ימי הבציר בבורגנלנד

כתב, ערך וצילם: דני בר – עיתונאי ומדריך טיולים

בביקורי האחרון באוסטריה חשפתי את הנוסעים שלי גם לעולם היין האוסטרי. ביקרנו ביקב בוטיק בעל היסטוריה של כ-700 שנה, וגם טעמנו את ה-STURM, אותו משקה טרום יין, הנהוג באוסטריה.

 

לגימת "שטורם" ( STURM או כפי שנקרא בגרמניה Federweisser ) הוא משקה ענבים טרי והוא מיץ ענבים בשלב הראשון של התסיסה ובעל כ-5% אלכוהול, ואותו אפשר לשתות רק תקופה קצרה בסתיו מיד סמוך לבציר הענבים….והכול טרי ולא מבוקבק.

כל אוסטרי שמכבד את עצמו לוגם בתקופת הסתיו כוס שטורם במקום כוס בירה כי הרי זה גם טבעי, טעים ובעל אחוז אלכוהול נמוך, וכל מסעדה או באר דואגים להספקה טרייה של קנקני שטורם שיהיו זמינים- כל יום טרי ישר ממכלי התסיסה הראשונית.

אבל שטורם אפשר לשתות בכל רחבי מזרח אוסטריה לעומת זה אין כמו לבקר בבורגנלנד בזמן הבציר.

אזור הבורגנלנד (Burgenland ) שסביב אגם נויסידלר ( Neusiedler See ) במזרח אוסטריה נחשב לאחד מאזורי היין הטובים יותר של אוסטריה . לפני נסיעתי לאזור זה שוחחתי עם ידידי גידי קליין, המייבא את יינות "הפנר" הכשרים, מחבל ארץ זה, על אפשרות לבקר ביקב HAFNER. לדבריו קשה יהיה לבקר ביקב בשעת הבציר כי כולם עסוקים בקליטת הענבים וטיפול מהיר בענבים ולא מעניין אותם ביקורי אורחים, ככל שיהיו חשובים. הגיוני.

במהלך טיולנו ממערב לאגם נויזידלרזה, בכמה עיירות מנומנמות יכולנו להיווכח במלאכת הבציר הנעשית בכרמים הרבים לאורך הדרך ועל שיפולי הגבעות. משפחות איכרים אוסטריים עמלו בין שורות הגפנים כולל נשות המשפחה ולרוב הייתה זו בצירה ידנית . בדרך נראו לא מעט טרקטורים הגוררים עגלות עמוסות ענבים בדרכן לכפר זה או אחר, שם נמצאים היקבים הרבים של חבל ארץ זה.

כשהגענו לעירה רוסט ( Rust )  החלטתי לחפש יקב שיהיה מוכן לקבל אותי, יחד עם קבוצת המטיילים שהייתה איתי.

עצרתי האוטובוס במרכז העיירה והלכתי לחפש יקב….פשוטו כמשמעו.

בחנות היינות הראשונה שנכנסתי אליה שאלתי איפה אפשר למצוא יקב ונאמר לי שלכל אורך הרחוב, כל כניסה לבית זה יקב. לא האמנתי למשמע אזני, כי לא נראה כל שלט וכמובן שלא הייתה כל תכונה של אנשים או מכוניות, והרי אנחנו בשעת הבציר. הייתכן ?

התחלתי לבדוק העניין ועברתי מדלת לדלת עד שאחת הייתה פתוחה ונכנסתי פנימה.

נכנסתי לחצר ארוכה וצרה שמשני צידי הרחבה היו בניינים ישנים ופשוטים- כמו שהיו בונים פעם.

מתחת לכל כניסה היה גם מרתף וכשהצצתי פנימה …בינגו. אין ספק שזה יקב. מכלי תסיסה, משאבות, חביות ועוד העידו על כך שכאן עושים יין.

המקום נראה שומם בשעת צהרים מוקדמת זו, וקראתי "הלוווו" כמיטב המסורת היקית והתקדמתי לתוך תוככי החצר כאשר ככל שהתקדמתי ברור היה לי יותר שביקב עסקינן.

הגעתי עד סוף החצר ושם היה פתח אחורי שהוביל לגן עצים ואחרי נראו כרמים ודרך שבוודאי מובילה לשדות ולכרמים.

נפתרה התעלומה- כל התכונה של היקבים מגיע מאחורי החצר ואילו החזית הפונה לרחוב הראשי, כיאה לתרבות האוסטרית ולאמרה  "סדר חייב להיות" ( ordenung must zine ) – הכול נקי ומצוחצח .

לפתע, יוצאת אישה מבוגרת מאחת הדלתות ושואלת בפליאה מה אני מחפש. הלכתי אליה ובהתנצלות הסברתי לה שאני מחפש יקב ויין.

"אנחנו יקב שעושה יין ומוכר רק בחביות" הסבירה לי הגברת זטנר "אבל אני אתקשר לבן שלי והוא תיכף יגיע מהכרם מאחורי הבית" הוסיפה הגברת.

ואמנם לאחר כמה דקות הגיע הבן, והבין את משאלתי.

הוא אמר שאצלו אין מה לראות אבל הוא יתקשר לחברים שלו ויבדוק. ואמנם כך עשה וביקב השלישי אליו יתקשר….בינגו.

שמנו פעמינו ליקב משפחתי קטן ( כ-60,000 בק' בשנה ) הנמצא ביציאה הדרומית של העיירה, שם חיכו לנו הרלד טרמל ואביו, שהם ממשיכי המסורת המשפחתית שהחלה כבר בשנת 1700 – יקב עם מסורת של עשיית יין.

הרלד טרמל ( TREMMEL ) למד יינות גם בעולם הישן בחבל אלזס כמיטב המסורת הצרפתית ( כשהיתרון עבורו היה היכולת לעבוד וללמוד שם גם בשפה הגרמנית ) וגם למד באוסטרליה ומכן גם האנגלית המצוינת שבפיו.

מתחת לביתם הצנוע של האב ובנו, ישנו מרתף עמוק וגדול, שניכרים בו אותות הזמן. במרתף היו מגוון רחב של חביות שחלקן אובאליות, צורה לא שגרתית בימינו, אבל הייתה נהוגה מאד באזור.

ביקב יש ציוד חדיש הכולל מפריד לאשכולות הענבים ,מרסקת לענבים ,מיכלי תסיסה עם בקרת טמפרטורה נפרדת לתחתית המיכל ולחלקו העליון של המיכל ועוד.

הרלד הציע לנו לטעום 5 סוגי יין מתוך מגוון של כ-20 יינות שהוא עושה.

סוביניון-בלאן 2010, רוזה מבלאופרנקיש 2010, בלאופרנקיש 2008, רוסטר אאוסלסה 2010 ואחרון היה יין קינוח רוסטר אאוסברוך 1999.

בתום הטעימות נכנס לחצר טרקטור עם עגלה עמוסה בענבי בלאופרנקיש  שנאלצו לחכות לסיום הביקור פתע שלנו.

לאחר הטעימות נסענו עם הרלד לאזור הכרמים, שם הסביר לנו על האופי המיוחד של טרואר האזור.

"הגבעות שסביב אגם נויסידלר  נהנות מרוח המגיע מהאגם ומקררת את הגפנים גם בימי קיץ, בהם הטמפרטורה יכולה להגיע ל-30 מעלות" מסביר היינן. "אבל הדבר החשוב ביותר ומיוחד לאזור, הוא השתקפות השמש מהאגם, שמביאה את האור גם מזווית תחתונה ולא רק מרום השמים, וכך כך ענב זוכה למנת האור הדרושה לו לקבלת ענב איכותי ליין, וזה מה שאנחנו מחפשים" קובע הרלד טרמל.

ביקורינו נאלץ להתקצר היות ובחצר היקב כבר חיכו ענבים לטיפולו המסור של הרלד, וכך מיהרנו לחזור ליקב, לקבל את מעט היינות אותם קנו המבקרים ולראות את הרלד ואביו חוזרים במרץ למלאכת קליטת הענבים שמיד יתחילו את המסע הארוך עד לבקבוק בעוד שנה או שנתיים.

וקצת על היינות אותם טעמנו :

  •   SAUVINGNON BLANC 2010 – יין יבש ועוצמתי בעל ארומה חזקה של פירות ומורגשת בו גם עוצמת האלכוהול.
  • ROSE VON BLAUFRANKISCH 2010 – יש קל ובעל צבע ורוד בהיר מאד. שמנוניות יפה ובעל פירותיות קלילה עד בלתי מורגשת. יין קיץ כיפי.
  • BLAUFRANKISCH 2008 – בעל צבע אדום אבל לא עז ובעל שמנוניות קלה. ארומות של פירות יער ואף ניתן להרגיש במרציפן. מתעגל בפה ולא תוקפני מידי ולמרות השהייה הארוכה בחבית הענבים דומיננטית בלי שהחבית מאפילה עליהם. יין מיושן ואיכותי.
  • RUSTER AUSLESE 2010 – יין מענבי סוביניון בלאן ריזלינג ושרדונה .בלנד מעניין בעל מתיקות קלה שמגיעה רק מעט אחרי הלגימה בגלל הדומיננטיות של הסוביניון בלן. יין נעים .
  • סיימנו עם יין קינוח מתוק ומיושן מאד. RUSTER AUSBRUCH 1999 הוא יין העשוי מענבי שרדונה. היין.בעל צבע זהוב עמוק ושמנוניות רבה. ארומות מתוקות ההולמות באף ומתיקות מדהימה ונעימה- לא מתוק מידי אבל שובל מתיקות ארוך לאחר הלגימה.

כתבות ורשמים בורגרלנד

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים