• תַפרִיט
  • תַפרִיט

ההיבט המשפטי של יחסי העבודה בין מדריך קבוצתי למארגן טיול

דף הבית » ההיבט המשפטי של יחסי העבודה בין מדריך קבוצתי למארגן טיול

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כל הזכויות שמורות לעו”ד אמיר קליינמן

התמונה הראשית נלקחה מאתר Pixabay

מדריך טיולים בארץ/מלווה קבוצות לחו”ל המועסק באופן קבוע ע”י חברת תיירות, גם אם לא מידי יום, הנו עובד שהשתלב בעסקי חברת התיירות ומשמש גורם מרכזי בביצוע הטיולים, ואינו בעל מעמד של קבלן עצמאי או משתתף חופשי.

מרדכי עובד מזה מס’ שנים כמדריך טיולים מקצועי ב”המן תיירות בע”מ” (להלן: “המן תיירות“). עבודתו של מרדכי, כמו גם של יתר המדריכים בהמן תיירות, מתנהלת באופן כזה שהמן תיירות פונה אליו, בהתראה קצרה או ארוכה, בצורה שאינה סדירה וקבועה, ומבקשת כי יצטרף לטיול ויבצע הדרכה או שילווה קבוצה וינהל סיור בחו”ל. מרדכי נענה תמיד לפניות המן תיירות ושומר על זמינות מתמדת עבורה.

מרדכי משתלב בפעילות המן תיירות ונתון לפיקוחה, מקבל הוראות באשר למהות הטיולים, מועדי הטיולים, מסלול הטיולים, האתרים, הקבוצה, נותני השירותים, איך כיצד ומתי לבצע כל דבר ופרט, ונמצא עם בקשר רציף עם אנשי המן תיירות במשך הטיול. למרדכי אין אפשרות להטיל וטו על פררוגטיבת הניהול המסורה להמן תיירות להורות לו על כל צעד ושעל. כמו כן, הובלת הטיול מתבצעת באוטובוס מטעם המן תיירות, עם מדריכים נוספים מטעמה וכאשר מרדכי אינו רשאי להביא מדריך טיולים אחר במקומו.

מרדכי אינו משתתף בתכנון הטיולים ומבצע את עבודתו המקצועית – ניהול, הדרכה וטיפול בבעיות ארגוניות המתעוררות במהלך הטיול – וגם זאת בהתאם למידע מפורט ומדויק שנמסר מהמן תיירות בנוגע לכל טיול וטיול בנפרד. אין חולק, כי מרדכי נקרא לדגל כאשר להמן תיירות דרוש מדריך/מלווה טיולים וגמישותו מצטמצמת להיבט המקצועי של ניהול והדרכת הטיול. רואים גמישות זו כביטוי לפעולתו כ”בעל מקצוע” ולא כ”משתתף חופשי”.

משך הזמן הארוך של הקשר בין מרדכי לבין המן תיירות מלמד על כך שלא מדובר בעסקה ספורדית, אלא ביחסים מתמשכים. קיים חוזה עבודה הן בימים שבהם מתבצעת עבודה בפועל והן בימים שבהם ממתין מרדכי להזמנת עבודה (דב”ע נו/15-4 מועצת פועלי רחובות – מכון ויצמן למדע, פד”ע ל’ 163; ע”ע 1189/00 אילנה לוינגר – מדינת ישראל (טרם פורסם); ע”ע 300229/96 עמי כהן נ’ “דן” אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע”מ ואח’, פד”ע לז 817, עמודים 832-833).

מרדכי שייך למאגר המדריכים של המן תיירות ולגרעין המרכזי של עובדי החברה ולא נמנה על המעטפת שלה, כל זאת בשים לב למהות העיסוק של המן תיירות כחברת תיירות ובמקצועו וניסיונו של מרדכי כמדריך טיולים (ע”ע 300229/96 עמי כהן נ’ “דן” אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע”מ ואח’, פד”ע לז 817; ע”ע 300274/96 צדקא נ’ מדינת ישראל, פד”ע לו 625 (סעיף 9 לפס”ד); ע”ע 1392/02 ד”ר מנסור טורבטי נ’ שירותי בריאות כללית, תק-אר 2004 (1), 88).

מרדכי לא נותן שירותים להמן תיירות כקבלן עצמאי ואינו נחשב כגורם חיצוני הנותן שירותים, ואין בהגשת חשבוניות כדי לפגוע בהיותו עובד של המן תיירות. מדובר בצורת תשלום מקובלת בענף התיירות בכלל ובנוגע למדריכי הטיולים בפרט (דב”ע מח/137-3 תמר אדר נ’ פרסום מלניק בע”מ פד”ע כ’ 60; רות בן ישראל, “דיני עבודה בישראל”, עמ’ 390; ע”ע 300229/96 עמי כהן נ’ “דן” אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע”מ ואח’, פד”ע לז 817).

כמו כן, קיימת אחריות שילוחית של המן תיירות כמעבידתו של מרדכי, בין היתר, מכוח הוראות סעיף 13(א)(2) לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] וכן כמי שבפועל שלחה את מרדכי לבצע מעשה מטעמה, מכוח הוראות סעיף 14 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] ומכוח חוק השליחות, התשכ”ה-1965.

כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או כדי ליצור יחסי עו”ד-לקוח מכל סוג שהוא. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי מאן דהוא והלה נדרש לקבל עצה מקצועית, פרטנית ויסודית לנסיבות המקרה שלו, לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם