• תַפרִיט
  • תַפרִיט

כנסיית העלייה

דף הבית » כנסיית העלייה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: < 1 דקה
כתב וערך: זאב בן אריה
כנסיית העלייה היא מבנה צלבני בתוך שרידי מבנה גדול יותר ביזנטי, שהיום הוא רוב השנה מסגד ורק בחגים הנוצריים הופך לכנסייה לזמן קצר, ובמיוחד ביום המציין את העלייה לשמיים. הו אז באים כל העדות השונות ולכל אחת מהם יש מקום משלה בחצר.
כנסיית העליה היא המקום שממנו עלה ישו לשמיים לאחר שקם לתחייה והסתובב ברחבי הארץ במשך 40 יום, בעבר גם היהודים האמינו בקדושת המקום, שממנו עלתה השכינה למרום לאחר חורבן בית המקדש. החצר המתומנת מקיפה מבנה אדיקולה מתומן גם הוא ומכוסה בכיפה, בעבר לא הייתה כיפה, אלא רק קשתות האדיקולה, וזאת מכיוון שמקום העלייה של ישו לשמיים לא ייתכן שיהיה בו גג. בתוככי המבנה יש סלע שעליו טביעת רגלו של ישו. בעמודים שמסביב לאדיקולה יש גילוף של גריפינים בכותרת, הגריפין הוא חיה אגדתית שחציה אריה וחצייה נשר, וזה מסמל, אולי, את העלייה. הקוטר של המתומן של הכנסייה הוא כקוטר של המתומן של כיפת הסלע, וכרדיוס העיגול של הרוטנדה של כנסיית הקבר.
כנסיית העלייה נמצאת בדיוק ממזרח לכנסיית הקבר, וכמעט מזרחה מכיפת הסלע. העלייה היא העלייה של השמש, כל בוקר, למרומי השמיים. בתקופה הביזנטית והמוסלמית היו דולקים בה 8 מנורות שניתן היה לראות אותם מירושלים. יש שם טביעת כף רגל אחת, נשאלה השאלה איפה השנייה? יש אומרים שהיא בסלע של כיפת הסלע. המוסלמים גם מאמינים בעלייתו של ישו לשמיים, ליד כיפת הסלע בהר הבית יש מבנה קטן עם כיפה הנקרא קובת אל מירג, הוא משכפל את קפלת העלייה, רבות מהכותרות כמעט זהות.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם