כללי נימוס והתנהגות מרחבי העולם

תושבי ברצלונה לא אוהבים תיירים שמסתובבים בבגד ים בתוך העיר, בפרו לא נהוג לשבת בתנוחת קרסול על ברך ובפיליפינים לא נושפים על מרק חם. קבלו כללי נימוס והתנהגות נבחרים מרחבי העולם, כדי שלא תעשו פדיחות.

מאת: עדי מזרחי

קרדיט לתמונות בכתבה: shutterstock

אם יום אחד תוזמנו לארוחה אצל המלכה

 –

נימוסים מסביב לעולם, הקליקו על הסימונים ברחבי הגלובוס:

אוקראינה

באוקראינה, אם אתם מתארחים אצל מקומיים, נחמד אם תביאו מתנה. החלטתם על זר פרחים? שיהיה בו רק מספר אי זוגי.

בכניסה לרוב הדירות נוהגים לחלוץ נעליים. ברוב הפעמים לבעל הבית יהיו נעלי בית לתת לכם.

זה נחשב מזל רע ללחוץ ידיים מעבר לסף של דלת ואם אתם מעשנים, תמיד הציעו סיגריה כשאתם מוציאים לעצמכם אחת.

תמונה: shutterstock

 

איטליה

באיטליה, לא כדאי להקדים לארוחה ואף רצוי לאחר בכמה דקות. תנו כבוד ואל תאכלו לפני שהמבוגרים מתחילים ובבקשה השאירו ידיים מעל השולחן – האיטלקים אוהבים לדעת שאין פוצי מוצי מתחת למפה. בטח תשימו לב שלא קיבלתם כף עם הפסטה, זה בגלל שמגלגלים את הספגטי על דפנות הצלחת ולא על כף כמו בישראל. לא נהוג לבקש תוספת פרמזן לפסטה, זה מעליב את השף ולעולם על תזכירו דיאטה במהלך הסעודה. הטיפ בד”כ כבר מגולם בחשבון, נהוג להשאיר 5%-10% אם קיבלתם שירות מדהים. מגע תוך כדי דיבור הוא עניין שבשגרה – אל תיבהלו ואל תהססו לעשות אותו דבר.

בזמן הארוחה במסעדות שימו לב שיש כמה סוגים של מלצרים, אז תבקשו כוס מים מהמלצר שמביא את האוכל. בנוסף, לא נהוג להזמין קפה לפני ארוחה ובסופה, כל מה שהוא לא אספרסו (ללא חלב!) ייראה מאוד מוזר.

תמונה: shutterstock

ברלין, גרמניה

סתם שתדעו, אחרי שרוכשים כרטיסים לרכבת התחתית יש להחתים אותם בתוך הרכבת במתקן המיועד לכך. שוטרים מסתובבים ברכבת במהלך כל שעות היממה ותופסים את הלא מחתימים למיניהם. הקנס כבד ושום התבכיינות בדמות “אבל, לא ידעתי. אָיי אֶם פְרוֹם יִזְרָאֶל, ווִי דוֹנט הֵאב אנדרגראונד ” לא מתקבלים.

נהוג לעגל את מחיר המונית למעלה והקפידו לא לאחר לפגישות.

בארוחה, השאירו מרפקים מחוץ לשולחן והקפידו לסיים את האוכל בצלחת.

shutterstock_309376562-berlin (1) (Custom)

ברצלונה, ספרד

זכרו שברצלונה היא בירת קטלוניה, שרוב תושביה היו רוצים לקבל עצמאות ולהתנתק מספרד. השפה הרשמית היא ספרדית, אבל רוב התושבים מדברים קטלאנית וכך גם השלטים מחוץ לחנויות. אם אתם נתקלים בשיחה פוליטית, זכרו את גאוות היחידה הקטלונית ואת השנאה התהומית לגנרל פרנקו.

לא בכל עיר חוף בעולם זה בסדר להסתובב בבגד ים גם מחוץ לחוף ואל תוך העיר. למשל, בברצלונה אל תסתובבו בבגד ים בכל שטח שהוא לא על החול ממש של חוף הים. לא אוהבים את זה שם, בלשון המעטה.

הוזמנתם לארוחה בבית? אל תגיעו בזמן! נדרשת חצי שעה איחור מינימום, אל תטבלו את הלחם במרק, כן תשתמשו בו כדי להעמיס אוכל על המזלג, אותו אוחזים ביד ימין.

כמו כן, הרצפה במסעדות רבות שתשבו בהם תהיה מטונפת. ככה זה וזה לא אומר שום דבר על המטבח, זה רק אומר שהמסעדה עמוסה ועסוקה וכנראה מוצלחת.

תמונה: shutterstock

צרפת

בצרפת לעולם אל תציעו לשלם חצי מהחשבון. אין דבר מעליב מזה. שלמו הכול או כלום.
לא בא לכם לשלם על החבר שסעד אתכם ביחד? אתם לא חייבים. עדיף לתת לו לשלם את החשבון, מאשר לשלם רק חצי.

את הלחם המלווה את הארוחה מניחים פשוט על השולחן, בוצעים ממנו ביסים ולא אוכלים ישירות מהבגט ומשתמשים בו כדי להעמיס מזון על המזלג. יש להשאיר את המרפקים והידיים על השולחן.

בעת מפגש הושיטו יד ללחיצת שלום, יכול להיות שתקבלו גם נשיקה על הלחי. בעת שיחה הקפידו על קשר עין רציף.

תמונה: shutterstock

ליסבון, פורטוגל

בפורטוגל, השף מוציא את המנה בדיוק באופן בו היא אמורה להיאכל. לכן, לעולם אל תבקש מהמלצר מלח, פלפל, או כל תבלין אחר שאינו על השולחן.

תמונה: shutterstock

ארגנטינה

הוזמנתם ל”על האש” בארגנטינה, זה הזמן להכיר את האסאדו – בשר שיושב רחוק מהאש ומתבשל כך במשך כמה שעות התוצאה ממש נמסה בפה ולמרות שאתה מומחה ב”על האש” ישראלי לעולם על תתערב למכין האסאדו בעבודה שלו. רק לאדם אחד מותר לגעת בבשר בתהליך הצלייה. רשום לפניך.

ואל תתפלאו אם תקבלו נשיקת שלום מאדם שהרגע פגשתם. נשיקה על הלחי היא כלחיצת יד. גם למי שדקה קודם לכן היה זר גמור.

תמונה: shutterstock

ברזיל

אם תגיעו לברזיל אחרי ביקור במקסיקו, זכרו שכאן אפילו פיצה אוכלים בסכין ומזלג. כמו במקסיקו, הארוחות ארוכות מאוד ולא תמיד יתחילו בזמן. וטיפים אינם נהוגים במדינה זו.

הארוחות מחולקות למנות ואם מעבירים סלטים משותפים – תמיד מעבירים לצד שמאל. את הלחם הניחו בשולי הצלחת או על השולחן ליד, ואת החסה בסלט אל תחתכו אלא קפלו בעזרת הסכין על המזלג.

ברזיל היא מדינה חמה עם אנשים חמים ונימוסים חמימים. כשאתם משוחחים עם מישהו, אל תהססו קצת לגעת. ביד, בכתף. הרגישו בנוח. בעת מפגש נהוג לתת לחיצת יד ארוכה ו/או נשיקה על הלחי.

תמונה: shutterstock

מקסיקו

במקסיקו, זה ממש בסדר לאחר לארוחה שהוזמנתם אליה. אל תעזו לאכול טאקו בסכין ומזלג, זה נחשב כמעט מעליב. המתינו עד שאחרון המסובים קיבל את המנה שלו ואז תתחילו לאכול. השאירו ידיים על השולחן, אבל אל תשעינו מרפקים. את הטקילה שותים בשוט אחד ומיד אחר כך מוצצים לימון. כמו כן, נהוג לתת טיפ לכל אנשי השירות שיטפלו בכם.

תמונה: shutterstock

פרו

בפרו, נהוג לשבת בתנוחת רגל על רגל (ברך על ברך). מאוד לא נהוג לשבת בתנוחת הקרסול על ברך! במדינה זו, בניגוד לסין למשל, כדאי ומנומס לגמור את כל האוכל מהצלחת.

תמונה: shutterstock

 

ארה”ב

נימוסי שולחן בארה”ב הם מערביים ו”רגילים” בעיניים ישראליות. אוכלים בסכין ומזלג, יושבים יפה לשולחן, לא שמים מרפקים על השולחן, מניחים מפית על הירכיים ולא עושים קולות שבסין נחשבים נימוסיים. על עסקים, בניגוד לרוב מדינות המזרח הרחוק, אפשר תמיד לדבר בארוחות בוקר, צהריים וערב.

טיפים מקובלים לתת למלצר, לברמן, לנהג המונית ולכל נותני השירות.

בניגוד למדינות רבות באירופה, בארה”ב מאוד אוהבים ודואגים למרחב האישי של כל אדם. לעולם על תפלשו למרחב האישי של אדם, לא נהוג לגעת במהלך שיחה ולא לעמוד צמוד מדי בתור או בהופעה.

העישון הפך לפעולה מוקצית ממש. תמיד תשאלו היכן איזור העישון (אם יש בכלל) ולעולם אל תדליקו סיגריה בלי לשאול רשות.

תמונה: shutterstock

מלדיבים

מקורותינו מדווחים על חיפוש עמוק ומביך במזוודות התיירים בכניסה למלדיביים וכי צעצועי מין אסורים במדינה זו, שהיא ברובה מוסלמית אדוקה. אז, תשאירו אותם בבית.

תמונה: shutterstock

סינגפור

אל תאכלו מסטיק בסינגפור. חוק שכבר כל תינוק מערבי מכיר: בסינגפור אסור לאכול מסטיק בגלל הנזק הסביבתי שהוא מייצר והתקציבים האדירים שנדרשו לרשויות כדי לנקות ולהסיר מסטיקים מהרחובות. מסטיקים של ניקוטין להפסקת עישון, מותרים.

התלבשו באופן שמרני ואל תתנשקו ברחוב.

בזמן הארוחה, לא תתחילו לאכול לפני המארח או האיש המבוגר בשולחן ואל תסובבו את הצלחת כשאוכלים דגים.

 –

סין

בסין יש להתגבר על קולה של אמא, שאנחנו שומעים ממרחקים ולא לגמור את כל האוכל בצלחת. צלחת “נקיה” מאותתת לטבח שלא העמיס עליה מספיק. אגב, גיהוקים ושאר קולות שבמערב נחשבים מגעילים וחצופים, הם דווקא מבורכים בסין ומבשרים על הנאה וסיפוק מהאוכל המוגש. ובחיים אל תדברו על עסקים במהלך ארוחה.

תמונה: shutterstock

יפן

ביפן, יש לא מעט כללי נימוס והתנהגות. בחרנו כמה על קצות המזלג (וצחקנו מהבדיחה של עצמנו). אז ככה: שלום אומרים בקידה קלה. נהוג לחלוץ נעליים בכניסה לבית ולא נאה להציג רגשות מוגזמים בציבור. וזה לא כל כך מנומס לעמוד עם ידיים בכיסים.

נא לא להצליב את מקלות האכילה או ללקק אותם, אלה הרגלים מגונים שמצביעים על זלזול.
לעולם לא תתקע אנכית את מקלות האכילה באורז. לעולם! ואל תעבירו אוכל ביניכם בעזרת המקלות; רוצים לתת זה לזה טעימה? קחו מנה בעזרת המקלות והניחו על צלחתו של הטועם. העברת אוכל ממקלות למקלות היא חלק ממנהגי אבלות ביפן. לעומת זאת, זה נימוס של ממש לשתות את המרק ישר מהקערה ובליווי רעשי מציצה.

טיפ נחשב לעלבון ביפן. הנה חסכתם ין וחצי.

 

פיליפינים

בפיליפינים – המארחים שלכם יכינו מספיק אוכל כדי שהאורחים יוכלו גם לקחת הביתה. השתדלו לא לנשוף על האוכל כדי לקרר אותו, זה לא מנומס. השתמשו בלחם כדי להעמיס על המזלג, ולא יותר מדי – השתדלו לאכול בביסים קטנים במנות קטנות. כשאתם מוזגים לעצמכם בירה או מים לכוס, תמיד מזגו גם לחברים מסביב. במסעדות רבות לא תקבלו סכין ומזלג – השתמשו בידיים. עדיף ביד ימין. ואל תקחו את המנה האחרונה שנשארה בקערה המרכזית. כמו בפולין.

הודו

בהודו, לא מתעניינים בסכין ומזלג. אוכלים ביד ימין, וביד שמאל “מנגבים” (נייר טואלט זה מותרות).
לכן, הקפידו לרחוץ ידיים לפני הארוחה ואל תאכלו ביד שמאל, אין חוסר נימוס בוטה מזה.
רצוי להשתמש בלחמים – צ’אפטי, נאן או רוטי כדי להביא אוכל לפה

לעולם אל תציעו לאדם שאינו בן זוג או חבר קרוב מאכל שנגסתם ממנו ישירות!

קצב האכילה חשוב ביותר – תאכלו לאט מדי והמארח יחשוב שלא טעים לכם, תאכלו מהר מדי – תחשבו ללא נימוסיים.

במסעדה, טיפ מקובל – 10%.

תמונה: shutterstock

*** הכתבה נכתבה בשיתוף חברת אלבר- המציעה שירותי השכרת רכב בחו”ל

אוקראינה איטליה אמריקה הדרומית אמריקה המרכזית אמריקה הצפונית ארגנטינה ארצות הברית ברזיל ברלין ברצלונה גרמניה הודו טיפים והמלצות של מומחים יפן ליסבון מקסיקו סין סינגפור ספרד פורטוגל פיליפינים פרו צרפת נימוסים והליכות

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות