כנסיית העלייה

כנסיית העלייה היא מבנה צלבני בתוך שרידי מבנה גדול יותר ביזנטי, שהיום הוא רוב השנה מסגד ורק בחגים הנוצריים הופך לכנסייה לזמן קצר, ובמיוחד ביום המציין את העלייה לשמיים. הו אז באים כל העדות השונות ולכל אחת מהם יש מקום משלה בחצר.
כנסיית העליה היא המקום שממנו עלה ישו לשמיים לאחר שקם לתחייה והסתובב ברחבי הארץ במשך 40 יום, בעבר גם היהודים האמינו בקדושת המקום, שממנו עלתה השכינה למרום לאחר חורבן בית המקדש. החצר המתומנת מקיפה מבנה אדיקולה מתומן גם הוא ומכוסה בכיפה, בעבר לא הייתה כיפה, אלא רק קשתות האדיקולה, וזאת מכיוון שמקום העלייה של ישו לשמיים לא ייתכן שיהיה בו גג. בתוככי המבנה יש סלע שעליו טביעת רגלו של ישו. בעמודים שמסביב לאדיקולה יש גילוף של גריפינים בכותרת, הגריפין הוא חיה אגדתית שחציה אריה וחצייה נשר, וזה מסמל, אולי, את העלייה. הקוטר של המתומן של הכנסייה הוא כקוטר של המתומן של כיפת הסלע, וכרדיוס העיגול של הרוטנדה של כנסיית הקבר.
כנסיית העלייה נמצאת בדיוק ממזרח לכנסיית הקבר, וכמעט מזרחה מכיפת הסלע. העלייה היא העלייה של השמש, כל בוקר, למרומי השמיים. בתקופה הביזנטית והמוסלמית היו דולקים בה 8 מנורות שניתן היה לראות אותם מירושלים. יש שם טביעת כף רגל אחת, נשאלה השאלה איפה השנייה? יש אומרים שהיא בסלע של כיפת הסלע. המוסלמים גם מאמינים בעלייתו של ישו לשמיים, ליד כיפת הסלע בהר הבית יש מבנה קטן עם כיפה הנקרא קובת אל מירג, הוא משכפל את קפלת העלייה, רבות מהכותרות כמעט זהות.
לקריאת מאמר מקיף על הר הזיתים ומסורות גאולה הקשורות אליו:   לחצו כאן

כתב וערך: זאב בן אריה

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים מקומות קדושים לנוצרים בישראל ירושלים, כנסיית העלייה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות