• תַפרִיט
  • תַפרִיט

כמה בלוני גז צריך לטיול תרמילאות?

דף הבית » כמה בלוני גז צריך לטיול תרמילאות?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

לטיול קצרצר לאורך סוף השבוע, מיכל גז קטן של 100 גרם יספיק למלא את צרכיך. אספר לכם בכלליות מהו חוק האצבע לכמות הגז שצריך לפני שניכנס לעומק העניין: החישוב צריך להיות כמות גז אשר מספיקה להרתחת ליטר מים אחד פר בן אדם, פר ארוחה. זה נשמע מסובך אבל המשיכו לקרוא בשביל להבין יותר.

בסופו של יום צעידה מעייף, כשאתה תשוש, מזיעה ורעב, הפתרון היחידי היא ארוחה חמה וטעימה שבישלת במו ידייך על הגזיה, כמובן שזה בהנחה ולא סיימת את כל מיכל הגז יום קודם לכן.

המחשבה על האופציה שהגז יגמר באמצע, ולא נזכה לארוחת ערב מפנקת או גרוע מכך, נאלץ לוותר על הקפה של הבוקר, גורמת למטיילים רבים להביא איתם כמות גז גדולה והבעיה העיקרית בכך היא המשקל הנוסף שאתה סוחב ללא שום צורך.

ומנגד, אם אתה תרמילאי מחושב ואחראי, שמבין את ההשלכות של משקל עודף או חוסר בגז, דע שיש אפשרות לחישוב כמות הגז הנדרשת לטיול שלך תוך התחשבות בכמות האנשים ובכמות הארוחות שתצטרך לבשל.

על מנת לחשב את כמות הגז הנדרשת, נעבור ביחד על כמה חוקים בסיסיים.

  1. תכנן את הארוחות: המטרה היא להבין כמה מים אתה הולך להרתיח במשך הטיול, כמובן שהכנס את כמות נגלות הקפה השחור שתעשה לחברה על הדרך.
  2. בסס את כמות צריכת הגז שלך על סמך הארוחות: כאן נכנסת המתמטיקה לחישוב כמות הגז הנדרשת על פי יכולות ההרתחה של הגזיה שלך.
  3. תהיה מוכן להתאים את עצמך מבחינת כמות הגז לחריגה מהתוכנית: אף תוכנית אינה מושלמת, מספיק שבאחד הערבים תהיה רוח חזקה וצריכת הגז עולה במיידית.

 

תכנן את הארוחות

 לאור העובדה שרוב הארוחות יתבססו על מים רותחים (מנות שטח ייעודיות, אורז, פסטה, שיבולת שעולת, קפה ותה), הצעד הראשון יהיה להעריך את כמות המים אותם תרצה להרתיח.

 

תוכנית הערכה זריזה: במידה ואין לך מספיק מוטיבציה או שאין ברשותך זמן לעשות את החישובים לך לפי כלל מנחה אחד: ליטר אחד של מים פר בן אדם פר ארוחה. ברגע שיהיה לך את המספר הזה, תשתמש במידע של היצרן לגבי זמן רתיחת המים באמצעות הגזיה על מנת להגיע למספר בלוני הגז הנדרש. אני אציין שלטעמי תכנון הטיול זו עבודה חשובה שמשתלמת בסוף.

הכן תוכנית פעולה מפורטת: אתה הולך לבשל גם ארוחות צהרים או להסתפק באוכל קר? במידה ויש לך מנת שטח ייעודית ועליה מצוין כי יש כמות מספקת לשני אנשים, האם באמת תהיה מסופק מבישול לפי החישוב שלהם או שאתם אנשים בעלי תיאבון גדול ותכפילו כמויות? תצטרך לאדות חלק מהאוכל במקום להרתיח? אתה מטייל במקומות קרים? תצטרך להרתיח שלג על מנת להסב אותו למי שתייה? כל אלה הם משתנים שיש לקחת בחשבון וחשוב מאוד להיות מסודרים ומתוכננים. הדרך הכי פשוטה לעקוב אחר המידע הזה היא ליצור טבלה מסודרת ובה כל המידע.

 

יום בשבוע

ארוחה

אוכל

כמות מים

שישי

ערב

מנת שטח ייעודית

0.5 ליטר מים

שבת

בוקר

שיבולת שועל

קפה

 

0.5 ליטר

0.25 ליטר

 

צהריים

אוכל קר

 

 

ערב

מנת שטח ייעודית

0.5 ליטר

ראשון

בוקר

שיבולת שועל

קפה

0.5 ליטר

0.25 ליטר

 

צהריים

אוכל קר

 

סה”כ

 

 

2.5 ליטר

 

איך לחשב את צריכת הגז?

לאחר שחישבת את כמות המים הנדרשת להרתחה במהלך כל הטיול, בדוק על פי עלון היצרן את המידע הבא:

זמן רתיחה: תוך כמה זמן הגזיה מביאה מים לרתיחה בתנאים אידיאלים: לדוגמא, 3 דקות ו-30 שניות לליטר מים.

זמן שריפה: כמה זמן מסוגלת הגזיה לעבוד על מיכל גז מסוים, לדוגמא: 60 דקות על מיכל של 230 גרם. (שימו לב שיש גזיות שמציינות את הכמות באונקיות לכן אולי תצטרכו לעשות המרה פשוטה באינטרנט ליחידת המדידה)

עוד דרך לגלות את יכולות הגזיה: במידה ואינך מצליח למצוא את הוראות היצרן אפשר לעשות מבחן קצרצר וקליל בבית ולקבל את אותם הנתונים. התחילו בשקילת בלון הגז שלכם, לאחר מכן קחו ליטר מים והביאו אותו לרתיחה. השתמשו בשעון עצר על מנת לראות כמה זמן לוקח לגזיה שלכם להביא ליטר מים לרתיחה. בסוף תהליך הרתיחה, נתקו את מיכל הגז ושקלו אותו שוב. עכשיו יש לך את הזמן שנדרש על מנת להרתיח ליטר מים ואת משקל הגז שהשתמשנו בו במהלך ההרתחה. אם לדוגמא יש לכם מיכל גז של 100 גרם, הרתחתם ליטר מים במשך 5 דקות ולאחר מכן מיכל הגז שלכם שקל 90 גרם. אז הראה לכם התוצאות, כאשר לגזיה לוקח 5 דקות להרתחת ליטר מים, עם מיכל של 100 גרם ניתן להרתיח מים במשך 50 דקות עד לריקון המיכל.

ועכשיו למתמטיקה

ברגע שאתה יודע כמה מים תצטרך להרתיח במהלך הטיול או את זמני הבישול המדויקים של האוכל (אורז פסטה וכו’) הכפל את זה בכמות הזמן שלוקח לגזיה להגיע לרתיחה, על ידי כך תקבל את הזמן המדויק שהגזיה הולכת לעבוד במהלך הטיול.

לדוגמא: 2.5 ליטר (כל המים שצריך) כפול 3.3 דקות = 8 דקות ו-45 שניות (זמן רתיחה כולל שיידרש בזמן הטיול)

שימו לב: במידה ואתם מבשלים אורז\פסטה, חשבו את זמן הבישול הכולל שלהם לפני היציאה לטיול לדוגמא: אם באחת הארוחות היינו מבשלים בנוסף כוס אורז במשך 20 דקות, הזמן הכולל היה עולה ל 28:45 דקות.

לאחר מכן חשב כמה אחוזים ממיכל הגז יהיה בשימוש במהלך הטיול.

לדוגמא: 8:45 דקות (זמן הרתיחה הכוללת) לחלק ל-50 דקות (זמן השריפה של המיכל שלנו) = 15% ממיכל הגז.

לאחר מכן חשב את האחוזים במטרה להבין כמה גרם של גז תצטרך במהלך הטיול.

לדוגמא: 15% כפול 230 גרם (כמות הגז במיכל) = 35 גרם.

אז בואו שניה נסכם את כל החישובים. על מנת להרתיח 2.5 ליטר מים במהלך הטיול, אתם תזדקקו ל-35 גרם של גז, זה בערך שליש ממיכל הגז הכי קטן (100 גרם), מה שמשאיר לך כמות גז נוספת למקרה של תנאים קשים יותר.

איך אני יודע כמה גז נשאר במיכל המשומש שלי?

לכולנו יש איזה מיכל גז שכבר השתמשנו בו כמה פעמים ואין לנו מושג מה מצבו, בדיוק בשביל זה ההכנתי לכם את שיטת הבדיקה הבאה: שיטה זו מהירה וקלילה וכל מה שאתם צריכים הוא את המיכל החצי משומש שלכם ומיכל ריק לגמרי אך חשוב שיהיו באותו הגודל. בשביל הדוגמא, נבצע את החישובים על מיכל גז המכיל 100 גרם גז. ניקח את המיכל הריק ונשקול אותו, המשקל שנקבל יהיה המשקל של חומרי המיכל עצמו ללא הגז, לאחר מכן נשקל את המיכל החצי משומש שלנו. ההבדל בין המשקלים יהיה כמות הגז בגרמים שנשארו לנו. לדוגמא: אם המיכל הריק שקל 70 גרם והמיכל החצי משומש שקל 150 גרם, אפשר לראות שנשאר לנו 80 גרם גז לשימוש בתוך המיכל אשר מהווים שלוש רבעים מכמות המיכל המלא.

 

משתנים המשפיעים על צריכת הגז

קשה למדוד בצורה מדויקת משתנים נוספים כמו רוח, שהות בגבהים, טמפרטורה וכו’, אבל בהחלט אפשר לקחת כמה מהמשתנים הבאים בחשבון ולהצטייד בהתאם:

טמפרטורה: במידה והטמפרטורה נמוכה, לרוב גם טמפרטורת המים ההתחלתית שאתם רוצים להביא לרתיחה תהיה נמוכה יותר מהרגיל. לכן אני ממליץ לקחת בחשבון כמה דקות אקסטרה לכל רתיחה בתנאי מזג אוויר כאלה.

בישול ארוך: במידה ואתם מתכננים לבשל פסטה, אורז או כל מאכל שדורש בישול מעבר להרתחה, נסו להעריך כמה שיותר במדויק את זמן הבישול ולהביא זאת בחשבון.

רוח: רוח היא אחת מהגורמים העיקריים לצריכת יתר של גז, במידה ואתם צפויים לשהות במקום עם רוח, הייתי ממליץ לחשב את כמות הגז ככפולה במקומות בהם יש רוח, זאת בשל העובדה שהרוח מעיפה עד מחצית מהחום הנפלט מהגזיה.

גובה: נקודת הרתיחה של נוזל מושפעת מהלחץ האטמוספרי בו היא שוהה. ככל שאנחנו שוהים במקום גבוהה יותר, כך לחץ האוויר יורד ואיתו נקודת הרתיחה של המים, משמע המים ירתחו מהר יותר בגבהים.

למרות שהמים ירתחו מהר יותר, במידה ואתם מבשלים אוכל, המצב עלול להיות הפוך. עקב הלחץ הנמוך, למוצרי המזון ייקח יותר זמן לספוג את הנוזלים ובכך יאריך את זמן הבישול. לפני יצרני הגזיות, בערך כל 3000 מטר זמן הבישול מכפיל את עצמו.

לחץ האוויר הנמוך עלול גם הוא להשפיע על ביצועי הגזיה, אך כיום קיימים כמה דגמים המיועדים לעבודה אזורים גבוהים.

טיפים לשיפור ביצועי הגזיה

לא משנה לאן אתה הולך, לכמה זמן את הולך, או מה אתה מתכנן לעשות עם הגזיה. יש כמה טיפים קלים ליישום שישפרו פלאים את ביצועי הגזיה ויעזרו לך לשמור עליה.

  • הכן מראש את כל הדברים הנדרשים לבישול הארוחה והמנע מזמן מיותר בו הגזיה פועלת ללא כל שימוש.
  • הרתח מים כאשר הסיר מכוסה, פעולה זאת תצמצם משמעותית את הזמן שנדרש לגזיה להרתיח מים
  • השתדל להשתמש בגזיה כשהיא בשלושת הרבעים מהכוח שלה, אם תשמש בכל הכוח של הגזיה המים אולי ירתחו מהר יותר, אך חלק מהחום לא יהיה מנוצל כראוי ובעצם אתה תבזבז את מיכל הגז שלך שלא לצורך.
  • השתמש במגן רוח. שילוב של מגן רוח בזמן ההרתחה יעשה הבדל עצום, נכון שזה יוסיף לך כמה גרמים לתיק הגב אך אני מבטיח שזה יחסוך לך סחיבת מכלי גז ספייר וגם יחסוך לך כמה שקלים על הדרך. שימו לב: ישנן גזיות העובדות על חומר בערה נוזלי והן זקוקות ליכולת בריחת החום של האש לכן יש להשתמש במגן רוח ייעודי.
  • למד להכיר את הגזיה והציוד שלך לעומק, אם תשלוט בציוד תוכל להיות מדויק מאוד במה אתה מכניס לתרמיל הגב שלך.

 השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.