למה אין בארץ תרבות רכיבה על אופניים

השימוש באופניים ככלי תחבורה או כאמצעי פעילות גופנית לשעות הפנאי, נמצא בעלייה מתמדת כמי שמסתמן ככלי יעיל, מהיר, חסכוני ובריא בעיקר במרכזי הערים. ישראלים רבים מצביעים בשתי הרגליים ורוכשים את כלי תחבורה הזול ביותר בעולם, כלי שבערים רבות בעולם כמו אמסטרדם והונג וקונג סיפק הוכחות כשימושי ביותר להתנהלות בתוך הערים העמוסות.

בישראל, אמנם, מגלים אנשי העיר את האופניים לאט מדי, אך המגמה הולכת וגוברת מאז הסבה עיריית תל אביב את רוב שביליה המרכזיים של העיר לשבילי רכיבה נוחים – דבר שהביא לעלייה בביקוש לכלי הדו גלגלי הבלתי ממונע והפך אותו לאטרקטיבי ביותר.

יחד עם זאת, לצערנו הרב, כמעט בכל סוף שבוע אנו מתעוררים עם החדשות הרעות המבשרות על עוד רוכב אופניים שנהרג כתוצאה מפגיעת כלי רכב. בין אם מדובר בתאונות פגע וברח או תאונות כתוצאה מנהיגה בשכרות, הירדמות  או חוסר ערנות.

חיי רוכבי הכביש אינם הפקר ובדרך כלל מדובר ברוכבים אחראיים שלא לוקחים סיכונים מיותרים, אבל הנהגים בכבישי הארץ אינם מתחשבים בהם ולא פעם מתייחסים אליהם כאוויר. תוסיפו לזה את התשתיות הגרועות, את הכבישים האדומים ואת היעדר האכיפה ותקבלו סכנה יום יומית לחיי רוכבי האופניים בישראל.

לרוכב אופניים, מאובזר ככל שיהיה ומנוסה כלל שיהיה, אין סיכוי של ממש מול פגיעה של מכונית גם כשמדובר בנסיעה במהירות נמוכה. רוכבים מנוסים, ביניהם רוכבי הכביש, מנסים ככל האפשר להימנע ממגע או קרבה עם כלי רכב אבל הם לא היחידים על הכביש והם נמצאים בסכנה.

חשוב להדגיש שרכיבה על אופניים מהווה חלק מתרבות שיש לפתח ולהרחיב כחלק מסגנון חיים, איכות חיים ותרבות פנאי, בדיוק כפי שתרבות זו מתפתחת באירופה.

באירופה, גם בכבישים הרריים ובכבישים מפותלים נטולי שוליים, אפשר לראות רוכבי אופניים שרוכבים ללא חשש. הנהגים האירופאים מכבדים את רוכבי האופניים, מכירים ומתחשבים בהם. נהג אירופאי לא יסכן רוכב אופניים בעקיפה מיותרת או בנהיגה פרועה מכיוון שהוא יודע שגם לאופניים יש זכויות ככלי רכב. רוכב האופניים באירופה לא ירכב בכבישים שאסורה הכניסה לכלי רכב לא ממונעים, לא ירכב באמצע הכביש ולא יפריע לתנועה.

אני קורא לציבור הנהגים לנהוג באחריות בכביש ולהתחשב ברוכבי האופניים. אני קורא לממשלה ולשר התחבורה לנהוג באחריות ולהשקיע בתשתיות לטובת הנהגים ובמיוחד רוכבי האופניים ואני מזמין את כולם לא לוותר על התענוג שברכיבה בטוחה על אופניים.

בנוסף, אשמח אם מדינת ישראל והרשויות יובילו את תרבות האופניים והרכיבה גם עבור אלה שאינם רוכבים אולם חולקים את הכבישים עם הרוכבים.  לטובתם ולמען פיתוח תרבות הרכיבה אני מציע לשלב פרק בהתייחסות לרוכבים (אופניים ואופנועים) גם בלימודי נהיגה, כולל במבחן המסכם.

 

כתב, גדי מינץ, מבעלי רשת האופניים רוזן ומינץ

גדי מינץ

דעות, המלצות וביקורות מידע תיירותי טיולי אופניים, רכיבת כביש

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות