מסלול טיול ביער בן שמן ובקעת הנזירים

יער בן שמן
היער עצום בגודלו  ובכל פינה ובכל עונה תמצאו בו משהו שונה. מסלולי הליכה ומסלולי אופניים, עתיקות ותצפיות נוף, פינות רומנטיות ומערות, קברות מכבים וגן תנ"כי, עדר צבאים וגן קופים, פגודה תאילנדית ואמפיתיאטרון בסגנון רומי, גן מוזיקלי וגן לעיוורים, חווה אורגנית ופסלים אמנותיים.

נחנה ברחבה שליד האמפיתיאטרון, משם נתחיל (ונסיים) את סיורנו ביער בן שמן. מגדל התצפית במצפה מודיעין מסמל את נס מרד החשמונאים, ועל כן עוצב בדמות לפיד. המצפה נבנה ב- 1963 ולמרגלותיו הוקם אמפיתיאטרון המשמש לעריכת כנסים והופעות שונות. ממרומי המגדל נשקף נוף מרהיב של גוש דן ומישור החוף.

דרך החשמל

קק"ל הקדישה שטח ביער לפיסול סביבתי המוצב לאורך דרך החשמל. דרך זו זכתה לכינויה בשל קו החשמל העובר לאורכה. לצד הדרך ניצבים פסלי אבן מעניינים, סלעים שבהם חרוטים דמויות אדם וחיות, ומתקני משחק המעוצבים משילובים של אבן ומתכת.

פגודה תאילנדית

מלך תאילנד, בומביל אדולייד, העניק לנו את ביתן הידידות ישראל- תאילנד, לכבוד יום הולדת חמישים למדינת ישראל. זוהי פגודה מרהיבה ביופיה עשויה מעץ ומשיש וצבועה בזהב, באדום ובלבן. הפגודה היא מקום קדוש לתאילנדים ומסמלת שמחה ואחווה בין איש לרעהו. הפגודה נמצאת בלב היער, למרגלות רכס ההרים שמסביב, ומשרה אצילות ומלכותיות, רוגע ושלווה. פינת חמד אמתית לכל מי שרוצה לעסוק במדיטציה, או סתם לנוח ולהירגע.

חניון העיוורים

לחוויה ייחודית נסור לגן העיוורים: בעיניים עצומות נצא לסיור מעגלי בין צמחי התבלין, הפסלים והסלעים אשר בגן. ננסה לפענח הסברים בכתב ברייל בעברית ובאנגלית; נמשש תבליטים של מיני עצים המתארים את הצמחייה ואת הממצאים הארכיאולוגיים שבמקום, כגון: גת, בור מים ומערות אחסון; נקשיב לתיפוף כפות רגלינו על החצץ  ונמשש את העצים הנטועים על שפת השביל. האם אנו מצליחים לזהות בעינים עצומות מיני תבלין שונים כגון זעתר, מרווה ולבנדר?

הגן המוזיקלי

הגן המוזיקלי ביער בן שמן המסומן במפה כ "חניון קולות וצלילים" הוא אוסף של צינורות, מתקנים ופסלים סביבתיים שמהם ניתן להפיק צלילים שונים ומשונים. הילדים אוהבים את הגן ונהנים ממנו, אך המבוגרים בעיקר הם אלה שמגלים יצירתיות רבה בשימוש בשפע הצינורות והפטנטים שבגן.

קברות המכבים

ביער בן שמן נמצאת מערה ובה ארונות קבורה עשויים מאבן ועליהן חקוקים השמות חשמן, שמעון, מרים, שרה ומנילאוס. הגילוי חולל התרגשות רבה בקרב החוקרים וחלקם מיהרו להודיע שאלו הם קברות המכבים. לעומתם, חוקרים רבים אחרים טוענים שאין קשר בין המכבים לאזור זה כלל…

ובכן מה בכל זאת נראה שם? ראשית, השמות היהודים החקוקים בסלע מאז התקופה הרומית מחברים אותנו להיסטוריה. שנית, בגבעה הסמוכה, בין עצי חרוב, נמצא קברים החצובים בסלע בשתי שורות. הקברים מגיעים לעומק של מטר וחצי ובתחתית  אחד מהם שתי גומחות קבורה. ייתכן שהקבר נבנה לבני זוג רומנטי שסירבו להיפרד גם לאחר מותם…

בקעת הנזירים

בעמק הנזירים תמצאו מערות, מצודות ודרכים עתיקות. כאן גדלו המכבים וכאן עברו  עולי הרגל בדרכם לירושלים. בבקעה הגדולה שתי מערות שנוצרו על ידי הטבע אולם נחפרו והועמקו על ידי האדם. האחת היא מערת קבורה רומית, והשנייה מערה ששימשה את הרומים לאחסון תוצרת חקלאית וללינה, ואת הנזירים בתקופה הביזנטית לאירוח עולי הרגל. בתקופה העותומאנית המערה קיבלה את הכינוי מערת האסירים, נחשו מדוע?

המערה גדולה ופתוחה. יש בה אור ואוויר ולכן גם אין צורך באמצעי תאורה ובמאמץ קל אפשר לטפס ולהיכנס אליה דרך חור בקיר. בתוך המערה נראים כוכי שינה, ששימשו כנראה את עולי הרגל לירושלים, ועל הקירות חרוטים צלבים.

אגדת המערה

המערה הגדולה בבקעת הנזירים נקשרת לתנא נחום גמזו, שהיה ידוע בכינויו זה משום שהיה נוהג לברך על כל דבר ואפילו על צרה: "גם זו לטובה".

כאשר הקיסר הרומי אדריאנוס הכריז על עצמו כאל וציווה את מדינות האימפריה להציב בתוך בית מקדשם פסל בדמותו ולהשתחוות לו, היה נחום גמזו ותלמידו, רבי עקיבא, בין ראשי מתסיסי המרד נגד חילול הקודש.

שלחו הרומאים חיילים לאסור את מנהיגי המרד וביניהם את רבי גמזו. שמע זאת גמזו ומיהר לברוח. מיהרו גם החיילים ורדפו אחריו. נמשך המרדף שעות ארוכות, בשמש היוקדת רץ גמזו והחיילים מאחוריו. לפתע הבחין גמזו במערה מרחוק. מיהר ונחבא בתוכה, התיישב באחת הפינות והתפלל לאלוהי ישראל שיצילו.

עוד הוא מתפלל, עלו עכבישים וטיפסו מכל עבר, אורגים במהירות ובקדחתנות קורים צפופים בכל פינה ופינה במערה. כה רבים היו הקורים וכה דחוסים, עד כי לא הצליחה ולו קרן אור אחת זעירה לחדור פנימה. עלטה ירדה על המערה והאוויר נעשה דחוס וחשוך. נשימתו של גמזו הלכה וכבדה, אך הוא אמר: "גם זו לטובה".

בינתיים עלו החיילים על עקבותיו, הגיעו למערה, ראו את הקורים ואמרו: "אין הוא נמצא כאן, שכן אחרת היו הקורים קרועים". ועזבו. כך ניצלו חייו של נחום גם זו לטובה.

כתב מני נחמן – טיולים ואגדות

אחרים ישראל אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה יערות וחורשות בישראל מסלולי טיול מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות בטבע בישראל, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אסיה, בקעת הנזירים, בריכה ביר א-שמי, יער בן שמן, יערות וחורשות בישראל, ישראל, מודיעין, מזרח תיכון, מסלולי טיול, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולים ויומני מסע בישראל, מערה אל חביס, מערת קבורה רומית, נחל גמזו

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות