך לכנרת. הנחל עובר דרכם של סלעי בזלת, ולכן תרם להיווצרותם של קניונים שמתוכם נשפכים מפלים שונים.

נחל יהודייה נחלק לנחל יהודייה עליון ונחל יהודייה תחתון, אך בשל המפולת שהתרחשה באזור אפשר לטייל רק בנחל יהודייה עליון, שבו יש מסלול חדש שאליו אתייחס במאמר זה. הטיול במסלול נחל יהודייה עליון משלב בין טיול טבע לבין טיול באתר ארכיאולוגי. בנוסף מקצתו של המסלול יבש וחשוף לשמש ומקצתו של המסלול רטוב ומוצל. חובה על המטיילים בנחל לדעת לשחות היטב!

חבל ארץ: רמת הגולן.

מפת סימון שבילים: מפה סימון שבילים מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל.

נקודת התחלה: חניון יהודייה.

נקודת סיום: חניון יהודייה.

סימון השבילים: אדום.

שילוט והכוונה במסלול: תלכו בשביל המסומן באדום עד שתגיעו לצומת השבילים: שביל המסומן באדום ושביל המסומן בשחור. תעברו לשביל המסומן בשחור ותלכו בו עד שתגיעו בחזרה לצומת השבילים. משם מומלץ לרדת מעט בשביל המסומן באדום כדי שתוכלו לראות את מפל יהודייה עליון ואת הבריכה שהוא נשפך אליה. אחרי כן תחזרו בחזרה לצומת השבילים. משם תמשיכו בשביל המסומן בשחור עד שתגיעו לצומת שבילים נוסף: שביל המסומן באדום ושביל המסומן בשחור. בצומת זה תמשיכו בשביל המסומן באדום ותמשיכו עמו עד שתגיעו בחזרה לחניון.

נקודות ציון: Lng:35.70208991273887  Lat:32.941715632568496

עונות מומלצות: אביב, קיץ וסתיו.

משך המסלול: כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למיטיבי לכת היודעים לשחות.

רמת קושי: בינונית –  קשה.

אורך המסלול: כשלושה קילומטרים.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם שיזוף, בגד ים, שקיות אטומות למים, חבלים ונעליים סגורות המיועדות להליכה במים.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

מקום לפיקניק: בכפר יהודייה, בתצפית ובמקומות מוצלים הפרוסים לאורכו של המסלול.

כניסה: בתשלום.

חניה: חניון יהודייה.

קליטה בקשר: תקין, למעט בערוץ הנחל.

נקודת מילוי מים: חניון יהודייה.

אזהרות למפגעים במסלול

 יש להיזהר מהחלקה, יש להיזהר מנפילה, יש להיזהר בירידה בסולם ויש להיזהר בחציית הכביש. אסור לקפוץ לבריכות, אסור לרדת מהשבילים המסומנים, אסור לשתות את מי הנחל, אסור לפגוע בשמורה ואסור להבעיר אש

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: בכפר יהודייה, בתצפית המשקיפה על המפל ובמקומות מוצלים הפרוסים לאורכו של המסלול.

איך להגיע: : תיסעו על כביש 87 עד שתגיעו לצומת יהודייה. משם תמשיכו צפונה באותו כביש ותיסעו בו עד שתגיעו לשילוט לחניון יהודייה. תיפנו לכיוון שאליו מכוון השלט ותיסעו עד חניון יהודייה.

מסלול: מחניון יהודיה תלכו בשביל המסומן באדום ותיפנו עמו מזרחה לעבר כביש 87. תחצו את הכביש, תעברו שער המונע את מעברם של הצאן והבקר ותמשיכו בשביל עד שתגיעו לכפר העתיק יהודייה, שבו תוכלו לראות שרידים של יישוב יהודי מהתקופה הרומית-ביזנטית, שרידים של בית כנסת ששימש את תושבי המקום ובית בד ששימש לאחד מענפי העבודה של תושבי המקום. משם תיפנו שמאלה ותלכו בשביל עד שתגיעו לחורבותיו של הכפר הסורי המשקיף על נחל יהודייה.

משם תמשיכו כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לפנייה ימינה. תיפנו ימינה ותלכו בשביל כאלף מאתיים מטרים עד שתגיעו לצומת שבילים: שביל אדום –  סגור בשל המפולת, ושביל שחור –  השביל החדש. תעברו לשביל השחור ותרדו עמו עד שתגיעו לאפיקו של הנחל. תמשיכו ללכת כתשע מאות מטרים עד שתגיעו לנחל עצמו. משם מתחיל המסלול הרטוב.

מייד בתחילתו של המסלול הרטוב תצטרכו לעבור בשחייה בריכת מים. אחרי כן תלכו במים רדודים כמאתיים מטרים שבמהלכם תעברו בסבך חורש ים תיכוני וסלעי בזלת בגדלים שונים המאתגרים את ההליכה. אחרי כן תלכו בשביל יבש כחמישים מטרים שבסופן תחזרו לשביל הרטוב ותלכו בו עד שתגיעו לשתי בריכות בזלת  רדודות שבקרקעייתן מוצבים סלעי בזלת גדולים. מהן תמשיכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו לסופו של השביל הרטוב המסומן בריכוז של צמחייה האופיינית למקום שיש בו מים ובסלעי בזלת גדולים.

אחרי כן תמשיכו בשביל המסומן בשחור ותעלו בשביל תלול שבסופו תחזרו לשביל המסומן באדום שרובו סגור בשל המפולת. מומלץ ללכת מעט בשביל המסומן באדום שלאורכו תראו סלעי בזלת הגורמים להיווצרותו של אוויר חם. תמשיכו בשביל עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על המפל העליון שקומתו כעשרים מטרים. משם תרדו במדרגות אבן עד שתגיעו לבריכה שאליה נשפך המפל, ובה תוכלו להתרחץ ולשחות עד שתהיו מתחתיו של המפל כדי שתוכלו לחוש את עוצמתם של המים. מסביבה יש שטח נרחב שבו תוכלו לאכול ולנוח. אחרי כן תחזרו בדרך שבה הגעתם.

משם תמשיכו כשלוש מאות מטרים בשביל המסומן בשחור עד שתגיעו לפיצול שבילים: שביל המסומן באדום ושביל המסומן בשחור. תעברו למסלול המסומן באדום ותעלו בו בשביל תלול עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על נחל יהודייה. משם תמשיכו בשביל עד שתגיעו לצומת שבילים נוסף: השביל המסומן באדום והשביל המסומן בשחור. תמשיכו בשביל המסומן באדום שיוביל אתכם בחזרה לחניון יהודייה.

  

אטרקציות בסביבה

 

כפר האמנים אניעם

כפר שבו מרוכזים אמנים מתחומי אמנות שונים שלכל אחד מהם יש בביתו גלריה לתצוגה ולמכירה. האמנויות השונות כוללות תכשיטים בעבודת יד, מוצרים מקרמיקה, מוצרי קדושה, כלי בית, חפצי נוי. ציורים בסגנונות שונים, פסלים ועוד.

 

קסם הגולן

מתחם שבו תוכלו ליהנות ממגוון רחב של אטרקציות:

 צפייה בסרט המספר על אזור הגולן המוקרנים במסך של 180 מעלות שבמהלכו תוכלו לחוש את מזג האוויר המאפיין את האזור, את להריח את הריחות המאפיינים את האזור, לחזות באפקטים מיוחדים ולשמוע צלילים איכותיים.                                                                    

מבשלת הבירה של הגולן: מבשלה קטנה המייצרת בירה איכותית שנפתחה בשנת 2010. הבירות שמייצרים שם הם מסוג אייל ולאגר שלצדן יש בירות ייחודיות הנקראות “בזלת” ו-“עוג”.

בית בד הגולן: במרכז המבקרים תיהנו מפעילויות שונות הכוללות סיור שבמהלכו תלמדו על תהליך הפקת השמן, על סוגי השמן ועל המוצרים שונים שמייצרים משמן. בנוסף אתם תיצפו בסרט שיספר לכם על המקום ופועלו. זאת ועוד במקום תעמוד לרשותכם חנות שבה תוכלו לרכוש את מוצריו של בית הבד.

הכניסה למקום אינה עולה כסף והמקום נגיש לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פעילות: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד שש בערב. ביום שישי מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. המקום כשר, ולכן סגור בשבת. טלפון ליצירת קשר: 04-6850023 או 050-2888709

דגם הגולן: דגם אותנטי של הגולן שבו תוכלו לשמוע בעמדות שמע את סיפורו של אזור רמת הגולן. שעות פעילות: מתשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים. ההסברים יכולים להיות בעברית, באנגלית או ברוסית.

 

יקב בזלת הגולן

במקום תקבלו סיור מודרך שבמהלכו תוכלו לראות את תהליך ייצור היין. אחרי כן תוכלו לטעום מהיין ואף לקנות את מוצרי היקב בחנות היינות הממוקמת במקום.

שעות פתיחה: מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. ביום שבת המקום סגור

טלפון ליצירת קשר: 04-6965010 או 050-8485010

 

מסעדות בסביבה

 

 מסעדת יעלי באניעם

בית קפה כשר שבו תוכלו לאכול ארוחות חלביות וארוחות דגים, שבו תוכלו לראות תמונות נוף של הגולן.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד עשר בלילה. ביום שישי מתשע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים

טלפון ליצירת קשר: 057-9414929

 

מסעדת ברוהאוס הגולן בקצרין

מסעדה המתמחה בארוחות בשרים ובבירות הגולן.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד אחת-עשרה בלילה. בסוף שבוע מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד חצות

טלפון ליצירת קשר: 057-9443875

 

טעם הגולן והגליל בקצרין

בית קפה כשר שבו תוכלו לאכול ארוחות איטלקיות חלביות ותוכלו לשתות את בירת הגולן.

שעות פתיחה: כל יום, למעט שבת משמונה וחצי בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 053-8094333

           

מקומות לינה מומלצים ברמת הגולן – מנוע השוואת מחירים של אתרי הזמנות

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות