• תַפרִיט
  • תַפרִיט

לפינלנד – ארץ הפלאים והנופים המרהיבים

דף הבית » לפינלנד – ארץ הפלאים והנופים המרהיבים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

 

לפלנד היא חבל ארץ בצפון אירופה שמשתרע על פני שטחים של ארבע מדינות: שבדיה, נורבגיה, פינלנד ורוסיה. מבחינה זו, לפלנד אולי מקדימה את זמנה ומתעלמת מתיחומים ומגבולות פוליטיים.

לפלנד ידועה כאזור פראי ולא מפנק שמאופיין בחורפים קשים שבהם הטמפרטורות יורדות באופן דרמטי (עונת החורף נמשכת יותר ממאתיים ימים) ובאקלים קיצי שבו האור נמשך 24 שעות ביממה. עונת הקיץ מספקת תנאים אידיאליים לצמיחתם של גרגרי יער שגדלים בשפע על פני אדמת העשב הפתוח של לפלנד. גם המינים השונים של בעלי החיים שמאכלסים את לפלנד מתאימים את עצמם לאקלים ומסתגלים באופן מופלא לטמפרטורות הקשות בחורף ולעונות החמות בקיץ.

לפלנד ידועה כארץ היופי והפליאה בגלל הנופים המדהימים, שטחים פראיים צחיחים ואזורים כפריים מהממים, נהרות ונחלים. טיולים מאורגנים ללפלנד יתנו לכם הזדמנות ליהנות מהאזור הפראי והטהור של לפלנד ולקחת חלק בפעילויות חווייתיות בחיק הטבע.

לפלנד ידועה בפיורדים, בהרים ובעמקים בחלקה המערבי, כאשר ההר הגבוה ביותר הוא קבנקייסה שמתרומם לגובה של 2,104 מטרים. מזרחית להר זה הנוף משתנה לאזור של רמות, ביצות ואגמים, כאשר אגם אינארי הוא הגדול ביותר ומשתרע על פני שטח של יותר מאלף קילומטרים מרובעים. באגם מפוזרים כשלושת אלפים איים שהלאפים השתמשו בהם כבתי עלמין. שטחי הטונדרה מאפיינים את החלק המזרחי של לפלנד. ברוב האזור הזה הצמחייה דלילה מאד. בדרום לפלנד יש שטחי יערות צפופים. כל מי שמבקר בלפלנד יזכה להכיר את המרחב העצום שמיוער בעצי אורן שהם העצים הדומיננטיים ביותר בלפלנד ובעצי לבנה ננסיים.

בלפלנד מיושמות זכויות ייחודיות שמעניקות זכות חופשית לכל אדם להשתמש בקרקע ובמקורות המים שנמצאים בבעלותו של אדם אחר. חוק זה חל גם על קטיף פטריות ופירות יער ברחבי לפלנד. אבל לגבי הבערת מדורות וקמפינג יש כלליים קפדניים מאד והם מותרים רק באזורים שמיועדים לכך. גם ההגנה על בעלי חיים בלפלנד היא חשובה מאד, אסור להפריע להם להמשיך ולנהל את חיי השגרה שלהם, ובעיקר יש לכבד את האיילים בכל עת. האיילים בלפלנד הם ביישניים ובדרך כלל לא ניגשים לבני אדם. אולם, בעונת החיזור (בחודשים ספטמבר ונובמבר) עלול האיל הזכר להפוך לאגרסיבי יותר. איל הנקבה יולדת את צאצאיה באמצע מאי, שהוא תחילת האביב בלפלנד.

להלן כמה מהאטרקציות שמציעה לפלנד לתיירים:

צפייה בדובים ברוקה (Ruka) – הצפייה בדובים מתרחשת במזרחה של Kuusamo בסמוך לגבול הרוסי, כשלושים דקות נסיעה ממרכז kuusamo. זהו האזור הצפוני ביותר לצפייה בדובים בפינלנד וגם המקום היחידי שבו יש אור 24 שעות ביממה בקיץ ולכן ניתן לצפות בדובים במשך כל הלילה ללא צורך בציוד מקצועי מיוחד.

הטיול ל-Ruka מתחיל בדרך כלל בסביבות השעה שש בבוקר ויכול להימשך מספר שעות בלבד או בכל שעות הלילה עד הבוקר. הצפייה בדובים מתרחשת במקום שמשקיף על אזור האכלת הדובים ונעשית בהדרכתו של מדריך מקומי. עונת הצפייה בדובים ב-Ruka מתחילה במאי ונמשכת עד אמצע אוגוסט. החברה שמפעילה את המקום מדווחת על סיכוי גבוה לחזות בדובים במהלך הטיול.

הדובים בפינלנד הם דובים חומים, מאד ביישנים ופוחדים מבני אדם. מכאן הסיבה שצריך לצפות בהם בהסוואה. הדובים נעים בין פינלנד ורוסיה, הם שוהים ברוסיה במשך היום (כיוון שהבית הקרוב ביותר נמצא במרחק של 60 קילומטרים), ובמשך הלילה חוזרים לפינלנד כשהאנשים כבר ישנים.

סקי בלפלנד – מגלשי הסקי הומצאו בלפלנד לפני יותר מ-4,500 שנים. אפשר לגלוש בלפלנד בסוף האביב בעיירת הנופש  Levi. המסלול לעיירה זו עובר דרך המרחב הגדול הפראי ביותר באירופה והתחושה היא של אדמה קשה שעל שטחה מפוזרים אגמים קפואים. ערמות השלג הגבוהות משני צידי הכביש מזכירות לך שהטבע העניק לך מעבר שיכול בקלות רבה לשוב ולהיסגר. ככל שמצפינים, כך מפנים עצי האורן את מקומם לעצי ליבנה ננסיים.

העיירה Levi היא מקום די פראי ומטורף שבו בית מלון מעוצב. אירופאים מגיעים למקום מכל רחבי היבשת, למרות העובדה שיש להם מבחר רחב של אתרי גלישה באלפים. אבל אם כבר לגלוש, עדיף לעשות את זה באזור הארקטי שהוא האקזוטי ביותר. השלג כאן נקי יותר, השמש בהירה יותר. ולמרות שהמסלול הוא לא הארוך ביותר בעולם, נראה שזה ממש לא חשוב כאשר כמעט ולא צריך להמתין בתור כדי לעלות לרכבל.

מלבד הריגוש שמספק מרבד השלג הפתוח, ניתן לחוות לעומק גם את תרבות הסאונה. כבר נאמר שיש יותר סאונות מאשר פינים בפינלנד, ואכן הסאונה היא מוסד פיני בסיסי שקשור באופן מורכב לנפש הלאומית. הסאונה כל כך פופולארית עד שבפינלנד מתקיימות תחרויות סאונה ומסופר גם שנשים נהגו ללדת בסאונה.

מפגש עם הילידים בלפלנד, אנשי הסמי (Sami) שמתגוררים באינרי (Inari) אנשי הסמי מוצגים בפני התיירים כעם ששורשיו נעוצים בימי הביניים. אנשי הסמי הם המתיישבים הראשונים בפינלנד ובסקנדינביה. בניגוד לעמים ארקטיים אחרים, כמו האסקימואים, סמי הם צפון אירופאים מבחינה אתנית. אנשים אלה נהדפו צפונה במשך מאות בשנים על ידי כוחות של פולשים שונים. לאנשי הסמי יש בלפלנד מעמד חוקי כמו זה של הילידים בצפון אמריקה. הבעיה היא, כמו תמיד, האדמה. חלק ניכר מהשטח שבו מתגוררים אנשי הסמי במשך מאות בשנים לא נרשם על שמם באופן חוקי, כי אנשי הסמי נחשבו לנוודים וכך גם הכריזו עליהם הממשלות השונות. בלפלנד רעיית האיילים היא אבן היסוד של הכלכלה (החיות נשחטות לבשר ונעשה שימוש בעורות, בקרנות ובעצמות לעזרים דקורטיביים ושימושיים). כמו שהאיילים התעלמו מהגבולות בין פינלנד, שבדיה, נורבגיה ורוסיה, כך גם אנשי הסמי.

העיירה Inari נחשבת כמרכז התרבות של אנשי הסמי בפינלנד. זוהי עיירה חסרת ייחוד שבה רחוב ראשי, כמה בתי מלון וחנויות לתיירים. יש בה מוזיאון שנקרא Siida, שמגולל את מורכבות חייהם של אנשי הסמי. לאחר ביקור בתערוכות המוצגות במוזיאון, תכירו בכך שיש הרבה יותר בעיירה אינרי ממה שנראה לעין. 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם