• תַפרִיט
  • תַפרִיט

כביש 395: מסלול טיול רכוב בהרי ירושלים

דף הבית » כביש 395: מסלול טיול רכוב בהרי ירושלים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

אם נוסעים מגיעים למקומות נפלאים. כביש 395, המתפתל בין הרי ירושלים, הוא מהכבישים היפים בארץ. הוא מתחיל את דרכו מצומת אשתאול במערב ומסתיים בצומת כרם במזרח, גומע מרחק של כ-20 קילומטרים ומוקף בשלל הפתעות. אם אתם אוהבים לנהוג ולעצור מדי פעם בנקודות יפות ומעניינות, אנו ממליצים לעלות על הרכב ולצאת למסלול טיול רכוב של יום שלם בהרי ירושלים. רק אל תשכחו להביא איתכם מים, כובע, קרם הגנה, נעליים נוחות וכמה נשנושים.

שימו לב: הטיול הוא על אחריותכם בלבד ואתם מוזמנים לשנות אותו בהתאם להעדפות ולצרכים שלכם.

מלון מומלץ בסביבה: מלון כרמים, מלון היין והספא מרשת מלונות ישרוטל.

נקודה ראשונה: יער יהדות תימן

את הטיול שלכם לאורך כביש 395 תתחילו מצומת אשתאול. מצומת זו, המשיכו כ-4 קילומטרים על כביש 395, עד הפנייה ימינה לכיוון יער יהדות תימן. מרחק הנסיעה הכולל מצומת אשתאול ליער יהדות תימן הוא כ-4 קילומטרים. משך הנסיעה הוא כ-5 דקות.

יער זה הוקם לזכרם של יהודי תימן, שהקימו את כמה מהמושבים בסביבה, ביניהם אשתאול, תרום וגבעת יערים. בנוסף, יער זה מוקדש גם לעולי תימן, שנספו במהלך העלייה לארץ ישראל. אם תגיעו למקום בחורף, תוכלו ליהנות ממרבדים יפהפיים של רקפות. אם תרצו, תוכלו לעצור כאן לפיקניק של בוקר.

כמה זמן מומלץ לבקר ביער יהדות תימן? כחצי שעה.

נקודה שנייה: אנדרטת מגילת האש

מיער יהדות תימן, חזרו לכביש 395 והמשיכו בו מזרחה עד שתגיעו לכיכר, שבה תפנו ימינה. הפנייה ימינה מובילה למושב העובדים כסלון, שהינו מושב בעל אופי דתי, ולאנדרטת מגילת האש. מרחק הנסיעה הכולל מיער יהדות תימן לאנדרטת מגילת האש הוא כ-7 קילומטרים. משך הנסיעה הוא כ-10 דקות.

אנדרטת מגילת האש, שנוצרה על ידי הפסל נתן רפפורט, היא מאתרי ההנצחה המרשימים בארץ. היא ניצבת מול הנוף היפהפה של הרי ירושלים ומורכבת משני גווילים מברונזה, המתנשאים לגובה של כחמישה מטרים. מומלץ לרדת מהרכב ולעשות סיבוב סביב האנדרטה כדי להתרשם מהתבליטים השונים. אחד מהגווילים מנציח את השואה וכולל אירועים שונים מתולדות עם ישראל, מחורבן הבית, דרך ימי המרד היהודי ברומאים ועד תקופת השואה, והגוויל השני מנציח את התקומה של עם ישראל בארץ ישראל, את העלייה, את מלחמת העצמאות ואת הקמת המדינה.

כמה זמן מומלץ לבקר באנדרטת מגילת האש? כחצי שעה.

נקודה שלישית: עין טייסים

מאנדרטת מגילת האש, חזרו חזרה לכיכר על כביש 395 וקחו את הפנייה ימינה להמשך הנסיעה מזרחה על הכביש. כ-2 קילומטרים מהכיכר, פנו ימינה אל הדרך שמובילה לכיוון עין טייסים. מרחק הנסיעה הכולל מאנדרטת מגילת האש לעין טייסים הוא כ-7 קילומטרים. משך הנסיעה הוא כ-20 דקות.

עין טייסים הוא מהמעיינות הפופולאריים ביותר בהרי ירושלים. הוא נקרא עין טייסים על שם הר הטייסים, שעליו הוא נמצא. אולם, שמו המקורי הוא עין אל ג’וז, שפירושו עין האגוז, על שם עץ האגוז הגדל ליד המעיין. עומק הבריכה הוא כמטר. אפשר לעצור כאן לשכשוך קצר ולפיקניק בחיק הטבע.

כמה זמן מומלץ לבקר בעין טייסים? בין חצי שעה לשעה, תלוי אם אתם רוצים לעצור להשתכשך.

נקודה רביעית: הר הטייסים

אם אתם כבר נמצאים בסביבה, כדאי לנסוע גם להר הטייסים. מעין טייסים, עלו בכביש העולה אל הר הטייסים. המרחק הוא כ-2 קילומטרים בלבד. משך הנסיעה הוא כ-10 דקות.

הר הטייסים, המתנשא לגובה של כ-800 מטרים, הוא ההר הגבוה ביותר שעליו תעמדו במהלך טיולכם. ההר נקרא הר הטייסים לזכר הטייסים שהטיסו את המטוס, שהתרסק בצלע אחד ההרים הסמוכים במהלך מלחמת העצמאות. על הר הטייסים הוצבה אנדרטה הכוללת את שרידי המטוס וכן הוקם אתר ההנצחה המרכזי לחללי חיל האוויר. אפשר לרדת מהרכב, לטייל קצת ברגל בין החורש הטבעי של האזור וליהנות מהתצפית המרהיבה שנשקפת ממצפור הר טייסים, תצפית בדרום-מערב השמורה. מהמצפור הזה ניתן לראות את שמורת נחל שורק ואת גוש עציון במרחק.

כמה זמן מומלץ לבקר בהר הטייסים? כחצי שעה.

נקודה חמישית: תל צובה

מהר הטייסים, רדו חזרה אל כביש 395 והמשיכו בו מזרחה עד לפנייה שמאלה לקיבוץ צובה. המשיכו דרך קיבוץ צובה, המשיכו ישר בכיכר והמשיכו ישר עד שתגיעו למרגלות התל. המרחק מהר הטייסים לתל צובה הוא כ-6 קילומטרים. משך הנסיעה הוא כ-10 דקות.

תל צובה, הידוע גם כהר צובה, הוא גן לאומי הנמצא בסמוך לקיבוץ צובה. על ראש ההר נמצאים שרידיה של מצודת בלמונט, שנבנתה במאה ה-12, בתקופה הצלבנית. הכפר הערבי צובא, שישב כאן עד מלחמת העצמאות, שימר את שם הכפר הקדום שהיה קיים כאן עוד מהתקופה הפרסית. בזמן מלחמת העצמאות, לכפר הייתה חשיבות אסטרטגית גדולה, כיוון שהיה ממוקם בעורף הקסטל. לכן, היה אחד מהכפרים שנכבשו על ידי חטיבת הראל של הפלמ”ח. מומלץ לעלות לראש ההר , לשוטט בין שרידי המצודה הצלבנית וליהנות מהנוף המרהיב שנשקף מלמעלה.

אם אתם כבר בסביבה, כדאי לבקר גם בעצי הזית והאלון העתיקים, שנמצאים על צלע ההר, דרומית לשרידי המצודה.  עץ האלון הגדול שנמצא כאן הוא בין עצי האלון העתיקים בארץ. לפי ההערכות, הוא בן למעלה מ-2,000 שנים. כדי שענפיו לא יתמוטטו, התקינו לו תומכות.

כמה זמן מומלץ לבקר בתל צובה? בין חצי שעה ל-45 דקות, תלוי אם אתם רוצים להגיע לעץ האלון העתיק.

נקודה שישית: מעיינות הסטף

מתל צובה נמשיך אל הנקודה הבאה במסלול הטיול שלכם, הלאו היא מעיינות הסטף. צאו מקיבוץ צובה, ופנו שמאלה לכביש 395. המשיכו עמו עד לכיכר הראשונה, שם פנו ימינה לעבר החניון העליון של מעיינות הסטף. המרחק מתל צובה לחניון העליון של מעיינות הסטף הוא כ-4 קילומטרים. משך הנסיעה הוא כ-10 דקות.

כאן תוכלו ליהנות ממסלול טיול מקסים, נעים וקל יחסית, שעובר בין הטרסות החקלאיות הקדומות של הכפר הערבי סטף. לצד הריסות הכפר הקדום ישנם גם שני מעיינות, עין סטף ועין ביכורה, שאליהם אתם יכולים להיכנס במהלך ביקורכם. מדובר על מעיינות ניקבה, שמאפשרים הליכה חווייתית בתוך המים הצוננים. כדאי להביא בגדים להחלפה ונעליים נוחות להליכה במים. אם אתם מטיילים עם ילדים, הם ללא ספק ייהנו מהחוויה. אם תרצו, תוכלו לקנות משהו קטן לאכול בבית הקפה הקטן שנמצא בחנייה העליונה של מעיינות הסטף.

לפי חקר ארכיאולוגי שנעשה במקום, ההתיישבות בסטף החלה כבר לפני כ-6,000 שנה, והבנייה של הטרסות החלה לפני כ-4,500 שנה. בתחילת שנות ה-80, הקרן הקיימת לישראל החלה בשיקום הטרסות החקלאיות של הסטף, שמספקות לנו הצצה אל תוך עולם החקלאות הקדום.

כמה זמן מומלץ לבקר במעיינות הסטף? בין שעה וחצי לשלוש שעות.

לרעיונות נוספים: מסלול טיול בסטף, ירושלים.

נקודה שביעית: עין כרם

אומנם שכונת עין כרם אינה נמצאת בדיוק על כביש 395, אך היא נמצאת בקרבת הכביש ויכולה להוות נקודת סיום נהדרת ליום הטיול שלכם על אחד מהכבישים היפים בארץ. כדי להגיע, צאו מהסטף ימינה אל כביש 395 והמשיכו בו עד לכיכר של צומת כרם. שם, צאו ביציאה השנייה והמשיכו מעלה אל שכונת עין כרם. מומלץ לחנות קרוב לרחוב המעיין. יש להקפיד לחנות בחנייה מסודרת, כיוון שמחלקים במקום דוחות, בייחוד בסופשבוע.

לאחר מלחמת העצמאות, עין כרם הפכה לאחת משכונותיה של ירושלים. אולם, עד אז הייתה כפר עצמאי וקדום במיוחד, שהיה מיושב עוד מהתקופה הכנענית. כפר ערבי שכן במקום מהמאה ה-14 ועד למלחמת העצמאות. השכונה המקסימה מוקפת הרים, עמקים ויערות ועודנה משמרת את האופי הכפרי שהיה קיים בה לפני מלחמת העצמאות. היא נחשבת לאתר מקודש עבור צליינים נוצרים, שפוקדים את כנסיותיה השונות, אך תוכלו למצוא בה דברים רבים אחרים, שאינם קשורים לנצרות.

קחו את הזמן כדי לשוטט בסמטאותיה היפות של השכונה, עצרו לבקר בגלריות לאמנות הפזורות בה ותיהנו מהאווירה המיוחדת. אם תרצו, תוכלו גם לסיים את הטיול שלכם באחד מבתי הקפה של השכונה.

כמה זמן מומלץ לבקר בעין כרם? כשעתיים.

לרעיונות נוספים: מסלול טיול בעין כרם, ירושלים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם