• תַפרִיט
  • תַפרִיט

לגלות את יצירות המופת הנסתרות של הריוויירה הצרפתית – כתבת CNN

דף הבית » לגלות את יצירות המופת הנסתרות של הריוויירה הצרפתית – כתבת CNN

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

בואו והצטרפו לשחקנית ודוגמנית דיאן קרוגר ולכתב CNN למסע מרתק בין אתרי האמנות הנסתרים לעין של הריוויירה הצרפתית.

באישור הפצה מיוחד של מחלקת התיירות של אתר סי.אן.אן  (CNN)

לפי חוקים ותנאי רישיון של  CNN

התרגום באחריות אתר tiulim.net


את הסיור בריוויירה הצרפתית פותחת קרוגר בקפלת מאטיס (Chapelle du Rosaire) המרהיבה, שמאטיס עצמו החשיב כאחת מיצירות המופת שלו. הקפלה נמצאת בעיירה הציורית הקטנה ואנס, השוכנת בין גבעות הריוויירה הצרפתית. את הקפלה הזו מאטיס עיצב בתור מתנה עבור נזירה, שדאגה לו לקראת סוף ימיו. בשיחה עם אחת מהנזירות הדומיניקניות שעוד חיות בקפלה, קרוגר מגלה שמאטיס עיצב את הקפלה הזו בגיל 80! יחד עם קרוגר, אנו רואים את קירות הקפלה, שעליהם מצוירים ציורים מודרניים למדי של מרים הבתולה, דומיניקוס הקדוש ותחנות הוויה דולורוזה. מאטיס צייר את כל אחת מהדמויות בהינף מקל אחד. אנו זוכים גם להצצה על תא הווידוי של הקפלה, שמעליו צייר מאטיס את ישוע הצלוב.

בסיום הסיור בקפלה, קרוגר מסכמת את החוויה עם חיוך גדול על פניה: “זה היה מדהים. ראיתי אותה בתמונות, אבל לראות אותה במציאות זה קצת שונה. באתי לפסטיבל קאן כל כך הרבה פעמים והצטלמתי לסרטים בכל הסביבה כאן, אבל מעולם לא באמת עשיתי את זה והלכתי לראות מקומות.”

הריוויירה הצרפתית סיפקה השראה עבור ציירים במשך שנים. מאטיס היה רק אחד מתוך ציירים רבים שהגיעו אל הריוויירה כדי להימלט מפריז אפופת המלחמה וכדי להתמוגג למול המראה המקסים של הים. פיקאסו ושאגאל הם רק חלק מאמנים בני המאה ה-20 שהגיעו כדי לצייר בעיירה ואנס. הם היו יושבים בחצר של מלון Colombe d’Or ויוצרים יצירות אמנות משגעות.

קרוגר לוקחת אותנו אל המלון היפהפה הזה, שהוקם על ידי פול רואו ב-1920. היום, דניאל, האישה של הנכד שלו, היא הבעלים של המלון. יחד עם קרוגר, היא עושה לנו סיור מעניין בין יצירות האמנות השונות. מקים המלון, רואו, רכש כמה ממאה הציורים שמעטרים את קירות המלון כעת, אבל רבים מהציורים ניתנו על ידי האמנים עצמם בתמורה למזון ולקורת גג. אחת מיצירות האמנות שעל הקירות היא ציור של אגרטל, שאותו צייר פיקאסו. אשתו העקשנית שכנעה אותו לתרום את הציור הזה למלון. חלק מהאורחים של המלון מגיעים בשביל האוכל, אבל אין זה פלא שחלק לא קטן מגיע כדי להתמוגג מהאמנות.

אנו יוצאים עם קרוגר מהמלון וממשיכים במורד הרחוב, שם נמצא La Fondation Marguerite et Aimé Maeght, מוזיאון לאמנות מודרנית, שהקימו סוחרי האומנות, מרגרט ואיימיי מאג, ב-1964. היום, אפשר למצוא במקום את אחד מהאוספים המרשימים ביותר של אמנות אירופאית מהמאה ה-20. קרוגר עושה איתנו סיבוב בגן היפה של המקום, שהוא למעשה מעין מבוך מעוטר בפסלים ייחודיים. אפשר רק לנסות לנחש למה התכוונו כל הפסלים.

היום, האמנים כבר אינם, והמחוז שסיפק להם כל כך הרבה השראה הפך למגרש משחקים עבור אותם אנשים שמעדיפים לרכוש יצירות אמנות מאשר לצייר אותן.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם