• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיפים חשובים ביותר, איך לזהות באינטרנט ביקורות מזויפות?

דף הבית » טיפים חשובים ביותר, איך לזהות באינטרנט ביקורות מזויפות?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

קרדיט לתמונה ראשית:Pixabay LicenseS. Hermann & F. Richter

אל תסמוך רק על הציון הכללי – גלה כיצד לזהות ביקורות מזויפות כדי למנוע אכזבה מהקנייה שלך

המאמר מתייחס לכל סוגי המסחר באינטרנט, קנית ציוד לכל צורך אישי או משפחתי, תיירות ועוד.

לא תמיד קל לזהות ביקורות מזויפות, יש כאלה שנכתבו על ידי לקוחות אמיתיים, אך לעתים קרובות יש בביקורות אלה יותר ממה שנראה לעין. מוכר יכול למסור את המוצר שלהם למבקר בחינם, או להחזיר לו לאחר שנכתבה ביקורת. הם עשויים גם לשלם לאדם תמריץ נוסף לכתוב ביקורת. מקרים מסוימים, ביקורות מזויפות יכולות להיות מפוברקות על ידי מישהו שמעולם לא קנה, לא ראה או השתמש במוצר או בשירות.

ביקורות מזויפות לא תמיד ברורות מאליהן – לעתים קרובות מדובר בדפוסי פעילות מזויפת ולא בכל ביקורת בודדת הוא חשוד. יש הרבה דברים שאתה יכול להיזהר אם כי להחליט אם להיות חשדן, ולהיות בטוח שביצעת רכישה מושכלת.

 

האם זה נראה טוב מידי מכדי להיות אמיתי …

מידה בריאה של ספקנות היא הנשק הטוב ביותר שלך נגד ביקורות מזויפות. אם למוצר יש מספר ביקורות גבוה באופן יוצא דופן ביחס לאחרים בקטגוריה זו, במיוחד אם ביקורות אלה הן חיוביות באופן גורף, צריך להיות זהיר.

בדקו גם את התאריכים. אם הרבה ביקורות פורסמו במקביל, ייתכן שהמוכר עשה טיול בקבוצות פייסבוק או בפלטפורמות אחרות כדי לתפוס משוב חיובי באמצעותו.

למשל, באמזון גילו בחקירת ביקורות מזויפות נשמצא כי בחמש האוזניות המדורגות את הדירוג הטוב ביותר היו כמעט 5,500 ביקורות לא מאומתות, כאלה שאמזון לא יודעת אם המוצר נרכש  ובמיוחד עם מאות ביקורות של חמישה כוכבים שהגיעו למוצר באותו יום.

יש גם חנויות פרטיות שיספרו לך מה שאתה רוצה לשמוע ולאחר שמגיע המוצ, אכזבה.

 יש להיזהר במיוחד בקניית מותגים לא ידועים

בעוד מותגים רבים וקטנים יותר שאינך מכיר יכולים להיות חברות סטארט-אפ כנות שמנסות למצוא קהל בשוק הומה אדם, אחרים מנסים להשתמש בקיצורי דרך כדי לקפוץ לראש הרשימות. פעם אחר פעם תמצאו ביקורות מזויפות על מותגים שלא מכירים, וברוב המקרים קשה או בלתי אפשרי ליצור קשר עם המותג כדי לברר עוד.

אם אינך מזהה את המותג, בדוק באופן מקוון אם יש לו אתר לגיטימי למראה, עם פרטי יצירת קשר ברורים כדי שתוכל ליצור קשר אם משהו ישתבש. אתה יכול אפילו לנסות להתקשר או לשלוח דוא”ל למוכר עם שאלה, כדי לראות כמה מהר הוא מגיב.

דבר זה נכון גם בקנייה בחנויות עצמן.

לבדוק את ההערות

אל תתפתו לדירוג כולל גבוה – קראו את הביקורות עם השאלות הבאות:

  • האם בביקורת יש אחוז גבוה במיוחד של ביקורות של חמישה כוכבים? שקול את הסבירות לכך שכל כך הרבה אנשים מצאו שהמוצר ‘מושלם’. האם הסוקר עובר על הדף אודות המוצר בשפה? עבור חלק זה אולי טבעי, אבל אם זה קורה הרבה, היזהר.
  • האם הסקירה מכילה המון תמונות? מחקירותינו נמצא שזו בקשה נפוצה של מוכרים.
  • האם הסקירה כוללת פרטים אודות החוויה עם המוצר? בסופו של דבר, עקוב אחר כל דבר חריג – אם זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי, זה לעתים קרובות מזוייף.

היזהר משפה חשודה

אם זה קורא מידע מסחרי, זה כנראה ביקורת מזויפת במקום ביקורת מוצר אמיתית וכנה.

והיזהר מביקורות שנכתבות באותיות גדולות, עם עיצוב מוזר או שפשוט אין לה פיסוק בכלל, הרבה המלצות זהות ביום מסויים באותם מילים ועוד.

האם חוויתם ביקורות מזויפות?

אם נתקלת בביקורות מקוונות של לקוחות ואתה חושב שהם חשודים ועשויים להיות מזויפים או שפנו אליהם לכתוב ביקורת חיובית כתמריץ לקבלת מוצר – אולי עם הצעה להחזר כספי או מתנה בחינם, או שהתבקשו להצטרף למועדון ביקורות – אתה יכול לעזור לאחרים על ידי שיתוף החוויה שלך. צרו קשר וספרו לי.

בדיווח אלי חובה לבוא עם הוכחה חד משמעית ולא שמועות או כי כך אתם חושבים

בדוק את הביקורות הפחות חיוביות

ביקורות שליליות יכולות לפתוח עיניים. חלקם עשויים להתלונן על כך שהמוצר נכשל לאורך זמן, יש דעה שלילית לגבי הסגנון או התחושה, או אפילו לצטט בעיות עם משלוח או שירות לקוחות – בעיות שאולי לא בהכרח חלות על כולם.

מצד שני, ביקורת עקבית על איכות, היבט ספציפי של פונקציונליות או הפתעה שכל כך הרבה ביקורות הן כל כך חיוביות, ניתן לראות בהן יותר תמרור אזהרה. חפשו כל עדות לכך שהביקורות מתמרצות, אולי עם הצעת כרטיס מתנה או החזר כספי מלא או חלקי.

היזהר מדפוסים. אם מוכר זוכה לביקורת גרועה ואז שפע של ביקורות חיוביות, יתכן שהוא מנסה לקבור את הרע ולהעלות בחזרה את הציון הממוצע שלו.

זה יכול להיות שימושי לבדוק משוב על המוכר לקבלת תובנות לגבי האופן שבו לקוחות אחרים מצאו את השירות.

היזהר מהטייה חשודה

רוב האנשים היו מחכים לנסות משהו לפני שהם ממליצים עליו או מרתיעים אנשים אחרים לקנות אותו גם כן.

לעתים קרובות, הבודק יבטיח לשנות או לעדכן את הביקורת לאחר שניסו אותה, אך כמעט אף פעם לא יעשה זאת.

חפש רכישות מאומתות

למרות שהם יכולים להיות מושפעים על ידי מוכרים, ביקורות מאומתות הן ביקורות שהשוק יכול לאשר שנקנו דרך האתר שלהם. ביקורות לא מאומתות פירושן שהשוק לא יכול היה לאשר היכן קנו את המוצר או איזה מחיר שילמו עבורו.

ברוב השווקים, ‘רכישה מאומתת’ או משהו דומה יופיע לצד שם הסוקר.

בדקו מה עוד קנו המבקרים של המוצר

כמעט תמיד תוכלו לבדוק אילו ביקורות אחרות השאירו מישהו על מוצרים או שירותים על ידי לחיצה על חשבונו. זה אמור לעזור לך לשפוט אם הביקורת אמיתית.

אם הם קנו הרבה פריטים דומים מאוד או הרבה פריטים שלא קשורים לחלוטין, וכל הדירוגים הם חיוביים באופן גורף, הסוקר עשוי לקבל את המוצרים בחינם בתמורה לביקורת טובה.

הפעילו את שיקול הדעת שלכם בהתאם לסוג המוצר. לדוגמה, אין זה סביר שאדם אחד היה צריך לקנות חמש ערכות סוללות לאחרונה ובדק את כולן בחיוב.

לעומת זאת, מי שמעוניין להיות צמחוני, סביר יותר שרכש ובדק חמש ספרי בישול צמחוניים, מה שמעניק למוכר מגוון דירוגים ומשוב.

האם אתה מזהה ביקורת מזויפת?

יש אתרים שיש להם כפתור ‘דוח’ המצורף לכל ביקורת. למשל, לשלוח דוא”ל לאמזון כדי לדווח על כל בעיה.

יש אתר  Trustpilot (גוגל מסתמך עליו וגם אני ) שמאפשר לך לדווח על אתרים.

דע את זכויות הצרכן שלך

אם אתה חושב שהוטעית וקנית מקמעונאי מקוון, אתה יכול לבטל ולהחזיר את ההזמנה.

אתה יכול לממש את זכותך לבטל בכל עת מרגע ביצוע ההזמנה ועד 14 יום לאחר קבלת בעלות על הסחורה.

לאחר מכן יש לך עוד 14 יום מיום הודעתך למוכר על כוונתך לבטל להחזרת הסחורה. קרא על זכויותך להחזר מקוון .

אם קנית מאדם פרטי, יש לך פחות זכויות, אך עדיין חל איסור להציג מצג שווא.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם