כל הדיברות וההמלצות לביטוח חוץ לארץ

נכתב ב 23.3.2011 על ידי יאיר בר זוהר
עודכן: 11.11.2016
כותב המאמר איננו סוכן ביטוח. ולכן, אליכם להתייעץ עם סוכן מיקצועי שמומחה בנושא.
מומלץ ביותר לבטח עצמך ברגע שקיבלת אישור לטיסה ולא לחכות לדקה האחרונה . ביטוח הטיול תפקידו להגן עלינו מרגע רכישת עסקה עד חזרתנו הביתה ולכן, הביטוח צריך לכלול סעיף שאנחנו מבוטחים מרגע צאתנו מהבית לכוון שדה התעופה עד למועד הנחיתה. דקה אחרי/לפני חצות נחשב יום. גם ביטוח הכבודה מתחיל שעוזבים את הבית לכיוון לשדה התעופה עד שעוזבים את שדה התעופה.
הערה חשובה לפני הקריאה!!!
משרד האוצר הולך לשנות ב 1.8.2017 את כל חוקי ביטוח הנסיעות לחו"ל. כך, שבפוליסה הראשית יהיה אפשר להוסיף את נושא ביטול עקב בעיות בריאות ( לא יוכלל בפוליסה הראשית ).
כאשר נוסעים לחו"ל משקיעים הרבה זמן וכסף בתכנון בביקורים באתרים שונים, רכב, טיסות וכו` ולמעשה שוכחים או מזלזלים בנושא ביטוח הבריאות וביטוח מזוודות.

חד משמעי: בביטוח רפואי אין לחסוך!!! בפרט כשנוסעים לארה"ב. עלות יום אשפוז בארה"ב היא מהיקרות ביותר ובמיוחד לאחר תאונה קשה.
צריך ביטוח שלא יגביל הוצאות. כמו למשל: הוצאות לימי אשפוז ( תלוי לאיזה מדינה אתה טס ), הוצאות לתרופות, ביקור רופא או הוצאות שנגרמות לאו דווקא בבית חולים (הוצאות עקיפות). יש לקחת ביטוח טוב ועדיף לשלם וקצת יותר . כי אם לא, אז תסתכנו בתשלומים עצומים לבתי החולים ( הדבר תקף במיוחד בארצות הברית , בו עלות האשפוז היומי מגיעה ל-300ם דולר).

קיימים 3 סוגי פוליסות בעלות שונה: ביטוח לבריאים עד גיל 60; ביטוח לנוסעים עם מחלות קודמות, ללא אשפוז בחצי השנה האחרונה ובלי צורך באישור רפואי מיוחד; וביטוח שבו הנוסע חייב למלא שאלון ולקבל אישור מרופא החברה.
המחירים לביטוח, נעים מ-1.2 ועד 3.5 דולרים ליום לפוליסה הבסיסית, אולם המחיר הסופי תלוי בהיקף ובהרחבה הפוליסה ובחברה שבה עושים את הביטוח. הביטוח הזול והמושלם ביותר נחשב לזה הנעשה באמצעות קופות החולים .
ישנם הגבלות בתנאים ואפילו איסורים ביטוחיים לגילאים מעל 75. לכן יש לבדוק את העניין בקפידה למבוטחים מעל גיל 75.

הפוליסות, כמעט כולם לא מכסות כל הוצאה הקשורה למצב הבריאותי  שקורה למבוטח 6 חודשים לפני  הרישום לביטוח.

למי  שיש עבר רפואי , אך אין לו בעיה ב-6 החודשים הקודמים לרישום הביטוח, חייב להכניס סעיף ביטוח החמרה של מחלה קיימת. למי שלא יעשה זאת ותהיה בעיה, ההוצאות הם כבדות ולא תכוסנה על-ידי חברות הביטוח

נשים בהריון מבוטחות על-ידי חברות מסוימות רק עד השבוע ה-26 להריון, ובחברות אחרות עד לשבוע ה-32 להריון .לאחר מכן יש לרכוש הרחבה ולדעת שגם היא לא מכסה הוצאות הקשורות בהריון עצמו.

יש לבדוק שיש בפוליסה, ביטוח צד שלישי שנגרם מרשלנות של המבוטח
חיילים משוחררים זכאים לשלושה חודשי ביטוח בחינם. מומלץ לבדוק שהפוליסה מתאימה לתנאי הטיול שלך והאם היא כוללת ספורט אתגרי, איתור וחילוץ.
יש לוודא שלחברת הביטוח יש הסדר תשלום ישיר לבית-החולים, כדי שהמבוטח לא יידרש לשלם ורק אחר כך לקבל החזר. חשוב לוודא אם יש מוקד סיוע בינלאומי המאויש 24 שעות, שבו ניתן לקבל עזרה, הנחיות ועצות.יש להצטייד במספר הטלפון של מוקד הסיוע.

לא מומלץ לבצע טיפולים רפואיים ללא ידיעת חברת הביטוח. לא תמיד זה לטובתך. יש לפעמים מניעים לא ברורים שיכולים גם להזיק לך.

יש לשים לב לתקופת השהייה בחו"ל המכוסה במסגרת הביטוח, במיוחד למי שמעוניין בביטוח מעבר ל-45 יום .

שים לב לגובה הפיצוי החד-פעמי, במקרה של מוות או נכות. בסעיף זה יכולים הפערים בין חברות הביטוח להגיע למאות אחוזים! הפוליסה הבסיסית תציע במקרה כזה תשלום של 10,000 שקל בלבד, בעוד שיש פוליסות שבהן המחיר יכול להגיע ל-50 אלף דולר.

לבדוק שיש בפוליסת ביטוח  או להוסיף ביטול \קיצור טיול והחזר כאשר ישנה מקרה של  מוות או מחלה פתאומי לפני הטיסה למבוטח או לבן משפחה מדרגה ראשונה . יש פוליסות שאפשר להכליל בפוליסה גם מקרבה שנייה ואף שותף בעסק .

בעסקת חבילות הנופש זכאיות חברת הנסיעות לגבות את הכסף, במקרה ותבטל את הנופש למקרה של מחלה או אסון משפחתי. לכן, וודא שביטוח הנסיעות כולל הפסד פיקדון אשר יחזיר לך את הכסף .
רצוי לבדוק אם הפוליסה כוללת הטסה רפואית ופינוי בעת הצורך. מומלץ להרחיב את הפוליסה למקרים כאלו בעלות קטנה. חובה להתקשר עם חברת הביטוח במקרה זה ולא לפעול באופן עצמאי, כי במקרה כזה יש סיכוי שלא תקבל החזר.

ספורט אתגרי, כמו סנפלינג, סקי, צלילה וכו', הוא סעיף חריג בפוליסה. לדעתי זאת חובה לעשות הרחבה, שמכסה פעילויות כאלה תעלה לך כ- 2:5 דולרים ליום. וגם חילוץ מהאזור . 

נסיעה לאפריקה, אסיה, אפריקה, דרום אמריקה כיסוי איתור וחילוץ, הינו חובה!! אם חברת ביטוח לא עושה זאת, יש חברות חיצוניות שנותנות שרות חילוץ ו GPS' בעלות זניחה של דולרים בודדים ליום.

ביטוח במסגרת כרטיס אשראי מכסה רק את בעל הכרטיס, ומדובר רק בכרטיס בינלאומי או כרטיס זהב או פלטינה. עבור כל בן משפחה נוסף יש לצלצל לחברת הביטוח שעובדת עם כרטיס האשראי ולהרחיב את הביטוח. יש לשים לב לכיסוי הכספי במסגרת הפוליסה, כדי להימנע מכיסוי חלקי. דמי ההשתתפות מאד גבוהים וסכומי הכיסוי מאד נמוכים שמעמידים את כל העניין באי כדאיות. חשוב לציין כי הביטוחי חינם של כרטיסי האשראי לא מתבצעים באופן אוטומטי. אי-לכך, יש לצלצל לחברת הביטוח ולהפעיל את הביטוח וזאת על-ידי קבלת מספר קוד אישי.

– 
הערות נוספות
במידה ואדם סובל ממחלה כרונית (סכרת, לחץ דם, כולסטרול גבוה..) וזו נקודה חשובה: מספיק שאדם בן 50, שעדיין נחשב בקטגוריה של ביטוח בסיסי,
נוטל כדורים ללחץ דם- הוא חייב לרכוש ביטוח מורחב שיכסה את "הבעייה". במידה ורכש ביטוח בסיסי ותהייה לו בעייה כלשהי שהביטוח "יקשור" אותה למחלה או מצב רפואי קיים- לא יכסה הביטוח.
אל תנסו לעבוד על חברות הביטוח. תאמינו לי, הם יודעים הכל, וינסו לא לשלם אם לא עמדתם בתנאים ולכן, מסרו את דוח מידע רפוא שמספקת קופת חולים שלכם שמפרט בדיוק:תרופות, מחלות כרוניות. יש ליידע אשפוזים ובירורים בחודשים האחרונים.
עוד הערה שקשורה לזוג/ משפחה שנוסעים ביחד: תמיד כדאי שכולם יהיו מבוטחים באותה חברה.
במידה וזוג נוסע ביחד ואחד מהם עשה ביטוח"משופר", לבדוק שבן הזוג השני מכוסה במקרה שהשני קורה לו משהו, אחרת עדיף ששניהם יעשו ביטוח משופר.
לדוגמה: אם קרוב משפחה של צד אחד נפטר, חשוב שבן זוגו יפוצה (כי גם הוא לא יממש את הנסיעה), על אף שקרוב המשפחה רק של צד אחד(קירבה ראשונה בדר"כ).
אדם שהיה מאושפז (מעל 24 שעות) בבית חולים, במידה ויחליט לנסוע בחצי השנה מיום אשפוזו, לא!! יהיה מכוסה בכל מה שקשור לסיבת האשפוז.
לאנשים חולים במחלות קשות- תמיד לבדוק אם יש כיסוי למחלות קשות, בדר"כ מחריגים זאת מהביטוח, ולא יבטחו אדם זה,הוא יכול לנסוע אך לבדוק ולדעת מראש. כנ"ל גם לגבי אדם שעבר אירוע לבבי.
כרגע, הביטוח המקסימאלי להחלת הביטוח הוא מתחת ל-90 יום. אפשר לבטח גם 365 יום מראש. אבל אם קרה בעייה ביום 364 לפני החופשה. הביטוח איננו טופס.

במקרה של אירוע רפואי יש לדאוג להביא את כל המסמכים הרפואיים וחשבוניות קבלה.

ממליץ לשאול את הסוכן
1.האם, מי שנפצע/ חלה בחו"ל צריך לשלם על המשך טיפול בארץ בגלל שזה קרה לו בחו"ל.
2.ביטוח "על המים": נקודה שתמיד ורצוי לבדוק. אם אתה שוכר רכב ועולה איתו על מעבורת- האם במקרה טביעה או נזק על מעבורת הרכב מכוסה??
כשאתה בטיול ועושה שייט בסירה- האם הביטוח הרגיל מכסה אותך גם במים? יש חברות ביטוח שעשויים לדרוש תוספת ביטוח על כך ששטים.

חשוב!!!

חובה לחפש את התנאים הטובים ביותר עבורך במחיר הזול ביותר ולא לחפש את הזול ביותר
כדאי לבדוק באינטרנט מידע על הסוכנים וחברות הביטוח על התנהלותם במקרים של…
כולם יודעים להבטיח שהם הכי…, במציאות, הדברים שונים
חובה להתיעץ אם סוכן ביטוח שיש לכם בו אמון מלא. שימכור לכם מה שצריך.
חברות הביטוח של קופות החולים לא יודעות על המחלות שלכם
הם גוף נפרד ובלתי תלוי
ביטוח ציוד יקר

אל תסמוך על ביטוח מטען רגיל. ביטוח זה מכסה אבדן של ציוד בסכום די נמוך עד 1700$. אם יש לך ביטוח תכולת דירה, ניתן במקרים רבים להוסיף את הציוד היקר לביטוח זה, ובעלות של 4% מערך הציוד (לשנה), הכיסוי יכסה גם גניבה בחו"ל.

שים לב לתנאי הפוליסה! יש פוליסה שאיננה תקפה במקרה של גניבת ציוד מתוך מכונית חונה!

מה צריך כדי לקבל את הכספים מחברת הביטוח
לפנות במעמד היותך עדיין בנמל התעופה, באולם הנוסעים הנכנסים למשרד סוכן השינוע ולדאוג למלא טופס אובדן / נזק למטען .
במקרה של גניבה יש לדווח לתחנת המשטרה הקרובה למקום האירוע ולדאוג למסמכים. אחרת לא תכוסו.

חברות התעופה אמורות לשלם לך פיצוי הגיוני ובמידה ולא קיבלת את הסכום המלא של הנזק מומלץ לתבוע את חברת הביטוח על היתרה.

תוספת חשובה
במידה ושכחת לעשות ביטוח טיסה לא להיכנס לפאניקה יש באולם הנוסעים היוצאים נציגות של החברה הנותנת שרות ביטוחי טיסה. יש לברר את כל הפרטים ולקחת את הפוליסה איתך.

בחברות התעופה אין מנגנון לפיצוי על פריטים שאבדו במטוס ולא נעשה להם צ'ק-אין.

 

 

 

טיפים והמלצות של יאיר בר זוהר מידע תיירותי ביטוח, ביטוח חו"ל, טיולים, טיפים, כללים, עצות, תיירות

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים