טיפים והנחיות לצליאקים המטיילים בחוץ לארץ

גם עם צליאק אפשר ליהנות מאוד בחו"ל. רק צריך להתכונן לכך היטב. לפי דרגת מצבכם הרפואי, כדאי לשים לב לכל שלבי הנסיעה, החל מההתארגנות והטיה, ועד לאכילה במסעדות. דבר אחד בטוח, אין שום סיבה לא לאכול וליהנות ממטבח שלא הכרתם.

הכנות לנסיעה

 • יצירת קשר עם עמותות צליאק ביעד – בכל ארץ יש ארגון עיקרי שמרכז מידע עבור הסובלים מצליאק. בדרך כל תוכלו למצוא שם מידע רב על מסעדות, חנויות ותי מלון ידידותיים.
 • ביטוח נסיעות – כבכל נסיעה לחו"ל יש להפעיל את ביטוח הנסיעות. מומלץ מאוד לעשות הרחבה לביטוח, שתכלול את מחלת הצליאק, כך שאם תקלעו למצב רפואי שדורש טיפול, תוכלו לקבלו ביעד.
 • קניית מזון – מומלץ להצטייד במזון ללא גלוטן, גם אם אתם נוסעים ליעד שניתן להשיג בו מזון כזה. אין סיבה שתגיעו למצב ל רעב ותתחילו לחפש את המקום הנכון. קחו מעט שימורים, לחם, פריכיות וממרחים. יש מדינות שאוסרות על הכנסת מזון לשטחן ולכן יבקשו מימכם להשאיר אותו. בכל מקרר, קחו את המזון בתיק קטן וצמוד אליכם ודאגו להסביר את מצבכם. 

טיסה                                                                            

 • בעת הזמנת הכרטיס  – כשאתם רוכשים כרטיס טיסה מחברת הנסיעות זכרו לבקש ארוחה עבור חולי צליאק. רוב חברות התעופה מציעות ארוחות כאלה.
 • בעת העלייה למטוס – דאגו להכיר את צוות הדיילים ולציין את שאתם סובלים מצליאק. זה יכול למנוע אי הבנות בהמשך ויאפשר לצוות לתת לכם טיפול הולם, להציע לכם חטיפים מתאימים ולהגיש את הארוחה בזמן.
 • במקרה שלא הוכנה עבורכם ארוחה מיוחדת – לפעמים יש תקלות מסוג זה. אם אתם נמצאים בטיסה טראנס אטלנטית ממושכת, זו יכולה להיות בעיה, אל יש לה פתרון. בדרך כלל בטיסות כאלה יש שף למחלקה הראשונה. הצוות יכול לבקש ממנו להתקין ארוחה ללא גלוטן.
 • חטיפים – אל תשכחו לקחת אתכם חטיפים ללא גלוטן, לכל מקרה.
 • במקרה ששכחתם להזמין ארוחה נטולת גלוטן  – אכלו היטב לפני שאתם יוצאים מהבית. בטן ריקה תגרום לכם לאכול במטוס ארוחה רגילה שעלולה להיות מסוכנת לכם, גם אם תוציאו ממנה את המרכיבים החשודים.

במלון

 • הזמנת המלון – כאשר אתם מזמינים את החדר במלון ציינו את מצבכם הרפואי ושאלו לגבי תפריט מיוחד. מלונות בערים גדולות בדרך כלל מספקים מזון ללא גלוטן. אפשר לשלוח גם אי מייל עם פירוט המזונות שאינכם יכולים לאכול או עם בקשות מיוחדות. יתכן ויוכלו להיענות להן.
 • בארוחת הבוקר במלון – הביאו אתכם את הלחם שלכם ובקשו מצוות המסעדה לקלות אותו. אם אתם לא בטוחים לגבי ניקיון הטוסטר מלחם רגיל, ותרו על העניין. מוטב לאכול לחם יבש במקצת מאשר לסבול אחר כך.

מסעדות

 • להסביר בשפה אחרת – יש אתר שמפרסם כרטיסי מסעדות בשפות שונות. כל כרטיס מכיל הסבר בשפה אחרת לגבי הצליאק, מה מותר ומה אסור לאכול. כשאתם מתיישבים במסעדה, הוציאו את הכרטיס וכך תהיו בטוחים שהמלצרים מבינים את בקשתכם.
 • להתנסות בטעמים חדשים – אל תימנעו מהיכרות עם האוכל המקומי. בכל מקום תמצאו את המנות המקומיות שעשויות ללא גלוטן. תשאלו ותנסו. אוכל הוא חלק גדול מחוויית הטיול והיכרות עם יעד חדש. חבל לפספס.

טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר צליאקים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות