• תַפרִיט
 • תַפרִיט

כל מה שרצית לדעת על לימודי תעודה בתחום הדרכת טיולים בחו”ל

דף הבית » כל מה שרצית לדעת על לימודי תעודה בתחום הדרכת טיולים בחו”ל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 10 דקות

עבור רבים טיולים הם לא רק פנאי וכיף, הם דרך חיים. לנשום את הטבע, להכיר כל אבן וכל פינה, לבקר במקומות מיוחדים שבהם אף אחד עוד לא היה, או במקומות מיוחדים שהם פשוט חובה לביקור הופכים את החיים למעניינים ומיוחדים עבור אוהבי הטיולים. עבור חלק מאיתנו, שרוצים להפוך את האהבה והתשוקה הזו למקצוע של ממש, לימודי תעודת תיירות הם דבר מתבקש. בסופם של לימודי תעודה בתחום של הדרכת טיולים בחו”ל תוכלו להפוך תחביב למקצוע של ממש, ולהדריך קבוצות של מטיילים בחוץ לארץ, ביעדים נבחרים בהם הוכשרתם ועליהם למדתם. המאמר שלפניכם פורסם את כל המידע הנחוץ בתחום הלימודים בתחום של הדרכת טיולים בחוץ לארץ. בתחילתו של המאמר, נדבר על המאפיינים האישיים של האדם החפץ ללמוד לימודים בתחום של הדרכת טיולים בחוץ לארץ, ועל האפשרויות השונות הנפתחות בפני אנשים המתמחים בתחום. לאחר מכן, נעבור לדבר על תנאי הקבלה לרצינים מביניכם שבאמת מעוניינים להפוך את החלום למקצוע. משם נמשיך לדבר בפירוט רב יותר על הלימודים עצמם ועל החומר הנלמד בתחום, על פרויקט הגמר, החניכה המעשית והחלק התיאורטי של לימודי התעודה שיהפכו אתכם למדריכים מקצועיים. לבסוף נקנח בתום הפרויקט, ובחיפוש התעסוקה המלווה אותם, יחד עם טיפים מקצועיים וחשובים למציאת תעסוקה בתחום הנלמד.

למי מתאימים לימודי תעודה בתחום של הדרכת טיולים?

לא כל אחד יכול להיות מדריך טיולים. בשביל לקחת קבוצה למדינה זרה, ולהדריך את החברים בה בצורה מושלמת, יש תכונות ומאפיינים רבים הנדרשים מהמדריך. ברוב המקרים, לא ניתן ללמד את המאפיינים הללו ולא ניתן לרכוש את התכונות הטבעיות הללו באמצעות קורסים או לימודי תעודה כאלה ואחרים. על מנת להפוך למדריך טיולים מקצועי בחו”ל, אכן נדרש עניין במקצוע, אך לצד העניין המדריך נדרש לשאת מספר תכונות מרכזיות ובולטות שיעזרו לו בהמשך הדרך לבצע את עבודתו כהלכה. ראשית, על המתעניין בלימודים בתחום זה להיות כריזמטי ומוביל. כמובן שאסור לו להיות ביישן, אחד שעומד בצד ולא משתתף, ובטח ובטח שלא לפחד מקהל. זה נכון שלימודים בתחום מקנים לתלמידים ידע רב וכלים מעשיים רבים לביצוע עבודתם בתור מדריכים, אך חלק גדול מן התכונות הנדרשות טמון בתכונת המנהיגות הטבעית שברוב המקרים, או שיש לך אותה, או שלא.

יש שני סוגים של מטיילים, כאלה שאוהבים לגלות מקומות חדשים, להפתיע ולחדש את עצמם ואחרים, וכאלה שאוהבים ללכת במסלולים המוכרים. מדריך טיולים טוב הוא כזה שמכיר את הפינות הקטנות והאותנטיות, המקומות המיוחדים שהופכים טיול שגרתי לחוויה תרבותית של ממש. ברוב המקרים, בכדי לגלות את המקומות המיוחדים האלה יש צורך בשיטוט מקדים, בסיור אישי שמטרתו לגלות ולסייר, מכיוון שהמקומות המיוחדים באמת מתגלים כבדרך אגב, תוך כדי שיחה עם מקומיים, תוך כדי שיטוט סתמי לפי תחושת בטן או תוך כדי חיפוש של חוויה אמיתית ואותנטית בדרכים נסתרות ולא שגרתיות. על אדם המעוניין להפוך למדריך טיולים להיות הרפתקני וסקרן מטבעו, על מנת לבצע את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר.

יכולת טבעית וחשובה ביותר שכל מדריך טיולים לעתיד צריך להכיל היא תפיסת טבעית של שפות. כמובן שהשפה העברית בה הולכים להיות מועברים הסיורים צריכה להיות קלה, פשוטה וקולחת עבור המדריך לעתיד, אלא אם כן הוא מתעתד להדריך קבוצות של תיירים בשפות אחרות כמו רוסית או ערבית הנפוצות גם כן בארצינו. בנוסף, שליטה מלאה בשפה האנגלית נדרשת ברוב המקרים במטרה לטייל בחו”ל. עבור מדריכי טיולים לעתיד שלא שולטים בשפה האנגלית לימוד אנגלית הוא רעיון חשוב מאוד, שיכול לעזור בעת לימודי תעודה בתחום, ובעת סיורים עצמאיים למטרת ביצוע פרויקט גמר או למטרת סקירה של איזורי טיול וסיור חדשים. לימוד אנגלית הוא חשוב אמנם, אך גם ידע של שפות אחרות יכול להיות יתרון גדול למדריך טיולים בחוץ לארץ שלוקח קבוצות למדינות זרות בהן השפה המדוברת איננה השפה האנגלית. ידע של שפות זרות כמו צרפתית, ספרדית, רוסית או איטלקית יכול לעזור בהדרכת טיולים ביעדי אירופה השונים ואף לטיולים ביעדים רחוקים יותר.

אפשרויות תעסוקה שונות למסיימי לימודי הדרכת טיולים בחו”ל

בפני אנשים המעוניינים לעסוק בהדרכת טיולים בחוץ לארץ עומדות מספר אפשרויות תעסוקה מרכזיות, אשר שמורות אך ורק למסיימי לימודי תעודה בתחום. אחד התחומים הנחשקים ביותר לעבודה עבור מסיימי לימודי הדרכת טיולים הוא הדרכת משלחות לחוץ לארץ. משלחות בינלאומיות שונות יוצאות מהארץ כל העת לצרכים שונים – משלחות עסקיות, משלחות יהדות, משלחות של חילופי סטודנטים ועוד. המשלחת המאורגנת יוצאת למדינת היעד לזמן מוגבל וקצוב בזמן, כאשר התכנית המלווה את המשלחת תהיה עמוסה בפרטים בדרך כלל ותאפשר קבלה של המירב מהזמן אותו מנצלים בחו”ל. כאשר המשלחת מבלה את זמנה בחו”ל, ברוב המקרים מארגני המשלחת ירצו להעניק למשתתפיה ערך מוסף, ולאפשר להם באמת לחוות את המקום אליו הם מגיעים, וכאן בדיוק נכנס תפקידו של מדריך הטיולים. ברוב המקרים, מדריך הטיולים יהיה גם המדריך החברתי של הקבוצה, שאחראי על כינוסה וגיבושה, על הפעילויות השונות שהקבוצה תעבור, ועל האירועים התרבותיים שהם הולכים לחוות. כחלק מתפקידו, מדריך הטיולים המנוסה בליווי של קבוצות, דואג לכל צרכיהם האישיים של פרטי המשלחת במהלך הטיול בחוץ לארץ, ומהווה כמו אבא ואמא של הפרטים בה.

מסיימי לימודי תעודה בתחום של הדרכת טיולים בחוץ לארץ יכולים למצוא את עצמם עוסקים גם בהדרכת טיולים מאורגנים ליעדים מוגדרים מראש. טיולים מאורגנים רבים יוצאים בכל יום מהארץ ליעדים נבחרים ברחבי העולם, חלקם קרובים יותר כמו ליעדי אירופה לדוגמא, וחלקם רחוקים יותר כמו למשל טיולים למזרח הרחוק או ליעדי דרום ומרכז אמריקה. אפשרויות הפרנסה בתחום זה הן רבות, וכמות הטיולים המאורגנים שיוצאים מדי יום מהארץ ליעדים נבחרים בעולם היא מכובדת, ולכן מסיימי לימודי תעודה בתחום של הדרכת טיולים ליעדים נבחרים יכולים למצוא את עצמם עוסקים במקצוע בקלות רבה יחסית. נוסף לידע הרב שצובר המדריך במהלך לימודיו, הוא ניחן ביכולות של ארגון קבוצה וליוויה מרגע האיסוף בארץ, דרך הטיסה והטיול עצמו ועד לנחיתה בחזרה בארץ הקודש. לפעמים המדריך ידרש ללוות קבוצות למדינות דוברות אנגלית כמו אנגליה, אמריקה, אוסטרליה, ניו זילנד או דרום אפריקה. יעדים אלה נחשבים למבוקשים במיוחד, ולכן רמת האנגלית של המדריך צריכה להיות גבוהה. במקרים בהם הוא ניגש ללמוד את המקצוע המבוקש ללא ידע מוקדם באנגלית, יוכל לבצע קורס לימוד אנגלית במסגרת לימודי הדרכת הטיולים או במסגרת עצמאית, במידה ורמת האנגלית נדרשת כבר בתנאי הקבלה לקורס הדרכת הטיולים.

מדריך טיולים מנוסה שמסוגל להוציא קבוצות לחוץ לארץ יוכל ללוות מחנות קיץ ייעודיים ליעדים נבחרים ברחבי העולם. גופים שונים כמו הסוכנות היהודית או תנועת הצופים הבינלאומיים מנהלים מחנות קיץ יעודיים ברחבי העולם וזקוקים לשירותיהם של מדריכים מנוסים שמסוגלים ללוות את קבוצות הנוער שיוצאות למחנות הקיץ הללו מבחינה חברתית וערכית ומבחינת התוכן המועבר במסלולים אלה. מחנות קיץ פופולאריים במיוחד הם מחנות לימוד אנגלית המוציאות קבוצות של צעירים מהארץ למדינות דוברות אנגלית, ארצות הברית ואנגליה בעיקר, במטרה לשפר ולחזק את רמת האנגלית שלהם במהלך חופשת הקיץ הגדולה מהלימודים. במקרים של מחנות קיץ למטרת לימוד אנגלית, חשוב מאוד שהליווי של הקבוצה ייעשה על ידי מדריך טיולים מנוסה שדובר את השפה האנגלית הבוריה, ויכול ללוות את הנערים במדינה דוברת האנגלית כמו את לימודיהם בצורה טובה ואיכותית התואמת את דרישותיהם.

בתום לימודי תעודה בתור מדריך טיולים מדופלם בחוץ לארץ, ייתכן והמדריך יבחר בפתיחה של חברה עצמאית. בזכות הידע שצבר במהלך לימודי התעודה, יוכל המדריך לתכנן מסלולים, מחנות קיץ, טיולים מאורגנים והפעלות, ולהוציא קבוצות לחו”ל באופן עצמאי. הידע הנדרש לביצוע המטלה מועבר במלואו במהלך הלימודים, ולכן המטלה לא אמורה להיות קשה מדי עבור יזמים ועצמאיים שאוהבים לחשוב רחוק, להגדיל ראש, ולבצע בעצמם את המטלות הנדרשות לביצוע המשימה המורכבת. זה נכון שהוצאת טיולים באופן עצמאי היא קשה ומורכבת, ודורשת הגדלת ראש ויכולת ניהול עצמאית, לצד יכולת שיווק וצבירת מעגל לקוחות, אך מה שבטוח הוא שאת הידע המקצועי הדרוש להוצאת קבוצה באופן עצמאי יכול המדריך לקבל במהלך לימודיו ללא כל קושי וחשש.

תנאי הקבלה עבור לימודי תעודה להדרכת טיולים

כל מוסד המאפשר לנרשמיו לקבל הכשרת בתור מדריכי טיולים מנוסים בחו”ל מעמיד דרישות שונות לאילו הנרשמים אליו. הדרישות השונות נועדו לסנן ולמיין את הנרשמים, במטרה לאפשר אך ורק לאנשים האיכותיים ביותר, לאילו שמתאימים בצורה הטובה ביותר לתפקיד ולמקצוע זה לקבל את התעודה המסמיכה אותם לעסוק במקצוע. על ידי תהליך זה של סינון ומיון, הגופים הרשמיים המכשירים את תלמידיהם להדרכת טיולים בחוץ לארץ שומרים על סטנסרט גבוה, וכמות נרשמים המאפשרת לימודים איכותיים ויעילים, ביעדים נבחרים ברחבי העולם. התנאי ההכרחי הראשון הוא תעודת בגרות מלאה לפחות, כאשר בחלק מן המוסדות נדרשים לימודים נרחבים יותר או ממוצע ציונים מסויים ששומר על הסטנדרט של החברה המכשירה את תלמידיה. לימוד אנגלית נוסף ידרש במקרים בהם תעודת הבגרות אינה מלאה או במקרים בהם האדם הנרשם ללימודים אינו שולט בשפת האנגלית ברמה מספקת המאפשרת לו לעסוק בהדרכת טיולים.

בחלק ממוסדות הלימוד המכשירים הדרכת טיולים ליעדים בהם שולטת שפה זרה מבוקשת, ידרוש המוסד מהנרשמים ידע מוקדם בשפה הזרה השלטת בארץ ההתמחות. ארצות פופולאריות לטיולים לחו”ל כמו צרפת, ספרד, ואיטליה, חושפות בפני קבוצות של מטיילים טיול אחר לגמרי במקרים בהם הקבוצה כולה דוברת את השפה המקומית, או במקרים בהם המדריך דובר את השפה המקומית ומסוגל ללוות את הקבוצה בצורה טובה ואיכותית. זה מובן מאליו שישנם מקומות נסתרים וחבויים, אותנטיים ביותר בהם השפה האנגלית אינה מדוברת, ולכן ידע בשפה המקומית מהווה יתרון גדול עבור מדריך טיולים שדובר אותה ושולט בה.

כל חברה המספקת שירותי לימודי תעודה עבור הכשרה של מדריכי טיולים מקצועיים בחוץ לארץ דורשת מעבר של ריאיון אישי כתנאי הכרחי לקבלה ללימודים. הראיון האישי מתבצע באופן פרונטלי ובו נשאלות שאלות בסיסיות להכרות עם המועמד. לאחר שלב ההיכרות הראשוני נשאלות שאלות המעידות על אופיו של המועמד. מטרת הראיון היא לסנן ולמיין אנשים שאינם מתאימים לתפקיד התובעני של מדריך טיולים בחו”ל. על המדריך להוות סמכות איתנה עבור הקבוצה אותה הוא מלווה, הוא הכתובת של כל פרטיה בכל עניין ובקשה, בנושאים אישיים ובנושאים מקצועיים הקשורים ליעד אליו מטיילת הקבוצה אותה הוא מדריך. אחריות שכזו היא אחריות תובענית ולא פשוטה, וכדאי מאוד לוודא שהמועמד לסיום לימודי הדרכת הטיולים מסוגל לעמוד בה עוד בטרם תחילת הלימודים עצמם.

פרויקט הגמר

בסוף תכנית לימודים מקיפה וכוללת המכשירה סטודנטים להדרכה וליווי של קבוצות מטיילים ותיירים לחוץ לארץ, ידרשו התלמידים לתכנן ולנהל פרויקט גמר. מטרתו של פרויקט הגמר היא לאסוף את החומר הנלמד, ולאפשר לתלמיד שהולך להפוך למדריך טיולים מנוסה לנסות בפועל את כל הכלים שצבר וקיבל במהלך לימודיו. פרויקט הגמר הוא קרש הקפיצה בין תכנית הלימודים לבין העבודה המעשית המתבצעת בפועל, והוא זה שיאפשר למדריך לעטוף את כל הידע שצבר בצורת התנסות מעשית כתובה. במסגרת פרויקט הגמר, ידרשו התלמידים להכין תיק הדרכה בהתמחות של איזור, עיר או מדינה. תיק ההדרכה יהיה תיק מקיף וכולל ובו כל החומר הרלוונטי למדריך, החומר המתומצת אותו הוא אמור להעביר לקבוצות השונות, הפעלות ומשחקים, עזרים שונים, תכנון הטיול, מפות ופרטים נוספים שיכולים לעזור לו בבוא העת בה ידריך את הקבוצה אותה יוציא לחו”ל. כתיבת פרויקט הגמר משמשת את מסיים לימודי התעודה במהלך עבודתו המקצועית, מכיוון שהפרויקט עצמו מהווה תיק מקצועי השמור לשימושו של המדריך בכל עת, אליו הוא יכול להוסיף מידע, פריטים ועזרים ולעדכן את התיק כרצונו במהלך שנות ניסיונו העתידיות. פרויקט הגמר יהיה זה שיקבע את החלק הגדול מציונו הסופי שיקבל המדריך בתום לימודי התואר שלו.

התנסות מעשית וחניכה אישית

הנגיעה האישית היא אחד התחומים החשוב ביותר בכל תחום לימודים, במיוחד בתחום בו האדם המסיים את לימודיו ידרש ליישם אותם על קבוצות של אנשים זרים אותם הוא פוגש לראשונה. עובדה זו נכונה על אחת כמה וכמה כשמדובר בליווי והדרכה של קבוצת מטיילים לארץ זרה. במרבית מקומות הלימודים, נוסף לצד התיאורטי והעיוני יעבור התלמיד שלב של הכשרה והתנסות מעשית. ההכשרה וההתנסות המעשיים כוללים נסיעה לחוץ לארץ, ליעד הנבחר בו התלמיד הולך להתמחות בתור מדריך טיולים. ברוב תכניות הלימודים במסגרת לימודי תעודה להכשרת מדריכי טיולים לחו”ל, שלב ההכשרה המעשית וההתנסות האישית מתבצעים לקראת סוף הקורס, לאחר שהתלמיד צבר את מרבית הידע התיאורטי הנדרש לשם לימודיו. בחלק מן המקרים, ההכשרה המעשית היא פרויקט הגמר עצמו בעוד שבמקרים אחרים היא מהווה חלק חשוב ונכבד ממנו.

טרם נסיעתו של התלמיד המיועד להיות מדריך טיולים בחו”ל, יבצע שלב של הכנות מקדימות לשלב זה. בשלב ההכנות המקדימות יהיה עליו להכין תכנית מסלול מפורטת, הכוללת עזרים והדרכות המיועדות לקבוצה אותה הוא הולך להדריך בהכשרתו המעשית. לפני הנסיעה עצמה, התכנית עוברת לסגל המורים המקצועי המעביר את הקורס לצורך בדיקה, תיקון ואישור של תיק ההדרכה.

במהלך נסיעתו לחוץ לארץ במסגרת ההכשרה המעשית, בשלב הראשון יצפה התלמיד במדריך מנוסה ויתלווה אליו למשך טיול אחד או שניים על מנת לראות איש מקצוע בפעולה, ולקבל ממנו את הרשמים והדגשים החשובים הדרושים לו לשם ביצוע עבודתו כהלכה. שלב זה של תצפית וליווי איש מקצוע הוא שלב מקדים לביצוע ההדרכה עצמה בפועל. שלב זה נועד לשבור את הקרח, ולהסיר את המתח מהמדריך החדש, שיתכן ויהיה לחוץ או לא מוכן עדיין לקבל על עצמו את האחריות הכבדה של הדרכת קבוצה במלואה. ברוב המקרים, המדריך לעתיד יתלווה לקבוצה קיימת ולמדריך ותיק על תקן תצפיתן, כאשר בשלבים מתקדמים יותר של הטיול, כאשר המדריך לעתיד כבר מכיר את המשתתפים ברמה יותר אישית ומרגיש איתם יותר בנוח, יוכל להתנסות בצורה מעשית בהדרכות קבוצתיות, וליישם את התכנית אותה ייצר בשלב ההכנה המקדימה.

התכנים הנלמדים במסגרת לימודי תעודה מקצועיים להכשרת מדריכי טיולים בחו”ל

במסגרת לימודי תעודה שמכשירים את התלמיד לעסוק בהוראת, הדרכה וליווי של קבוצות לחוץ לארץ במסגרת טיולים מאורגנים ומשלחות, יקבל התלמיד רקע תיאורטי מקיף שמטרתו להכשיר אותו בצורה מקיפה ומלאה לעבודתו בתחום. הלימודים נחלקים לשני חלקים עיקריים, כאשר הראשון הוא החלק התיאורטי הקשור למסלולי הטיול וליעדים אליהם הוא הולך לקחת את הקבוצות, והשני קשור להיבטים טכניים של הטיול עליהם יהיה המדריך אחראי כמוביל הקבוצה.

לימודים תיאורטיים הקשורים לידע עיוני הנוגע למרכיבי הטיול עצמו:

 • לימודי דתות הכוללים לימודי יהדות מעמיקים בדגש על יהדות אירופה והגולה, לימודי נצרות, איסלאם, דתות וכתות אחרות
 • לימודי היסטוריה ספציפיים בהתאמה ליעדים בהם המדריך הולך להתמחות
 • לימודי תיירות כלליים
 • לימודים הנוגעים למסלולי לימוד ספציפיים וייעודיים לאיזורים נבחרים בעולם

הובלת קבוצה וניהול טיול:

 • שיטות הדרכה
 • בניית עזרים
 • יכולות ניווט
 • היבטים בטחוניים הקשורים להובלת קבוצת ישראלים לחו”ל
 • היבטים משפטיים
 • ניהול מסלולי טיול
 • תכנון לוחות זמנים
 • תכנון וניהול כלכלי של קבוצות מטיילים לחו”ל
 • תקשורת בינאישית
 • שיטות הדרכה
 • עזרה ראשונה
 • התנהלות במוסדות הלנה והסעדה

בחירת אזור התמחות ספציפי

לכל מדריך טיולים יש את אזור ההתמחות הספציפי בו הוא שולט ומתמחה. אין זה אומר שהוא יוציא קבוצות אך ורק לאזור התמחות זה, אך מה שבטוח הוא שזה אזור הנוחות שלו, האזור אותו הוא מעדיף על פני השאר, האזור אותו הוא מכיר כמו את כף ידו, אזור שהוא יכול לשלוף בו הדרכות מהמותן, ללא צורך בהכנה מוקדמת. בדרך כלל, אזור ההתמחות של המדריך הטרי שסיים את לימודיו בתחום יהיה אותו אזור בו הוא ביצע את פרויקט הגמר שלו ואת ההתמחות המעשית, אך טענה זו אינה מחייבת כלל וכלל.

לבחירת אזור ההתמחות הספציפי יש השלכות מקצועיות על עתידו המקצועי של המדריך הטרי, ולכן היא צריכה להיעשות בצורה מוקפדת ומחושבת היטב. בנוגע לבחירת אזור ההתמחות והאזור בו התלמיד יבצע את ההכשרה המעשית ואת פרויקט הגמר שלו, רבים נוטים לחשוב שכדאי מאוד דוקא לבחור את האיזור המוכר יותר לתלמיד, האיזור בו הוא מרגיש יותר בנוח ושולט בתחום הלימודים ובהדרכות השונות. בניגוד למה שרבים חושבים, ההכשרה המעשית ופרויקט הגמר אמורים להביא לתלמיד ביטחון בתחום לא ידוע ולא מוכר, ולכן דווקא כדאי לבחור אזור שונה לחלוטין מאזור הנוחות של התלמיד. הסיבה לכך היא שהכשרה מעשית באזור חדש ולא ידוע מספקת לתלמיד לא רק ידע מעשי ותיאורטי לגבי האזור הנלמד, אלא גם את הכלים והאפשרות לביצוע מחקר אישי ופרטני לגבי אזורים נוספים במהלך הקריירה המקצועית שלו, כמו שאומרים, קשה באימונים קל בקרב.

מה קורה בסוף הלימודים

בסופם של לימודי תעודה יקבל המדריך תעודת מדריך טיולים איתה יוכל להתקבל לעבודה בחברות שונות המציעות שירותי טיול מאורגנים לקבוצות ויחידים ליציאה לחו”ל. התעודה, במידה ומגיעה ממקור המוסמך כמקור בינלאומי מאפשרת למדריך שסיים את לימודיו להתקבל לקבוצות הדרכה בינלאומיות ולהדריך טיולים בחוץ לארץ במסגרת עבודה בחברות שמקורן לאו דוקא בישראל. מכיוון שהמטרה הכללית של לימודי תעודה בתחום זה היא להכשיר את המסיימים להדרכה וליווי של קבוצות היוצאות לחו”ל בתור אמצעי פרנסה, חלק ממוסדות הלימודים מציעים לתלמידיהם עזרה מקיפה במציאת תעסוקה בתחום, ועוזרות להם להגיש את קורות החיים המתאימים לחברות המתאימות, ולעבור את ראיון העבודה הראשוני. במקרים אחרים, חברות ההכשרה מעסיקות את המצטיינים של תכנית הלימודים בתור מדריכים ועוזרי הוראה בקורס עצמו.

טיפים ועצות למציאת תעסוקה בתחום

אין ספק שהלימודים עצמם הינם לא פשוטים, אך מה שבטוח הוא שקבלה לעבודה בתחום יכולה להיות מורכבת עוד יותר. כאשר אתם נרשמים לתכנית לימודי תעודה שתכשיר אתכם להיות מדריכי טיולים מקצועיים לקבוצות ויחידים היוצאים לחוץ לארץ, כדאי מאוד לבדוק מבעוד מועד מהן אפשרויות התעסוקה שמציעה החברה שמספקת לכם את ההכשרה. בנוסף, כדאי מאוד לבדוק את האופן בו חברת ההכשרה מסייעת למסיימי הלימודים למצוא עבודה בתחום בסוף תכנית הלימודים, מכיוון שהקשרים העסקיים והאישיים שיש לחברת ההכשרה בה תלמדו את המקצוע יכולים להשפיע רבות על האופן בו תיישמו אותו במהלך הקריירה המקצועית שלכם.

כדי לוודא שאתם עושים את הבחירה הנכונה לגבי עתידכם המקצועי, כדאי מאוד להתיעץ עם איש מקצוע שידע לכוון אתכם בתחום התעסוקה. אף על פי שזה הרגע סיימתם לימודי תעודה קשים ומפרכים שהקנו לכם תעודה מקצועית להדרכת טיולים בחו”ל, אין זה אומר שאתם מומחי תעסוקה ושתדעו לכוון את עצמכם למקום העבודה נכון ביותר עבורכם. יש כאלה שיעדיפו לעבוד בחברה גדולה, ויש כאלה שחברה קטנה תהיה העדיפות הגבוהה שלהם. אחרים יעדיפו לפתוח חברה עצמאית או להציע את שירותיהם לחברות זרות שמקורן במדינות אחרות לצורך מעבר דירה ומגורים אל מעבר לים. ההתייעצות עם איש מקצוע היא חיובית ומקלה על מסיים הלימודים הטרי שיכול להיות מבולבל ואובד עצות עם ניסיונות כניסתו הראשוניים לשוק התעסוקה.

כשאתם מחפשים את החברה הנכונה ביותר לעבוד בה, אתם לא צריכים ללכת דווקא על השמות הכי גדולים, ועל החברות המפורסמות ביותר. בתור מתחילים ללא ניסיון רב, אתם יכולים להיות בטוחים שדוקא החברות הקטנות הן אלה שיכולות להוביל אתכם בדרך הבטוחה אל ההצלחה. החברות הגדולות שליוו עשרות אם לא מאות מדריכי טיולים מדופלמים מתחילת דרכם ועד לנקודה בה הם נמצאים כיום, מתייחסות למדריכי טיולים שזה עתה סיימו לימודי תעודה בתחום בתור בשר טרי וטירונים, דבר שבא לידי ביטוי בדרך כלל ביחס, וגם במשכורת. חברות קטנות לעומת זאת, שמחות לקבל לשורותיהן עובדים חדשים, בעלי מוטיבציה וחדורי מטרה שמעוניינים להתקדם בקריירה המקצועית שלהם ולצבור ניסיון.

לסיכום, לימודי תעודה בתחום של הדרכת טיולים בחו”ל הם לימודים מקצועיים, מפרכים ולא פשוטים הכוללים מרכיבים רבים. על התלמיד לסיים 12 שנות לימוד ולהציג תעודת בגרות בשלב הקבלה ללימודים, וזאת בנוסף למעבר של ראיון קבלה אישי שמטרתו סינון ומיון של מועמדים שאינם מתאימים לעמוד באחריות הגדולה של הובלת קבוצה לחו”ל. במקרים בהם רמת האנגלית של המועמד ללימודים לא גבוהה במיוחד, לימודי אנגלית יהיו פתרון מומלץ עבורו, פתרון שיעלה את סיכויי הקבלה שלו ללימודים בתחום ולעבודה בסיומם. לימודים אלה מתאימים לאנשים כריזמטיים, בעלי ביטחון שיודעים להוביל קבוצות ולא פוחדים לקחת אחריות על עצמם ועל אחרים, גם כשמדובר בסביבה זרה. הלימודים עצמם כוללים חלק תיאורטי שמקנה ידע עיוני בנושאי הדרכת קבוצות ובנושאים ספציפיים הנוגעים ישירות למסלולי הטיול אליהם המדריך עתיד להוציא קבוצות. בנוסף לידע התיאורטי, הלימודים כוללים חלק מעשי של פרויקט גמר, בו ידרש התלמיד לכתוב תיק טיול וליישם את החומר התיאורטי הנלמד בשיעורים. כחלק מפרויקט הגמר, יסע התלמיד לחו”ל ויתלווה לקבוצה ולמדריך טיולים ותיק. במסגרת נסיעתו זו יתנסה התלמיד בהדרכה של קבוצה ממשית בחוץ לארץ, ויצבור את הניסיון הדרוש לו לשם ביצוע עבודתו בתור מדריך טיולים ותיק. לאחר סיום הלימודים, יקבל התלמיד המסיים את לימודיו תעודת מדריך טיולים המאפשרת לו לעבוד בתור מדריך טיולים בחברות המציעות את שירותיהן לציבור הרחב.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם