לטייל עם הילדים במקום ללכת לבית הספר. חשיבה שונה ואפילו…………

לטייל עם הילדים במקום בית הספר

הורות אחראית מתבטאת בדרך כלל בבית יציב, עבודה קבועה לפחות לאחד מההורים וחינוך סטנדרטי לילדים… או שאולי יש גם אפשרות אחרת? לא מעט הורים מוכנים כיום לוותר על המודל המסורתי של הורות וחינוך לילדים, ובמקום לשלוח את ילדיהם מדי בוקר עם ילקוט וארוחת עשר לבית הספר, הם שולחים את עצמם ואת הילדים לטיול חובק עולם, על חשבון בית הספר. לפניכם מספר נקודות למחשבה לקראת תכנון טיול שכזה.

 

תקופה קצובה או תאריך חזרה פתוח?

באופן מפתיע, למרות שרובנו כנראה מזדעזעים ברגע הראשון כשאנחנו שומעים על הרעיון, דווקא טיולים ארוכים מסביב לעולם יכולים לתרום מאוד לחינוכם של הילדים, ולהיות חוויה מעשירה לכל המעורבים, בין אם תחליטו לנסוע לתקופה קצובה או שתצאו לטיול ארוך באמת, ללא תאריך חזרה קבוע מראש. לפעמים דווקא למבוגרים שבחבורה יהיה קשה להשאיר מאחוריהם את השגרה שכוללת את הקפה של הבוקר, הריצות לבנק, לדואר ושאר הסידורים. אם אתם עומדים בצומת דרכים מקצועי, מעבר בין עבודות או רגע אחרי סיום לימודי עיצוב פנים, משפטים או כלכלה, זהו עיתוי מושלם לחופשה משפחתית ממושכת ומשוחררת ממגבלות שבה ההחלטה היחידה שתצטרכו לקבל מדי בוקר היא – לאן נוסעים היום?

כיצד לשמור על שגרה בטיול?

"ילדים זקוקים לשגרה" – גם אם אתם לא מסכימים לקביעה הזו, תגלו מהר מאוד שגם בטיול מסביב לעולם נוצרת מהר מאוד שגרה יומית קבועה. לילדים לא באמת משנה אם הם מתעוררים במיטה בבית בשעה קבועה, או במיטה בקרוואן ששכרתם, במוטל שבו אתם ישנים, או בשק השינה בשטח. מה שחשוב הוא להקפיד על עוגנים קבועים לאורך היום – שעת השינה והקימה, שעות הארוחות, ואפילו השעה שבה בודקים מיילים ומדברים עם סבתא בסקייפ. כשאתם מתכוננים לטיול, קחו בחשבון את כל החלקים שיוצרים את שגרת היום של הילדים בבית, ונסו ככל האפשר להתאים לכך את סדר היום בזמן הטיול, גם אם זה אומר לארוז את הכוס הספציפית שבה אחד הילדים שותה את השוקו בבוקר, או את הבובה שבלעדיה אחד מהם אינו יכול להירדם בלילה.

בית ספר מסביב לעולם

"ילדים צריכים ללכת לבית הספר" -זו כמובן קביעה שקשה לנו מאוד לערער עליה, אבל למעשה אין כל חובה לשלוח ילדים לבית הספר. החוק קובע כי ילדים צריכים ללמוד ולקבל חינוך, אבל לאו דווקא בבית ספר. חינוך ביתי (homeschooling) הוא תופעה הולכת ורווחת כיום, של הורים שבוחרים לחנך את ילדיהם מחוץ למערכת החינוך הממלכתית. אין כל הבדל בין חינוך ביתי בבית אחד, לבין חינוך ביתי ברחבי העולם. לא רק שאין הבדל, יש אפילו כמה יתרונות בולטים – הגירויים שהילדים יקבלו מהסביבה בחו"ל יהיו גדולים לאין שיעור מאלה שיהיו זמינים עבורם בבית. תוך כדי טיול הילדים בעצמם ירצו לדעת יותר על הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, הביולוגיה והתרבות של כל מקום שתגיעו אליו. עליכם ההורים מוטלת המשימה ללמוד מראש את כל המידע הרלוונטי, ולהעביר להם אותו באופן שיהיה להם ברור מצד אחד, ומהנה מצד שני. לשם כך ניתן לקחת קורסים חוויתיים בנושאים מגוונים, מקורסים להכרת השפה המקומית ועד קורסים העוסקים בתרבות, אוכל וגיאוגרפיה.

ילדים צריכים לבלות עם ילדים אחרים

עם האקסיומה הזו כנראה לא תתקשו להתמודד. בכל מקום שתגיעו אליו במהלך הטיול תוכלו למצוא ילדים נוספים – מקומיים או תיירים בדיוק כמו הילדים שלכם. היופי בילדים הוא שהם צריכים מעט מאוד כישורים מילוליים כדי לתקשר אחד עם השני, ויצליחו מהר מאוד להכיר אלה את המשחקים של אלה, גם אם אינם שולטים בשפה המקומית. המשימה שלכם היא לאתר מראש בכל מקום שתגיעו אליו אטרקציות לילדים – גני שעשועים, מוזיאונים אינטראקטיביים או בית קפה עם פינת הפעלה לילדים. ברגע שתגיעו לשם, הילדים יעשו בעצמם את כל השאר.

דעות, המלצות וביקורות לטייל עם הילדים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות