• תַפרִיט
  • תַפרִיט
אימון אירובי לשיפור הכושר הגופני

כושר גופני בכדי לשפר את גלישת הסקי

דף הבית » כושר גופני בכדי לשפר את גלישת הסקי

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

יש לעסוק בכושר גופני בכדי לשפר את גלישת הסקי , ולא לעסוק בגלישת סקי בכדי לשפר את הכושר הגופני

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כאשר אתה בוחן את עצמך האם אתה בכושר גופני טוב, השאלה המתבקשת היא כושר גופני טוב עבור מה? הרי אין כושרו הגופני של ספורטאי מרים משקולות דומה לכושרו הגופני של אצן מרתון, למרות ששניהם בודאי מקדישים מספר לא מבוטל של שעות בכל יום בכדי לעמוד במאמצים הנדרשים מהם. אותו כלל מתקיים גם על אלו שאינם ספורטאים מקצועיים: הכושר הגופני הנדרש לפעילות סקי שונה מהכושר הגופני הנדרש להרגשה טובה בפעילות יום יומיות של אנשים המבלים את עיקר זמנם במשרד.

אנשים רבים מאמינים שבכדי להיות בכושר גופני טוב לסקי עליהם פשוט לגלוש יותר. ובכן, אפילו למדריכי סקי המבלים מספר שבועות בעונה על מדרונות ההרים הנחה זו אינה נכונה בגלל המאמץ הגופני הנמוך הנדרש בשעת ההדרכה לעומת סקי חופשי. על כן גם מי שמבלה שבוע אחד או שניים בשנה לא ישפר את כושרו הגופני לסקי אפילו אם הרגיש שהתאמץ מאד כל יום.

ובכן, איזה סוג של כושר גופני מתאים לסקי? אמנם הרבה אנשים רואים בסקי חופשה ותו לא, אך הסקי היא פעילות ספורטיבית תובענית המערבת את כל הגוף. אפילו בתנאי שלג אידיאלים, שרירי הגוף מתאמצים לשמור על יציבה, איזון ושליטה. באתרי סקי רבים, הנמצאים גבוה מעל פני הים, האוויר דליל יותר ולכן נדרשת פעילות לב-ריאה מוגברת לאספקת חמצן לגוף. קואורדינציה וזריזות טובה דרושים ככל שגולשים טוב יותר. בנוסף, שרירים ומפרקים רבים נדרשים לתנועות קיצוניות שהגוף לא מאומן אליהם, במיוחד בירידה במדרון, הדורשות גמישות מירבית.

אנשים הגולשים פעם או פעמיים בשנה בלבד מפעילים שרירים הרדומים במשך 50 שבועות. חדוות מדרונות השלג מפתים אותם לנסות יותר מדי ומוקדם מדי. רמת גלישה נמוכה הנובעת מכושר גופני לקוי גורמת לאותם אנשים להיות המועמדים הראשונים לנפילות ופציעות. רוב פציעות הסקי בימינו נגרמות לרקמות גוף רכות: שרירים, רצועות וגידים – ולא שברים. סוג פציעות אלו בדיוק אפשר להפחית כאשר נמצאים בכושר גופני טוב. כגולש סקי בעל מודעות גבוהה עליך לדעת איך הכנת הגוף יכולה לעזור בביצועי הגלישה ובמניעת פציעות.

האימון הגופני הכללי
פרט לאתלטים אשר להם מטרות אימון ספציפיות, מטרת האימון הגופני הכללי היא שיפור הכושר הגופני הכללי. הכושר גופני הכללי משפר את ההרגשה ועוזר בהכנת הגוף לפעילות ספורט ספציפית.

אימון גופני כללי יכול לעתים לשפר פעילות ספורט ספציפית כאשר משנים את האיזון בין התרגילים השונים. לדוגמא, אימון גופני כללי הכולל רכיבה על אופניים הוא טוב כשלעצמו לסקי היות והוא משפר את הסבולת ואת הכוח ברגלים. אפשר להגביר חלק זה של האימון על ידי העמסה מכוונת של שרירי הארבע ראשי ירכי(quadriceps) ושרירי הבטן .(abdominal)

בתכנון נכון של תכנית האימון הגופני יש לקחת מספר גורמים אינדיבידואלים בחשבון, הכוללים:

1. גיל המתאמן ורמת הכושר הגופני ההתחלתית.

 

2. הביצועים הנדרשים בסקי, כלומר: חופשה חד פעמית, מחויבות שנתית קבועה לבילוי בסקי, הדרכת סקי, או סקי תחרותי.

 

3. משך הזמן (ביום או בשבוע) המיועד לאימון גופני.

תכנית האימון הגופני המיועדת לתלמיד תיכון בן 16 המתאמן לתחרויות בסקי תהיה שונה מאד מתכנית האימונים של רואה חשבון בגיל העמידה, היכול להקדיש רק שעתיים בשבוע לשיפור הכושר הגופני.

הכנה גופנית בסקי
להכנה הגופנית במהלך פעילות הסקי ישנה השפעה רבה למניעת פציעות, התכווצויות שרירים, וכאבים שונים. הכנה גופנית זו כוללת תרגילי חימום ומתיחות המתבצעים בתחילת כל יום, ותרגילי שחרור והרפיה המתבצעים בסוף כל יום, לאחר הגלישה.

הדרכת הסקי הכוללת אימון גופני בתחילה וסיום כל יום מהנה יותר, ובעקר בטוחה יותר.

 

המידע והתמונות באדיבות ובאישור איגוד מדריכי הסקי בישראל

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם