לאוס, מועד ב

מסלול טיול בלאוס

מהארץ לאיסטנבול עם "טורקיש איר ליין " ומשם לבנגקוק, טיסה  פנימית לאדון טאני שבחבל איסאן ( צפון מזרח תאילנד )ומשם דרך מעבר הגבול בגשר הידידות לווינטיין בירת לאוס , משם לואנג וייאנג, לואנגפרובנג , מואנג -נוי ,חזרה ללואנגפרובנג, טיסה עם  "לאו איר ליין " לצ'יאנג מאי – תאילנד,פאי , חזרה לצ'יאנג מאי, קנצ'נבורי ובנקוק.

הטיסה עם התורכים  הייתה נוחה ונעימה גם אם ארוכה במקצת , את זמן הטיסה מבלים בשינה או במשחקי מחשב על מסך מגע אישי שמולך , חוויה ראויה לציון – מעבר לילי מעל טהרן .

עם ההגעה לבנקוק אני ממהר לנמל טיסות הפנים ולשמחתי משיג טיסה לאדון טאני (2100 באט ) היוצאת תוך שעתיים (טיפים : ראשית עדיף להזמין טיסה מראש ושנית בנמלי התעופה בתאילנד אימצו את התקנות האירופאיות בנושא נוזלים וקרמים למיניהם ) .

הטיסה הפעם קצרה ובסיומה אני נוחת בשדה התעופה הקטן באדון טאני , מונית מקפיצה אותי למלון- Charoen Hotel שהתברר  כבחירה מעולה אחרי הטיסות הארוכות שעברתי ,חדר מרווח,מיטה נוחה ו צלחת פירות ותרמוס קפה/תה מקדמים פנייך .

מנוחה קצרה ואני יוצא "להריח את העיר" – יולי-אוגוסט אינם העונה המתויירת וכמעט מידי יום תופס אותך גשם  (אם כי לא מעיק ) , למזלי הגשם תופס אותי בכניסה לקניון גדול בן מס' קומות, מסתובב מתרשם ואפילו מצטייד בסים מקומי לסוללרי .

למחרת אני משכים קום לא.בוקר  מעולה במלון ,יוצא לטייל בעיר הנראית ממבט ראשון מוזנחת למדי ואני מחליט שלא להשאר יום נוסף אלא להמשיך לווינטיין  בירת לאוס.

תחנת האוטובוס  די קרובה למלון  והנסיעה לגבול (40 באט ) מביאה אותך בנוחות יחסית  לגשר הידידות .

בהליך מהיר מוציאים ויזה (31 $ – יש להצטייד בתמונת פספורט)  ועוברים בזריזות הגבול למונית המעבירה אותך לווינטיין (300 באט- מומלץ לחפש שותפים).

מתחילים להתרגל לעובדה שבלאוס 2 מטבעות סחירים  הקיפ המקומי ששערו ביולי 2008  כ-8,600 קיפ לדולר והבאט התאילנדי ) הסחיר בכל מקום  (מומלץ כמובן להצטייד בכסף מקומי מאחר וחישובי השער בבאטים תמיד יעוגלו לרעתך ) .

לאוס

ווינטיין-העיר גדולה וקצת יותר מטופחת מאדון טאני ( לא חוכמה גדולה ) אבל עדין לא "מזמינה " ובוודאי שאינה משדרת הרגשת עיר בירה , ואני המחכה בכיליון עיניים לטבע ,לנופים ולאוכלוסיה מקומית מזמין לי נסיעה למחרת לואנג ויאנג  ובינתיים נהנים מסייר במקדש   WAT  SISAKET (המקדש העתיק ביותר בבירה ובו "מחסן " עם אלפי פסלי בודהה שבורים שנתגלו באזור אחרי הפצצות מלחמת ויטנאם ) , בשער הנצחון ( שרק בדיעבד נודע לי שניתן לטפס עליו מאחור לנק' תצפית יפה על העיר והמקונג) .

מיקומו של הגסט האוס  נוח ונגיש לכל האתרים כשעל גדות המקונג עשרות מסעדות ודוכני פרי ואוכל .

ואנג וייאנג – הגסטהאוס (שלא קיבל ציון מיוחד) כלל א.בוקר וכך התוודענו אל הבאגט המפורסם – זכר לקולניליזים הצרפתי ,טיול קצר בעיר ואח'כ עולים על הסעה לואנג וייאנג (160 ק'מ מוינטיין כשלוש וחצי שעות ).

צריך להודות שהרגשות היו מעורבים , מחד הכל דופק כמו שעון,אין צורך ב"תוכניות מגירה " שנשלפו לא אחת בטיול הקודם , והקצב הנינוח פיצה על הטיסות הארוכות  ,אבל מאידך   איפה החלום ? איפה הכיף ? בקצב הזה היעדים יגמרו מהר מידי .

אבל מהר מאוד השתנתה  ההרגשה , יוצאים מהעיר  בוואן VIP עם עוד 10 תיירים,כולם צעירים ( כשאני הישראלי היחיד ) , במהרה משתנים הנופים ואני,הסקרן, עם פרצוף צמוד לחלון נהנה מכל רגע , הנוף הירוק שולט בכל השטח  ומהר מאוד מגלים שהכל אבל הכל ירוק כמעט לא רואים אדמה חשופה , אין צמחיה צהובה וחסרת מים ( נו לא פלא , זרזיפים תופסים אותנו כמעט כל הזמן ) , מידי פעם עוברים כפר קטן ,כולם אגב,בנויים באותה מתכונת – הבתים,בד'כ בקתות עץ על כולנסאות , בצמוד לכביש הראשי מרווחים אחד מהשני  מאחוריהם חלקות יער  ובצדדים שדות אורז.

הנהרות אותם אנו חוצים (מתנקזים למקונג )  כולם שוצפים וצבעם חום חזק .

לפתע מזדמנת לנו "חוויה "  – מגיעים לכפר ומגלים שהדרך מוצפת כולה , הנהר עלה על גדותיו וגובה המים כמה עשרות ס'מ , הואן שלנו לא יכול לעבור ומנגד כל הכפר מחוץ לבתים, חלקם עם סירות עץ ארוכות  מעבירים אנשים ואופנועים את הדרך .

VAN גדול נוסף מגיע גם הוא ורכבנו נקשר בחבל לאחוריו ואנו צולחים את הנהר השוצף .

הדרך הופכת למפותלת יותר ויותר  ואחרי כשעה וחצי עוצרים להפסקה ב קיוסק/מסעדה/מכולת/דוכן כשכל הסחורה פרוסה על מדפים , מיני מאפה שאינם מוכרים לי קורצים לי – דווקא היו טעימים .

בסופו של דבר מגיעים לואנג ויאנג  וכמיטב המסורת  תחנת ההורדה ממש בפתח גסט האוס (VilaMalany) .

מנוחה קצרה  וסיור  הכרות בעירה , רחוב ראשי אחד ארוך ובו מסעדות ,חנויות אינטרנט ,ודוכנים  ומהרחוב התפצלויות לרחובות קטנים ובתי העיירה .

את המסעדות פחות אהבתי , רובן בסגנון מרבצי שכיבה לצפיה  בטלוויזיה כשעשרות צעירים שרועים , אוכלים צופים  בטלוויזיה ומידי פעם פורצים ברעמי צחוק .

אבל הטבע המתגלה לפני מדהים  הנהר nam song גועש שוצף בזרם חום עכור  והרס גשרים וגזעי עצים מעיד על כמויות המשקעים האחרונות , מאחורין מתנשאים  הרים גבוהים וחדים ( פעילות קארסטית ענפה) המוקפים בשכבת עננים  והכל מסביב ירוק להדהים .

הגשם תופס אותי על שפת הנהר  ואני פונה למסתור במרפסת הבית הקרוב  ומייד מהווה אטרקציה  לילדי הבית  כך שאני נהנה מכל רגע .

יום למחרת יועד לטיול במערות (cave)  הרבות שבאזור  ולסביבה כפרית אוטנטית ופחות תיירותית , ערב קודם הצלחתי להשיג מפה טובה של האזור (בחנות הספרים היחידה שבעיירה ) , ואחרי המרת כספים בבנק ( החלפנים הפרטיים מציעים שער חליפין נמוך יותר ) , אני שוכר אופנים ( יש כמובן אופציה לקטנוע ) חוצה את הנהר ועולה על דרך עפר טובה כשלצידה עמודי חשמל ממוספרים  המקלים על ההתמצאות במפה .

היעד העיקרי מערת Poukhon ולידה לגונה מקסימה ביופיה  בדרך  חולפים על עוד מספר מערות ומסלולים עליהם ויתרתי  מקוצר זמן , שדות האורז הרבים מוצפים ומעובדים  וכמובן מענינים לצפייה , המקומיים החולפים על פנינו מתניידים בכל כלי תחבורה אפשרי  אופנוע , אופניים , טוקטוק-מריצה עם מנוע של מכסחת דשא  וכד' )  והתיירים רובם צועדים רגלית וחלקם באופניים וקטנועים .

שלט ההכוונה למערה מעורר אופטימיות – המרחק למטרה כ- 250 מטר – אבל מהר מאוד מסתבר שמדובר בטיפוס תלול מאוד , כמעט אנכי  ( אם כי הדרך בהחלט מוסדרת עם מעקות ומדרגות באיזורים הנחוצים .

מיוזע  ומתנשף אני מגיע בסופו של דבר  לפתח המערה מוקף בנוף מדהים , המערה ענקית  וחיצים על גבי הסלע מכווינים המסלול ( כמובן שיש  להצטייד בפנס טוב ! ) מסביב נטיפים סלעים ולפתע מחזה מדהים – בתוך המערה ממולי אולם ענקי חלקו נטיפים ובמרכזו בימת ענק ועליה אפריון מוזהב ופסל בודהה ) – פשוט אסור לפספס .

יום קייאקים – ( להרשם יום קודם ) יום עמוס ומעניין המשלב סיור בטבע , בכפרים , מערה מרשימה  וכמובן שייט של כ- 20 ק'מ בקייאק   אותו מומלץ לסיים  כמובן במסאג' מפנק .

( ואנא הקפידו בקיאק על חגורות הצלה וקסדה –  בדיוק באותם ימים נהרג צעיר ישראלי  שלא הקפיד על כך )

 

ואנג וויאנג – לואנג פרובאנג ( Luang Prabang      Vang Vieng )

אחרי יומיים וחצי בואנג ויאנג  אני פונה ליעד הבא – לואנגפרובאנג – הבירה הקדומה של לאוס ובירת מחוז הצפון כיום . המרחק כ- 240 ק'מ  למעלה מ7 שעות נסיעה  ( ופה המקום להזכיר שהדרכים הנ'ל טובות , שירותי ההסעה לתיירים זמינים ונוחים ) , הנוף מדהים ביותר  – רגע אחד אתה  בעמק מוקף יערות, שדות אורז מעובדים וברגע השני אתה עולה ומטפס לראשי ההרים  כשעננים מקיפים אותך והעמקים שזה עתה עברת  מתחתיך כעל כף ידך .

לקראת אחה'צ מגיעים ליעד ואני בוחר בגסט האוס Jaliya ( מסודר נקי, לבקש  חדר בגן ולא זה הפונה לרחוב )  פונים  "לטעום " מהעיר ופה המקום לציין שהיצע האוכל בכל לאוס הוא בהחלט סביר , מחירי האוכל אינם יקרים , האינטרנט מצוי בכל פינת רחוב ( בואנג ויאנג 300 קיפ לדקה ובלואנגפרובנג 100 קיפ  – שזה כ 5 אג' לדקה ) .

התשתית התיירותית בהחלט סבירה וסוכנויות הטיול מציעות מגוון טיולים ברמות מחיר שונות .

אטרקציות בלונגפרובנג – קודם כל שוק הלילה הגדול ,היפה ,הססגוני ובעיקר בנעים לשיטוט עם מוכרות חייכניות שקטות ולא מתעלקות  עם שיקים עסיסיים מכל פרי אפשרי וכמובן מסעדות בכל הרמות והטעמים .

ובנושא שווקים כדאי להזכיר את  dalaa market הממוקם ברחוב שבין מלון ראמה לגסטהאוס JALIYA  – אומנם לא ססגוני  כמו שוק הלילה אולם בהחלט מקום נקי מסודר ולא יקר מה גם שהוא מקורה  (נוח בזמן גשם ).

יום טיול במקדשי העיר, לאורך הנהר ומומלץ לא לוותר על עלייה של כ-600 מדרגות ל –

Wat –  that chom si שעל גבעת פאוזי (mount phousi )  רצוי לבקר במקום לפנות ערב לתצפית על העיר ,האזור והשקיעה .

כמו כן טיול (הסעה מאורגנת ) למפלי kouangsi  כ-25 ק'מ מהעיר – שמורת טבע יפה עם מפלי מים אדירים , טיגרסים ודובים ( במכלאות ) .

פרידה מהצילויזציה Muang noi

עד כה נהניתי (באמת ובגדול ) ממסלול שהוא די מוכר ושחוק אבל כאמור מהנה מאוד , החלטתי להוסיף דובדבן לקצפת  ונסעתי ל – 2 לילות  ( ואן VIP  60,000 קיפ )  לכפר Muangnoi .

מתחילים ב- 4 שעות נסיעה לכפר נונג-קיו Nong Kiaow ומשם בשייט  של כשעה וחצי בסירה ארוכת חרטום  המשותפת לתיירים (על תרמיליהם) ומקומיים ( על שקיהם ,חבילות   וחיות הבית שלהם ).

השיט הינו על נהר ה NAM OU המתחבר למקונג  אולם אנו שטים נגד הזרם , עוצרים מידי פעם להורדת מקומי בכפר נידח  ובסופו של דבר  מגיעים ליעד , כפר קטן שהפך לתיירותי  ומציע הרבה שלווה ,טראקים, מערות , הצטרפות לדיג וביקור במערות ועוד ….

אה ו…שכחתי : אין בכפר חשמל  אלא גנרטורים ביתים המופסקים כשאין למקומיים פעילות .

המלצות – גסט האוס ממש מעל המזח  השייך לבעל המסעדה , יקר יחסית לאחרים (50,000 קיפ ) אבל מושקע טוב , נקי ומסודר .

(למי שזמנו בידו מומלץ להתעניין בטיולים הממשיכים צפונה !! ), לאחר יומיים של כיף חזרתי באותה דרך ( יש אפשרות לחזור מנונג-קיו ללואנגפרובנג בסירה ) ולמחרת  המראה לצ'יאנג מאי – תאילנד .

הטיסה – כשביררתי על  חברת Lao Airlines סיפרו לי בבדיחות  שאחוז הנחיתות שלה נמוך מאחוז ההמראות  אני חייב לציין שהטיסה ( מטוס  קטן   כ-80 איש ולכן כדאי להזמין מקומות מראש ) היתה נעימה , שדה התעופה קטן מאוד אבל מסודר ונעים , ארוחה סבירה ובסופו של דבר אחרי טיסה של כשעה נחתתי בצ'יאנג מאי .

לטעמי צורת ההתניידות בלאוס( למי שמעוניין לשלב בביקורו גם את צפון תאילנד)  טיסה פנימית מבנקוק לאדון טאני , מעבר יבשתי דרך גשר הידידות לוינטיין , וחזרה בטיסה לצ'יאנג מאי ( כשהאופציות האחרות הינן בעיקר שיט של יום יומיים ) הוכיחו עצמם כזולות יחסית ,  נוחות ומהירות .

( טיפ–  למיטב הבנתי כשחוזרים לתאילנד במעבר יבשתי מקבלים ויזה רק לשבועיים  ואם זה דרך נמל תעופה הויזה היא אוטומטית לחודש – כך שישנם אנשים שפשוט כדאי להם לחזור בדרך זו – אבל   כמובן בדקו זאת קודם !!! ).

 

סיכום –  לאוס משפרת את התשתית התיירותית שלה  וגם  אם היא פחות מפותחת מזו של תאילנד הרי יש בה עדיין הרבה יותר אוטנטיות , הפשטות שבה , התושבים מסבירי הפנים הופכים אותה בהחלט לתוספת מעניינת ונעימה למבקרים בתאילנד.

הטבע והנופים מדהימים ( ואני כמובן בקרתי רק בחלקה הצפוני של המדינה ) .

ממליץ בחום לשלב   אותה עם טיול בלאוס

 

לנוחותכם ריכוז המלונות/גסטהאוסים במסלול

אדון טאני -תאילנד – Charoen Hotel   –  אלף באט -ממוקם טוב בסמוך לקניון ותחנת אוטובוס – מומלץ בחום, מלון ברמה- המחיר כולל א. בוקר מעולה .

ווינטיין –  PHONEPASUTU   ממוקם טוב  בינוני באיכותו .

ואנג ויאנג – VILA MALANY   במרכז – בינוני למדי הרבה תירים (קשור להסעות )

G.H CANTELA  קיפ במרכז- בינוני – ל"חסכנים " – קחו חדר בקומה השנייה עם מרפסת .

לונגפרובאנג   JALIA  –   קיפ   ממוקם טוב    די טוב – בקשו את חדרי הגן – מולו משרדי חברת התעופה .

מואנג נוי  –  הגסטהאוס בעליה מהמזח ( פגזי מלחמה בשער )  50,000 קיפ  נוח מאוד יחסית למבחר – מומלץ

 

כתב:ירון בר

מסלולי טיול למבוגרים מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם אסיה, דרום-מזרח אסיה:, לאוס, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולים ויומני מסע מהעולם

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות